Solskjær om Liverpool-mesterskab: Det gør ondt at se

Manchester United-cheftræner Ole Gunnar Solskjær vil ikke lægge skjul på, at det gør ondt at se Liverpool vinde Premier League.



Liverpool sikrede sig torsdag det engelske mesterskab, da Manchester City tabte til Chelsea, og det er første gang i 30 år, at Liverpool slutter øverst i tabellen.

I Manchester United er cheftræner Ole Gunnar Solskjær selvsagt ikke glad for rivalernes triumf, selvom nordmanden erkender, at Jürgen Klopps tropper er de fortjente vindere i år.

– Ethvert hold, der vinder Premier League, fortjener det. De fortjener kredit. Det er en svær liga at vinde. Man må anerkende Jürgen og hans spillere. Hver gang man ser nogen andre løfte et trofæ, så gør det ondt, lyder det ifølge Goal fra Ole Gunnar Solskjær.

– Det er den følelse, som alle, der har et tilhørsforhold til Manchester United, sidder med. Staben, spillerne og fansene. Selvfølgelig ønsker vi at vende tilbage til at vinde. Og det er vores udfordring. 

Kan næppe efterligne Fergusons bedrifter
Med triumfen i denne sæson har Liverpool nu vundet det engelske mesterskab 19 gange, mens Manchester United har vundet mesterskabet 20 gange. 13 af Manchester Uniteds Premier League-titler blev vundet, da Sir Alex Ferguson stod i spidsen for klubben. 

Ifølge Ole Gunnar Solskjær får Jürgen Klopp svært ved at efterligne Fergusons triumftog.

– Den stribe af mesterskaber, som vi vandt under Sir Alex… jeg tror, at det bliver svært for nogen at gentage det. Sir Alex var en mester i at blive på toppen. 

– Så i mine øjne er vores udfordring at sørge for, at der ikke går eksempelvis 26 år, før vi vinder mesterskabet igen. Vi vil gøre alt for at indhente det forspring, de har, og måske endda overhale dem.





Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp