Solbakken tordner mod Lars Seier: Uværdigt!

FCK-legenden er rystet over Lars Seiers voldsomme kritik af Zelenskyj og kalder det uforeneligt med FCK’s værdier. Han opfordrer ledelsen i FCK til at reagere.



Lars Seier Christensen ejer i omegnen af 22 procent af FCK, men skader den københavnske storklub 100 procent!

Det er budskabet fra FCK’s mangeårige træner, Ståle Solbakken, der i mere end et årti var drivkraften bag FCK’s sportslige succes.

Årsagen er Lars Seier Christensens ubetingede støtte til Donald Trump efter balladen med Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj i Det Hvide Hus. 

For at gøre ondt værre gav Lars Seier også Zelenskyj en ordentlig overhaling i sit Facebook-opslag, hvor Seier blandt andet kaldte Zelenskyj for inkompetent, uforskammet og tåbelig.

– Det er et kæmpe problem for FCK’s image og kan gøre stor skade. Volodymyr Zelenskyj og det ukrainske folk har kæmpet mod overmagten i tre år – og så kommer en mand som Lars Seier og underminerer det. Det er uværdigt.

– Ukraine er ved at blive et offer for Lars Seier og hans rige venner, der kun har øjne for dem selv – og det synes jeg er usmageligt, lyder det fra en oprevet Ståle Solbakken til Tipsbladet.

– Jeg synes, det er uforeneligt med FCK’s værdier. 

– FCK skal tage hånd om dem, der ikke er lige så velstillede som Lars Seier. Dem der måske ikke har den bedste hånd i livet. FCK vil gerne være mere end en fodboldklub; FCK vil gerne være socialt ansvarlige og er også lykkedes med det i mange gode projekter. 

– FCK skal favne dem, der ikke har det så nemt – også de unge mænd på Sektion 12. Derfor har man ikke brug for de her tåbelige udsagn fra folk som Lars Seier, siger Ståle Solbakken.

Nu ejer Lars Seier jo en stor del af klubben, så hvad skal FCK gøre i denne situation?

– Jamen, alle ledere i FCK, der har et sæt nosser, skal jo sætte foden ned. Man kan ikke bare tie og samtykke i denne situation. Så vil historien forhåbentlig dømme en.

– Det her er jo også et problem for Jacob Neestrup og Sune Smith-Nielsen, for direktionen, bestyrelsen, for forholdet til sponsorer – og hvis man ikke håndterer det anstændigt, så vil det jo blot vokse sig større. 

– Vil FC København virkelig være kendt som klubben, der underminerer støtten til Ukraine og sætter pengene på Donald Trump? Det er ikke det FCK, jeg kender – og det vil undre mig meget, hvis ikke også fansene viser deres utilfredshed på den ene eller anden måde, siger Ståle Solbakken.

Tipsbladet har været i kontakt med Lars Seier, men han ønsker ikke at uddybe sit opslag eller forholde sig til Ståle Solbakkens kritik – og FC København meddeler, at de ikke har kommentarer til opslaget.



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Sergio Ramos i chokskifte?

Storhylder Christian Nørgaard

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

FC København scorer millionbeløb

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vild med ny Eriksen-løsning

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bekræfter millionbud på dansker

Klar besked til FCK-fans

Køber sig ind i dansk klub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning