Lars Seier Christensen ejer i omegnen af 22 procent af FCK, men skader den københavnske storklub 100 procent!
Det er budskabet fra FCK’s mangeårige træner, Ståle Solbakken, der i mere end et årti var drivkraften bag FCK’s sportslige succes.
Årsagen er Lars Seier Christensens ubetingede støtte til Donald Trump efter balladen med Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj i Det Hvide Hus.
For at gøre ondt værre gav Lars Seier også Zelenskyj en ordentlig overhaling i sit Facebook-opslag, hvor Seier blandt andet kaldte Zelenskyj for inkompetent, uforskammet og tåbelig.
– Det er et kæmpe problem for FCK’s image og kan gøre stor skade. Volodymyr Zelenskyj og det ukrainske folk har kæmpet mod overmagten i tre år – og så kommer en mand som Lars Seier og underminerer det. Det er uværdigt.
– Ukraine er ved at blive et offer for Lars Seier og hans rige venner, der kun har øjne for dem selv – og det synes jeg er usmageligt, lyder det fra en oprevet Ståle Solbakken til Tipsbladet.
– Jeg synes, det er uforeneligt med FCK’s værdier.
– FCK skal tage hånd om dem, der ikke er lige så velstillede som Lars Seier. Dem der måske ikke har den bedste hånd i livet. FCK vil gerne være mere end en fodboldklub; FCK vil gerne være socialt ansvarlige og er også lykkedes med det i mange gode projekter.
– FCK skal favne dem, der ikke har det så nemt – også de unge mænd på Sektion 12. Derfor har man ikke brug for de her tåbelige udsagn fra folk som Lars Seier, siger Ståle Solbakken.
Nu ejer Lars Seier jo en stor del af klubben, så hvad skal FCK gøre i denne situation?
– Jamen, alle ledere i FCK, der har et sæt nosser, skal jo sætte foden ned. Man kan ikke bare tie og samtykke i denne situation. Så vil historien forhåbentlig dømme en.
– Det her er jo også et problem for Jacob Neestrup og Sune Smith-Nielsen, for direktionen, bestyrelsen, for forholdet til sponsorer – og hvis man ikke håndterer det anstændigt, så vil det jo blot vokse sig større.
– Vil FC København virkelig være kendt som klubben, der underminerer støtten til Ukraine og sætter pengene på Donald Trump? Det er ikke det FCK, jeg kender – og det vil undre mig meget, hvis ikke også fansene viser deres utilfredshed på den ene eller anden måde, siger Ståle Solbakken.
Tipsbladet har været i kontakt med Lars Seier, men han ønsker ikke at uddybe sit opslag eller forholde sig til Ståle Solbakkens kritik – og FC København meddeler, at de ikke har kommentarer til opslaget.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
LIVE
VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Her kan man se La Liga fremover
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Australien – Egypten
OPTAKT
Colombia – Ghana
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
MEDIE