Spår Jesper Sørensen-succes: Det passer bedre

Jesper Sørensen har umiddelbart gode forudsætninger for at få succes i MLS, lyder vurderingen fra Tipsbladet-kommentator David Boysen.



Jesper Sørensen til en canadisk klub.

De færreste havde forudset det, men tirsdag blev det til virkelighed, da den tidligere Brøndby-boss blev præsenteret som ny cheftræner for MLS-klubben Vancouver Whitecaps.

David Boysen, der kommentator på Tipsbladet og tidligere Brøndby-spiller, ser skiftet til Vancouver som en spændende beslutning for den 51-årige Jesper Sørensen.

– Det er jo meget, meget anderledes, og jeg har heller ikke en fornemmelse af, at det er helt den samme type arbejde, som han har været vant til i Brøndby. Men det er jo en oplevelse for livet, og jeg forstår ham godt. Han har været under et kæmpe pres i Brøndby i lang tid, og det er man jo bare, når man er Brøndby-træner. Det er ikke sådan, at han ikke kommer under pres derovre, men det er jo ikke helt det samme, siger David Boysen og fortsætter:

– Mere end halvdelen af holdene kommer i playoff derovre. Så man kan sige, at hvis det er målet, så er det jo bare det, han skal levere, før det ligesom er godkendt. Jeg tror bare, at det bliver en oplevelse for livet. De har valgt ham, og der har jo aldrig nogensinde været nogen tvivl om, at han er en pissedygtig træner.

– Det kan godt være, at hans temperament og hans karakter passer lidt bedre til den her type job. Det bliver spændende at se. Det bliver selvfølgelig svært at følge med i på samme måde, men jeg kunne godt forestille mig, at han kunne få succes som den her lidt rolige person, der er rigtigt dygtig til det taktiske.

Et attraktivt job
Blot en måneds tid skulle der gå, før Jesper Sørensen landede et nyt job, efter at han i midten af december blev fyret i Brøndby. David Boysen er ikke decideret overrasket over, at Jesper Sørensen hurtigt har fundet sit næste job.

– Både og. Den nemmeste måde at komme over noget, der måske gør lidt ondt, det er ved at komme videre med noget nyt. Jeg forstår ham godt, lyder det fra David Boysen, der finder skiftet til MLS attraktivt:

– Det synes jeg, at det er. Han virker til at være en rigtigt dygtig træner, men han har jo ikke haft ubetinget succes i sin karriere. Jeg synes, at det er et flot skifte, og det hænger sikkert også meget godt sammen økonomisk, kunne jeg forestille mig, og så kan ham og familien få en oplevelse, som man i hvert fald ikke får i et skandinavisk land.

Hvordan vil du huske tilbage på Jesper Sørensen som Brøndby-træner?

– Generelt ser jeg ham som en taktisk dygtig træner, der forstår at rykke sit hold, men jeg tror, at han har haft sine udfordringer med de store profiler. Og så har han haft sine udfordringer med pressen.

– Det er ikke bare noget, jeg tror – det synes jeg, at vi har set tydeligt. Det er ikke fordi, at pressen er efter ham, eller fordi han ikke kan lide pressen, det falder ham bare ikke naturligt at tale med pressen flere gange om dagen, lyder det afslutningsvist fra David Boysen.

Jesper Sørensens første kamp i MLS er den 23. februar, hvor Vancouver Whitecaps møder Portland Timbers på udebane.





Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

David Nielsen er stensikker

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Portugal – Spanien

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Klapper i om stor Superliga-transfer

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

USA – Belgien

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’