ÅRHUS (Tipsbladet): Der var fuld smadder på duellerne i søndags i AGF's venstre side og FC Midtjyllands højre.
AGF's tornado Gift Links var tilbage og gjorde sit bedste for at presse hjemmeholdet, mens FCM's højre side med backen Kevin Mbabu og den unge midtbanekreatør Darío Osorio stillede store krav til Links og kollegerne den anden vej.
Både Links og Mbabu fik gule kort i kampen i Herning, der bød på en række intense dueller mellem de to spillere, dueller, hvor det slog gnister, og hvor begge mand viste prøver på deres store løbekapacitet og pågående stil.
– Analytikerne havde sagt til mig før kampen, at han var en af de største trusler. Så jeg forsøgte at vise ham, at det ville blive en svær aften, og det tror jeg da også, han vil tænke, når han går i seng i aften, sagde Kevin Mbabu efter søndagens kamp med et bredt smil.
FC Midtjylland-profilen havde stor respekt for Links, og AGF'eren fra Sydafrika, der er på vej tilbage i topform efter sin skadespause i september, satte også pris på duellen.
– Det er altid godt at spille mod den slags spillere. En erfaren fyr, en god fodboldspiller. Han var en svær udfordring. Mod spillere som ham vinder og taber man nogle dueller, men så har man også en bedre idé om til næste kamp, hvad man skal gøre, siger Gift Links til Tipsbladet.
– Det er også en god udfordring for mig at møde spillere som ham, for jeg vil gerne fortsætte med at blive bedre, siger Gift Links.
Vigtig søndag i Århus
AGF kommer søndag til at spille uden stemningsafsnittet bag det ene mål, efter et pyro-show i pausen af sidste uges hjemmekamp mod Brøndby løb langt over gevind og har udløst en stor straf fra Fodboldens Disciplinærinstans.
Og AGF-spillerne har fanget cheftræner Uwe Röslers budskab om, at der skal vindes på søndag med pres på stemningen og et kobbel af klubber lige i hælene på AGF i tabellen.
– Alle kampene i Superligaen er vigtige, for vinder man bare en kamp, er man med helt fremme igen. Og taber man, bliver det hele meget tæt. Og vi er helt klar over, at det ikke bliver en nem kamp mod Lyngby. De er svære at spille mod og kommer til at kæmpe for det.
– Jeg synes, vi ligger godt, men vi kommer ikke til at tage tingene på forskud. Vi er nødt til at fokusere på en enkelt kamp af gangen, for det bliver præcis så tæt, som træneren siger, siger Gift Links, der sad ude i september og nu fornemmer, at kroppen og timingen er på vej tilbage mod niveauet fra før skaden.
– Det er naturligt, men det kommer snart igen. Det vigtigste efter en skade er at have det godt og have tiltro til, at man kan spille igen. Og tingene skrider virkelig godt frem for mig, siger Gift Links, som holdkammeraterne har været glade for at have tilbage mod Brøndby og FC Midtjylland.
Links og kollegerne i AGF's førsteholdstrup har en lille revanche til gode, efter man måtte nøjes med uafgjort i den første indbyrdes kamp i Lyngby.
AGF har stadig FC Midtjylland og FC København inden for rimelig afstand fire og to point foran, mens en række klubber er på samme afstand umiddelbart efter århusianerne.
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Han peger på Simon Kjær
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026