Søren P. måtte flygte fra AGF-fest

Tavsheden har sænket sig over Fredensvang. Ingen ønsker at stå frem med kommentarer til de begivenheder under sidste uges spillerfest i AGF, der tirsdag morgen førte til fyringen af Stig Tøfting. Men én ting ligger fast: Det gik voldsomt til sidst på aftenen, da Stig Tøfting gik amok. Det kan TIPS-bladet i dag afsløre. Vi…



Forløbet startede med en venskabelig brydekamp mellem AGF-backen Søren Pedersen og Stig Tøfting. De to er kendt for at have et godt forhold til hinanden i AGF-truppen – men dog et forhold med en klar rollefordeling. Tøfting er lederen, Søren Pedersen den lærevillige “elev.” TV3s kultprogram “Det’ bare fodbold” kunne for nylig afsløre en pikant detalje fra AGFs holdbillede, hvor de to spillere sidder ved siden af hinanden. For at lave lidt gas har de lagt hænderne på hinandens knæ – en detalje man umiddelbart ikke får øje på.

Det er den ene side af de to spilleres indbyrdes forhold.

Den anden er Tøftings lejlighedsvise irettesættelser af Søren Pedersen på banen. Her har Tøfting ikke holdt sig tilbage fra at bruge håndfaste metoder. I en kamp mod FC Midtjylland her i efteråret opstod der således en batalje, hvor Tøfting i meget umisforståelige vendinger udtrykte utilfredshed med Søren Pedersens forsvarsindsats. Episoden blev afsluttet med en fast hånd fra Tøfting på Søren Pedersens kind – en mild fortolkning ville kalde det et venskabeligt klap, i den grove version var der tale om en lussing.



På et tidspunkt under brydekampen har Søren Pedersen så godt fat i Tøftings skjorte, at den får en flænge. Det gør Tøfting meget vred, men brydekampen fortsætter med Søren Pedersen i sikker tro på, at det stadig er for sjov.

Søren Pedersen får viklet sig ud af brydekampen og forlader “kampscenen,” men en vred Tøfting følger efter. Det opdager flere af holdkammeraterne, blandt andet vennen Brian Steen Nielsen. De forhindrer Stig Tøfting i at fare på Søren Pedersen – tre mand holder ham ganske enkelt tilbage. Men der opstår tumult, for Tøfting er ikke umiddelbart til sinds at lade Søren Pedersen slippe. Blandt andet forsøger vennen Brian Steen at tale Tøfting til ro, men han er i sin tilstand af vrede og beruselse udenfor rækkevidde.

Først nu går det op for Søren Pedersen, at Tøfting mener det alvorligt. Han bliver af en holdkammerat opfordret til at forlade festen for at forhindre et egentlig slagsmål. Søren Pedersen forsvinder herefter ud af døren i en fart.

Hermed er det imidlertid ikke slut. Tøfting er stadig meget ophidset, og vil forfølge Søren Pedersen. Flere holdkammerater kommer til i forsøget på at stoppe ham og dysse ham ned, men der er en del mere tumult inden Tøfting er faldet så meget til ro, at festen kan fortsætte.

Der er ingen tvivl om, at Stig Tøfting gik over stregen i forhold til sine holdkammerater. Men derfor behøvede det ikke at have udviklet sig til “en sag.” Det har ikke kunnet opklares, hvordan episoden under spillernes fest er kommet AGF-ledelsen for øre. Men det mest sandsynlige er, at én af spillerne har lækket sagen.

Her skal man forstå, at Stig Tøfting nok var en populær person i brede dele af fanskaren, og at han også havde sine klare allierede i spillertruppen. Men der er bestemt også spillere, der finder hans macho-agtige attitude og lejlighedsvist håndfaste styring af hierarkiet blandt spillerne for en pestilens. Det er slet ikke utænkeligt, at det er en af de spillere, der har ladet begivenheds-forløbet under festen sive til ledelsen.

I hvert fald bliver det til en sag i offentligheden, da Århus Stiftstidende tirsdag morgen kan fortælle, at der har været tumult under holdfesten med Tøfting i centrum og at AGF-spilleren er indkaldt til møde samme formiddag med klubbens bestyrelsesformand Svenn Dam.

Det er imidlertid ikke artiklen, der får ledelsen til at handle. Allerede dagen inden er Tøfting blevet kaldt til mødet, der gennemføres klokken otte om morgenen, og faktorernes orden er altså, at først da sagen bliver en ledelsesmæssig affære, får Århus Stiftstidende nys om den.

Tidligt tirsdag formiddag udsender AGF en meget kortfattet pressemeddelelse: “AGF Kontraktfodbold A/S har i dag og med øjeblikkelig virkning ophævet selskabets kontrakt med fodboldspilleren Stig Tøfting. Udover dette ønsker AGF Kontraktfodbold A/S ikke at kommentere yderligere.”

Stig Tøftings æra som AGF-spiller er endegyldigt afsluttet.







TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Nu er Dreyer historisk

I chok over Manchester United



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Det må for alt i verden ikke ske!

631 millioner kroner

Skræmmende Chido Obi-scener

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

‘Han tisser isterninger’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Arne Slot dybt frustreret

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

– Det vil jeg aldrig gøre!

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Voldsomt skænderi i FC København

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Chokpris på Victor Froholdt

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp