Solbakken: Jeg troede ikke, jeg kunne mislykkes

Efter succesen i FC København troede Ståle Solbakken ikke, han kunne mislykkes. Her halvandet år senesre står han med to fyresedler.



Hverken FC Köln eller Wolverhampton blev en succes for Ståle Solbakken. Han droppede ellers en kontrakt med det norske fodboldforbund om at blive landstræner for at få chancen i Bundesligaen, men han blev fyret i april, og tog i sommer til England for igen at måtte tage hjem med en fyreseddel.

Efter megasucces i FC København med fem mesterskaber og Champions League-deltagelser, troede Solbakken ikke på, at det kunne gå galt.

– Jeg var vel lidt naiv og troede, jeg ikke kunne mislykkes som fodboltræner efter det, der skete i FC København. Jeg tror nok, at den ridse, jeg har fået i lakken efter Wolverhampton er alvorlig. Jeg tror nok, min position er dårligere nu i det store udland, siger Ståle Solbakken til norsk TV2.

Derfor ligger Ståle Solbakkens næste job måske i Skandinavien, men først vil han tænke sig grundigt om, inden han gør noget som helst. Han kunne godt tage et job allerede nu, men han tør ikke.

– Ja, det kunne jeg nok godt, men det ville blive et risikoprojekt af dimensioner. Og så kunne det hurtigt blive et hattrick i at få sparket. Vi må tænke os om, og det gør vi nok frem til sommer, siger Solbakken.

Ståle Solbakken blev kort efter afskedigelsen i Wolverhampton tilbudt jobbet i Vålerenga, men han overvejede det end ikke, før han sagde nej.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’