En spansk domstol har informeret Bayern München-stjernen Lucas Hernandez om, at han på tirsdag skal møde op i Madrid, så han kan blive anbragt i et fængsel.
Sådan lyder det fra den spanske avis AS.
Blev forbudt at se hinanden
Indkaldelsen er relateret til en episode i februar 2017, hvor Lucas Hernandez kom alvorligt på kant med sin kæreste, Amelia Lorente. De to røg således i totterne på hinanden, hvorefter de begge blev idømt 31 dages samfundstjeneste. Samtidig blev de forbudt at kontakte hinanden i seks måneder. Alligevel valgte parret at tage på bryllupsrejse sammen, lyder det fra AS. Ved ankomsten tilbage til Madrid blev parret så tilbageholdt i lufthavnen.
Den offentlige anklager krævede herefter, at Lucas Hernandez skulle idømmes et års fængsel, fordi franskmanden havde overtrådt forbuddet mod at være i kontakt med sin kæreste.
Ifølge AS er det ikke på grund af selve det voldsomme sammenstød med kæresten, at Lucas Hernandez nu er blevet bedt om at møde op i Madrid. Årsagen er i stedet, at franskmanden ignorerede den besked, som dommeren havde givet ham. Ifølge AS er der dog en mulighed for, at domstolen vil overveje Hernandez’ appel og enten lade ham slippe for fængsel eller alternativt løslade ham efter få dage.
Rasende kæreste
Tilbage i 2017 bragte den spanske avis Sport flere detaljer om skænderiet mellem Lucas Hernandez og franskmandens kæreste. Ifølge avisen begyndte konflikten i Hernandez’ bil. Lorente ventede således på Atlético Madrid-spilleren uden foran hans hus, hvorefter hun satte sig ind i bilen.
Parret begyndte herefter at skændes, og Lorente valgte så at skrabe Hernandez i ansigtet med et sæt nøgler, hvorefter hun steg ud af bilen og begyndte at ridse bilen med nøglerne. Lucas Hernandez greb herefter fat i sin kæreste, som fik et slag på kæben.
Lucas Hernandez skiftede i sommeren 2019 fra Atlético Madrid til Bayern München.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
