Slimane hylder Schwartau: Han er SÅ modig

Anis Slimane er imponeret over Oscar Schwartaus beslutning om at skifte væk fra Brøndby.



NORWICH (Tipsbladet): Anis Slimane og Oscar Schwartau er blevet genforenet.

Side om side kom de to tidligere Brøndby-spillere ind på træningsanlægget i Norwich, og der var tydeligvis god kemi mellem dem.

Oscar Schwartau var den første til at sætte sig i Tipsbladets varme stol, mens Anis Slimane havde andre medieopgaver, der skulle klares i Norwichs store fodboldhal.

Efter de øvrige medieopgaver var Anis Slimane også klar til en snak med Tipsbladet, som blandt andet handlede om gensynet med Oscar Schwartau.

– Jeg er helt vildt glad for at se ham igen. Da han skrev under, var jeg i forhandlinger, så det var fedt, at det lykkedes. Jeg er stolt af Oscar og hans vej hertil. Første gang, Oscar spillede på Brøndby Stadion som 16-årig, lå han ved siden af mig på midtbanen. Da var han én, jeg skulle tage hånd om, så jeg er glad for at se ham i den her trøje.

– Jeg kan hjælpe ham, og det gør jeg selvfølgelig gerne. Jeg har været igennem nogle hårde kampe, og måske kan jeg hjælpe ham til at undgå det ved at tage de rigtige valg. Men Oscar har også hovedet skruet ordentligt på, så han skal nok klare sig, siger Anis Slimane.

Interviewet måtte korvarigt sættes på pause, da Schwartau var i drillehumør og forsøgte at forstyrre Slimane i hans interview – og det virkede.

På trods af Schwartaus drillerier kunne Slimane godt indrømme, at han er stolt af Schwartau og hans skifte til Norwich.

– Det er en sindssygt modig beslutning af ham. Han har et kæmpe potentiale, og kan han få forløst det, kan det blive rigtig stort. Han skal selvfølgelig vænne sig til en ny liga og en ny måde at spille på, men han er modig. Han er kun 18 år, men det er en meget voksen beslutning, siger Anis Slimane til Tipsbladet.

Anis Slimane er selv skiftet til Norwich på en lejeaftale fra Sheffield United, hvor danskeren var havnet lidt ude i kulden.

Derfor var den 23-årige midtbanespiller heller ikke i tvivl, da Norwich meldte sig på banen. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Skyder Brøndby-transfer ned

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’