Knust af dansk mandskab: Det er brutale realiteter

Norske Rosenborg vil gerne måle sig med de største i Norden, men tirsdag fik mærkede klubben, at der er langt op til klubber som FC Midtjylland, når det kommer til talentudvikling.



Engang var norske Rosenborg længst fremme i Norden og kvalificerede sig 11 gange i træk til Champions League-gruppespillet, men i dag halter den norske klub efter de andre store klubber i Skandinavien.

Klubben arbejder på at nå tilbage i førersædet i Norden, og det gør man blandt andet ved at gå meget op i talentudvikling, så der kommer gode spillere op på førsteholdet. Og det skal meget gerne være lokalt forankret. 

Men tirsdag fik klubben en ordentlig snitter i Youth League, da modstanderen var danske FC Midtjylland.

FC Midtjyllands U19-hold slog norske Rosenborg med 10-1 tirsdag eftermiddag, efter man i den første kamp i Norge også havde tabt – dengang kun med 2-4.

Et bevis på – hvis de ikke allerede var klar over det i Rosenborg – at der er et stykke op til toppen, når det kommer til talentudvikling i Skandinavien.

– Det var lidt det samme som i hjemmekampen. Dengang var det 1-1 ved pausen. I dag var det 3-1 efter første halvleg. I anden halvleg hænger vi slet ikke sammen. Vi er underlegne i alle spillets faser, siger akademileder Roar Vikvang til VG.

Han påpeger dog også, at FC Midtjyllands hold var ældre end Rosenborgs. Det norske mandskab havde flere 15-16 årige spillere i aktion, og det kan også forklare lidt af det store nederlag. Alligevel gør det naturligvis ondt at få en snitter i Danmark og et samlet nederlag på 14-3.

– Det er brutale realiteter, men bruger man det rigtigt, kan det være noget af det bedste, man har oplevet, siger akademilederen.

FC Midtjylland er dermed videre til tredje runde i Youth League. Man møder vinderen af opgøret mellem Svijezda 09 og Trabzonspor.





LIVE

LIVE: AGF må undvære stor profil til guldbrag

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Riemer reagerer på stor landsholdschok

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Den største genistreg i Superligaen?

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes