Både præstationen og resultatet ærgrer FC København-træner Jacob Neestrup, efter at hans mandskab søndag spillede 1-1 hjemme mod Sønderjyske i Superligaen.
Københavnerne pressede gæsterne langt tilbage i store dele af kampen, men fik ikke specielt meget ud af sit powerplay. “Gennembrudsspillet var for svagt”, konkluderer Neestrup i et interview med Viaplay efter kampen.
– Vi spillede uafgjort, fordi præstationen ikke var til mere. Vi fik trykket rundt om feltet, men ikke nok i feltet, som anden halvleg skred frem.
– Vi gjorde mange ting for svært. Vi havde bolden meget, men fik ikke truet dem nok. Men vi endte alligevel med at skabe de to muligheder i anden halvleg, der kunne have sikret os tre point på en dårlig dag, siger FCK-træneren.
Han vil ikke gå ind i debatten om, hvorvidt holdets styrke i feltet havde været stærkere, hvis FCK havde hentet en ny central angriber i vinterens transfervindue.
Neestrup så sit hold komme foran allerede i det ottende minut, men Sønderjyske udnyttede den ene af sine to muligheder for at udligne inden pausen.
– Vi ramte ikke det niveau, vi skulle. Vi udnyttede ikke den gode start, vi fik.
– Jeg synes, de fik deres mål for nemt. Vi inviterede dem ind til at få en udligning, siger Neestrup til Viaplay.
FCK-målscorer Viktor Claesson frygter, at det uventede pointtab bliver afgørende i det store sæsonregnestykke. Helt til det sidste øjnede han et forløsende FCK-mål.
– Vi skulle have vundet den her kamp uanset hvad. Hvis vi vil vinde mesterskabet, er det sådan en kamp, man skal vinde.
– De sidste 15-20 minutter lagde vi et godt tryk, og jeg var sikker på, at vi ville score, men så ebbede det hele ud. Sønderjyskes spillere lå lidt ned, men vi skulle stadig have vundet kampen, siger FCK-anføreren til Viaplay.
Som følge af pointtabet ligger FCK nummer to med et point op til FC Midtjylland. De seneste to runder har midtjyderne taget fire point mere end FCK.
– Vinder vi topkampene, så kan jeg leve med, at vi tabte point i den her, siger Viktor Claesson.
Sønderjyskes Marc Dal Hende er stolt af, at holdet kunne tage til Parken og hente point efter en rædselsfuld start på foråret med nul point i tre kampe. I en tæt bundstrid kan det overraskende point gøre forskellen på overlevelse eller nedrykning.
– Jeg er rigtig stolt af, at vi stod imod trykket i anden halvleg. Det var en lang halvleg. Vi spillede med hjertet, og det er jeg stolt af. Det betyder meget at få det ene point, siger Dal Hende til Viaplay.
Sønderjyske har to point ned til Lyngby under nedrykningsstregen.
/ritzau/
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Bayern München er i pokalfinalen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT