SL-klub interesseret: Stortalent tæt på skifte

Superliga-klubben FC Nordsjælland havde interesse i Olof Mellbergs søn John Mellberg. Stortalentet ser nu ud til at have truffet en beslutning om fremtiden.



16-årige John Mellberg er et af Sveriges mest eftertragtede talenter, og ikke overraskende har der også været dansk interesse for svenskeren, der som sin far, Olof Mellberg, er midtstopper.

Tidligere har det været fremme i fotbollsthlm.se, at danske FC Nordsjælland har været meget interesseret i stopperen. FCN har haft fin succes med nordiske spillere som Andreas Schjelderup, der i januar blev solgt til Benfica.

Denne gang er FCN's interesse dog forgæves, da John Mellberg har valgt at skifte yderligere mod syd.

Den svenske stopper havde interesse fra klubber som AIK, IFK Göteborg, Djurgården, Benfica og Red Bull Salzburg – foruden FC Nordsjælland – og nu forlyder det hos Sportbladet, at John Mellberg har truffet en beslutning om sin fremtid.

Den fremtid ser ud til at være i Østrig hos Red Bull Salzburg, hvor han kan blive holdkammerat med Maurits Kjærgaard. Sportbladet skriver, at John Mellberg er tæt på et skifte til de østrigske mestre.

John Mellberg spiller i dag for klubben Brommapojkarna – klubben er trænet af Olof Mellberg.

– Der er mange klubber, der er med. Jeg kan ikke rigtigt sige mere end det. Der er mange klubber, der er i spil og byder. 

– Vi arbejder i forskellige spor. Om to uger er der formentlig noget på plads – vi er kun i den indledende fase. Der kommer helt sikkert et par klubber til, siger Brommapojkarnas direktør Peter Kleve til Sportbladet.

Olof Mellberg spillede i FC København i en enkelt sæson fra 2013 til 2014. Han repræsenterede store udenlandske klubber som Aston Villa, Juventus og Villareal i sin aktive karriere, der også bød på 117 svenske landskampe.

Foruden FCK har han også været i Fremad Amager – her var han træner i en kort periode.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Bombe på vej i Real Madrid?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kalder tronskifte i Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’