Snupper talent i FC København

Færøsk klub er gået på rov i FC Københavns talentafdeling.



FC København siger farvel til deres unge kantspiller Thomas Bjørn Miezan, der rykker hjem til Færøerne.

B68 Toftir byder ham velkommen på klubbens Facebook-side og over for Tipsbladet bekræfter FC København også, at man har taget afsked med offensivspilleren.

Den snart 18-årige Thomas Bjørn Miezan har det seneste stykke tid opholdt sig på Færøerne, hvor han har trænet med i barndomsklubben HB Torshavn. Men det bliver altså en retur til ligakonkurrenterne B68.

Det var i 2022, at FC København præsenterede teenageren på en treårig aftale. Dengang var der store forventninger til færingen med de ivorianske rødder.

– Han har både en god teknik og taktisk forståelse. Og så er han en glad dreng med en fantastisk personlighed, der elsker at træne og øve de ting, han ikke allerede kan. Vi anser Thomas for at være et talent med et stort potentiale, som vi ser frem til at få til FCK – og forhåbentlig sammen kunne forløse, sagde Head of Recruitment i FCKs talentafdeling, Mikkel Køhler, i 2022.

Også Thomas Bjørn Miezan glædede sig dengang helt vildt over skiftet til FC København.

– Det er et stort skridt for en ung spiller, men en sand drengedrøm for mig, og det er noget, som jeg har arbejdet hårdt for længe. Jeg ved, at jeg kan udvikle mig optimalt her, så FCK er det helt rigtige sted for mig.

Nu skal han i stedet forsøge at fortsætte sin udvikling i hjemlandet for B68, der spiller i den bedste række på Færøerne. Sidste år sluttede klubben på ligaens syvendeplads.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg