Smerteramt Schmeichel kørt til undersøgelse

Skadet Kasper Schmeichel ville være blevet skiftet ud mod Portugal, hvis Danmark havde flere indskiftninger.



Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er kørt til undersøgelse på et hospital i Lissabon, efter at han søndag slog sig og var i smerter, da det danske landshold røg ud af Nations League-kvartfinalerne med et samlet 3-5-nederlag til Portugal efter forlænget spilletid.

Det siger landstræner Brian Riemer efter kampen uden at gå nærmere ind på, hvor Schmeichel helt præcis slog sig sent i den første halvdel af den forlængede spilletid. Schmeichel tog sig til skulderen, da han modtog behandling.

– Han er til yderligere undersøgelse sammen med vores læge lige nu. Hvor de helt præcis befinder sig, ved jeg ikke, siger landstræneren kort før klokken 1 dansk tid.

Den danske landsholdsdelegation rejser mandag til Danmark.

Schmeichel kom til skade i den forlængede spilletid, men blev på banen, fordi Danmark ikke havde flere udskiftninger.

– Jeg havde 100 procent sikkert skiftet Schmeichel ud, hvis jeg havde flere udskiftninger, for han var skadet. Da Portugal scorede til 4-2, skiftede jeg Conrad Harder ind, så han kunne få scoret et mål, og så måtte jeg håbe, at min målmand ikke blev skadet, men det blev han.

– Rasmus Nissen Kristensen ville gerne tage målet, men Schmeichel ville ikke selv ud. Når han ikke selv vil, så tager vi ham ikke ud. Og så længe han kunne stå i målet, var det jo en fordel at være 11 mand på banen, siger Brian Riemer.

Tidligt i opgøret reddede Kasper Schmeichel et straffespark fra Cristiano Ronaldo og havde andre gode redninger, men han var uheldigt involveret med en for kort clearing, da Portugal i slutfasen af den ordinære tid scorede til 3-2 og fremtvang forlænget spilletid.

Landstræneren er glad for sin anførers indsats i målet.

– Han havde nogle fantastisk redninger, og han reddede blandt andet et straffespark. Så er der måske nogle andre situationer, hvor han kunne have gjort noget andet, men jeg har ikke genset kampen endnu.

– Overordnet synes jeg, at han leverede en præstation, der kunne have været med til at sikre os et kæmpe resultat, siger Brian Riemer.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

De viser interesse for Lyngby-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afslører Brøndbys transferplaner

– Det skal Bo Svensson være ret obs på