Smerteramt Schmeichel kørt til undersøgelse

Skadet Kasper Schmeichel ville være blevet skiftet ud mod Portugal, hvis Danmark havde flere indskiftninger.



Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er kørt til undersøgelse på et hospital i Lissabon, efter at han søndag slog sig og var i smerter, da det danske landshold røg ud af Nations League-kvartfinalerne med et samlet 3-5-nederlag til Portugal efter forlænget spilletid.

Det siger landstræner Brian Riemer efter kampen uden at gå nærmere ind på, hvor Schmeichel helt præcis slog sig sent i den første halvdel af den forlængede spilletid. Schmeichel tog sig til skulderen, da han modtog behandling.

– Han er til yderligere undersøgelse sammen med vores læge lige nu. Hvor de helt præcis befinder sig, ved jeg ikke, siger landstræneren kort før klokken 1 dansk tid.

Den danske landsholdsdelegation rejser mandag til Danmark.

Schmeichel kom til skade i den forlængede spilletid, men blev på banen, fordi Danmark ikke havde flere udskiftninger.

– Jeg havde 100 procent sikkert skiftet Schmeichel ud, hvis jeg havde flere udskiftninger, for han var skadet. Da Portugal scorede til 4-2, skiftede jeg Conrad Harder ind, så han kunne få scoret et mål, og så måtte jeg håbe, at min målmand ikke blev skadet, men det blev han.

– Rasmus Nissen Kristensen ville gerne tage målet, men Schmeichel ville ikke selv ud. Når han ikke selv vil, så tager vi ham ikke ud. Og så længe han kunne stå i målet, var det jo en fordel at være 11 mand på banen, siger Brian Riemer.

Tidligt i opgøret reddede Kasper Schmeichel et straffespark fra Cristiano Ronaldo og havde andre gode redninger, men han var uheldigt involveret med en for kort clearing, da Portugal i slutfasen af den ordinære tid scorede til 3-2 og fremtvang forlænget spilletid.

Landstræneren er glad for sin anførers indsats i målet.

– Han havde nogle fantastisk redninger, og han reddede blandt andet et straffespark. Så er der måske nogle andre situationer, hvor han kunne have gjort noget andet, men jeg har ikke genset kampen endnu.

– Overordnet synes jeg, at han leverede en præstation, der kunne have været med til at sikre os et kæmpe resultat, siger Brian Riemer.

/ritzau/





Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Jonas Wind er i København

– Det har man nok aldrig set før

Griner af AaB-rygte

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Dybt skuffet og trist

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Han erstatter Bo Henriksen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Patrick Da Silva idømt fængsel

Frank reddet i døende sekunder

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret