Lars Seier Christensen ejer i omegnen af 22 procent af FCK, men skader den københavnske storklub 100 procent!
Det er budskabet fra FCK’s mangeårige træner, Ståle Solbakken, der i mere end et årti var drivkraften bag FCK’s sportslige succes.
Årsagen er Lars Seier Christensens ubetingede støtte til Donald Trump efter balladen med Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj i Det Hvide Hus.
For at gøre ondt værre gav Lars Seier også Zelenskyj en ordentlig overhaling i sit Facebook-opslag, hvor Seier blandt andet kaldte Zelenskyj for inkompetent, uforskammet og tåbelig.
– Det er et kæmpe problem for FCK’s image og kan gøre stor skade. Volodymyr Zelenskyj og det ukrainske folk har kæmpet mod overmagten i tre år – og så kommer en mand som Lars Seier og underminerer det. Det er uværdigt.
– Ukraine er ved at blive et offer for Lars Seier og hans rige venner, der kun har øjne for dem selv – og det synes jeg er usmageligt, lyder det fra en oprevet Ståle Solbakken til Tipsbladet.
– Jeg synes, det er uforeneligt med FCK’s værdier.
– FCK skal tage hånd om dem, der ikke er lige så velstillede som Lars Seier. Dem der måske ikke har den bedste hånd i livet. FCK vil gerne være mere end en fodboldklub; FCK vil gerne være socialt ansvarlige og er også lykkedes med det i mange gode projekter.
– FCK skal favne dem, der ikke har det så nemt – også de unge mænd på Sektion 12. Derfor har man ikke brug for de her tåbelige udsagn fra folk som Lars Seier, siger Ståle Solbakken.
Nu ejer Lars Seier jo en stor del af klubben, så hvad skal FCK gøre i denne situation?
– Jamen, alle ledere i FCK, der har et sæt nosser, skal jo sætte foden ned. Man kan ikke bare tie og samtykke i denne situation. Så vil historien forhåbentlig dømme en.
– Det her er jo også et problem for Jacob Neestrup og Sune Smith-Nielsen, for direktionen, bestyrelsen, for forholdet til sponsorer – og hvis man ikke håndterer det anstændigt, så vil det jo blot vokse sig større.
– Vil FC København virkelig være kendt som klubben, der underminerer støtten til Ukraine og sætter pengene på Donald Trump? Det er ikke det FCK, jeg kender – og det vil undre mig meget, hvis ikke også fansene viser deres utilfredshed på den ene eller anden måde, siger Ståle Solbakken.
Tipsbladet har været i kontakt med Lars Seier, men han ønsker ikke at uddybe sit opslag eller forholde sig til Ståle Solbakkens kritik – og FC København meddeler, at de ikke har kommentarer til opslaget.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
Tottenham henter forløsende sejr
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW