Solskjær boykotter norsk tv-station: Kræver undskyldning

Ole Gunnar Solskjær har set sig sur på den norske tv-station TV 2 efter en historie tilbage i marts.



– Det er sandt, at Ole Gunnar Solskjær ikke ønsker at blive interviewet af TV 2s journalister. Sådan har det været siden marts, og der har ikke været tegn på forsoning i det mere end halve år, der nu er gået.

Sådan lyder det ifølge den norske avis Dagbladet fra Vegard Jansen Hagen, der er sportsredaktør på den norske tv-kanal TV 2. 

Ifølge Jansen Hagen er årsagen til Solskjærs vrede et interview, som fandt sted den 11. marts. Her udtalte en norsk kvinde, Kamilla Visnes, som er offer i en voldtægtssag, der involverer den tidligere Molde-spiller Babacar Sarr, at hun er skuffet over, at Solskjær valgte at stole på Sarr inden retssagen.

Det skete efter, at engelske aviser, herunder The Telegraph, havde fokuseret på Solskjærs rolle som Molde-cheftræner på det tidspunkt, hvor Sarr-sagen eksploderede. 

– Den forklaring, som Solskjær har brugt som grundlaget for sin beslutning, er at TV 2 har lavet en historie, hvor offeret i Babacar Sarr-sagen kritiserer Molde og Solskjær for at have støttet den anklagede. Solskjær er også utilfreds med, at vi har produceret en engelsk version af historien på vores hjemmeside, lyder det fra Vegard Jansen Hagen. 

Dagbladet skriver, at Solskjær siden marts flere gange har afvist TV 2, som har betalt store summer for rettighederne til at vise Premier League. 

– Solskjær kræver en uforbeholden undskyldning. Men vi kan ikke se, at der skulle være basis for at komme med en undskyldning, lyder det fra Jansen Hagen. 

TV 2 opfatter således Ole Gunnar Solskjærs gentagne afvisninger som et decideret boykot, selvom den norske tv-station stadig får lov til at deltage i pressemøder med Manchester United-cheftræneren.

Ifølge tv-stationen har man uden held forsøgt at indlede en konstruktiv dialog med Solskjær. Overfor Dagbladet afviser Manchester United, at Solskjær ikke lever op til sine forpligtelser overfor rettighedshaverne. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen



LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Raser: Det er latterligt!

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Pokalhelt knækker FC København

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Transferfri stjerne i København

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på