Smerteramt Schmeichel kørt til undersøgelse

Skadet Kasper Schmeichel ville være blevet skiftet ud mod Portugal, hvis Danmark havde flere indskiftninger.



Landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er kørt til undersøgelse på et hospital i Lissabon, efter at han søndag slog sig og var i smerter, da det danske landshold røg ud af Nations League-kvartfinalerne med et samlet 3-5-nederlag til Portugal efter forlænget spilletid.

Det siger landstræner Brian Riemer efter kampen uden at gå nærmere ind på, hvor Schmeichel helt præcis slog sig sent i den første halvdel af den forlængede spilletid. Schmeichel tog sig til skulderen, da han modtog behandling.

– Han er til yderligere undersøgelse sammen med vores læge lige nu. Hvor de helt præcis befinder sig, ved jeg ikke, siger landstræneren kort før klokken 1 dansk tid.

Den danske landsholdsdelegation rejser mandag til Danmark.

Schmeichel kom til skade i den forlængede spilletid, men blev på banen, fordi Danmark ikke havde flere udskiftninger.

– Jeg havde 100 procent sikkert skiftet Schmeichel ud, hvis jeg havde flere udskiftninger, for han var skadet. Da Portugal scorede til 4-2, skiftede jeg Conrad Harder ind, så han kunne få scoret et mål, og så måtte jeg håbe, at min målmand ikke blev skadet, men det blev han.

– Rasmus Nissen Kristensen ville gerne tage målet, men Schmeichel ville ikke selv ud. Når han ikke selv vil, så tager vi ham ikke ud. Og så længe han kunne stå i målet, var det jo en fordel at være 11 mand på banen, siger Brian Riemer.

Tidligt i opgøret reddede Kasper Schmeichel et straffespark fra Cristiano Ronaldo og havde andre gode redninger, men han var uheldigt involveret med en for kort clearing, da Portugal i slutfasen af den ordinære tid scorede til 3-2 og fremtvang forlænget spilletid.

Landstræneren er glad for sin anførers indsats i målet.

– Han havde nogle fantastisk redninger, og han reddede blandt andet et straffespark. Så er der måske nogle andre situationer, hvor han kunne have gjort noget andet, men jeg har ikke genset kampen endnu.

– Overordnet synes jeg, at han leverede en præstation, der kunne have været med til at sikre os et kæmpe resultat, siger Brian Riemer.

/ritzau/





Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Bekræftet: Færdig

Belønnes af FC København

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Stor ros til FC Midtjylland

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

I spil til stort job

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Vildt! Slår Champions League-rekord

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund