En hulens masse danskere har skiftet klub denne sommer, og fredag blev Hasan Kuruçay den seneste i rækken.
I juni udløb dansk-tyrkerens kontrakt med Eintracht Braunschweig fra 2. Bundesligaen, og nu har han fremtiden på plads, efter at han har underskrevet en etårig aftale med Belgiens aktuelle nummer seks, OH Leuven. Kontrakten indeholder også en option på yderligere et år.
Og det er ikke overraskende et skridt, som Hasan Kuruçay glæder sig over.
– Det er kommet af, at jeg har haft en god sæson i Braunschweig, og så var OH Leuven en af flere klubber, der gerne ville have mig. Jeg er virkelig glad for skiftet og ser frem til at komme i gang, og nu vil jeg bare give den fuld gas. Jeg har en rigtig god mavefornemmelse med det og er super glad for, at det er gået igennem, siger den 27-årige forsvarsspiller til Tipsbladet.
I og med at Hasan Kuruçay stod uden kontrakt, kunne han altså hentes kvit og frit. Noget, en hel del klubber har været interesseret i.
– Jeg er positivt overrasket over, hvor mange klubber der spurgte ind til mig i forhold til, om jeg var interesseret i at skifte til dem. Der har været nogle super klubber, som ville have mig, og jeg har haft nogle tilbud, som kunne sikre mig rigtig store beløb, men i sidste ende blev det OH Leuven, som føltes rigtigt, og som jeg gik med, siger Kuruçay og tilføjer:
– Men det var fedt at opleve den store interesse. Det var også lidt kaos og frem og tilbage med en masse agenter, som skriver og ringer, og jeg har måske også ventet længe på at finde en ny klub, i og med at jeg spillede min sidste kamp for Eintracht Braunschweig i midten af maj.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Der var også Superliga-interesse
Hasan Kuruçay har aldrig spillet en kamp i Superligaen, men det var muligt at vende hjem denne sommer, hvor han har været fri på markedet.
– Der var også klubber fra Superligaen, som gerne ville have mig, erkender han.
Det bliver altså heller ikke i denne omgang, at han vender tilbage til Danmark. Men OH Leuven bliver formentlig næppe endedestinationen for dansk-tyrkeren.
– Jeg har altid haft store drømme om at spille på højest muligt niveau. Jeg har ikke spillet i den belgiske liga, men den skal være meget god for at være bedre end 2. Bundesligaen, men den belgiske liga er et rigtig godt udstillingsvindue.
– Mange har øjnene på den, og der bliver ofte solgt spillere for store beløb. Det er også en del af tanken bag skiftet til OH Leuven: At udvikle mig og vise mig frem, siger han og roser 2. Bundesligaen, hvor han altså netop har været:
– Der er mange, der måske undervurderer den, men det er en super konkurrencedygtig liga, hvor der er kæmpestore hold. Fansmæssigt vil jeg tro, at kun Premier League har flere fans til kampene. Det er helt sindssygt, hvilke stadions man spiller på. Det er bare en superfed liga.
Hasan Kuruçay, 27 år, startede karrieren i OB, men forlod i 2017 klubben til fordel for Næstved Boldklub. Størst succes har han haft i norske HamKam og tyske Eintracht Braunschweig.
I OH Leuven har han som nævnt underskrevet en etårig kontrakt med option på et år mere.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret