De mange år i fodboldens verden gjorde, at Jan Sønksen havde brug for at prøve kræfter med nye områder, da han stillede støvlerne på hylden. Han søgte derfor ud i det almindelige erhvervsliv.
”Jeg startede som assurandør og var det i et års tid ved Alm. Brand. Men arbejdstiderne drillede og betød, at jeg var nødt til at stoppe. Så jeg begyndte at arbejde ved HTH køkkener som erhvervskonsulent, og her har jeg været lige siden,” siger Jan Sønksen i dag til Tipsbladet.
Helt sluppet fodbolden har Sønksen dog ikke. Sammen med kendte navne som Ulrik Laursen, Steen Nedergård, Michael Schjønberg, Morten Bisgaard, Jesper Hjorth og Per Pedersen spiller han for OB’s old boys-mandskab. Det navnkundige hold tabte i sommer pokalfinalen til FC København, men igen i denne sæson har de gamle OB’ere vist gode takter og onsdag blev det til en 2-1-sejr over B.1913 i den såkaldte DM-kval. for Old Boys-hold, så nu venter det jyske vinderhold forude som kommende modstander i jagten på et dansk mesterskab.
Også fortiden bød på sejre og succesoplevelser for Jan Sønksen, der husker tilbage på tiden som professionel fodboldspiller med glæde.
”Der var rigtigt mange gode oplevelser. Jeg husker især kampene med ungdomslandsholdene og de mange rejser. Men der var selvfølgelig også Europa Cup-kampene,” siger Sønksen, der blev noteret for i alt 19 kampe med diverse ungdomslandshold og en enkelt kamp med hver for B- og Ligalandsholdet.
Det blev aldrig til debut på A-landsholdet, men den i dag 37-årige Sønksen understreger, at han intet fortryder. Ville han gøre det hele om?
”Tjah… vi havde det nok sjovere dengang, end de unge nu. De er opdraget på en anden måde. Og jeg tror egentlig ikke, de har det nemmere,” lyder afslutningen.
Jan Sønksen
Født: 10. april 1973
Land: Danmark
Position: Forsvar
Karriere: 1991-1992: OB
1994-1996: Ikast fS
1996-1998: Silkeborg
1998-2002: Vejle
2002-2004: OB
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER