Engang var norske Rosenborg længst fremme i Norden og kvalificerede sig 11 gange i træk til Champions League-gruppespillet, men i dag halter den norske klub efter de andre store klubber i Skandinavien.
Klubben arbejder på at nå tilbage i førersædet i Norden, og det gør man blandt andet ved at gå meget op i talentudvikling, så der kommer gode spillere op på førsteholdet. Og det skal meget gerne være lokalt forankret.
Men tirsdag fik klubben en ordentlig snitter i Youth League, da modstanderen var danske FC Midtjylland.
FC Midtjyllands U19-hold slog norske Rosenborg med 10-1 tirsdag eftermiddag, efter man i den første kamp i Norge også havde tabt – dengang kun med 2-4.
Et bevis på – hvis de ikke allerede var klar over det i Rosenborg – at der er et stykke op til toppen, når det kommer til talentudvikling i Skandinavien.
– Det var lidt det samme som i hjemmekampen. Dengang var det 1-1 ved pausen. I dag var det 3-1 efter første halvleg. I anden halvleg hænger vi slet ikke sammen. Vi er underlegne i alle spillets faser, siger akademileder Roar Vikvang til VG.
Han påpeger dog også, at FC Midtjyllands hold var ældre end Rosenborgs. Det norske mandskab havde flere 15-16 årige spillere i aktion, og det kan også forklare lidt af det store nederlag. Alligevel gør det naturligvis ondt at få en snitter i Danmark og et samlet nederlag på 14-3.
– Det er brutale realiteter, men bruger man det rigtigt, kan det være noget af det bedste, man har oplevet, siger akademilederen.
FC Midtjylland er dermed videre til tredje runde i Youth League. Man møder vinderen af opgøret mellem Svijezda 09 og Trabzonspor.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
