Spår Jesper Sørensen-succes: Det passer bedre

Jesper Sørensen har umiddelbart gode forudsætninger for at få succes i MLS, lyder vurderingen fra Tipsbladet-kommentator David Boysen.



Jesper Sørensen til en canadisk klub.

De færreste havde forudset det, men tirsdag blev det til virkelighed, da den tidligere Brøndby-boss blev præsenteret som ny cheftræner for MLS-klubben Vancouver Whitecaps.

David Boysen, der kommentator på Tipsbladet og tidligere Brøndby-spiller, ser skiftet til Vancouver som en spændende beslutning for den 51-årige Jesper Sørensen.

– Det er jo meget, meget anderledes, og jeg har heller ikke en fornemmelse af, at det er helt den samme type arbejde, som han har været vant til i Brøndby. Men det er jo en oplevelse for livet, og jeg forstår ham godt. Han har været under et kæmpe pres i Brøndby i lang tid, og det er man jo bare, når man er Brøndby-træner. Det er ikke sådan, at han ikke kommer under pres derovre, men det er jo ikke helt det samme, siger David Boysen og fortsætter:

– Mere end halvdelen af holdene kommer i playoff derovre. Så man kan sige, at hvis det er målet, så er det jo bare det, han skal levere, før det ligesom er godkendt. Jeg tror bare, at det bliver en oplevelse for livet. De har valgt ham, og der har jo aldrig nogensinde været nogen tvivl om, at han er en pissedygtig træner.

– Det kan godt være, at hans temperament og hans karakter passer lidt bedre til den her type job. Det bliver spændende at se. Det bliver selvfølgelig svært at følge med i på samme måde, men jeg kunne godt forestille mig, at han kunne få succes som den her lidt rolige person, der er rigtigt dygtig til det taktiske.

Et attraktivt job
Blot en måneds tid skulle der gå, før Jesper Sørensen landede et nyt job, efter at han i midten af december blev fyret i Brøndby. David Boysen er ikke decideret overrasket over, at Jesper Sørensen hurtigt har fundet sit næste job.

– Både og. Den nemmeste måde at komme over noget, der måske gør lidt ondt, det er ved at komme videre med noget nyt. Jeg forstår ham godt, lyder det fra David Boysen, der finder skiftet til MLS attraktivt:

– Det synes jeg, at det er. Han virker til at være en rigtigt dygtig træner, men han har jo ikke haft ubetinget succes i sin karriere. Jeg synes, at det er et flot skifte, og det hænger sikkert også meget godt sammen økonomisk, kunne jeg forestille mig, og så kan ham og familien få en oplevelse, som man i hvert fald ikke får i et skandinavisk land.

Hvordan vil du huske tilbage på Jesper Sørensen som Brøndby-træner?

– Generelt ser jeg ham som en taktisk dygtig træner, der forstår at rykke sit hold, men jeg tror, at han har haft sine udfordringer med de store profiler. Og så har han haft sine udfordringer med pressen.

– Det er ikke bare noget, jeg tror – det synes jeg, at vi har set tydeligt. Det er ikke fordi, at pressen er efter ham, eller fordi han ikke kan lide pressen, det falder ham bare ikke naturligt at tale med pressen flere gange om dagen, lyder det afslutningsvist fra David Boysen.

Jesper Sørensens første kamp i MLS er den 23. februar, hvor Vancouver Whitecaps møder Portland Timbers på udebane.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Derfor var Moukoko vraget

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Hård dom over Franks fremtid

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Sean Dyche fyret

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Liverpool tager smal sejr

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Stjerne er født – på landsholdet med ham



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

– Hold nu kæft med Arsenal!

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Nægtet Brøndby-skifte

Vild aften! Kun sket én gang før

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

‘Skader falder aldrig belejligt’

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse

Thomas Frank fyret