Chelsea betalte 435 millioner kroner for Ben Chilwell sidste år, men alligevel måtte venstrebacken vente til syvende spillerunde i denne Premier League-sæson, før Thomas Tuchel valgte at give ham spilletid i ligaen.
Chilwell, der siden ottende spillerunde har spillet samtlige minutter i ligaen, kom efterfølgende på tavlen i tre kampe i træk, da Tuchel gav ham chancen. Og i et interview med BBC har Chilwell nu forklaret, hvorfor han fik en forsinket start på sæsonen.
Det går op og ned
Ifølge Chilwell havde han således svært ved at komme sig over skuffelsen fra sommerens EM-slutrunde, hvor han ikke fik ét eneste minut på banen.
– Det var svært. Jeg er blevet spurgt meget til det, siden jeg begyndte at spille igen, og mit svar er en kliché, men: Sådan er fodbold. Den slags kommer til at ske for de fleste fodboldspillere i løbet af en professionel karriere. Man har op- og nedture, lyder det således fra Chilwell i interviewet.
– Sådan som jeg har set på det, er at jeg var skuffet over ikke at spille i så stor en turnering i England. Det ville være løgn, hvis jeg sagde, at jeg ikke var skuffet.
Tog snak med Tuchel
En snak med Thomas Tuchel hjalp dog Chilwell med at komme tilbage på sporet.
– Jeg tror ikke rigtig, at det var mental træthed. Jeg tror snarere, at det handlede om, at jeg var så ivrig efter at vende tilbage og spille fodbold, at det måske virkede til, at jeg var for over-ivrig.
– Træneren og jeg havde en meget ærlig samtale, hvor han sagde til mig: ‘Hør her, det virker til, at du rent mentalt presser den lidt for meget til træning, fordu du gerne vil tilbage på holdet. Vi elsker dig her, og vi er klar over dine kvaliteter. Bare slap lidt af. Du skal nok komme tilbage på holdet.’ Det var glimrende for mig at høre.
– Derefter handlede det bare om at være tålmodig og sikre mig, at jeg var klar, så jeg kunne gøre mit bedste, når jeg blev udtaget igen.
Ben Chilwell er noteret for 52 kampe for Chelsea siden skiftet fra Leicester.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
FC København – Randers FC
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Manchester United – Nottingham Forest
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
CUSTOM
Barcelona – Betis
NYHEDER
