Solbakken: Jeg troede ikke, jeg kunne mislykkes

Efter succesen i FC København troede Ståle Solbakken ikke, han kunne mislykkes. Her halvandet år senesre står han med to fyresedler.



Hverken FC Köln eller Wolverhampton blev en succes for Ståle Solbakken. Han droppede ellers en kontrakt med det norske fodboldforbund om at blive landstræner for at få chancen i Bundesligaen, men han blev fyret i april, og tog i sommer til England for igen at måtte tage hjem med en fyreseddel.

Efter megasucces i FC København med fem mesterskaber og Champions League-deltagelser, troede Solbakken ikke på, at det kunne gå galt.

– Jeg var vel lidt naiv og troede, jeg ikke kunne mislykkes som fodboltræner efter det, der skete i FC København. Jeg tror nok, at den ridse, jeg har fået i lakken efter Wolverhampton er alvorlig. Jeg tror nok, min position er dårligere nu i det store udland, siger Ståle Solbakken til norsk TV2.

Derfor ligger Ståle Solbakkens næste job måske i Skandinavien, men først vil han tænke sig grundigt om, inden han gør noget som helst. Han kunne godt tage et job allerede nu, men han tør ikke.

– Ja, det kunne jeg nok godt, men det ville blive et risikoprojekt af dimensioner. Og så kunne det hurtigt blive et hattrick i at få sparket. Vi må tænke os om, og det gør vi nok frem til sommer, siger Solbakken.

Ståle Solbakken blev kort efter afskedigelsen i Wolverhampton tilbudt jobbet i Vålerenga, men han overvejede det end ikke, før han sagde nej.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Bayern – PSG

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Millionregn over ‘PC’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Afsløring: DBU-boss stopper

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

I dialog om Albert Grønbæk