Reese siger, at han skal arbejde som “selvstændig butik”, idet en spillerlicens er en personlig licens, der ikke kan kobles op på nogen forening.
“Jeg skal arbejde på markedet under samme regelsæt og på samme vilkår, som gælder alle andre agenter,” siger Reese.
Når Reese træder til i rådgivningsfasen, er der som hidtil tale om en gratis ydelse til medlemmerne af foreningen. Hvis en spiller f.eks. har modtaget et kontrakttilbud og ønsker en vurdering af, om det er godt eller skidt, er det gratis.
Men hvis ønsket er direkte opsøgende arbejde i jagten på en ny klub, gælder de bestemmelser, der er fastsat i den såkaldte repræsentationsaftale, når en spiller tilknyttes en FIFA agents stald. D.v.s. at en vis del af spillerens gage tilfalder agenten.
Hvis Reese formidler et klubskifte og afslutter en handel på vegne af en spiller, modtager han en fee for sin indsats – en vis procentdel af salgssummen. Som regel er der tale om minimum 10 procent.
Reese bekræfter i den forbindelse, at der eksisterer en samarbejdsaftale med Spillerforeningen, men ønsker ikke at uddybe nærmere, hvad den går ud på.
“Der findes en aftale mellem os, men den er naturligvis ikke offentlig tilgængelig,” siger han.
Eksisterer der i forbindelse med spillersalg et økonomisk mellemværende mellem dig som agent og Spillerforeningen?
“Ja, det gør der…af en eller anden karakter,” svarer Reese, men igen uden at ville gå i detaljer.
For “politiske kommentarer” henviser Allan Reese i øvrigt til Mads Øland, men det har ikke været muligt at få en kommentar fra Spillerforeningens direktør, der mandagen igennem var optaget af et møde i Amsterdam.
Direkte adspurgt om han finansieres af Spillerforeningen, eller han selv omvendt skal finansiere den, svarer Frank Mathiesen:
“Det må tiden vise”.
Det er rent faktisk DBUs bestyrelse, som har åbnet mulighed for at Spillerforeningen kan tilknytte eller direkte ansætte agenter.
Det skete med det reglement for spilleragenter som unionens bestyrelse vedtog for et år siden. Reglementet er udarbejdet af kontraktfodboldudvalget, der består af to repræsentanter fra DBU, to fra divisionsklubberne og to spillere.
“Paragraffen om Spillerforeningen er lavet for at sikre, at rådgivningen sker i overensstemmelse med de gældende regler,” siger formanden for udvalget Henrik Ravnild, der understreger, at de to spillere i udvalget er valgt af spillerne og ikke direkte af Spillerforeningen.
Spillerforeningens agentvirksomhed kom første gang i debat i foråret i forbindelse med tilknytningen af Frank Mathiesen, og den er altså blevet aktualiseret af den seneste sag om de helt unge spillere.
“Jeg sagde allerede dengang, at det ikke var passende, at en fagforening drev kommerciel virksomhed,” siger spilleragent Per Steffensen, der ellers erklærer, at han ikke er bange for at miste kunder og mener, at der fortsat er plads til agenter, der udfører deres arbejdet korrekt.
Per Steffensen siger, at han både mundtligt og skriftligt har påpeget problematikken i konkurrenceforholdet overfor DBU. Den henvendelse er dog ifølge Henrik Ravnild ikke havnet på kontraktfodboldudvalgets bord.
Ravnild siger i øvrigt, at man i udvalget ikke dagligt kikker agenterne over skulderen, men at der løbende kommer henvendelser og klagesager til udvalget, men det er ikke forhold, som der er “offentlig adgang” til.
LIVE
TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
Verdensstjernes søn landet i København
TOPNYHED
Legender med dyster melding
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig