Reese siger, at han skal arbejde som “selvstændig butik”, idet en spillerlicens er en personlig licens, der ikke kan kobles op på nogen forening.
“Jeg skal arbejde på markedet under samme regelsæt og på samme vilkår, som gælder alle andre agenter,” siger Reese.
Når Reese træder til i rådgivningsfasen, er der som hidtil tale om en gratis ydelse til medlemmerne af foreningen. Hvis en spiller f.eks. har modtaget et kontrakttilbud og ønsker en vurdering af, om det er godt eller skidt, er det gratis.
Men hvis ønsket er direkte opsøgende arbejde i jagten på en ny klub, gælder de bestemmelser, der er fastsat i den såkaldte repræsentationsaftale, når en spiller tilknyttes en FIFA agents stald. D.v.s. at en vis del af spillerens gage tilfalder agenten.
Hvis Reese formidler et klubskifte og afslutter en handel på vegne af en spiller, modtager han en fee for sin indsats – en vis procentdel af salgssummen. Som regel er der tale om minimum 10 procent.
Reese bekræfter i den forbindelse, at der eksisterer en samarbejdsaftale med Spillerforeningen, men ønsker ikke at uddybe nærmere, hvad den går ud på.
“Der findes en aftale mellem os, men den er naturligvis ikke offentlig tilgængelig,” siger han.
Eksisterer der i forbindelse med spillersalg et økonomisk mellemværende mellem dig som agent og Spillerforeningen?
“Ja, det gør der…af en eller anden karakter,” svarer Reese, men igen uden at ville gå i detaljer.
For “politiske kommentarer” henviser Allan Reese i øvrigt til Mads Øland, men det har ikke været muligt at få en kommentar fra Spillerforeningens direktør, der mandagen igennem var optaget af et møde i Amsterdam.
Direkte adspurgt om han finansieres af Spillerforeningen, eller han selv omvendt skal finansiere den, svarer Frank Mathiesen:
“Det må tiden vise”.
Det er rent faktisk DBUs bestyrelse, som har åbnet mulighed for at Spillerforeningen kan tilknytte eller direkte ansætte agenter.
Det skete med det reglement for spilleragenter som unionens bestyrelse vedtog for et år siden. Reglementet er udarbejdet af kontraktfodboldudvalget, der består af to repræsentanter fra DBU, to fra divisionsklubberne og to spillere.
“Paragraffen om Spillerforeningen er lavet for at sikre, at rådgivningen sker i overensstemmelse med de gældende regler,” siger formanden for udvalget Henrik Ravnild, der understreger, at de to spillere i udvalget er valgt af spillerne og ikke direkte af Spillerforeningen.
Spillerforeningens agentvirksomhed kom første gang i debat i foråret i forbindelse med tilknytningen af Frank Mathiesen, og den er altså blevet aktualiseret af den seneste sag om de helt unge spillere.
“Jeg sagde allerede dengang, at det ikke var passende, at en fagforening drev kommerciel virksomhed,” siger spilleragent Per Steffensen, der ellers erklærer, at han ikke er bange for at miste kunder og mener, at der fortsat er plads til agenter, der udfører deres arbejdet korrekt.
Per Steffensen siger, at han både mundtligt og skriftligt har påpeget problematikken i konkurrenceforholdet overfor DBU. Den henvendelse er dog ifølge Henrik Ravnild ikke havnet på kontraktfodboldudvalgets bord.
Ravnild siger i øvrigt, at man i udvalget ikke dagligt kikker agenterne over skulderen, men at der løbende kommer henvendelser og klagesager til udvalget, men det er ikke forhold, som der er “offentlig adgang” til.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
LIGE NU