Smerteramt Schmeichel kørt til undersøgelse

Skadet Kasper Schmeichel ville være blevet skiftet ud mod Portugal, hvis Danmark havde flere indskiftninger.



Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er kørt til undersøgelse på et hospital i Lissabon, efter at han søndag slog sig og var i smerter, da det danske landshold røg ud af Nations League-kvartfinalerne med et samlet 3-5-nederlag til Portugal efter forlænget spilletid.

Det siger landstræner Brian Riemer efter kampen uden at gå nærmere ind på, hvor Schmeichel helt præcis slog sig sent i den første halvdel af den forlængede spilletid. Schmeichel tog sig til skulderen, da han modtog behandling.

– Han er til yderligere undersøgelse sammen med vores læge lige nu. Hvor de helt præcis befinder sig, ved jeg ikke, siger landstræneren kort før klokken 1 dansk tid.

Den danske landsholdsdelegation rejser mandag til Danmark.

Schmeichel kom til skade i den forlængede spilletid, men blev på banen, fordi Danmark ikke havde flere udskiftninger.

– Jeg havde 100 procent sikkert skiftet Schmeichel ud, hvis jeg havde flere udskiftninger, for han var skadet. Da Portugal scorede til 4-2, skiftede jeg Conrad Harder ind, så han kunne få scoret et mål, og så måtte jeg håbe, at min målmand ikke blev skadet, men det blev han.

– Rasmus Nissen Kristensen ville gerne tage målet, men Schmeichel ville ikke selv ud. Når han ikke selv vil, så tager vi ham ikke ud. Og så længe han kunne stå i målet, var det jo en fordel at være 11 mand på banen, siger Brian Riemer.

Tidligt i opgøret reddede Kasper Schmeichel et straffespark fra Cristiano Ronaldo og havde andre gode redninger, men han var uheldigt involveret med en for kort clearing, da Portugal i slutfasen af den ordinære tid scorede til 3-2 og fremtvang forlænget spilletid.

Landstræneren er glad for sin anførers indsats i målet.

– Han havde nogle fantastisk redninger, og han reddede blandt andet et straffespark. Så er der måske nogle andre situationer, hvor han kunne have gjort noget andet, men jeg har ikke genset kampen endnu.

– Overordnet synes jeg, at han leverede en præstation, der kunne have været med til at sikre os et kæmpe resultat, siger Brian Riemer.

/ritzau/





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Brøndby IF – Randers FC

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Medier fælder hård dom

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

FC Midtjylland – FC København

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Jeg tror de vinder Superligaen

– Han virker frustreret!



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Hylder Nartey efter magisk debut

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Ikke set i 30 år

Stjernetransfer på plads alligevel

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

‘De er tilbage’

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

– Det giver absolut ingen mening!

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent