Sønderjyske indledte Superligaens nedrykningsspil som næstsidst og dermed på en placering, der vil ende med nedrykning. Men holdet fra Haderslev fik en perfekt indledning på kampen for overlevelsen.
I første runde af nedrykningsspillet tog holdet en flot og vital sejr på 2-1 over Silkeborg, der kun var en sen Brøndby-udligning fra at ende i mesterskabsspillet.
Det er sønderjydernes blot femte sejr i hele ligasæsonen, og det bringer dem op på 20 point. Silkeborg har 33 point.
Opgøret fik en livlig begyndelse, da begge hold var mødt op med gavmilde forsvar.
Efter fem minutter flækkede Marc Dal Hende et hjørnespark videre til bagstolpen, hvor Tobias Sommer helt umarkeret kunne bremse næsten tre timers scoringspause i ligaen for Sønderjyske.
Meget veltimet havde han til lejligheden medbragt en jubelscene, hvor han pegede på et imaginært armbåndsur. Det var sommertid.
Måske den frarøvede time i nat sad i nogle af spillerne. I hvert fald virkede Sønderjyskes defensiv ganske søvnig på trods af drømmestarten.
Præcis 85 sekunder efter at Tobias Sommer åbnede scoringen, kunne Younes Bakiz udligne i modsatte ende ved at dirigere en tværpasning i mål.
Det var gæsterne, som sad på det meste af spillet, men Sønderjyske truede også konstant den anden vej. Blandt andre den blot 17-årige offensivspiller Olti Hyseni gav flere prøver på sit talent.
Kort før pausen var det ham, som drev en kontra frem, og med en smuk stikning spillede han Mads Agger helt fri til scoring.
Silkeborg intensiverede presset efter pausen, og flere gange blev Marcus Bundgaard i hjemmeholdets mål testet.
Det blev en anden halvleg med et meget forventet kampbillede. Gæsterne havde bolden meget og trykkede på, mens sønderjyderne konstant lurede på det kontrastød, der kunne åbne et hul på to mål.
Der opstod flere muligheder, men det lykkedes ikke at omsætte nogen af dem.
I stedet blev slutminutterne ren overlevelse for de lyseblå. Gæsterne sværmede om Bundgaards mål, men på ren fight og med en redning på målstregen i overtiden blev de tre point halet hjem.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
AC Milan kigger på dansker
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Brian Riemer peger på tre årsager
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER