Skifter til Belgien: Der var Superliga-interesse

Den dansk-tyrkiske forsvarsspiller Hasan Kuruçay er skiftet til OH Leuven på en fri transfer fra Eintracht Braunschweig.



En hulens masse danskere har skiftet klub denne sommer, og fredag blev Hasan Kuruçay den seneste i rækken.

I juni udløb dansk-tyrkerens kontrakt med Eintracht Braunschweig fra 2. Bundesligaen, og nu har han fremtiden på plads, efter at han har underskrevet en etårig aftale med Belgiens aktuelle nummer seks, OH Leuven. Kontrakten indeholder også en option på yderligere et år.

Og det er ikke overraskende et skridt, som Hasan Kuruçay glæder sig over.

– Det er kommet af, at jeg har haft en god sæson i Braunschweig, og så var OH Leuven en af flere klubber, der gerne ville have mig. Jeg er virkelig glad for skiftet og ser frem til at komme i gang, og nu vil jeg bare give den fuld gas. Jeg har en rigtig god mavefornemmelse med det og er super glad for, at det er gået igennem, siger den 27-årige forsvarsspiller til Tipsbladet.

I og med at Hasan Kuruçay stod uden kontrakt, kunne han altså hentes kvit og frit. Noget, en hel del klubber har været interesseret i.

– Jeg er positivt overrasket over, hvor mange klubber der spurgte ind til mig i forhold til, om jeg var interesseret i at skifte til dem. Der har været nogle super klubber, som ville have mig, og jeg har haft nogle tilbud, som kunne sikre mig rigtig store beløb, men i sidste ende blev det OH Leuven, som føltes rigtigt, og som jeg gik med, siger Kuruçay og tilføjer:

– Men det var fedt at opleve den store interesse. Det var også lidt kaos og frem og tilbage med en masse agenter, som skriver og ringer, og jeg har måske også ventet længe på at finde en ny klub, i og med at jeg spillede min sidste kamp for Eintracht Braunschweig i midten af maj.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Der var også Superliga-interesse
Hasan Kuruçay har aldrig spillet en kamp i Superligaen, men det var muligt at vende hjem denne sommer, hvor han har været fri på markedet.

– Der var også klubber fra Superligaen, som gerne ville have mig, erkender han.

Det bliver altså heller ikke i denne omgang, at han vender tilbage til Danmark. Men OH Leuven bliver formentlig næppe endedestinationen for dansk-tyrkeren. 

– Jeg har altid haft store drømme om at spille på højest muligt niveau. Jeg har ikke spillet i den belgiske liga, men den skal være meget god for at være bedre end 2. Bundesligaen, men den belgiske liga er et rigtig godt udstillingsvindue.

– Mange har øjnene på den, og der bliver ofte solgt spillere for store beløb. Det er også en del af tanken bag skiftet til OH Leuven: At udvikle mig og vise mig frem, siger han og roser 2. Bundesligaen, hvor han altså netop har været:

– Der er mange, der måske undervurderer den, men det er en super konkurrencedygtig liga, hvor der er kæmpestore hold. Fansmæssigt vil jeg tro, at kun Premier League har flere fans til kampene. Det er helt sindssygt, hvilke stadions man spiller på. Det er bare en superfed liga.

Hasan Kuruçay, 27 år, startede karrieren i OB, men forlod i 2017 klubben til fordel for Næstved Boldklub. Størst succes har han haft i norske HamKam og tyske Eintracht Braunschweig.

I OH Leuven har han som nævnt underskrevet en etårig kontrakt med option på et år mere.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

LIVE: OB – FC København

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Alexander Lind revser Superliga-profil



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Overvejer at rive kontrakten i stykker

OB – FC København

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Stort slag for FC København

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Cooper afslører: Han starter inde

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

– Pinligt for rigtig mange at se

Tidligere FCK-talent skifter

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Høgh hyldes af UEFA

– Stemningen i FCK er håbløs!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

AGF-profil overvejer karrierestop

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser