Solbakkens skuffelse: Har jeg ondt i maven over

Det norske landshold fik ikke fuld udbytte af udekampen mod Georgien, og Ståle Solbakkens mandskab er allerede presset i EM-kvalifikationen.



To kampe, et point.

Mens skuffelsen i Danmark er stor efter nederlaget i Kasakhstan søndag, og Sveriges landstræner har været i modvind efter et interview, er der også dårlige vibes i Norge, da man tirsdag aften måtte nøjes med 1-1 mod Georgien.

Dermed står Norge noteret for bare et enkelt point, efter man indledte med et nederlag mod Spanien.

Og da Skotland samtidig slog Spanien tirsdag og også vandt over Cypern, er Ståle Solbakkens tropper under et markant pres – allerede fem point efter Skotland på førstepladsen, som må formodes at være det hold, Norge skal forbi i kvalifikationsgruppen for at kunne indløse en billet til EM i Tyskland næste år.

Norge har ikke været med til en slutrunde siden 2000, og forventningen er, at man denne gang kan snige sig med, men det er startet elendigt, og man kunne også have tabt tirsdag aften mod Georgien, selv om man var foran med 1-0 på en scoring af Alexander Sørloth. I hvert fald var der muligheder til begge hold efter udligningen.

Landstræner Ståle Solbakken er forbandet over, at man ikke fik sejren i Georgien.

– Ét point er for lidt i forhold til, hvad vi skulle have haft efter de to kampe. Det må vi leve med og hente mange i de næste kampe, sagde han til TV 2 efter kampen.

Senere kom Ståle Solbakken et spadestik dybere:

– Jeg kommer til at have ondt i maven over det, til vi mødes i juni. Det må jeg leve med.

– Det havde været værre, hvis vi stod her og ikke følte, at der var noget at bygge på. Vi er et godt fodboldhold. Spillerne spiller med selvtillid, og vi er gode til at spille mod hold, der står dybt i banen – også dem, der går højt mod os, siger Solbakken.

Norge møder i juni Skotland på hjemmebane, og det er en kamp, som Solbakkens tropper efter alt at dømme er pisket til at vinde. 

Med til historien om kampene mod Spanien og Georgien hører, at Ståle Solbakken var uden en skadet Erling Haaland.





kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Tysk VM-chok

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører: Dolberg sat til salg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører dansk toptræners millionløn

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Medier sender ham hjem til AGF

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De jagter Henrik Meister

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmper om det samme trænerjob

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Tottenham henter Liverpool-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

De lurer på Vejle-profil

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock