En spansk domstol har informeret Bayern München-stjernen Lucas Hernandez om, at han på tirsdag skal møde op i Madrid, så han kan blive anbragt i et fængsel.
Sådan lyder det fra den spanske avis AS.
Blev forbudt at se hinanden
Indkaldelsen er relateret til en episode i februar 2017, hvor Lucas Hernandez kom alvorligt på kant med sin kæreste, Amelia Lorente. De to røg således i totterne på hinanden, hvorefter de begge blev idømt 31 dages samfundstjeneste. Samtidig blev de forbudt at kontakte hinanden i seks måneder. Alligevel valgte parret at tage på bryllupsrejse sammen, lyder det fra AS. Ved ankomsten tilbage til Madrid blev parret så tilbageholdt i lufthavnen.
Den offentlige anklager krævede herefter, at Lucas Hernandez skulle idømmes et års fængsel, fordi franskmanden havde overtrådt forbuddet mod at være i kontakt med sin kæreste.
Ifølge AS er det ikke på grund af selve det voldsomme sammenstød med kæresten, at Lucas Hernandez nu er blevet bedt om at møde op i Madrid. Årsagen er i stedet, at franskmanden ignorerede den besked, som dommeren havde givet ham. Ifølge AS er der dog en mulighed for, at domstolen vil overveje Hernandez’ appel og enten lade ham slippe for fængsel eller alternativt løslade ham efter få dage.
Rasende kæreste
Tilbage i 2017 bragte den spanske avis Sport flere detaljer om skænderiet mellem Lucas Hernandez og franskmandens kæreste. Ifølge avisen begyndte konflikten i Hernandez’ bil. Lorente ventede således på Atlético Madrid-spilleren uden foran hans hus, hvorefter hun satte sig ind i bilen.
Parret begyndte herefter at skændes, og Lorente valgte så at skrabe Hernandez i ansigtet med et sæt nøgler, hvorefter hun steg ud af bilen og begyndte at ridse bilen med nøglerne. Lucas Hernandez greb herefter fat i sin kæreste, som fik et slag på kæben.
Lucas Hernandez skiftede i sommeren 2019 fra Atlético Madrid til Bayern München.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
