ÅRHUS (Tipsbladet): Der var fuld smadder på duellerne i søndags i AGF's venstre side og FC Midtjyllands højre.
AGF's tornado Gift Links var tilbage og gjorde sit bedste for at presse hjemmeholdet, mens FCM's højre side med backen Kevin Mbabu og den unge midtbanekreatør Darío Osorio stillede store krav til Links og kollegerne den anden vej.
Både Links og Mbabu fik gule kort i kampen i Herning, der bød på en række intense dueller mellem de to spillere, dueller, hvor det slog gnister, og hvor begge mand viste prøver på deres store løbekapacitet og pågående stil.
– Analytikerne havde sagt til mig før kampen, at han var en af de største trusler. Så jeg forsøgte at vise ham, at det ville blive en svær aften, og det tror jeg da også, han vil tænke, når han går i seng i aften, sagde Kevin Mbabu efter søndagens kamp med et bredt smil.
FC Midtjylland-profilen havde stor respekt for Links, og AGF'eren fra Sydafrika, der er på vej tilbage i topform efter sin skadespause i september, satte også pris på duellen.
– Det er altid godt at spille mod den slags spillere. En erfaren fyr, en god fodboldspiller. Han var en svær udfordring. Mod spillere som ham vinder og taber man nogle dueller, men så har man også en bedre idé om til næste kamp, hvad man skal gøre, siger Gift Links til Tipsbladet.
– Det er også en god udfordring for mig at møde spillere som ham, for jeg vil gerne fortsætte med at blive bedre, siger Gift Links.
Vigtig søndag i Århus
AGF kommer søndag til at spille uden stemningsafsnittet bag det ene mål, efter et pyro-show i pausen af sidste uges hjemmekamp mod Brøndby løb langt over gevind og har udløst en stor straf fra Fodboldens Disciplinærinstans.
Og AGF-spillerne har fanget cheftræner Uwe Röslers budskab om, at der skal vindes på søndag med pres på stemningen og et kobbel af klubber lige i hælene på AGF i tabellen.
– Alle kampene i Superligaen er vigtige, for vinder man bare en kamp, er man med helt fremme igen. Og taber man, bliver det hele meget tæt. Og vi er helt klar over, at det ikke bliver en nem kamp mod Lyngby. De er svære at spille mod og kommer til at kæmpe for det.
– Jeg synes, vi ligger godt, men vi kommer ikke til at tage tingene på forskud. Vi er nødt til at fokusere på en enkelt kamp af gangen, for det bliver præcis så tæt, som træneren siger, siger Gift Links, der sad ude i september og nu fornemmer, at kroppen og timingen er på vej tilbage mod niveauet fra før skaden.
– Det er naturligt, men det kommer snart igen. Det vigtigste efter en skade er at have det godt og have tiltro til, at man kan spille igen. Og tingene skrider virkelig godt frem for mig, siger Gift Links, som holdkammeraterne har været glade for at have tilbage mod Brøndby og FC Midtjylland.
Links og kollegerne i AGF's førsteholdstrup har en lille revanche til gode, efter man måtte nøjes med uafgjort i den første indbyrdes kamp i Lyngby.
AGF har stadig FC Midtjylland og FC København inden for rimelig afstand fire og to point foran, mens en række klubber er på samme afstand umiddelbart efter århusianerne.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Chokerende, FCK – den er helt gal
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED