FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der var flere navne, der sprang i øjnene i Brian Riemers landsholdstrup tirsdag eftermiddag. Ikke mindst Victor Froholdt.
FC København-spilleren har været fremragende i foråret, men at han som 19-årig uden U21-landskampe på cv’et skulle ryge direkte ind i Brian Riemers landsholdstrup, var alligevel et chok for de fleste.
For hovedpersonen selv var det selvsagt et kæmpe øjeblik, da han fik beskeden.
– Det er selvfølgelig dejligt. Det var et rigtig stolt øjeblik i går, og noget, man har knoklet for i lang tid. Det er noget af det største, man kan opnå som dansk spiller, så det har man drømt om, siden man var helt lille, fortæller Victor Froholdt til Tipsbladet og den fremmødte presse i forbindelse med FC Københavns træning onsdag.
Hvad går der igennem kroppen, da du får beskeden om, at du er udtaget til A-landsholdet?
– Jeg er utrolig stolt og glad, og så er alle de timer, man har brugt på at træne og dygtiggøre sig i så mange år, jo det hele værd, når man får sådan en besked. Jeg tror, det er noget, alle gerne vil.
Kommer det bag på dig, at det allerede er her på A-landsholdet, du er?
– Jeg har præsteret godt, specielt her i foråret, hvor jeg har leveret godt i mange kampe, men det er klart, at jeg vidste ikke lige, om jeg var lige uden for eller inde. Så jeg var selvfølgelig glad for, at jeg lige nu her nåede ind i landsholdstruppen.
“Snydt” af FCK
I forbindelse med udtagelsen valgte FC København at “snyde” deres unge komet sammen med landstræner Brian Riemer.
FC København har således delt en video, hvor midtbanespillerne interviewes til klubbens egne kanaler om at komme på U21-landsholdet, indtil interviewet bliver afbrudt af et opkald fra Brian Riemer, som så kunne overbringe nyheden, at det rent faktisk er A-landsholdet, han skal med.
– Det var helt oprigtigt, at de snød mig en lille smule og skrev, at jeg var udtaget til U21-landsholdet, og at jeg skulle lave et interview, siger Victor Froholdt om situationen og tilføjer dog:
– Men hvis jeg skal være helt ærligt, synes jeg, at det var en lille smule underligt, at jeg skulle ind på en fridag for at lave interview om U21-landsholdet. Men jeg havde ikke set den komme og var meget overrasket, hvilket man også kan se i videoen, synes jeg.
Se videoen her:
Nu skal Victor Froholdt i aktion for FC København mod Chelsea torsdag og mod Viborg FF søndag, før han i næste uge møder ind i landsholdslejren.
– Jeg glæder mig mest til at forhåbentlig komme godt ind på de andre spillere og bidrage med det, jeg er god til. Nu hvor jeg er udtaget, skal den have fuld gas på de kvaliteter, jeg kommer med, og den intensitet, jeg har. Jeg skal give den gas i træningerne og være klar, hvis muligheden byder sig, slutter han.
Midtbanespilleren, 19 år, har spillet 38 kampe for FC København i denne sæson. I foråret har han været sikker på holdkortet.
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
