Solskjær om Liverpool-mesterskab: Det gør ondt at se

Manchester United-cheftræner Ole Gunnar Solskjær vil ikke lægge skjul på, at det gør ondt at se Liverpool vinde Premier League.



Liverpool sikrede sig torsdag det engelske mesterskab, da Manchester City tabte til Chelsea, og det er første gang i 30 år, at Liverpool slutter øverst i tabellen.

I Manchester United er cheftræner Ole Gunnar Solskjær selvsagt ikke glad for rivalernes triumf, selvom nordmanden erkender, at Jürgen Klopps tropper er de fortjente vindere i år.

– Ethvert hold, der vinder Premier League, fortjener det. De fortjener kredit. Det er en svær liga at vinde. Man må anerkende Jürgen og hans spillere. Hver gang man ser nogen andre løfte et trofæ, så gør det ondt, lyder det ifølge Goal fra Ole Gunnar Solskjær.

– Det er den følelse, som alle, der har et tilhørsforhold til Manchester United, sidder med. Staben, spillerne og fansene. Selvfølgelig ønsker vi at vende tilbage til at vinde. Og det er vores udfordring. 

Kan næppe efterligne Fergusons bedrifter
Med triumfen i denne sæson har Liverpool nu vundet det engelske mesterskab 19 gange, mens Manchester United har vundet mesterskabet 20 gange. 13 af Manchester Uniteds Premier League-titler blev vundet, da Sir Alex Ferguson stod i spidsen for klubben. 

Ifølge Ole Gunnar Solskjær får Jürgen Klopp svært ved at efterligne Fergusons triumftog.

– Den stribe af mesterskaber, som vi vandt under Sir Alex… jeg tror, at det bliver svært for nogen at gentage det. Sir Alex var en mester i at blive på toppen. 

– Så i mine øjne er vores udfordring at sørge for, at der ikke går eksempelvis 26 år, før vi vinder mesterskabet igen. Vi vil gøre alt for at indhente det forspring, de har, og måske endda overhale dem.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Historisk finale! Han er verdens bedste

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De vil gerne have Jens Jønsson

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

17 minutter for United – nu skal han til VM

Roony vil væk

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Arne Slot fyret af Liverpool

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

AC Horsens er tilbage i Superligaen