Slimane hylder Schwartau: Han er SÅ modig

Anis Slimane er imponeret over Oscar Schwartaus beslutning om at skifte væk fra Brøndby.



NORWICH (Tipsbladet): Anis Slimane og Oscar Schwartau er blevet genforenet.

Side om side kom de to tidligere Brøndby-spillere ind på træningsanlægget i Norwich, og der var tydeligvis god kemi mellem dem.

Oscar Schwartau var den første til at sætte sig i Tipsbladets varme stol, mens Anis Slimane havde andre medieopgaver, der skulle klares i Norwichs store fodboldhal.

Efter de øvrige medieopgaver var Anis Slimane også klar til en snak med Tipsbladet, som blandt andet handlede om gensynet med Oscar Schwartau.

– Jeg er helt vildt glad for at se ham igen. Da han skrev under, var jeg i forhandlinger, så det var fedt, at det lykkedes. Jeg er stolt af Oscar og hans vej hertil. Første gang, Oscar spillede på Brøndby Stadion som 16-årig, lå han ved siden af mig på midtbanen. Da var han én, jeg skulle tage hånd om, så jeg er glad for at se ham i den her trøje.

– Jeg kan hjælpe ham, og det gør jeg selvfølgelig gerne. Jeg har været igennem nogle hårde kampe, og måske kan jeg hjælpe ham til at undgå det ved at tage de rigtige valg. Men Oscar har også hovedet skruet ordentligt på, så han skal nok klare sig, siger Anis Slimane.

Interviewet måtte korvarigt sættes på pause, da Schwartau var i drillehumør og forsøgte at forstyrre Slimane i hans interview – og det virkede.

På trods af Schwartaus drillerier kunne Slimane godt indrømme, at han er stolt af Schwartau og hans skifte til Norwich.

– Det er en sindssygt modig beslutning af ham. Han har et kæmpe potentiale, og kan han få forløst det, kan det blive rigtig stort. Han skal selvfølgelig vænne sig til en ny liga og en ny måde at spille på, men han er modig. Han er kun 18 år, men det er en meget voksen beslutning, siger Anis Slimane til Tipsbladet.

Anis Slimane er selv skiftet til Norwich på en lejeaftale fra Sheffield United, hvor danskeren var havnet lidt ude i kulden.

Derfor var den 23-årige midtbanespiller heller ikke i tvivl, da Norwich meldte sig på banen. Læs mere om det her.





Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub




LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Transferjournalist med Nørgaard-melding



LIVE

TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso

Zinedine Zidane præsenteret

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Bayern München på plads til Superliga-brag

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Gaveregn over FC Midtjylland

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen