FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der var flere navne, der sprang i øjnene i Brian Riemers landsholdstrup tirsdag eftermiddag. Ikke mindst Victor Froholdt.
FC København-spilleren har været fremragende i foråret, men at han som 19-årig uden U21-landskampe på cv’et skulle ryge direkte ind i Brian Riemers landsholdstrup, var alligevel et chok for de fleste.
For hovedpersonen selv var det selvsagt et kæmpe øjeblik, da han fik beskeden.
– Det er selvfølgelig dejligt. Det var et rigtig stolt øjeblik i går, og noget, man har knoklet for i lang tid. Det er noget af det største, man kan opnå som dansk spiller, så det har man drømt om, siden man var helt lille, fortæller Victor Froholdt til Tipsbladet og den fremmødte presse i forbindelse med FC Københavns træning onsdag.
Hvad går der igennem kroppen, da du får beskeden om, at du er udtaget til A-landsholdet?
– Jeg er utrolig stolt og glad, og så er alle de timer, man har brugt på at træne og dygtiggøre sig i så mange år, jo det hele værd, når man får sådan en besked. Jeg tror, det er noget, alle gerne vil.
Kommer det bag på dig, at det allerede er her på A-landsholdet, du er?
– Jeg har præsteret godt, specielt her i foråret, hvor jeg har leveret godt i mange kampe, men det er klart, at jeg vidste ikke lige, om jeg var lige uden for eller inde. Så jeg var selvfølgelig glad for, at jeg lige nu her nåede ind i landsholdstruppen.
“Snydt” af FCK
I forbindelse med udtagelsen valgte FC København at “snyde” deres unge komet sammen med landstræner Brian Riemer.
FC København har således delt en video, hvor midtbanespillerne interviewes til klubbens egne kanaler om at komme på U21-landsholdet, indtil interviewet bliver afbrudt af et opkald fra Brian Riemer, som så kunne overbringe nyheden, at det rent faktisk er A-landsholdet, han skal med.
– Det var helt oprigtigt, at de snød mig en lille smule og skrev, at jeg var udtaget til U21-landsholdet, og at jeg skulle lave et interview, siger Victor Froholdt om situationen og tilføjer dog:
– Men hvis jeg skal være helt ærligt, synes jeg, at det var en lille smule underligt, at jeg skulle ind på en fridag for at lave interview om U21-landsholdet. Men jeg havde ikke set den komme og var meget overrasket, hvilket man også kan se i videoen, synes jeg.
Se videoen her:
Nu skal Victor Froholdt i aktion for FC København mod Chelsea torsdag og mod Viborg FF søndag, før han i næste uge møder ind i landsholdslejren.
– Jeg glæder mig mest til at forhåbentlig komme godt ind på de andre spillere og bidrage med det, jeg er god til. Nu hvor jeg er udtaget, skal den have fuld gas på de kvaliteter, jeg kommer med, og den intensitet, jeg har. Jeg skal give den gas i træningerne og være klar, hvis muligheden byder sig, slutter han.
Midtbanespilleren, 19 år, har spillet 38 kampe for FC København i denne sæson. I foråret har han været sikker på holdkortet.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Frederiksen renser ud
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Frankrig – Irak
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
Her kan du se Norge mod Senegal
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Et skridt tættere Englands største stadion
FC Københavns talenter gør rent bord
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
Norge – Senegal
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
OPTAKT
England – Ghana
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL