Solbakken tordner mod Lars Seier: Uværdigt!

FCK-legenden er rystet over Lars Seiers voldsomme kritik af Zelenskyj og kalder det uforeneligt med FCK’s værdier. Han opfordrer ledelsen i FCK til at reagere.



Lars Seier Christensen ejer i omegnen af 22 procent af FCK, men skader den københavnske storklub 100 procent!

Det er budskabet fra FCK’s mangeårige træner, Ståle Solbakken, der i mere end et årti var drivkraften bag FCK’s sportslige succes.

Årsagen er Lars Seier Christensens ubetingede støtte til Donald Trump efter balladen med Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj i Det Hvide Hus. 

For at gøre ondt værre gav Lars Seier også Zelenskyj en ordentlig overhaling i sit Facebook-opslag, hvor Seier blandt andet kaldte Zelenskyj for inkompetent, uforskammet og tåbelig.

– Det er et kæmpe problem for FCK’s image og kan gøre stor skade. Volodymyr Zelenskyj og det ukrainske folk har kæmpet mod overmagten i tre år – og så kommer en mand som Lars Seier og underminerer det. Det er uværdigt.

– Ukraine er ved at blive et offer for Lars Seier og hans rige venner, der kun har øjne for dem selv – og det synes jeg er usmageligt, lyder det fra en oprevet Ståle Solbakken til Tipsbladet.

– Jeg synes, det er uforeneligt med FCK’s værdier. 

– FCK skal tage hånd om dem, der ikke er lige så velstillede som Lars Seier. Dem der måske ikke har den bedste hånd i livet. FCK vil gerne være mere end en fodboldklub; FCK vil gerne være socialt ansvarlige og er også lykkedes med det i mange gode projekter. 

– FCK skal favne dem, der ikke har det så nemt – også de unge mænd på Sektion 12. Derfor har man ikke brug for de her tåbelige udsagn fra folk som Lars Seier, siger Ståle Solbakken.

Nu ejer Lars Seier jo en stor del af klubben, så hvad skal FCK gøre i denne situation?

– Jamen, alle ledere i FCK, der har et sæt nosser, skal jo sætte foden ned. Man kan ikke bare tie og samtykke i denne situation. Så vil historien forhåbentlig dømme en.

– Det her er jo også et problem for Jacob Neestrup og Sune Smith-Nielsen, for direktionen, bestyrelsen, for forholdet til sponsorer – og hvis man ikke håndterer det anstændigt, så vil det jo blot vokse sig større. 

– Vil FC København virkelig være kendt som klubben, der underminerer støtten til Ukraine og sætter pengene på Donald Trump? Det er ikke det FCK, jeg kender – og det vil undre mig meget, hvis ikke også fansene viser deres utilfredshed på den ene eller anden måde, siger Ståle Solbakken.

Tipsbladet har været i kontakt med Lars Seier, men han ønsker ikke at uddybe sit opslag eller forholde sig til Ståle Solbakkens kritik – og FC København meddeler, at de ikke har kommentarer til opslaget.







LIVE

LIVE: Deler nyt om skadet stjerne

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Protesterer efter dansk drømmekamp



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Brighton – Liverpool

Benhård Brian Riemer-melding

Det kommer formentlig til at ske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Barcelona – Rayo Vallecano

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet