NORWICH (Tipsbladet): Oscar Schwartau har taget et stort skridt.
Mange Brøndby-fans havde nok håbet på at se ham i den gule og blå trøje i mange år endnu, men sådan skulle det ikke gå.
Schwartau skal nu spille i gult og grønt, efter han i sommer skiftede til Norwich i en handel, der sendte omkring 19 millioner kroner til Brøndby.
I Norwich skal Schwartau trænes af Johannes Hoff Thorup og Glen Riddersholm, og sidstnævnte er glad for, at man har kunne hente så stort et talent.
Var du overrasket over, at Oscar valgte Norwich?
– Jeg var glad for, at han valgte Norwich. Jeg tror på, at vi kan være med til at løfte ham til at blive en international spiller og forløse det enorme potentiale, han har. Jeg ser en spiller, som vi i fremtiden måske kommer til at se etablere sig på landsholdet.
– Men lad os nu lade være med at tage for mange ord i munden og huske på, at én ting er talent, noget andet er at forløse det. Det er der, hvor Oscar står lige nu, men han har uomtvisteligt et kæmpe potentiale, og det skal vi hjælpe ham med at forløse.
Artiklen fortsætter under billedet.
Du har et stort kendskab til dansk fodbold. Er der andre spillere, du har et godt øje til, som du gerne vil have til Norwich?
– Det kan jeg love dig for, at der er.
Kan du nævne nogle?
– Nej, det kan jeg ikke, siger Glen Riddersholm med et stort grin.
Riddersholm kan dog godt forestille sig, at han og Johannes Hoff Thorup fremover kommer til at gøre brug af deres danske netværk, når der skal hentes spillere.
– Vi har et netværk og en erfaring inden for rigtig meget. Dansk fodbold er én ting. Noget andet er, at jeg har arbejdet i to andre lande, inden jeg kom her, og det gør, at ens netværk udvider sig. Johannes gennem Right to Dream, med den afrikanske tilgang, som jeg også har erfaring med gennem Midtjylland.
– For os handler det først og fremmest om kompetencer og kvalitiet og dernæst, om man kan passe ind i den spillestil, vi spiller her i Norwich. Det skal ikke være en kvalitet i sig selv at være dansk, men det er ikke en ulempe, hvis man er en dansk spiller, der er dygtig nok, så kan vi se på det i fremtiden, siger Glen Riddersholm.
Oscar Schwartau har skrevet kontrakt til sommeren 2028 i Norwich.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
OPTAKT