NORWICH (Tipsbladet): Oscar Schwartau har taget et stort skridt.
Mange Brøndby-fans havde nok håbet på at se ham i den gule og blå trøje i mange år endnu, men sådan skulle det ikke gå.
Schwartau skal nu spille i gult og grønt, efter han i sommer skiftede til Norwich i en handel, der sendte omkring 19 millioner kroner til Brøndby.
I Norwich skal Schwartau trænes af Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm, og sidstnævnte er glad for, at man har kunne hente så stort et talent.
Var du overrasket over, at Oscar valgte Norwich?
– Jeg var glad for, at han valgte Norwich. Jeg tror på, at vi kan være med til at løfte ham til at blive en international spiller og forløse det enorme potentiale, han har. Jeg ser en spiller, som vi i fremtiden måske kommer til at se etablere sig på landsholdet.
– Men lad os nu lade være med at tage for mange ord i munden og huske på, at én ting er talent, noget andet er at forløse det. Det er der, hvor Oscar står lige nu, men han har uomtvisteligt et kæmpe potentiale, og det skal vi hjælpe ham med at forløse.
Artiklen fortsætter under billedet.
Du har et stort kendskab til dansk fodbold. Er der andre spillere, du har et godt øje til, som du gerne vil have til Norwich?
– Det kan jeg love dig for, at der er.
Kan du nævne nogle?
– Nej, det kan jeg ikke, siger Glen Riddersholm med et stort grin.
Riddersholm kan dog godt forestille sig, at han og Johannes Hoff Thorup fremover kommer til at gøre brug af deres danske netværk, når der skal hentes spillere.
– Vi har et netværk og en erfaring inden for rigtig meget. Dansk fodbold er én ting. Noget andet er, at jeg har arbejdet i to andre lande, inden jeg kom her, og det gør, at ens netværk udvider sig. Johannes gennem Right to Dream, med den afrikanske tilgang, som jeg også har erfaring med gennem Midtjylland.
– For os handler det først og fremmest om kompetencer og kvalitiet og dernæst, om man kan passe ind i den spillestil, vi spiller her i Norwich. Det skal ikke være en kvalitet i sig selv at være dansk, men det er ikke en ulempe, hvis man er en dansk spiller, der er dygtig nok, så kan vi se på det i fremtiden, siger Glen Riddersholm.
Oscar Schwartau har skrevet kontrakt til sommeren 2028 i Norwich.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
OPTAKT
Canada – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE