Engang var norske Rosenborg længst fremme i Norden og kvalificerede sig 11 gange i træk til Champions League-gruppespillet, men i dag halter den norske klub efter de andre store klubber i Skandinavien.
Klubben arbejder på at nå tilbage i førersædet i Norden, og det gør man blandt andet ved at gå meget op i talentudvikling, så der kommer gode spillere op på førsteholdet. Og det skal meget gerne være lokalt forankret.
Men tirsdag fik klubben en ordentlig snitter i Youth League, da modstanderen var danske FC Midtjylland.
FC Midtjyllands U19-hold slog norske Rosenborg med 10-1 tirsdag eftermiddag, efter man i den første kamp i Norge også havde tabt – dengang kun med 2-4.
Et bevis på – hvis de ikke allerede var klar over det i Rosenborg – at der er et stykke op til toppen, når det kommer til talentudvikling i Skandinavien.
– Det var lidt det samme som i hjemmekampen. Dengang var det 1-1 ved pausen. I dag var det 3-1 efter første halvleg. I anden halvleg hænger vi slet ikke sammen. Vi er underlegne i alle spillets faser, siger akademileder Roar Vikvang til VG.
Han påpeger dog også, at FC Midtjyllands hold var ældre end Rosenborgs. Det norske mandskab havde flere 15-16 årige spillere i aktion, og det kan også forklare lidt af det store nederlag. Alligevel gør det naturligvis ondt at få en snitter i Danmark og et samlet nederlag på 14-3.
– Det er brutale realiteter, men bruger man det rigtigt, kan det være noget af det bedste, man har oplevet, siger akademilederen.
FC Midtjylland er dermed videre til tredje runde i Youth League. Man møder vinderen af opgøret mellem Svijezda 09 og Trabzonspor.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
New Zealand – Belgien
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
OPTAKT
Uruguay – Spanien
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
