Solskjær om Liverpool-mesterskab: Det gør ondt at se

Manchester United-cheftræner Ole Gunnar Solskjær vil ikke lægge skjul på, at det gør ondt at se Liverpool vinde Premier League.



Liverpool sikrede sig torsdag det engelske mesterskab, da Manchester City tabte til Chelsea, og det er første gang i 30 år, at Liverpool slutter øverst i tabellen.

I Manchester United er cheftræner Ole Gunnar Solskjær selvsagt ikke glad for rivalernes triumf, selvom nordmanden erkender, at Jürgen Klopps tropper er de fortjente vindere i år.

– Ethvert hold, der vinder Premier League, fortjener det. De fortjener kredit. Det er en svær liga at vinde. Man må anerkende Jürgen og hans spillere. Hver gang man ser nogen andre løfte et trofæ, så gør det ondt, lyder det ifølge Goal fra Ole Gunnar Solskjær.

– Det er den følelse, som alle, der har et tilhørsforhold til Manchester United, sidder med. Staben, spillerne og fansene. Selvfølgelig ønsker vi at vende tilbage til at vinde. Og det er vores udfordring. 

Kan næppe efterligne Fergusons bedrifter
Med triumfen i denne sæson har Liverpool nu vundet det engelske mesterskab 19 gange, mens Manchester United har vundet mesterskabet 20 gange. 13 af Manchester Uniteds Premier League-titler blev vundet, da Sir Alex Ferguson stod i spidsen for klubben. 

Ifølge Ole Gunnar Solskjær får Jürgen Klopp svært ved at efterligne Fergusons triumftog.

– Den stribe af mesterskaber, som vi vandt under Sir Alex… jeg tror, at det bliver svært for nogen at gentage det. Sir Alex var en mester i at blive på toppen. 

– Så i mine øjne er vores udfordring at sørge for, at der ikke går eksempelvis 26 år, før vi vinder mesterskabet igen. Vi vil gøre alt for at indhente det forspring, de har, og måske endda overhale dem.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Brøndby IF – AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ruben Amorim favorit til dette job

Magiske Messi slår til igen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Brøndby er uden tre spillere mod AGF



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Randers FC – OB

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Silkeborg IF – FC København

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Monstersalg: FC København-boss jubler

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

Iran kommer med krav før VM

Vejle Boldklub – FC Fredericia



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Hjulmand og co. taber stort skridt

De er tilbage i Superligaen