Slog gnister mellem Superliga-esser: Han var svær

Gift Links er ved at arbejde sig tilbage i topform og tror på yderligere fremgang mod Lyngby, efter han og holdkammeraterne slog Brøndby og tabte til FC Midtjylland.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der var fuld smadder på duellerne i søndags i AGF's venstre side og FC Midtjyllands højre.

AGF's tornado Gift Links var tilbage og gjorde sit bedste for at presse hjemmeholdet, mens FCM's højre side med backen Kevin Mbabu og den unge midtbanekreatør Darío Osorio stillede store krav til Links og kollegerne den anden vej.

Både Links og Mbabu fik gule kort i kampen i Herning, der bød på en række intense dueller mellem de to spillere, dueller, hvor det slog gnister, og hvor begge mand viste prøver på deres store løbekapacitet og pågående stil.

– Analytikerne havde sagt til mig før kampen, at han var en af de største trusler. Så jeg forsøgte at vise ham, at det ville blive en svær aften, og det tror jeg da også, han vil tænke, når han går i seng i aften, sagde Kevin Mbabu efter søndagens kamp med et bredt smil.

FC Midtjylland-profilen havde stor respekt for Links, og AGF'eren fra Sydafrika, der er på vej tilbage i topform efter sin skadespause i september, satte også pris på duellen.

Kevin Mbabu tager ulovlige metoder i brug for at bremse Gift Links i søndagens kamp i Herning. Foto: Alamy

– Det er altid godt at spille mod den slags spillere. En erfaren fyr, en god fodboldspiller. Han var en svær udfordring. Mod spillere som ham vinder og taber man nogle dueller, men så har man også en bedre idé om til næste kamp, hvad man skal gøre, siger Gift Links til Tipsbladet.

Foto: Alamy

– Det er også en god udfordring for mig at møde spillere som ham, for jeg vil gerne fortsætte med at blive bedre, siger Gift Links.

Vigtig søndag i Århus
AGF kommer søndag til at spille uden stemningsafsnittet bag det ene mål, efter et pyro-show i pausen af sidste uges hjemmekamp mod Brøndby løb langt over gevind og har udløst en stor straf fra Fodboldens Disciplinærinstans.

Og AGF-spillerne har fanget cheftræner Uwe Röslers budskab om, at der skal vindes på søndag med pres på stemningen og et kobbel af klubber lige i hælene på AGF i tabellen.

– Alle kampene i Superligaen er vigtige, for vinder man bare en kamp, er man med helt fremme igen. Og taber man, bliver det hele meget tæt. Og vi er helt klar over, at det ikke bliver en nem kamp mod Lyngby.  De er svære at spille mod og kommer til at kæmpe for det.

– Jeg synes, vi ligger godt, men vi kommer ikke til at tage tingene på forskud. Vi er nødt til at fokusere på en enkelt kamp af gangen, for det bliver præcis så tæt, som træneren siger, siger Gift Links, der sad ude i september og nu fornemmer, at kroppen og timingen er på vej tilbage mod niveauet fra før skaden.

– Det er naturligt, men det kommer snart igen. Det vigtigste efter en skade er at have det godt og have tiltro til, at man kan spille igen. Og tingene skrider virkelig godt frem for mig, siger Gift Links, som holdkammeraterne har været glade for at have tilbage mod Brøndby og FC Midtjylland.

Links og kollegerne i AGF's førsteholdstrup har en lille revanche til gode, efter man måtte nøjes med uafgjort i den første indbyrdes kamp i Lyngby.

AGF har stadig FC Midtjylland og FC København inden for rimelig afstand fire og to point foran, mens en række klubber er på samme afstand umiddelbart efter århusianerne.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Spår stor transferaktivitet i FC København

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’