16-årige John Mellberg er et af Sveriges mest eftertragtede talenter, og ikke overraskende har der også været dansk interesse for svenskeren, der som sin far, Olof Mellberg, er midtstopper.
Tidligere har det været fremme i fotbollsthlm.se, at danske FC Nordsjælland har været meget interesseret i stopperen. FCN har haft fin succes med nordiske spillere som Andreas Schjelderup, der i januar blev solgt til Benfica.
Denne gang er FCN's interesse dog forgæves, da John Mellberg har valgt at skifte yderligere mod syd.
Den svenske stopper havde interesse fra klubber som AIK, IFK Göteborg, Djurgården, Benfica og Red Bull Salzburg – foruden FC Nordsjælland – og nu forlyder det hos Sportbladet, at John Mellberg har truffet en beslutning om sin fremtid.
Den fremtid ser ud til at være i Østrig hos Red Bull Salzburg, hvor han kan blive holdkammerat med Maurits Kjærgaard. Sportbladet skriver, at John Mellberg er tæt på et skifte til de østrigske mestre.
John Mellberg spiller i dag for klubben Brommapojkarna – klubben er trænet af Olof Mellberg.
– Der er mange klubber, der er med. Jeg kan ikke rigtigt sige mere end det. Der er mange klubber, der er i spil og byder.
– Vi arbejder i forskellige spor. Om to uger er der formentlig noget på plads – vi er kun i den indledende fase. Der kommer helt sikkert et par klubber til, siger Brommapojkarnas direktør Peter Kleve til Sportbladet.
Olof Mellberg spillede i FC København i en enkelt sæson fra 2013 til 2014. Han repræsenterede store udenlandske klubber som Aston Villa, Juventus og Villareal i sin aktive karriere, der også bød på 117 svenske landskampe.
Foruden FCK har han også været i Fremad Amager – her var han træner i en kort periode.
Ny generation 𝗠𝗲𝗹𝗹𝗯𝗲𝗿𝗴 i blågul backlinje 👨👦
— Svensk Fotboll (@svenskfotboll) September 9, 2022
I veckan gjorde mittbacken John Mellberg, från @bpfotboll och son till Olof, sina två första P06-landskamper 👏#SWEP06 🇸🇪 pic.twitter.com/yM6fD00KWa
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
OPTAKT
Liverpool – Brentford
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Færdig som cheftræner i Real Madrid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
OPTAKT
Brighton – Manchester United
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
OPTAKT
Fulham – Newcastle
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
OPTAKT