Spår Jesper Sørensen-succes: Det passer bedre

Jesper Sørensen har umiddelbart gode forudsætninger for at få succes i MLS, lyder vurderingen fra Tipsbladet-kommentator David Boysen.



Jesper Sørensen til en canadisk klub.

De færreste havde forudset det, men tirsdag blev det til virkelighed, da den tidligere Brøndby-boss blev præsenteret som ny cheftræner for MLS-klubben Vancouver Whitecaps.

David Boysen, der kommentator på Tipsbladet og tidligere Brøndby-spiller, ser skiftet til Vancouver som en spændende beslutning for den 51-årige Jesper Sørensen.

– Det er jo meget, meget anderledes, og jeg har heller ikke en fornemmelse af, at det er helt den samme type arbejde, som han har været vant til i Brøndby. Men det er jo en oplevelse for livet, og jeg forstår ham godt. Han har været under et kæmpe pres i Brøndby i lang tid, og det er man jo bare, når man er Brøndby-træner. Det er ikke sådan, at han ikke kommer under pres derovre, men det er jo ikke helt det samme, siger David Boysen og fortsætter:

– Mere end halvdelen af holdene kommer i playoff derovre. Så man kan sige, at hvis det er målet, så er det jo bare det, han skal levere, før det ligesom er godkendt. Jeg tror bare, at det bliver en oplevelse for livet. De har valgt ham, og der har jo aldrig nogensinde været nogen tvivl om, at han er en pissedygtig træner.

– Det kan godt være, at hans temperament og hans karakter passer lidt bedre til den her type job. Det bliver spændende at se. Det bliver selvfølgelig svært at følge med i på samme måde, men jeg kunne godt forestille mig, at han kunne få succes som den her lidt rolige person, der er rigtigt dygtig til det taktiske.

Et attraktivt job
Blot en måneds tid skulle der gå, før Jesper Sørensen landede et nyt job, efter at han i midten af december blev fyret i Brøndby. David Boysen er ikke decideret overrasket over, at Jesper Sørensen hurtigt har fundet sit næste job.

– Både og. Den nemmeste måde at komme over noget, der måske gør lidt ondt, det er ved at komme videre med noget nyt. Jeg forstår ham godt, lyder det fra David Boysen, der finder skiftet til MLS attraktivt:

– Det synes jeg, at det er. Han virker til at være en rigtigt dygtig træner, men han har jo ikke haft ubetinget succes i sin karriere. Jeg synes, at det er et flot skifte, og det hænger sikkert også meget godt sammen økonomisk, kunne jeg forestille mig, og så kan ham og familien få en oplevelse, som man i hvert fald ikke får i et skandinavisk land.

Hvordan vil du huske tilbage på Jesper Sørensen som Brøndby-træner?

– Generelt ser jeg ham som en taktisk dygtig træner, der forstår at rykke sit hold, men jeg tror, at han har haft sine udfordringer med de store profiler. Og så har han haft sine udfordringer med pressen.

– Det er ikke bare noget, jeg tror – det synes jeg, at vi har set tydeligt. Det er ikke fordi, at pressen er efter ham, eller fordi han ikke kan lide pressen, det falder ham bare ikke naturligt at tale med pressen flere gange om dagen, lyder det afslutningsvist fra David Boysen.

Jesper Sørensens første kamp i MLS er den 23. februar, hvor Vancouver Whitecaps møder Portland Timbers på udebane.





LIVE

TransferLIVE: ‘Handlen lukkes’ – dansker skifter

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Jagter dansk landsholdsspiller

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Det vil være en skandale’

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Superliga-retur?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sætter klar målsætning

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Diant Ramaj skal videre

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han er ny landstræner for Italien

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt