Knust af dansk mandskab: Det er brutale realiteter

Norske Rosenborg vil gerne måle sig med de største i Norden, men tirsdag fik mærkede klubben, at der er langt op til klubber som FC Midtjylland, når det kommer til talentudvikling.



Engang var norske Rosenborg længst fremme i Norden og kvalificerede sig 11 gange i træk til Champions League-gruppespillet, men i dag halter den norske klub efter de andre store klubber i Skandinavien.

Klubben arbejder på at nå tilbage i førersædet i Norden, og det gør man blandt andet ved at gå meget op i talentudvikling, så der kommer gode spillere op på førsteholdet. Og det skal meget gerne være lokalt forankret. 

Men tirsdag fik klubben en ordentlig snitter i Youth League, da modstanderen var danske FC Midtjylland.

FC Midtjyllands U19-hold slog norske Rosenborg med 10-1 tirsdag eftermiddag, efter man i den første kamp i Norge også havde tabt – dengang kun med 2-4.

Et bevis på – hvis de ikke allerede var klar over det i Rosenborg – at der er et stykke op til toppen, når det kommer til talentudvikling i Skandinavien.

– Det var lidt det samme som i hjemmekampen. Dengang var det 1-1 ved pausen. I dag var det 3-1 efter første halvleg. I anden halvleg hænger vi slet ikke sammen. Vi er underlegne i alle spillets faser, siger akademileder Roar Vikvang til VG.

Han påpeger dog også, at FC Midtjyllands hold var ældre end Rosenborgs. Det norske mandskab havde flere 15-16 årige spillere i aktion, og det kan også forklare lidt af det store nederlag. Alligevel gør det naturligvis ondt at få en snitter i Danmark og et samlet nederlag på 14-3.

– Det er brutale realiteter, men bruger man det rigtigt, kan det være noget af det bedste, man har oplevet, siger akademilederen.

FC Midtjylland er dermed videre til tredje runde i Youth League. Man møder vinderen af opgøret mellem Svijezda 09 og Trabzonspor.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Benhård kritik af Danmark

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Superligaen dropper det

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

De 10 største stjerner, der misser VM

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte