Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er kørt til undersøgelse på et hospital i Lissabon, efter at han søndag slog sig og var i smerter, da det danske landshold røg ud af Nations League-kvartfinalerne med et samlet 3-5-nederlag til Portugal efter forlænget spilletid.
Det siger landstræner Brian Riemer efter kampen uden at gå nærmere ind på, hvor Schmeichel helt præcis slog sig sent i den første halvdel af den forlængede spilletid. Schmeichel tog sig til skulderen, da han modtog behandling.
– Han er til yderligere undersøgelse sammen med vores læge lige nu. Hvor de helt præcis befinder sig, ved jeg ikke, siger landstræneren kort før klokken 1 dansk tid.
Den danske landsholdsdelegation rejser mandag til Danmark.
Schmeichel kom til skade i den forlængede spilletid, men blev på banen, fordi Danmark ikke havde flere udskiftninger.
– Jeg havde 100 procent sikkert skiftet Schmeichel ud, hvis jeg havde flere udskiftninger, for han var skadet. Da Portugal scorede til 4-2, skiftede jeg Conrad Harder ind, så han kunne få scoret et mål, og så måtte jeg håbe, at min målmand ikke blev skadet, men det blev han.
– Rasmus Nissen Kristensen ville gerne tage målet, men Schmeichel ville ikke selv ud. Når han ikke selv vil, så tager vi ham ikke ud. Og så længe han kunne stå i målet, var det jo en fordel at være 11 mand på banen, siger Brian Riemer.
Tidligt i opgøret reddede Kasper Schmeichel et straffespark fra Cristiano Ronaldo og havde andre gode redninger, men han var uheldigt involveret med en for kort clearing, da Portugal i slutfasen af den ordinære tid scorede til 3-2 og fremtvang forlænget spilletid.
Landstræneren er glad for sin anførers indsats i målet.
– Han havde nogle fantastisk redninger, og han reddede blandt andet et straffespark. Så er der måske nogle andre situationer, hvor han kunne have gjort noget andet, men jeg har ikke genset kampen endnu.
– Overordnet synes jeg, at han leverede en præstation, der kunne have været med til at sikre os et kæmpe resultat, siger Brian Riemer.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Færdig i Real Madrid
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
10. gang i træk
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE