En spansk domstol har informeret Bayern München-stjernen Lucas Hernandez om, at han på tirsdag skal møde op i Madrid, så han kan blive anbragt i et fængsel.
Sådan lyder det fra den spanske avis AS.
Blev forbudt at se hinanden
Indkaldelsen er relateret til en episode i februar 2017, hvor Lucas Hernandez kom alvorligt på kant med sin kæreste, Amelia Lorente. De to røg således i totterne på hinanden, hvorefter de begge blev idømt 31 dages samfundstjeneste. Samtidig blev de forbudt at kontakte hinanden i seks måneder. Alligevel valgte parret at tage på bryllupsrejse sammen, lyder det fra AS. Ved ankomsten tilbage til Madrid blev parret så tilbageholdt i lufthavnen.
Den offentlige anklager krævede herefter, at Lucas Hernandez skulle idømmes et års fængsel, fordi franskmanden havde overtrådt forbuddet mod at være i kontakt med sin kæreste.
Ifølge AS er det ikke på grund af selve det voldsomme sammenstød med kæresten, at Lucas Hernandez nu er blevet bedt om at møde op i Madrid. Årsagen er i stedet, at franskmanden ignorerede den besked, som dommeren havde givet ham. Ifølge AS er der dog en mulighed for, at domstolen vil overveje Hernandez’ appel og enten lade ham slippe for fængsel eller alternativt løslade ham efter få dage.
Rasende kæreste
Tilbage i 2017 bragte den spanske avis Sport flere detaljer om skænderiet mellem Lucas Hernandez og franskmandens kæreste. Ifølge avisen begyndte konflikten i Hernandez’ bil. Lorente ventede således på Atlético Madrid-spilleren uden foran hans hus, hvorefter hun satte sig ind i bilen.
Parret begyndte herefter at skændes, og Lorente valgte så at skrabe Hernandez i ansigtet med et sæt nøgler, hvorefter hun steg ud af bilen og begyndte at ridse bilen med nøglerne. Lucas Hernandez greb herefter fat i sin kæreste, som fik et slag på kæben.
Lucas Hernandez skiftede i sommeren 2019 fra Atlético Madrid til Bayern München.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Sprudler i MLS
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
HELT VILDT
