En hulens masse danskere har skiftet klub denne sommer, og fredag blev Hasan Kuruçay den seneste i rækken.
I juni udløb dansk-tyrkerens kontrakt med Eintracht Braunschweig fra 2. Bundesligaen, og nu har han fremtiden på plads, efter at han har underskrevet en etårig aftale med Belgiens aktuelle nummer seks, OH Leuven. Kontrakten indeholder også en option på yderligere et år.
Og det er ikke overraskende et skridt, som Hasan Kuruçay glæder sig over.
– Det er kommet af, at jeg har haft en god sæson i Braunschweig, og så var OH Leuven en af flere klubber, der gerne ville have mig. Jeg er virkelig glad for skiftet og ser frem til at komme i gang, og nu vil jeg bare give den fuld gas. Jeg har en rigtig god mavefornemmelse med det og er super glad for, at det er gået igennem, siger den 27-årige forsvarsspiller til Tipsbladet.
I og med at Hasan Kuruçay stod uden kontrakt, kunne han altså hentes kvit og frit. Noget, en hel del klubber har været interesseret i.
– Jeg er positivt overrasket over, hvor mange klubber der spurgte ind til mig i forhold til, om jeg var interesseret i at skifte til dem. Der har været nogle super klubber, som ville have mig, og jeg har haft nogle tilbud, som kunne sikre mig rigtig store beløb, men i sidste ende blev det OH Leuven, som føltes rigtigt, og som jeg gik med, siger Kuruçay og tilføjer:
– Men det var fedt at opleve den store interesse. Det var også lidt kaos og frem og tilbage med en masse agenter, som skriver og ringer, og jeg har måske også ventet længe på at finde en ny klub, i og med at jeg spillede min sidste kamp for Eintracht Braunschweig i midten af maj.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Der var også Superliga-interesse
Hasan Kuruçay har aldrig spillet en kamp i Superligaen, men det var muligt at vende hjem denne sommer, hvor han har været fri på markedet.
– Der var også klubber fra Superligaen, som gerne ville have mig, erkender han.
Det bliver altså heller ikke i denne omgang, at han vender tilbage til Danmark. Men OH Leuven bliver formentlig næppe endedestinationen for dansk-tyrkeren.
– Jeg har altid haft store drømme om at spille på højest muligt niveau. Jeg har ikke spillet i den belgiske liga, men den skal være meget god for at være bedre end 2. Bundesligaen, men den belgiske liga er et rigtig godt udstillingsvindue.
– Mange har øjnene på den, og der bliver ofte solgt spillere for store beløb. Det er også en del af tanken bag skiftet til OH Leuven: At udvikle mig og vise mig frem, siger han og roser 2. Bundesligaen, hvor han altså netop har været:
– Der er mange, der måske undervurderer den, men det er en super konkurrencedygtig liga, hvor der er kæmpestore hold. Fansmæssigt vil jeg tro, at kun Premier League har flere fans til kampene. Det er helt sindssygt, hvilke stadions man spiller på. Det er bare en superfed liga.
Hasan Kuruçay, 27 år, startede karrieren i OB, men forlod i 2017 klubben til fordel for Næstved Boldklub. Størst succes har han haft i norske HamKam og tyske Eintracht Braunschweig.
I OH Leuven har han som nævnt underskrevet en etårig kontrakt med option på et år mere.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
Legende med chokmelding
‘Sur over Brøndby-transfer’
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
NYHEDER
Stor skuffelse
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TRANSFER