Chelsea betalte 435 millioner kroner for Ben Chilwell sidste år, men alligevel måtte venstrebacken vente til syvende spillerunde i denne Premier League-sæson, før Thomas Tuchel valgte at give ham spilletid i ligaen.
Chilwell, der siden ottende spillerunde har spillet samtlige minutter i ligaen, kom efterfølgende på tavlen i tre kampe i træk, da Tuchel gav ham chancen. Og i et interview med BBC har Chilwell nu forklaret, hvorfor han fik en forsinket start på sæsonen.
Det går op og ned
Ifølge Chilwell havde han således svært ved at komme sig over skuffelsen fra sommerens EM-slutrunde, hvor han ikke fik ét eneste minut på banen.
– Det var svært. Jeg er blevet spurgt meget til det, siden jeg begyndte at spille igen, og mit svar er en kliché, men: Sådan er fodbold. Den slags kommer til at ske for de fleste fodboldspillere i løbet af en professionel karriere. Man har op- og nedture, lyder det således fra Chilwell i interviewet.
– Sådan som jeg har set på det, er at jeg var skuffet over ikke at spille i så stor en turnering i England. Det ville være løgn, hvis jeg sagde, at jeg ikke var skuffet.
Tog snak med Tuchel
En snak med Thomas Tuchel hjalp dog Chilwell med at komme tilbage på sporet.
– Jeg tror ikke rigtig, at det var mental træthed. Jeg tror snarere, at det handlede om, at jeg var så ivrig efter at vende tilbage og spille fodbold, at det måske virkede til, at jeg var for over-ivrig.
– Træneren og jeg havde en meget ærlig samtale, hvor han sagde til mig: ‘Hør her, det virker til, at du rent mentalt presser den lidt for meget til træning, fordu du gerne vil tilbage på holdet. Vi elsker dig her, og vi er klar over dine kvaliteter. Bare slap lidt af. Du skal nok komme tilbage på holdet.’ Det var glimrende for mig at høre.
– Derefter handlede det bare om at være tålmodig og sikre mig, at jeg var klar, så jeg kunne gøre mit bedste, når jeg blev udtaget igen.
Ben Chilwell er noteret for 52 kampe for Chelsea siden skiftet fra Leicester.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Argentina – Østrig
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
NYHEDER
