,

Skuffet Neestrup vil have flere trusler i angrebet

FCK er gode i spillet rundt om feltet, men ikke inde i feltet, siger Jacob Neestrup efter 1-1 mod Sønderjyske.



Både præstationen og resultatet ærgrer FC København-træner Jacob Neestrup, efter at hans mandskab søndag spillede 1-1 hjemme mod Sønderjyske i Superligaen.

Københavnerne pressede gæsterne langt tilbage i store dele af kampen, men fik ikke specielt meget ud af sit powerplay. “Gennembrudsspillet var for svagt”, konkluderer Neestrup i et interview med Viaplay efter kampen.

– Vi spillede uafgjort, fordi præstationen ikke var til mere. Vi fik trykket rundt om feltet, men ikke nok i feltet, som anden halvleg skred frem.

– Vi gjorde mange ting for svært. Vi havde bolden meget, men fik ikke truet dem nok. Men vi endte alligevel med at skabe de to muligheder i anden halvleg, der kunne have sikret os tre point på en dårlig dag, siger FCK-træneren.

Han vil ikke gå ind i debatten om, hvorvidt holdets styrke i feltet havde været stærkere, hvis FCK havde hentet en ny central angriber i vinterens transfervindue.

Neestrup så sit hold komme foran allerede i det ottende minut, men Sønderjyske udnyttede den ene af sine to muligheder for at udligne inden pausen.

– Vi ramte ikke det niveau, vi skulle. Vi udnyttede ikke den gode start, vi fik.

– Jeg synes, de fik deres mål for nemt. Vi inviterede dem ind til at få en udligning, siger Neestrup til Viaplay.

FCK-målscorer Viktor Claesson frygter, at det uventede pointtab bliver afgørende i det store sæsonregnestykke. Helt til det sidste øjnede han et forløsende FCK-mål.

– Vi skulle have vundet den her kamp uanset hvad. Hvis vi vil vinde mesterskabet, er det sådan en kamp, man skal vinde.

– De sidste 15-20 minutter lagde vi et godt tryk, og jeg var sikker på, at vi ville score, men så ebbede det hele ud. Sønderjyskes spillere lå lidt ned, men vi skulle stadig have vundet kampen, siger FCK-anføreren til Viaplay.

Som følge af pointtabet ligger FCK nummer to med et point op til FC Midtjylland. De seneste to runder har midtjyderne taget fire point mere end FCK.

– Vinder vi topkampene, så kan jeg leve med, at vi tabte point i den her, siger Viktor Claesson.

Sønderjyskes Marc Dal Hende er stolt af, at holdet kunne tage til Parken og hente point efter en rædselsfuld start på foråret med nul point i tre kampe. I en tæt bundstrid kan det overraskende point gøre forskellen på overlevelse eller nedrykning.

– Jeg er rigtig stolt af, at vi stod imod trykket i anden halvleg. Det var en lang halvleg. Vi spillede med hjertet, og det er jeg stolt af. Det betyder meget at få det ene point, siger Dal Hende til Viaplay.

Sønderjyske har to point ned til Lyngby under nedrykningsstregen.

/ritzau/





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Henter FC København-spiller

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Joakim Mæhle åbner op

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Kæk Wass: Han filmede!

Tottenham præsenterer ny træner

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Chelsea med historiens største PL-underskud



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

En historisk katastrofe for Danmark

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Han er også færdig i FC København

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’