Forløbet startede med en venskabelig brydekamp mellem AGF-backen Søren Pedersen og Stig Tøfting. De to er kendt for at have et godt forhold til hinanden i AGF-truppen – men dog et forhold med en klar rollefordeling. Tøfting er lederen, Søren Pedersen den lærevillige “elev.” TV3s kultprogram “Det’ bare fodbold” kunne for nylig afsløre en pikant detalje fra AGFs holdbillede, hvor de to spillere sidder ved siden af hinanden. For at lave lidt gas har de lagt hænderne på hinandens knæ – en detalje man umiddelbart ikke får øje på.
Det er den ene side af de to spilleres indbyrdes forhold.
Den anden er Tøftings lejlighedsvise irettesættelser af Søren Pedersen på banen. Her har Tøfting ikke holdt sig tilbage fra at bruge håndfaste metoder. I en kamp mod FC Midtjylland her i efteråret opstod der således en batalje, hvor Tøfting i meget umisforståelige vendinger udtrykte utilfredshed med Søren Pedersens forsvarsindsats. Episoden blev afsluttet med en fast hånd fra Tøfting på Søren Pedersens kind – en mild fortolkning ville kalde det et venskabeligt klap, i den grove version var der tale om en lussing.
På et tidspunkt under brydekampen har Søren Pedersen så godt fat i Tøftings skjorte, at den får en flænge. Det gør Tøfting meget vred, men brydekampen fortsætter med Søren Pedersen i sikker tro på, at det stadig er for sjov.
Søren Pedersen får viklet sig ud af brydekampen og forlader “kampscenen,” men en vred Tøfting følger efter. Det opdager flere af holdkammeraterne, blandt andet vennen Brian Steen Nielsen. De forhindrer Stig Tøfting i at fare på Søren Pedersen – tre mand holder ham ganske enkelt tilbage. Men der opstår tumult, for Tøfting er ikke umiddelbart til sinds at lade Søren Pedersen slippe. Blandt andet forsøger vennen Brian Steen at tale Tøfting til ro, men han er i sin tilstand af vrede og beruselse udenfor rækkevidde.
Først nu går det op for Søren Pedersen, at Tøfting mener det alvorligt. Han bliver af en holdkammerat opfordret til at forlade festen for at forhindre et egentlig slagsmål. Søren Pedersen forsvinder herefter ud af døren i en fart.
Hermed er det imidlertid ikke slut. Tøfting er stadig meget ophidset, og vil forfølge Søren Pedersen. Flere holdkammerater kommer til i forsøget på at stoppe ham og dysse ham ned, men der er en del mere tumult inden Tøfting er faldet så meget til ro, at festen kan fortsætte.
Der er ingen tvivl om, at Stig Tøfting gik over stregen i forhold til sine holdkammerater. Men derfor behøvede det ikke at have udviklet sig til “en sag.” Det har ikke kunnet opklares, hvordan episoden under spillernes fest er kommet AGF-ledelsen for øre. Men det mest sandsynlige er, at én af spillerne har lækket sagen.
Her skal man forstå, at Stig Tøfting nok var en populær person i brede dele af fanskaren, og at han også havde sine klare allierede i spillertruppen. Men der er bestemt også spillere, der finder hans macho-agtige attitude og lejlighedsvist håndfaste styring af hierarkiet blandt spillerne for en pestilens. Det er slet ikke utænkeligt, at det er en af de spillere, der har ladet begivenheds-forløbet under festen sive til ledelsen.
I hvert fald bliver det til en sag i offentligheden, da Århus Stiftstidende tirsdag morgen kan fortælle, at der har været tumult under holdfesten med Tøfting i centrum og at AGF-spilleren er indkaldt til møde samme formiddag med klubbens bestyrelsesformand Svenn Dam.
Det er imidlertid ikke artiklen, der får ledelsen til at handle. Allerede dagen inden er Tøfting blevet kaldt til mødet, der gennemføres klokken otte om morgenen, og faktorernes orden er altså, at først da sagen bliver en ledelsesmæssig affære, får Århus Stiftstidende nys om den.
Tidligt tirsdag formiddag udsender AGF en meget kortfattet pressemeddelelse: “AGF Kontraktfodbold A/S har i dag og med øjeblikkelig virkning ophævet selskabets kontrakt med fodboldspilleren Stig Tøfting. Udover dette ønsker AGF Kontraktfodbold A/S ikke at kommentere yderligere.”
Stig Tøftings æra som AGF-spiller er endegyldigt afsluttet.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: Her er startopstillingerne til Pokalfinalen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER