Skifter til Belgien: Der var Superliga-interesse

Den dansk-tyrkiske forsvarsspiller Hasan Kuruçay er skiftet til OH Leuven på en fri transfer fra Eintracht Braunschweig.



En hulens masse danskere har skiftet klub denne sommer, og fredag blev Hasan Kuruçay den seneste i rækken.

I juni udløb dansk-tyrkerens kontrakt med Eintracht Braunschweig fra 2. Bundesligaen, og nu har han fremtiden på plads, efter at han har underskrevet en etårig aftale med Belgiens aktuelle nummer seks, OH Leuven. Kontrakten indeholder også en option på yderligere et år.

Og det er ikke overraskende et skridt, som Hasan Kuruçay glæder sig over.

– Det er kommet af, at jeg har haft en god sæson i Braunschweig, og så var OH Leuven en af flere klubber, der gerne ville have mig. Jeg er virkelig glad for skiftet og ser frem til at komme i gang, og nu vil jeg bare give den fuld gas. Jeg har en rigtig god mavefornemmelse med det og er super glad for, at det er gået igennem, siger den 27-årige forsvarsspiller til Tipsbladet.

I og med at Hasan Kuruçay stod uden kontrakt, kunne han altså hentes kvit og frit. Noget, en hel del klubber har været interesseret i.

– Jeg er positivt overrasket over, hvor mange klubber der spurgte ind til mig i forhold til, om jeg var interesseret i at skifte til dem. Der har været nogle super klubber, som ville have mig, og jeg har haft nogle tilbud, som kunne sikre mig rigtig store beløb, men i sidste ende blev det OH Leuven, som føltes rigtigt, og som jeg gik med, siger Kuruçay og tilføjer:

– Men det var fedt at opleve den store interesse. Det var også lidt kaos og frem og tilbage med en masse agenter, som skriver og ringer, og jeg har måske også ventet længe på at finde en ny klub, i og med at jeg spillede min sidste kamp for Eintracht Braunschweig i midten af maj.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Der var også Superliga-interesse
Hasan Kuruçay har aldrig spillet en kamp i Superligaen, men det var muligt at vende hjem denne sommer, hvor han har været fri på markedet.

– Der var også klubber fra Superligaen, som gerne ville have mig, erkender han.

Det bliver altså heller ikke i denne omgang, at han vender tilbage til Danmark. Men OH Leuven bliver formentlig næppe endedestinationen for dansk-tyrkeren. 

– Jeg har altid haft store drømme om at spille på højest muligt niveau. Jeg har ikke spillet i den belgiske liga, men den skal være meget god for at være bedre end 2. Bundesligaen, men den belgiske liga er et rigtig godt udstillingsvindue.

– Mange har øjnene på den, og der bliver ofte solgt spillere for store beløb. Det er også en del af tanken bag skiftet til OH Leuven: At udvikle mig og vise mig frem, siger han og roser 2. Bundesligaen, hvor han altså netop har været:

– Der er mange, der måske undervurderer den, men det er en super konkurrencedygtig liga, hvor der er kæmpestore hold. Fansmæssigt vil jeg tro, at kun Premier League har flere fans til kampene. Det er helt sindssygt, hvilke stadions man spiller på. Det er bare en superfed liga.

Hasan Kuruçay, 27 år, startede karrieren i OB, men forlod i 2017 klubben til fordel for Næstved Boldklub. Størst succes har han haft i norske HamKam og tyske Eintracht Braunschweig.

I OH Leuven har han som nævnt underskrevet en etårig kontrakt med option på et år mere.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Peter Schmeichel taget på sengen

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Bekræfter FC København-historie

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Xabi Alonso stopper i Real Madrid