“Snydt” af FCK: ‘Men hvis jeg skal være ærlig…’

FC København og DBU “snød” Victor Froholdt i forbindelse med landsholdsudtagelsen – men på et tidspunkt fik han en lille mistanke.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der var flere navne, der sprang i øjnene i Brian Riemers landsholdstrup tirsdag eftermiddag. Ikke mindst Victor Froholdt. 

FC København-spilleren har været fremragende i foråret, men at han som 19-årig uden U21-landskampe på cv’et skulle ryge direkte ind i Brian Riemers landsholdstrup, var alligevel et chok for de fleste. 

For hovedpersonen selv var det selvsagt et kæmpe øjeblik, da han fik beskeden. 

– Det er selvfølgelig dejligt. Det var et rigtig stolt øjeblik i går, og noget, man har knoklet for i lang tid. Det er noget af det største, man kan opnå som dansk spiller, så det har man drømt om, siden man var helt lille, fortæller Victor Froholdt til Tipsbladet og den fremmødte presse i forbindelse med FC Københavns træning onsdag. 

Hvad går der igennem kroppen, da du får beskeden om, at du er udtaget til A-landsholdet?

– Jeg er utrolig stolt og glad, og så er alle de timer, man har brugt på at træne og dygtiggøre sig i så mange år, jo det hele værd, når man får sådan en besked. Jeg tror, det er noget, alle gerne vil.

Kommer det bag på dig, at det allerede er her på A-landsholdet, du er? 

– Jeg har præsteret godt, specielt her i foråret, hvor jeg har leveret godt i mange kampe, men det er klart, at jeg vidste ikke lige, om jeg var lige uden for eller inde. Så jeg var selvfølgelig glad for, at jeg lige nu her nåede ind i landsholdstruppen. 

Snydt” af FCK
I forbindelse med udtagelsen valgte FC København at “snyde” deres unge komet sammen med landstræner Brian Riemer.

FC København har således delt en video, hvor midtbanespillerne interviewes til klubbens egne kanaler om at komme på U21-landsholdet, indtil interviewet bliver afbrudt af et opkald fra Brian Riemer, som så kunne overbringe nyheden, at det rent faktisk er A-landsholdet, han skal med.   

– Det var helt oprigtigt, at de snød mig en lille smule og skrev, at jeg var udtaget til U21-landsholdet, og at jeg skulle lave et interview, siger Victor Froholdt om situationen og tilføjer dog: 

– Men hvis jeg skal være helt ærligt, synes jeg, at det var en lille smule underligt, at jeg skulle ind på en fridag for at lave interview om U21-landsholdet. Men jeg havde ikke set den komme og var meget overrasket, hvilket man også kan se i videoen, synes jeg. 

Se videoen her:

Nu skal Victor Froholdt i aktion for FC København mod Chelsea torsdag og mod Viborg FF søndag, før han i næste uge møder ind i landsholdslejren. 

– Jeg glæder mig mest til at forhåbentlig komme godt ind på de andre spillere og bidrage med det, jeg er god til. Nu hvor jeg er udtaget, skal den have fuld gas på de kvaliteter, jeg kommer med, og  den intensitet, jeg har. Jeg skal give den gas i træningerne og være klar, hvis muligheden byder sig, slutter han. 

Midtbanespilleren, 19 år, har spillet 38 kampe for FC København i denne sæson. I foråret har han været sikker på holdkortet.



Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Patrick Da Silva idømt fængsel

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Esbjerg og FC København mødes i pokalturneringen

Storklub meldes interesseret

– Brøndby er chanceløse

Frank reddet i døende sekunder

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Thorups afløser stopper efter fem måneder

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg