SL-klub interesseret: Stortalent tæt på skifte

Superliga-klubben FC Nordsjælland havde interesse i Olof Mellbergs søn John Mellberg. Stortalentet ser nu ud til at have truffet en beslutning om fremtiden.



16-årige John Mellberg er et af Sveriges mest eftertragtede talenter, og ikke overraskende har der også været dansk interesse for svenskeren, der som sin far, Olof Mellberg, er midtstopper.

Tidligere har det været fremme i fotbollsthlm.se, at danske FC Nordsjælland har været meget interesseret i stopperen. FCN har haft fin succes med nordiske spillere som Andreas Schjelderup, der i januar blev solgt til Benfica.

Denne gang er FCN's interesse dog forgæves, da John Mellberg har valgt at skifte yderligere mod syd.

Den svenske stopper havde interesse fra klubber som AIK, IFK Göteborg, Djurgården, Benfica og Red Bull Salzburg – foruden FC Nordsjælland – og nu forlyder det hos Sportbladet, at John Mellberg har truffet en beslutning om sin fremtid.

Den fremtid ser ud til at være i Østrig hos Red Bull Salzburg, hvor han kan blive holdkammerat med Maurits Kjærgaard. Sportbladet skriver, at John Mellberg er tæt på et skifte til de østrigske mestre.

John Mellberg spiller i dag for klubben Brommapojkarna – klubben er trænet af Olof Mellberg.

– Der er mange klubber, der er med. Jeg kan ikke rigtigt sige mere end det. Der er mange klubber, der er i spil og byder. 

– Vi arbejder i forskellige spor. Om to uger er der formentlig noget på plads – vi er kun i den indledende fase. Der kommer helt sikkert et par klubber til, siger Brommapojkarnas direktør Peter Kleve til Sportbladet.

Olof Mellberg spillede i FC København i en enkelt sæson fra 2013 til 2014. Han repræsenterede store udenlandske klubber som Aston Villa, Juventus og Villareal i sin aktive karriere, der også bød på 117 svenske landskampe.

Foruden FCK har han også været i Fremad Amager – her var han træner i en kort periode.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

I dialog om Albert Grønbæk

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Færdig i Real Madrid

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg