“Snydt” af FCK: ‘Men hvis jeg skal være ærlig…’

FC København og DBU “snød” Victor Froholdt i forbindelse med landsholdsudtagelsen – men på et tidspunkt fik han en lille mistanke.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der var flere navne, der sprang i øjnene i Brian Riemers landsholdstrup tirsdag eftermiddag. Ikke mindst Victor Froholdt. 

FC København-spilleren har været fremragende i foråret, men at han som 19-årig uden U21-landskampe på cv’et skulle ryge direkte ind i Brian Riemers landsholdstrup, var alligevel et chok for de fleste. 

For hovedpersonen selv var det selvsagt et kæmpe øjeblik, da han fik beskeden. 

– Det er selvfølgelig dejligt. Det var et rigtig stolt øjeblik i går, og noget, man har knoklet for i lang tid. Det er noget af det største, man kan opnå som dansk spiller, så det har man drømt om, siden man var helt lille, fortæller Victor Froholdt til Tipsbladet og den fremmødte presse i forbindelse med FC Københavns træning onsdag. 

Hvad går der igennem kroppen, da du får beskeden om, at du er udtaget til A-landsholdet?

– Jeg er utrolig stolt og glad, og så er alle de timer, man har brugt på at træne og dygtiggøre sig i så mange år, jo det hele værd, når man får sådan en besked. Jeg tror, det er noget, alle gerne vil.

Kommer det bag på dig, at det allerede er her på A-landsholdet, du er? 

– Jeg har præsteret godt, specielt her i foråret, hvor jeg har leveret godt i mange kampe, men det er klart, at jeg vidste ikke lige, om jeg var lige uden for eller inde. Så jeg var selvfølgelig glad for, at jeg lige nu her nåede ind i landsholdstruppen. 

Snydt” af FCK
I forbindelse med udtagelsen valgte FC København at “snyde” deres unge komet sammen med landstræner Brian Riemer.

FC København har således delt en video, hvor midtbanespillerne interviewes til klubbens egne kanaler om at komme på U21-landsholdet, indtil interviewet bliver afbrudt af et opkald fra Brian Riemer, som så kunne overbringe nyheden, at det rent faktisk er A-landsholdet, han skal med.   

– Det var helt oprigtigt, at de snød mig en lille smule og skrev, at jeg var udtaget til U21-landsholdet, og at jeg skulle lave et interview, siger Victor Froholdt om situationen og tilføjer dog: 

– Men hvis jeg skal være helt ærligt, synes jeg, at det var en lille smule underligt, at jeg skulle ind på en fridag for at lave interview om U21-landsholdet. Men jeg havde ikke set den komme og var meget overrasket, hvilket man også kan se i videoen, synes jeg. 

Se videoen her:

Nu skal Victor Froholdt i aktion for FC København mod Chelsea torsdag og mod Viborg FF søndag, før han i næste uge møder ind i landsholdslejren. 

– Jeg glæder mig mest til at forhåbentlig komme godt ind på de andre spillere og bidrage med det, jeg er god til. Nu hvor jeg er udtaget, skal den have fuld gas på de kvaliteter, jeg kommer med, og  den intensitet, jeg har. Jeg skal give den gas i træningerne og være klar, hvis muligheden byder sig, slutter han. 

Midtbanespilleren, 19 år, har spillet 38 kampe for FC København i denne sæson. I foråret har han været sikker på holdkortet.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Udeladt – kan slet ikke spille

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Her er VM-turneringens hold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘De har haft det værste transfervindue’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’