Slog gnister mellem Superliga-esser: Han var svær

Gift Links er ved at arbejde sig tilbage i topform og tror på yderligere fremgang mod Lyngby, efter han og holdkammeraterne slog Brøndby og tabte til FC Midtjylland.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der var fuld smadder på duellerne i søndags i AGF's venstre side og FC Midtjyllands højre.

AGF's tornado Gift Links var tilbage og gjorde sit bedste for at presse hjemmeholdet, mens FCM's højre side med backen Kevin Mbabu og den unge midtbanekreatør Darío Osorio stillede store krav til Links og kollegerne den anden vej.

Både Links og Mbabu fik gule kort i kampen i Herning, der bød på en række intense dueller mellem de to spillere, dueller, hvor det slog gnister, og hvor begge mand viste prøver på deres store løbekapacitet og pågående stil.

– Analytikerne havde sagt til mig før kampen, at han var en af de største trusler. Så jeg forsøgte at vise ham, at det ville blive en svær aften, og det tror jeg da også, han vil tænke, når han går i seng i aften, sagde Kevin Mbabu efter søndagens kamp med et bredt smil.

FC Midtjylland-profilen havde stor respekt for Links, og AGF'eren fra Sydafrika, der er på vej tilbage i topform efter sin skadespause i september, satte også pris på duellen.

Kevin Mbabu tager ulovlige metoder i brug for at bremse Gift Links i søndagens kamp i Herning. Foto: Alamy

– Det er altid godt at spille mod den slags spillere. En erfaren fyr, en god fodboldspiller. Han var en svær udfordring. Mod spillere som ham vinder og taber man nogle dueller, men så har man også en bedre idé om til næste kamp, hvad man skal gøre, siger Gift Links til Tipsbladet.

Foto: Alamy

– Det er også en god udfordring for mig at møde spillere som ham, for jeg vil gerne fortsætte med at blive bedre, siger Gift Links.

Vigtig søndag i Århus
AGF kommer søndag til at spille uden stemningsafsnittet bag det ene mål, efter et pyro-show i pausen af sidste uges hjemmekamp mod Brøndby løb langt over gevind og har udløst en stor straf fra Fodboldens Disciplinærinstans.

Og AGF-spillerne har fanget cheftræner Uwe Röslers budskab om, at der skal vindes på søndag med pres på stemningen og et kobbel af klubber lige i hælene på AGF i tabellen.

– Alle kampene i Superligaen er vigtige, for vinder man bare en kamp, er man med helt fremme igen. Og taber man, bliver det hele meget tæt. Og vi er helt klar over, at det ikke bliver en nem kamp mod Lyngby.  De er svære at spille mod og kommer til at kæmpe for det.

– Jeg synes, vi ligger godt, men vi kommer ikke til at tage tingene på forskud. Vi er nødt til at fokusere på en enkelt kamp af gangen, for det bliver præcis så tæt, som træneren siger, siger Gift Links, der sad ude i september og nu fornemmer, at kroppen og timingen er på vej tilbage mod niveauet fra før skaden.

– Det er naturligt, men det kommer snart igen. Det vigtigste efter en skade er at have det godt og have tiltro til, at man kan spille igen. Og tingene skrider virkelig godt frem for mig, siger Gift Links, som holdkammeraterne har været glade for at have tilbage mod Brøndby og FC Midtjylland.

Links og kollegerne i AGF's førsteholdstrup har en lille revanche til gode, efter man måtte nøjes med uafgjort i den første indbyrdes kamp i Lyngby.

AGF har stadig FC Midtjylland og FC København inden for rimelig afstand fire og to point foran, mens en række klubber er på samme afstand umiddelbart efter århusianerne.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Kan koste Brøndby flere millioner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Det er aldrig sket før

OB siger farvel til seks spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Ivan Toney klar på choktransfer

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

– Han vinder Ballon d’Or!

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby IF – Sønderjyske

Chelsea – Manchester United

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fremhæver stort Brøndby-talent