En hulens masse danskere har skiftet klub denne sommer, og fredag blev Hasan Kuruçay den seneste i rækken.
I juni udløb dansk-tyrkerens kontrakt med Eintracht Braunschweig fra 2. Bundesligaen, og nu har han fremtiden på plads, efter at han har underskrevet en etårig aftale med Belgiens aktuelle nummer seks, OH Leuven. Kontrakten indeholder også en option på yderligere et år.
Og det er ikke overraskende et skridt, som Hasan Kuruçay glæder sig over.
– Det er kommet af, at jeg har haft en god sæson i Braunschweig, og så var OH Leuven en af flere klubber, der gerne ville have mig. Jeg er virkelig glad for skiftet og ser frem til at komme i gang, og nu vil jeg bare give den fuld gas. Jeg har en rigtig god mavefornemmelse med det og er super glad for, at det er gået igennem, siger den 27-årige forsvarsspiller til Tipsbladet.
I og med at Hasan Kuruçay stod uden kontrakt, kunne han altså hentes kvit og frit. Noget, en hel del klubber har været interesseret i.
– Jeg er positivt overrasket over, hvor mange klubber der spurgte ind til mig i forhold til, om jeg var interesseret i at skifte til dem. Der har været nogle super klubber, som ville have mig, og jeg har haft nogle tilbud, som kunne sikre mig rigtig store beløb, men i sidste ende blev det OH Leuven, som føltes rigtigt, og som jeg gik med, siger Kuruçay og tilføjer:
– Men det var fedt at opleve den store interesse. Det var også lidt kaos og frem og tilbage med en masse agenter, som skriver og ringer, og jeg har måske også ventet længe på at finde en ny klub, i og med at jeg spillede min sidste kamp for Eintracht Braunschweig i midten af maj.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Der var også Superliga-interesse
Hasan Kuruçay har aldrig spillet en kamp i Superligaen, men det var muligt at vende hjem denne sommer, hvor han har været fri på markedet.
– Der var også klubber fra Superligaen, som gerne ville have mig, erkender han.
Det bliver altså heller ikke i denne omgang, at han vender tilbage til Danmark. Men OH Leuven bliver formentlig næppe endedestinationen for dansk-tyrkeren.
– Jeg har altid haft store drømme om at spille på højest muligt niveau. Jeg har ikke spillet i den belgiske liga, men den skal være meget god for at være bedre end 2. Bundesligaen, men den belgiske liga er et rigtig godt udstillingsvindue.
– Mange har øjnene på den, og der bliver ofte solgt spillere for store beløb. Det er også en del af tanken bag skiftet til OH Leuven: At udvikle mig og vise mig frem, siger han og roser 2. Bundesligaen, hvor han altså netop har været:
– Der er mange, der måske undervurderer den, men det er en super konkurrencedygtig liga, hvor der er kæmpestore hold. Fansmæssigt vil jeg tro, at kun Premier League har flere fans til kampene. Det er helt sindssygt, hvilke stadions man spiller på. Det er bare en superfed liga.
Hasan Kuruçay, 27 år, startede karrieren i OB, men forlod i 2017 klubben til fordel for Næstved Boldklub. Størst succes har han haft i norske HamKam og tyske Eintracht Braunschweig.
I OH Leuven har han som nævnt underskrevet en etårig kontrakt med option på et år mere.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
– Han vinder Ballon d’Or!
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt