Slimane hylder Schwartau: Han er SÅ modig

Anis Slimane er imponeret over Oscar Schwartaus beslutning om at skifte væk fra Brøndby.



NORWICH (Tipsbladet): Anis Slimane og Oscar Schwartau er blevet genforenet.

Side om side kom de to tidligere Brøndby-spillere ind på træningsanlægget i Norwich, og der var tydeligvis god kemi mellem dem.

Oscar Schwartau var den første til at sætte sig i Tipsbladets varme stol, mens Anis Slimane havde andre medieopgaver, der skulle klares i Norwichs store fodboldhal.

Efter de øvrige medieopgaver var Anis Slimane også klar til en snak med Tipsbladet, som blandt andet handlede om gensynet med Oscar Schwartau.

– Jeg er helt vildt glad for at se ham igen. Da han skrev under, var jeg i forhandlinger, så det var fedt, at det lykkedes. Jeg er stolt af Oscar og hans vej hertil. Første gang, Oscar spillede på Brøndby Stadion som 16-årig, lå han ved siden af mig på midtbanen. Da var han én, jeg skulle tage hånd om, så jeg er glad for at se ham i den her trøje.

– Jeg kan hjælpe ham, og det gør jeg selvfølgelig gerne. Jeg har været igennem nogle hårde kampe, og måske kan jeg hjælpe ham til at undgå det ved at tage de rigtige valg. Men Oscar har også hovedet skruet ordentligt på, så han skal nok klare sig, siger Anis Slimane.

Interviewet måtte korvarigt sættes på pause, da Schwartau var i drillehumør og forsøgte at forstyrre Slimane i hans interview – og det virkede.

På trods af Schwartaus drillerier kunne Slimane godt indrømme, at han er stolt af Schwartau og hans skifte til Norwich.

– Det er en sindssygt modig beslutning af ham. Han har et kæmpe potentiale, og kan han få forløst det, kan det blive rigtig stort. Han skal selvfølgelig vænne sig til en ny liga og en ny måde at spille på, men han er modig. Han er kun 18 år, men det er en meget voksen beslutning, siger Anis Slimane til Tipsbladet.

Anis Slimane er selv skiftet til Norwich på en lejeaftale fra Sheffield United, hvor danskeren var havnet lidt ude i kulden.

Derfor var den 23-årige midtbanespiller heller ikke i tvivl, da Norwich meldte sig på banen. Læs mere om det her.





FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Arsenal – Burnley

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Teaser for ny AGF-aftale

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Så er det officielt

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF sluttede af med et brag

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr