“Snydt” af FCK: ‘Men hvis jeg skal være ærlig…’

FC København og DBU “snød” Victor Froholdt i forbindelse med landsholdsudtagelsen – men på et tidspunkt fik han en lille mistanke.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der var flere navne, der sprang i øjnene i Brian Riemers landsholdstrup tirsdag eftermiddag. Ikke mindst Victor Froholdt. 

FC København-spilleren har været fremragende i foråret, men at han som 19-årig uden U21-landskampe på cv’et skulle ryge direkte ind i Brian Riemers landsholdstrup, var alligevel et chok for de fleste. 

For hovedpersonen selv var det selvsagt et kæmpe øjeblik, da han fik beskeden. 

– Det er selvfølgelig dejligt. Det var et rigtig stolt øjeblik i går, og noget, man har knoklet for i lang tid. Det er noget af det største, man kan opnå som dansk spiller, så det har man drømt om, siden man var helt lille, fortæller Victor Froholdt til Tipsbladet og den fremmødte presse i forbindelse med FC Københavns træning onsdag. 

Hvad går der igennem kroppen, da du får beskeden om, at du er udtaget til A-landsholdet?

– Jeg er utrolig stolt og glad, og så er alle de timer, man har brugt på at træne og dygtiggøre sig i så mange år, jo det hele værd, når man får sådan en besked. Jeg tror, det er noget, alle gerne vil.

Kommer det bag på dig, at det allerede er her på A-landsholdet, du er? 

– Jeg har præsteret godt, specielt her i foråret, hvor jeg har leveret godt i mange kampe, men det er klart, at jeg vidste ikke lige, om jeg var lige uden for eller inde. Så jeg var selvfølgelig glad for, at jeg lige nu her nåede ind i landsholdstruppen. 

Snydt” af FCK
I forbindelse med udtagelsen valgte FC København at “snyde” deres unge komet sammen med landstræner Brian Riemer.

FC København har således delt en video, hvor midtbanespillerne interviewes til klubbens egne kanaler om at komme på U21-landsholdet, indtil interviewet bliver afbrudt af et opkald fra Brian Riemer, som så kunne overbringe nyheden, at det rent faktisk er A-landsholdet, han skal med.   

– Det var helt oprigtigt, at de snød mig en lille smule og skrev, at jeg var udtaget til U21-landsholdet, og at jeg skulle lave et interview, siger Victor Froholdt om situationen og tilføjer dog: 

– Men hvis jeg skal være helt ærligt, synes jeg, at det var en lille smule underligt, at jeg skulle ind på en fridag for at lave interview om U21-landsholdet. Men jeg havde ikke set den komme og var meget overrasket, hvilket man også kan se i videoen, synes jeg. 

Se videoen her:

Nu skal Victor Froholdt i aktion for FC København mod Chelsea torsdag og mod Viborg FF søndag, før han i næste uge møder ind i landsholdslejren. 

– Jeg glæder mig mest til at forhåbentlig komme godt ind på de andre spillere og bidrage med det, jeg er god til. Nu hvor jeg er udtaget, skal den have fuld gas på de kvaliteter, jeg kommer med, og  den intensitet, jeg har. Jeg skal give den gas i træningerne og være klar, hvis muligheden byder sig, slutter han. 

Midtbanespilleren, 19 år, har spillet 38 kampe for FC København i denne sæson. I foråret har han været sikker på holdkortet.





LIVE

TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Chokskifte?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Hemmelig samtale med storklub

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Rekordtransfer?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

FC København tjente millioner tirsdag aften

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

FCM uden syv mand mod Brann

Angriber meldes tæt på

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Kontramelding om transfer

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’