NORWICH (Tipsbladet): Anis Slimane og Oscar Schwartau er blevet genforenet.
Side om side kom de to tidligere Brøndby-spillere ind på træningsanlægget i Norwich, og der var tydeligvis god kemi mellem dem.
Oscar Schwartau var den første til at sætte sig i Tipsbladets varme stol, mens Anis Slimane havde andre medieopgaver, der skulle klares i Norwichs store fodboldhal.
Efter de øvrige medieopgaver var Anis Slimane også klar til en snak med Tipsbladet, som blandt andet handlede om gensynet med Oscar Schwartau.
– Jeg er helt vildt glad for at se ham igen. Da han skrev under, var jeg i forhandlinger, så det var fedt, at det lykkedes. Jeg er stolt af Oscar og hans vej hertil. Første gang, Oscar spillede på Brøndby Stadion som 16-årig, lå han ved siden af mig på midtbanen. Da var han én, jeg skulle tage hånd om, så jeg er glad for at se ham i den her trøje.
– Jeg kan hjælpe ham, og det gør jeg selvfølgelig gerne. Jeg har været igennem nogle hårde kampe, og måske kan jeg hjælpe ham til at undgå det ved at tage de rigtige valg. Men Oscar har også hovedet skruet ordentligt på, så han skal nok klare sig, siger Anis Slimane.
Interviewet måtte korvarigt sættes på pause, da Schwartau var i drillehumør og forsøgte at forstyrre Slimane i hans interview – og det virkede.
På trods af Schwartaus drillerier kunne Slimane godt indrømme, at han er stolt af Schwartau og hans skifte til Norwich.
– Det er en sindssygt modig beslutning af ham. Han har et kæmpe potentiale, og kan han få forløst det, kan det blive rigtig stort. Han skal selvfølgelig vænne sig til en ny liga og en ny måde at spille på, men han er modig. Han er kun 18 år, men det er en meget voksen beslutning, siger Anis Slimane til Tipsbladet.
Anis Slimane er selv skiftet til Norwich på en lejeaftale fra Sheffield United, hvor danskeren var havnet lidt ude i kulden.
Derfor var den 23-årige midtbanespiller heller ikke i tvivl, da Norwich meldte sig på banen. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT