NORWICH (Tipsbladet): Anis Slimane og Oscar Schwartau er blevet genforenet.
Side om side kom de to tidligere Brøndby-spillere ind på træningsanlægget i Norwich, og der var tydeligvis god kemi mellem dem.
Oscar Schwartau var den første til at sætte sig i Tipsbladets varme stol, mens Anis Slimane havde andre medieopgaver, der skulle klares i Norwichs store fodboldhal.
Efter de øvrige medieopgaver var Anis Slimane også klar til en snak med Tipsbladet, som blandt andet handlede om gensynet med Oscar Schwartau.
– Jeg er helt vildt glad for at se ham igen. Da han skrev under, var jeg i forhandlinger, så det var fedt, at det lykkedes. Jeg er stolt af Oscar og hans vej hertil. Første gang, Oscar spillede på Brøndby Stadion som 16-årig, lå han ved siden af mig på midtbanen. Da var han én, jeg skulle tage hånd om, så jeg er glad for at se ham i den her trøje.
– Jeg kan hjælpe ham, og det gør jeg selvfølgelig gerne. Jeg har været igennem nogle hårde kampe, og måske kan jeg hjælpe ham til at undgå det ved at tage de rigtige valg. Men Oscar har også hovedet skruet ordentligt på, så han skal nok klare sig, siger Anis Slimane.
Interviewet måtte korvarigt sættes på pause, da Schwartau var i drillehumør og forsøgte at forstyrre Slimane i hans interview – og det virkede.
På trods af Schwartaus drillerier kunne Slimane godt indrømme, at han er stolt af Schwartau og hans skifte til Norwich.
– Det er en sindssygt modig beslutning af ham. Han har et kæmpe potentiale, og kan han få forløst det, kan det blive rigtig stort. Han skal selvfølgelig vænne sig til en ny liga og en ny måde at spille på, men han er modig. Han er kun 18 år, men det er en meget voksen beslutning, siger Anis Slimane til Tipsbladet.
Anis Slimane er selv skiftet til Norwich på en lejeaftale fra Sheffield United, hvor danskeren var havnet lidt ude i kulden.
Derfor var den 23-årige midtbanespiller heller ikke i tvivl, da Norwich meldte sig på banen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
OPTAKT
Qatar – Schweiz
NYHEDER
Elias Jelert færdig
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED