Solbakkens skuffelse: Har jeg ondt i maven over

Det norske landshold fik ikke fuld udbytte af udekampen mod Georgien, og Ståle Solbakkens mandskab er allerede presset i EM-kvalifikationen.



To kampe, et point.

Mens skuffelsen i Danmark er stor efter nederlaget i Kasakhstan søndag, og Sveriges landstræner har været i modvind efter et interview, er der også dårlige vibes i Norge, da man tirsdag aften måtte nøjes med 1-1 mod Georgien.

Dermed står Norge noteret for bare et enkelt point, efter man indledte med et nederlag mod Spanien.

Og da Skotland samtidig slog Spanien tirsdag og også vandt over Cypern, er Ståle Solbakkens tropper under et markant pres – allerede fem point efter Skotland på førstepladsen, som må formodes at være det hold, Norge skal forbi i kvalifikationsgruppen for at kunne indløse en billet til EM i Tyskland næste år.

Norge har ikke været med til en slutrunde siden 2000, og forventningen er, at man denne gang kan snige sig med, men det er startet elendigt, og man kunne også have tabt tirsdag aften mod Georgien, selv om man var foran med 1-0 på en scoring af Alexander Sørloth. I hvert fald var der muligheder til begge hold efter udligningen.

Landstræner Ståle Solbakken er forbandet over, at man ikke fik sejren i Georgien.

– Ét point er for lidt i forhold til, hvad vi skulle have haft efter de to kampe. Det må vi leve med og hente mange i de næste kampe, sagde han til TV 2 efter kampen.

Senere kom Ståle Solbakken et spadestik dybere:

– Jeg kommer til at have ondt i maven over det, til vi mødes i juni. Det må jeg leve med.

– Det havde været værre, hvis vi stod her og ikke følte, at der var noget at bygge på. Vi er et godt fodboldhold. Spillerne spiller med selvtillid, og vi er gode til at spille mod hold, der står dybt i banen – også dem, der går højt mod os, siger Solbakken.

Norge møder i juni Skotland på hjemmebane, og det er en kamp, som Solbakkens tropper efter alt at dømme er pisket til at vinde. 

Med til historien om kampene mod Spanien og Georgien hører, at Ståle Solbakken var uden en skadet Erling Haaland.





Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Det er ringe ad helvede til’



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Magiske Messi slår til igen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby