ÅRHUS (Tipsbladet): Der var fuld smadder på duellerne i søndags i AGF's venstre side og FC Midtjyllands højre.
AGF's tornado Gift Links var tilbage og gjorde sit bedste for at presse hjemmeholdet, mens FCM's højre side med backen Kevin Mbabu og den unge midtbanekreatør Darío Osorio stillede store krav til Links og kollegerne den anden vej.
Både Links og Mbabu fik gule kort i kampen i Herning, der bød på en række intense dueller mellem de to spillere, dueller, hvor det slog gnister, og hvor begge mand viste prøver på deres store løbekapacitet og pågående stil.
– Analytikerne havde sagt til mig før kampen, at han var en af de største trusler. Så jeg forsøgte at vise ham, at det ville blive en svær aften, og det tror jeg da også, han vil tænke, når han går i seng i aften, sagde Kevin Mbabu efter søndagens kamp med et bredt smil.
FC Midtjylland-profilen havde stor respekt for Links, og AGF'eren fra Sydafrika, der er på vej tilbage i topform efter sin skadespause i september, satte også pris på duellen.
– Det er altid godt at spille mod den slags spillere. En erfaren fyr, en god fodboldspiller. Han var en svær udfordring. Mod spillere som ham vinder og taber man nogle dueller, men så har man også en bedre idé om til næste kamp, hvad man skal gøre, siger Gift Links til Tipsbladet.
– Det er også en god udfordring for mig at møde spillere som ham, for jeg vil gerne fortsætte med at blive bedre, siger Gift Links.
Vigtig søndag i Århus
AGF kommer søndag til at spille uden stemningsafsnittet bag det ene mål, efter et pyro-show i pausen af sidste uges hjemmekamp mod Brøndby løb langt over gevind og har udløst en stor straf fra Fodboldens Disciplinærinstans.
Og AGF-spillerne har fanget cheftræner Uwe Röslers budskab om, at der skal vindes på søndag med pres på stemningen og et kobbel af klubber lige i hælene på AGF i tabellen.
– Alle kampene i Superligaen er vigtige, for vinder man bare en kamp, er man med helt fremme igen. Og taber man, bliver det hele meget tæt. Og vi er helt klar over, at det ikke bliver en nem kamp mod Lyngby. De er svære at spille mod og kommer til at kæmpe for det.
– Jeg synes, vi ligger godt, men vi kommer ikke til at tage tingene på forskud. Vi er nødt til at fokusere på en enkelt kamp af gangen, for det bliver præcis så tæt, som træneren siger, siger Gift Links, der sad ude i september og nu fornemmer, at kroppen og timingen er på vej tilbage mod niveauet fra før skaden.
– Det er naturligt, men det kommer snart igen. Det vigtigste efter en skade er at have det godt og have tiltro til, at man kan spille igen. Og tingene skrider virkelig godt frem for mig, siger Gift Links, som holdkammeraterne har været glade for at have tilbage mod Brøndby og FC Midtjylland.
Links og kollegerne i AGF's førsteholdstrup har en lille revanche til gode, efter man måtte nøjes med uafgjort i den første indbyrdes kamp i Lyngby.
AGF har stadig FC Midtjylland og FC København inden for rimelig afstand fire og to point foran, mens en række klubber er på samme afstand umiddelbart efter århusianerne.
LIVE
TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
MEDIE
Choktransfer på vej?
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE