Spår Oscar Schwartau en stor fremtid

Ifølge Glen Riddersholm kan Oscar Schwartau få en stor karriere, hvor han potentielt kan etablere sig på det danske landshold.



NORWICH (Tipsbladet): Oscar Schwartau har taget et stort skridt.

Mange Brøndby-fans havde nok håbet på at se ham i den gule og blå trøje i mange år endnu, men sådan skulle det ikke gå.

Schwartau skal nu spille i gult og grønt, efter han i sommer skiftede til Norwich i en handel, der sendte omkring 19 millioner kroner til Brøndby.

I Norwich skal Schwartau trænes af Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm, og sidstnævnte er glad for, at man har kunne hente så stort et talent.

Var du overrasket over, at Oscar valgte Norwich?

– Jeg var glad for, at han valgte Norwich. Jeg tror på, at vi kan være med til at løfte ham til at blive en international spiller og forløse det enorme potentiale, han har. Jeg ser en spiller, som vi i fremtiden måske kommer til at se etablere sig på landsholdet.

– Men lad os nu lade være med at tage for mange ord i munden og huske på, at én ting er talent, noget andet er at forløse det. Det er der, hvor Oscar står lige nu, men han har uomtvisteligt et kæmpe potentiale, og det skal vi hjælpe ham med at forløse.

Artiklen fortsætter under billedet. 

Glen Riddersholm kom fra en stilling som cheftræner i svenske IFK Norrköping. Foto: Alamy

Du har et stort kendskab til dansk fodbold. Er der andre spillere, du har et godt øje til, som du gerne vil have til Norwich?

– Det kan jeg love dig for, at der er.

Kan du nævne nogle?

– Nej, det kan jeg ikke, siger Glen Riddersholm med et stort grin.

 Riddersholm kan dog godt forestille sig, at han og Johannes Hoff Thorup fremover kommer til at gøre brug af deres danske netværk, når der skal hentes spillere.

– Vi har et netværk og en erfaring inden for rigtig meget. Dansk fodbold er én ting. Noget andet er, at jeg har arbejdet i to andre lande, inden jeg kom her, og det gør, at ens netværk udvider sig. Johannes gennem Right to Dream, med den afrikanske tilgang, som jeg også har erfaring med gennem Midtjylland.

– For os handler det først og fremmest om kompetencer og kvalitiet og dernæst, om man kan passe ind i den spillestil, vi spiller her i Norwich. Det skal ikke være en kvalitet i sig selv at være dansk, men det er ikke en ulempe, hvis man er en dansk spiller, der er dygtig nok, så kan vi se på det i fremtiden, siger Glen Riddersholm.

Oscar Schwartau har skrevet kontrakt til sommeren 2028 i Norwich.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

AaB dæmper superligaforventninger

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Norge – Frankrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Afslører: FCK ringede aldrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Senegal – Irak

De er enige med Mathias Jensen

Kap Verde – Saudi-Arabien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Egypten – Iran