,

Skuffet Neestrup vil have flere trusler i angrebet

FCK er gode i spillet rundt om feltet, men ikke inde i feltet, siger Jacob Neestrup efter 1-1 mod Sønderjyske.



Både præstationen og resultatet ærgrer FC København-træner Jacob Neestrup, efter at hans mandskab søndag spillede 1-1 hjemme mod Sønderjyske i Superligaen.

Københavnerne pressede gæsterne langt tilbage i store dele af kampen, men fik ikke specielt meget ud af sit powerplay. “Gennembrudsspillet var for svagt”, konkluderer Neestrup i et interview med Viaplay efter kampen.

– Vi spillede uafgjort, fordi præstationen ikke var til mere. Vi fik trykket rundt om feltet, men ikke nok i feltet, som anden halvleg skred frem.

– Vi gjorde mange ting for svært. Vi havde bolden meget, men fik ikke truet dem nok. Men vi endte alligevel med at skabe de to muligheder i anden halvleg, der kunne have sikret os tre point på en dårlig dag, siger FCK-træneren.

Han vil ikke gå ind i debatten om, hvorvidt holdets styrke i feltet havde været stærkere, hvis FCK havde hentet en ny central angriber i vinterens transfervindue.

Neestrup så sit hold komme foran allerede i det ottende minut, men Sønderjyske udnyttede den ene af sine to muligheder for at udligne inden pausen.

– Vi ramte ikke det niveau, vi skulle. Vi udnyttede ikke den gode start, vi fik.

– Jeg synes, de fik deres mål for nemt. Vi inviterede dem ind til at få en udligning, siger Neestrup til Viaplay.

FCK-målscorer Viktor Claesson frygter, at det uventede pointtab bliver afgørende i det store sæsonregnestykke. Helt til det sidste øjnede han et forløsende FCK-mål.

– Vi skulle have vundet den her kamp uanset hvad. Hvis vi vil vinde mesterskabet, er det sådan en kamp, man skal vinde.

– De sidste 15-20 minutter lagde vi et godt tryk, og jeg var sikker på, at vi ville score, men så ebbede det hele ud. Sønderjyskes spillere lå lidt ned, men vi skulle stadig have vundet kampen, siger FCK-anføreren til Viaplay.

Som følge af pointtabet ligger FCK nummer to med et point op til FC Midtjylland. De seneste to runder har midtjyderne taget fire point mere end FCK.

– Vinder vi topkampene, så kan jeg leve med, at vi tabte point i den her, siger Viktor Claesson.

Sønderjyskes Marc Dal Hende er stolt af, at holdet kunne tage til Parken og hente point efter en rædselsfuld start på foråret med nul point i tre kampe. I en tæt bundstrid kan det overraskende point gøre forskellen på overlevelse eller nedrykning.

– Jeg er rigtig stolt af, at vi stod imod trykket i anden halvleg. Det var en lang halvleg. Vi spillede med hjertet, og det er jeg stolt af. Det betyder meget at få det ene point, siger Dal Hende til Viaplay.

Sønderjyske har to point ned til Lyngby under nedrykningsstregen.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

– Glem 4-4-4-4-0



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Dansker drillet af Mourinho

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Alexander Lind blæst bagover

Krisen er blevet til en katastrofe?

Topchef får nyt job i FCK

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt