Dynamo Kievs danske offensivspiller Mikkel Duelund har om nogen været ramt af uheld i sin tid i ukrainsk fodbold. Blandt andet har han haft brækket anklen, og senest har det været coronavirus, som har sat en stopper for spilletiden.
Det gik blandt andet udover et møde med selveste FC Barcelona i Champions League, hvor sygdommen og karantænen i forbindelse med smitten har holdt ham ude.
Nu viser det sig, at han er ramt af slemme eftervirkninger af sygdommen, fortæller Duelund til tipsbladet.dk.
Læs også:Duelund corona-ramt lige før kæmpekampe: Misser Barcelona og Shakhtar
– Jeg var tilbage i træning, men har måttet opgive det igen. Min krop er slet ikke klar. Jeg har fået eftervirkninger fra Covid-19, og min krop fungerer på flere punkter simpelthen slet ikke normalt. Det føles ret ubehageligt, siger han og fortsætter:
– Jeg har været på hospitalet, og der er blandt andet problemer med mit blod og med flere andre ting. Jeg må ikke lave noget som helst, der får min puls op, i måske 7-10 dage mere, siger lægerne, fortæller Mikkel Duelund.
Derfor kan han selvsagt heller ikke være med i den anden gruppekamp mod FC Barcelona, hvor der ellers ville være gode muligheder for spilletid, da Kiev-truppen er hårdt ramt af coronavirus.
– Det er utroligt frustrerende, men sygdom kan ingen jo gøre noget ved, lyder det fra danskeren, som også går glip af vigtige kampe i ligaen.
Endvidere fortæller den tidligere FC Midtjylland-profil, at truppen generelt har været voldsomt ramt af corona, hvor flere allerede var ramt forud for den første kamp mod Barcelona- og efter den seneste landskampspause er flere kommet smittet tilbage.
– Jeg tror, at hele vores spillertrup på nær måske en håndfuld spillere har enten haft corona eller har det lige nu, så det er jo mere eller mindre os allesammen. Det er en helt vanvittig situation, siger Dynamo-danskeren.
Mikkel Duelund blev solgt fra FCM til Dynamo Kiev i sommeren 2018.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
