Spår Jesper Sørensen-succes: Det passer bedre

Jesper Sørensen har umiddelbart gode forudsætninger for at få succes i MLS, lyder vurderingen fra Tipsbladet-kommentator David Boysen.



Jesper Sørensen til en canadisk klub.

De færreste havde forudset det, men tirsdag blev det til virkelighed, da den tidligere Brøndby-boss blev præsenteret som ny cheftræner for MLS-klubben Vancouver Whitecaps.

David Boysen, der kommentator på Tipsbladet og tidligere Brøndby-spiller, ser skiftet til Vancouver som en spændende beslutning for den 51-årige Jesper Sørensen.

– Det er jo meget, meget anderledes, og jeg har heller ikke en fornemmelse af, at det er helt den samme type arbejde, som han har været vant til i Brøndby. Men det er jo en oplevelse for livet, og jeg forstår ham godt. Han har været under et kæmpe pres i Brøndby i lang tid, og det er man jo bare, når man er Brøndby-træner. Det er ikke sådan, at han ikke kommer under pres derovre, men det er jo ikke helt det samme, siger David Boysen og fortsætter:

– Mere end halvdelen af holdene kommer i playoff derovre. Så man kan sige, at hvis det er målet, så er det jo bare det, han skal levere, før det ligesom er godkendt. Jeg tror bare, at det bliver en oplevelse for livet. De har valgt ham, og der har jo aldrig nogensinde været nogen tvivl om, at han er en pissedygtig træner.

– Det kan godt være, at hans temperament og hans karakter passer lidt bedre til den her type job. Det bliver spændende at se. Det bliver selvfølgelig svært at følge med i på samme måde, men jeg kunne godt forestille mig, at han kunne få succes som den her lidt rolige person, der er rigtigt dygtig til det taktiske.

Et attraktivt job
Blot en måneds tid skulle der gå, før Jesper Sørensen landede et nyt job, efter at han i midten af december blev fyret i Brøndby. David Boysen er ikke decideret overrasket over, at Jesper Sørensen hurtigt har fundet sit næste job.

– Både og. Den nemmeste måde at komme over noget, der måske gør lidt ondt, det er ved at komme videre med noget nyt. Jeg forstår ham godt, lyder det fra David Boysen, der finder skiftet til MLS attraktivt:

– Det synes jeg, at det er. Han virker til at være en rigtigt dygtig træner, men han har jo ikke haft ubetinget succes i sin karriere. Jeg synes, at det er et flot skifte, og det hænger sikkert også meget godt sammen økonomisk, kunne jeg forestille mig, og så kan ham og familien få en oplevelse, som man i hvert fald ikke får i et skandinavisk land.

Hvordan vil du huske tilbage på Jesper Sørensen som Brøndby-træner?

– Generelt ser jeg ham som en taktisk dygtig træner, der forstår at rykke sit hold, men jeg tror, at han har haft sine udfordringer med de store profiler. Og så har han haft sine udfordringer med pressen.

– Det er ikke bare noget, jeg tror – det synes jeg, at vi har set tydeligt. Det er ikke fordi, at pressen er efter ham, eller fordi han ikke kan lide pressen, det falder ham bare ikke naturligt at tale med pressen flere gange om dagen, lyder det afslutningsvist fra David Boysen.

Jesper Sørensens første kamp i MLS er den 23. februar, hvor Vancouver Whitecaps møder Portland Timbers på udebane.







LIVE

LIVE: Kærlige beskeder vælter ind

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Sepp Piontek er død



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Den første i næsten 40 år



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Samler informationer om FCK’er

Medie peger på FC København

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Færdig i FC Midtjylland?

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Manden der fik Danmark til at vinde er død



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bo Svensson i spil til stort job

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

UEFA med ny stor FC København-straf

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Sæsonens hurtigste hattrick

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!