NORWICH (Tipsbladet): Oscar Schwartau har taget et stort skridt.
Mange Brøndby-fans havde nok håbet på at se ham i den gule og blå trøje i mange år endnu, men sådan skulle det ikke gå.
Schwartau skal nu spille i gult og grønt, efter han i sommer skiftede til Norwich i en handel, der sendte omkring 19 millioner kroner til Brøndby.
I Norwich skal Schwartau trænes af Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm, og sidstnævnte er glad for, at man har kunne hente så stort et talent.
Var du overrasket over, at Oscar valgte Norwich?
– Jeg var glad for, at han valgte Norwich. Jeg tror på, at vi kan være med til at løfte ham til at blive en international spiller og forløse det enorme potentiale, han har. Jeg ser en spiller, som vi i fremtiden måske kommer til at se etablere sig på landsholdet.
– Men lad os nu lade være med at tage for mange ord i munden og huske på, at én ting er talent, noget andet er at forløse det. Det er der, hvor Oscar står lige nu, men han har uomtvisteligt et kæmpe potentiale, og det skal vi hjælpe ham med at forløse.
Artiklen fortsætter under billedet.
Du har et stort kendskab til dansk fodbold. Er der andre spillere, du har et godt øje til, som du gerne vil have til Norwich?
– Det kan jeg love dig for, at der er.
Kan du nævne nogle?
– Nej, det kan jeg ikke, siger Glen Riddersholm med et stort grin.
Riddersholm kan dog godt forestille sig, at han og Johannes Hoff Thorup fremover kommer til at gøre brug af deres danske netværk, når der skal hentes spillere.
– Vi har et netværk og en erfaring inden for rigtig meget. Dansk fodbold er én ting. Noget andet er, at jeg har arbejdet i to andre lande, inden jeg kom her, og det gør, at ens netværk udvider sig. Johannes gennem Right to Dream, med den afrikanske tilgang, som jeg også har erfaring med gennem Midtjylland.
– For os handler det først og fremmest om kompetencer og kvalitiet og dernæst, om man kan passe ind i den spillestil, vi spiller her i Norwich. Det skal ikke være en kvalitet i sig selv at være dansk, men det er ikke en ulempe, hvis man er en dansk spiller, der er dygtig nok, så kan vi se på det i fremtiden, siger Glen Riddersholm.
Oscar Schwartau har skrevet kontrakt til sommeren 2028 i Norwich.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE