16-årige John Mellberg er et af Sveriges mest eftertragtede talenter, og ikke overraskende har der også været dansk interesse for svenskeren, der som sin far, Olof Mellberg, er midtstopper.
Tidligere har det været fremme i fotbollsthlm.se, at danske FC Nordsjælland har været meget interesseret i stopperen. FCN har haft fin succes med nordiske spillere som Andreas Schjelderup, der i januar blev solgt til Benfica.
Denne gang er FCN's interesse dog forgæves, da John Mellberg har valgt at skifte yderligere mod syd.
Den svenske stopper havde interesse fra klubber som AIK, IFK Göteborg, Djurgården, Benfica og Red Bull Salzburg – foruden FC Nordsjælland – og nu forlyder det hos Sportbladet, at John Mellberg har truffet en beslutning om sin fremtid.
Den fremtid ser ud til at være i Østrig hos Red Bull Salzburg, hvor han kan blive holdkammerat med Maurits Kjærgaard. Sportbladet skriver, at John Mellberg er tæt på et skifte til de østrigske mestre.
John Mellberg spiller i dag for klubben Brommapojkarna – klubben er trænet af Olof Mellberg.
– Der er mange klubber, der er med. Jeg kan ikke rigtigt sige mere end det. Der er mange klubber, der er i spil og byder.
– Vi arbejder i forskellige spor. Om to uger er der formentlig noget på plads – vi er kun i den indledende fase. Der kommer helt sikkert et par klubber til, siger Brommapojkarnas direktør Peter Kleve til Sportbladet.
Olof Mellberg spillede i FC København i en enkelt sæson fra 2013 til 2014. Han repræsenterede store udenlandske klubber som Aston Villa, Juventus og Villareal i sin aktive karriere, der også bød på 117 svenske landskampe.
Foruden FCK har han også været i Fremad Amager – her var han træner i en kort periode.
Ny generation 𝗠𝗲𝗹𝗹𝗯𝗲𝗿𝗴 i blågul backlinje 👨👦
— Svensk Fotboll (@svenskfotboll) September 9, 2022
I veckan gjorde mittbacken John Mellberg, från @bpfotboll och son till Olof, sina två första P06-landskamper 👏#SWEP06 🇸🇪 pic.twitter.com/yM6fD00KWa
LIVE
LIVE: Så er den på plads
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Froholdt med vild hæder i Portugal
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Fortsætter vild målform
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
LIGE NU