,

Skuffet Neestrup vil have flere trusler i angrebet

FCK er gode i spillet rundt om feltet, men ikke inde i feltet, siger Jacob Neestrup efter 1-1 mod Sønderjyske.



Både præstationen og resultatet ærgrer FC København-træner Jacob Neestrup, efter at hans mandskab søndag spillede 1-1 hjemme mod Sønderjyske i Superligaen.

Københavnerne pressede gæsterne langt tilbage i store dele af kampen, men fik ikke specielt meget ud af sit powerplay. “Gennembrudsspillet var for svagt”, konkluderer Neestrup i et interview med Viaplay efter kampen.

– Vi spillede uafgjort, fordi præstationen ikke var til mere. Vi fik trykket rundt om feltet, men ikke nok i feltet, som anden halvleg skred frem.

– Vi gjorde mange ting for svært. Vi havde bolden meget, men fik ikke truet dem nok. Men vi endte alligevel med at skabe de to muligheder i anden halvleg, der kunne have sikret os tre point på en dårlig dag, siger FCK-træneren.

Han vil ikke gå ind i debatten om, hvorvidt holdets styrke i feltet havde været stærkere, hvis FCK havde hentet en ny central angriber i vinterens transfervindue.

Neestrup så sit hold komme foran allerede i det ottende minut, men Sønderjyske udnyttede den ene af sine to muligheder for at udligne inden pausen.

– Vi ramte ikke det niveau, vi skulle. Vi udnyttede ikke den gode start, vi fik.

– Jeg synes, de fik deres mål for nemt. Vi inviterede dem ind til at få en udligning, siger Neestrup til Viaplay.

FCK-målscorer Viktor Claesson frygter, at det uventede pointtab bliver afgørende i det store sæsonregnestykke. Helt til det sidste øjnede han et forløsende FCK-mål.

– Vi skulle have vundet den her kamp uanset hvad. Hvis vi vil vinde mesterskabet, er det sådan en kamp, man skal vinde.

– De sidste 15-20 minutter lagde vi et godt tryk, og jeg var sikker på, at vi ville score, men så ebbede det hele ud. Sønderjyskes spillere lå lidt ned, men vi skulle stadig have vundet kampen, siger FCK-anføreren til Viaplay.

Som følge af pointtabet ligger FCK nummer to med et point op til FC Midtjylland. De seneste to runder har midtjyderne taget fire point mere end FCK.

– Vinder vi topkampene, så kan jeg leve med, at vi tabte point i den her, siger Viktor Claesson.

Sønderjyskes Marc Dal Hende er stolt af, at holdet kunne tage til Parken og hente point efter en rædselsfuld start på foråret med nul point i tre kampe. I en tæt bundstrid kan det overraskende point gøre forskellen på overlevelse eller nedrykning.

– Jeg er rigtig stolt af, at vi stod imod trykket i anden halvleg. Det var en lang halvleg. Vi spillede med hjertet, og det er jeg stolt af. Det betyder meget at få det ene point, siger Dal Hende til Viaplay.

Sønderjyske har to point ned til Lyngby under nedrykningsstregen.

/ritzau/





Vild kamp: Her er Danmarks modstander




LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Brian Riemer til pressen: Husk det!

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Spår: Her ender Mohamed Salah

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘FC København var en mulighed’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

‘Derfra moser vi dem’

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Philip Billing tabte kæben



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Danmark – Nordmakedonien

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

To spillere frasorteret af Brian Riemer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Remis i Basel

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl