Reese siger, at han skal arbejde som “selvstændig butik”, idet en spillerlicens er en personlig licens, der ikke kan kobles op på nogen forening.
“Jeg skal arbejde på markedet under samme regelsæt og på samme vilkår, som gælder alle andre agenter,” siger Reese.
Når Reese træder til i rådgivningsfasen, er der som hidtil tale om en gratis ydelse til medlemmerne af foreningen. Hvis en spiller f.eks. har modtaget et kontrakttilbud og ønsker en vurdering af, om det er godt eller skidt, er det gratis.
Men hvis ønsket er direkte opsøgende arbejde i jagten på en ny klub, gælder de bestemmelser, der er fastsat i den såkaldte repræsentationsaftale, når en spiller tilknyttes en FIFA agents stald. D.v.s. at en vis del af spillerens gage tilfalder agenten.
Hvis Reese formidler et klubskifte og afslutter en handel på vegne af en spiller, modtager han en fee for sin indsats – en vis procentdel af salgssummen. Som regel er der tale om minimum 10 procent.
Reese bekræfter i den forbindelse, at der eksisterer en samarbejdsaftale med Spillerforeningen, men ønsker ikke at uddybe nærmere, hvad den går ud på.
“Der findes en aftale mellem os, men den er naturligvis ikke offentlig tilgængelig,” siger han.
Eksisterer der i forbindelse med spillersalg et økonomisk mellemværende mellem dig som agent og Spillerforeningen?
“Ja, det gør der…af en eller anden karakter,” svarer Reese, men igen uden at ville gå i detaljer.
For “politiske kommentarer” henviser Allan Reese i øvrigt til Mads Øland, men det har ikke været muligt at få en kommentar fra Spillerforeningens direktør, der mandagen igennem var optaget af et møde i Amsterdam.
Direkte adspurgt om han finansieres af Spillerforeningen, eller han selv omvendt skal finansiere den, svarer Frank Mathiesen:
“Det må tiden vise”.
Det er rent faktisk DBUs bestyrelse, som har åbnet mulighed for at Spillerforeningen kan tilknytte eller direkte ansætte agenter.
Det skete med det reglement for spilleragenter som unionens bestyrelse vedtog for et år siden. Reglementet er udarbejdet af kontraktfodboldudvalget, der består af to repræsentanter fra DBU, to fra divisionsklubberne og to spillere.
“Paragraffen om Spillerforeningen er lavet for at sikre, at rådgivningen sker i overensstemmelse med de gældende regler,” siger formanden for udvalget Henrik Ravnild, der understreger, at de to spillere i udvalget er valgt af spillerne og ikke direkte af Spillerforeningen.
Spillerforeningens agentvirksomhed kom første gang i debat i foråret i forbindelse med tilknytningen af Frank Mathiesen, og den er altså blevet aktualiseret af den seneste sag om de helt unge spillere.
“Jeg sagde allerede dengang, at det ikke var passende, at en fagforening drev kommerciel virksomhed,” siger spilleragent Per Steffensen, der ellers erklærer, at han ikke er bange for at miste kunder og mener, at der fortsat er plads til agenter, der udfører deres arbejdet korrekt.
Per Steffensen siger, at han både mundtligt og skriftligt har påpeget problematikken i konkurrenceforholdet overfor DBU. Den henvendelse er dog ifølge Henrik Ravnild ikke havnet på kontraktfodboldudvalgets bord.
Ravnild siger i øvrigt, at man i udvalget ikke dagligt kikker agenterne over skulderen, men at der løbende kommer henvendelser og klagesager til udvalget, men det er ikke forhold, som der er “offentlig adgang” til.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
OPTAKT