Slemt skuffet Chelsea-stjerne: Det var svært

Ben Chilwell indledte sæsonen som bænkevarmer, og Chelsea-stjernen har nu afsløret, at den skuffende EM-slutrunde spillede en stor rolle i hans forsinkede sæsonstart.



Chelsea betalte 435 millioner kroner for Ben Chilwell sidste år, men alligevel måtte venstrebacken vente til syvende spillerunde i denne Premier League-sæson, før Thomas Tuchel valgte at give ham spilletid i ligaen. 

Chilwell, der siden ottende spillerunde har spillet samtlige minutter i ligaen, kom efterfølgende på tavlen i tre kampe i træk, da Tuchel gav ham chancen. Og i et interview med BBC har Chilwell nu forklaret, hvorfor han fik en forsinket start på sæsonen. 

Det går op og ned
Ifølge Chilwell havde han således svært ved at komme sig over skuffelsen fra sommerens EM-slutrunde, hvor han ikke fik ét eneste minut på banen. 

– Det var svært. Jeg er blevet spurgt meget til det, siden jeg begyndte at spille igen, og mit svar er en kliché, men: Sådan er fodbold. Den slags kommer til at ske for de fleste fodboldspillere i løbet af en professionel karriere. Man har op- og nedture, lyder det således fra Chilwell i interviewet.

– Sådan som jeg har set på det, er at jeg var skuffet over ikke at spille i så stor en turnering i England. Det ville være løgn, hvis jeg sagde, at jeg ikke var skuffet.  

Tog snak med Tuchel
En snak med Thomas Tuchel hjalp dog Chilwell med at komme tilbage på sporet.

– Jeg tror ikke rigtig, at det var mental træthed. Jeg tror snarere, at det handlede om, at jeg var så ivrig efter at vende tilbage og spille fodbold, at det måske virkede til, at jeg var for over-ivrig.

– Træneren og jeg havde en meget ærlig samtale, hvor han sagde til mig: ‘Hør her, det virker til, at du rent mentalt presser den lidt for meget til træning, fordu du gerne vil tilbage på holdet. Vi elsker dig her, og vi er klar over dine kvaliteter. Bare slap lidt af. Du skal nok komme tilbage på holdet.’ Det var glimrende for mig at høre. 

– Derefter handlede det bare om at være tålmodig og sikre mig, at jeg var klar, så jeg kunne gøre mit bedste, når jeg blev udtaget igen. 

Ben Chilwell er noteret for 52 kampe for Chelsea siden skiftet fra Leicester. 







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ringet op af Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Ivan Toney klar på choktransfer

Kan koste Brøndby flere millioner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Han vinder Ballon d’Or!

OB siger farvel til seks spillere

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Fremhæver stort Brøndby-talent



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby IF – Sønderjyske

Chelsea – Manchester United

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’