Søren P. måtte flygte fra AGF-fest

Tavsheden har sænket sig over Fredensvang. Ingen ønsker at stå frem med kommentarer til de begivenheder under sidste uges spillerfest i AGF, der tirsdag morgen førte til fyringen af Stig Tøfting. Men én ting ligger fast: Det gik voldsomt til sidst på aftenen, da Stig Tøfting gik amok. Det kan TIPS-bladet i dag afsløre. Vi…



Forløbet startede med en venskabelig brydekamp mellem AGF-backen Søren Pedersen og Stig Tøfting. De to er kendt for at have et godt forhold til hinanden i AGF-truppen – men dog et forhold med en klar rollefordeling. Tøfting er lederen, Søren Pedersen den lærevillige “elev.” TV3s kultprogram “Det’ bare fodbold” kunne for nylig afsløre en pikant detalje fra AGFs holdbillede, hvor de to spillere sidder ved siden af hinanden. For at lave lidt gas har de lagt hænderne på hinandens knæ – en detalje man umiddelbart ikke får øje på.

Det er den ene side af de to spilleres indbyrdes forhold.

Den anden er Tøftings lejlighedsvise irettesættelser af Søren Pedersen på banen. Her har Tøfting ikke holdt sig tilbage fra at bruge håndfaste metoder. I en kamp mod FC Midtjylland her i efteråret opstod der således en batalje, hvor Tøfting i meget umisforståelige vendinger udtrykte utilfredshed med Søren Pedersens forsvarsindsats. Episoden blev afsluttet med en fast hånd fra Tøfting på Søren Pedersens kind – en mild fortolkning ville kalde det et venskabeligt klap, i den grove version var der tale om en lussing.



På et tidspunkt under brydekampen har Søren Pedersen så godt fat i Tøftings skjorte, at den får en flænge. Det gør Tøfting meget vred, men brydekampen fortsætter med Søren Pedersen i sikker tro på, at det stadig er for sjov.

Søren Pedersen får viklet sig ud af brydekampen og forlader “kampscenen,” men en vred Tøfting følger efter. Det opdager flere af holdkammeraterne, blandt andet vennen Brian Steen Nielsen. De forhindrer Stig Tøfting i at fare på Søren Pedersen – tre mand holder ham ganske enkelt tilbage. Men der opstår tumult, for Tøfting er ikke umiddelbart til sinds at lade Søren Pedersen slippe. Blandt andet forsøger vennen Brian Steen at tale Tøfting til ro, men han er i sin tilstand af vrede og beruselse udenfor rækkevidde.

Først nu går det op for Søren Pedersen, at Tøfting mener det alvorligt. Han bliver af en holdkammerat opfordret til at forlade festen for at forhindre et egentlig slagsmål. Søren Pedersen forsvinder herefter ud af døren i en fart.

Hermed er det imidlertid ikke slut. Tøfting er stadig meget ophidset, og vil forfølge Søren Pedersen. Flere holdkammerater kommer til i forsøget på at stoppe ham og dysse ham ned, men der er en del mere tumult inden Tøfting er faldet så meget til ro, at festen kan fortsætte.

Der er ingen tvivl om, at Stig Tøfting gik over stregen i forhold til sine holdkammerater. Men derfor behøvede det ikke at have udviklet sig til “en sag.” Det har ikke kunnet opklares, hvordan episoden under spillernes fest er kommet AGF-ledelsen for øre. Men det mest sandsynlige er, at én af spillerne har lækket sagen.

Her skal man forstå, at Stig Tøfting nok var en populær person i brede dele af fanskaren, og at han også havde sine klare allierede i spillertruppen. Men der er bestemt også spillere, der finder hans macho-agtige attitude og lejlighedsvist håndfaste styring af hierarkiet blandt spillerne for en pestilens. Det er slet ikke utænkeligt, at det er en af de spillere, der har ladet begivenheds-forløbet under festen sive til ledelsen.

I hvert fald bliver det til en sag i offentligheden, da Århus Stiftstidende tirsdag morgen kan fortælle, at der har været tumult under holdfesten med Tøfting i centrum og at AGF-spilleren er indkaldt til møde samme formiddag med klubbens bestyrelsesformand Svenn Dam.

Det er imidlertid ikke artiklen, der får ledelsen til at handle. Allerede dagen inden er Tøfting blevet kaldt til mødet, der gennemføres klokken otte om morgenen, og faktorernes orden er altså, at først da sagen bliver en ledelsesmæssig affære, får Århus Stiftstidende nys om den.

Tidligt tirsdag formiddag udsender AGF en meget kortfattet pressemeddelelse: “AGF Kontraktfodbold A/S har i dag og med øjeblikkelig virkning ophævet selskabets kontrakt med fodboldspilleren Stig Tøfting. Udover dette ønsker AGF Kontraktfodbold A/S ikke at kommentere yderligere.”

Stig Tøftings æra som AGF-spiller er endegyldigt afsluttet.









LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Han er på vej væk fra AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Afviser kæmpebud

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Klart svar om Tonni Adamsen

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Brøndby afviser to danske klubber

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Per Frimann hylder Brøndby

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Forlader AGF – lægetjek booket

Jakub Trefil skifter til Danmark

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Viborg præsenterer ny spiller

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub