Sønderjyske indledte Superligaens nedrykningsspil som næstsidst og dermed på en placering, der vil ende med nedrykning. Men holdet fra Haderslev fik en perfekt indledning på kampen for overlevelsen.
I første runde af nedrykningsspillet tog holdet en flot og vital sejr på 2-1 over Silkeborg, der kun var en sen Brøndby-udligning fra at ende i mesterskabsspillet.
Det er sønderjydernes blot femte sejr i hele ligasæsonen, og det bringer dem op på 20 point. Silkeborg har 33 point.
Opgøret fik en livlig begyndelse, da begge hold var mødt op med gavmilde forsvar.
Efter fem minutter flækkede Marc Dal Hende et hjørnespark videre til bagstolpen, hvor Tobias Sommer helt umarkeret kunne bremse næsten tre timers scoringspause i ligaen for Sønderjyske.
Meget veltimet havde han til lejligheden medbragt en jubelscene, hvor han pegede på et imaginært armbåndsur. Det var sommertid.
Måske den frarøvede time i nat sad i nogle af spillerne. I hvert fald virkede Sønderjyskes defensiv ganske søvnig på trods af drømmestarten.
Præcis 85 sekunder efter at Tobias Sommer åbnede scoringen, kunne Younes Bakiz udligne i modsatte ende ved at dirigere en tværpasning i mål.
Det var gæsterne, som sad på det meste af spillet, men Sønderjyske truede også konstant den anden vej. Blandt andre den blot 17-årige offensivspiller Olti Hyseni gav flere prøver på sit talent.
Kort før pausen var det ham, som drev en kontra frem, og med en smuk stikning spillede han Mads Agger helt fri til scoring.
Silkeborg intensiverede presset efter pausen, og flere gange blev Marcus Bundgaard i hjemmeholdets mål testet.
Det blev en anden halvleg med et meget forventet kampbillede. Gæsterne havde bolden meget og trykkede på, mens sønderjyderne konstant lurede på det kontrastød, der kunne åbne et hul på to mål.
Der opstod flere muligheder, men det lykkedes ikke at omsætte nogen af dem.
I stedet blev slutminutterne ren overlevelse for de lyseblå. Gæsterne sværmede om Bundgaards mål, men på ren fight og med en redning på målstregen i overtiden blev de tre point halet hjem.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
OPTAKT
Bayern – PSG
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER