Sønderjyske åbner nedrykningskamp med vigtig sejr

Med en sejr på 2-1 over Silkeborg fik Sønderjyske den bedst tænkelige start på nedrykningsspillet.



Sønderjyske indledte Superligaens nedrykningsspil som næstsidst og dermed på en placering, der vil ende med nedrykning. Men holdet fra Haderslev fik en perfekt indledning på kampen for overlevelsen.

I første runde af nedrykningsspillet tog holdet en flot og vital sejr på 2-1 over Silkeborg, der kun var en sen Brøndby-udligning fra at ende i mesterskabsspillet.

Det er sønderjydernes blot femte sejr i hele ligasæsonen, og det bringer dem op på 20 point. Silkeborg har 33 point.

Opgøret fik en livlig begyndelse, da begge hold var mødt op med gavmilde forsvar.

Efter fem minutter flækkede Marc Dal Hende et hjørnespark videre til bagstolpen, hvor Tobias Sommer helt umarkeret kunne bremse næsten tre timers scoringspause i ligaen for Sønderjyske.

Meget veltimet havde han til lejligheden medbragt en jubelscene, hvor han pegede på et imaginært armbåndsur. Det var sommertid.

Måske den frarøvede time i nat sad i nogle af spillerne. I hvert fald virkede Sønderjyskes defensiv ganske søvnig på trods af drømmestarten.

Præcis 85 sekunder efter at Tobias Sommer åbnede scoringen, kunne Younes Bakiz udligne i modsatte ende ved at dirigere en tværpasning i mål.

Det var gæsterne, som sad på det meste af spillet, men Sønderjyske truede også konstant den anden vej. Blandt andre den blot 17-årige offensivspiller Olti Hyseni gav flere prøver på sit talent.

Kort før pausen var det ham, som drev en kontra frem, og med en smuk stikning spillede han Mads Agger helt fri til scoring.

Silkeborg intensiverede presset efter pausen, og flere gange blev Marcus Bundgaard i hjemmeholdets mål testet.

Det blev en anden halvleg med et meget forventet kampbillede. Gæsterne havde bolden meget og trykkede på, mens sønderjyderne konstant lurede på det kontrastød, der kunne åbne et hul på to mål.

Der opstod flere muligheder, men det lykkedes ikke at omsætte nogen af dem.

I stedet blev slutminutterne ren overlevelse for de lyseblå. Gæsterne sværmede om Bundgaards mål, men på ren fight og med en redning på målstregen i overtiden blev de tre point halet hjem.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

På vej til storklub?

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-profil med hattrick i målfest

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Kroatien – Ghana

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

DR Congo – Uzbekistan