Sporløs: Jan Sønksen

Jan Sønksen, som i løbet af 12 sæsoner i dansk topfodbold nåede over 200 førsteholdskampe for Ikast fS, Vejle, Silkeborg og ikke mindst OB, før karrieren blev indstillet i 2004?



De mange år i fodboldens verden gjorde, at Jan Sønksen havde brug for at prøve kræfter med nye områder, da han stillede støvlerne på hylden. Han søgte derfor ud i det almindelige erhvervsliv.

”Jeg startede som assurandør og var det i et års tid ved Alm. Brand. Men arbejdstiderne drillede og betød, at jeg var nødt til at stoppe. Så jeg begyndte at arbejde ved HTH køkkener som erhvervskonsulent, og her har jeg været lige siden,” siger Jan Sønksen i dag til Tipsbladet.

Helt sluppet fodbolden har Sønksen dog ikke. Sammen med kendte navne som Ulrik Laursen, Steen Nedergård, Michael Schjønberg, Morten Bisgaard, Jesper Hjorth og Per Pedersen spiller han for OB’s old boys-mandskab. Det navnkundige hold tabte i sommer pokalfinalen til FC København, men igen i denne sæson har de gamle OB’ere vist gode takter og onsdag blev det til en 2-1-sejr over B.1913 i den såkaldte DM-kval. for Old Boys-hold, så nu venter det jyske vinderhold forude som kommende modstander i jagten på et dansk mesterskab.

Også fortiden bød på sejre og succesoplevelser for Jan Sønksen, der husker tilbage på tiden som professionel fodboldspiller med glæde.

”Der var rigtigt mange gode oplevelser. Jeg husker især kampene med ungdomslandsholdene og de mange rejser. Men der var selvfølgelig også Europa Cup-kampene,” siger Sønksen, der blev noteret for i alt 19 kampe med diverse ungdomslandshold og en enkelt kamp med hver for B- og Ligalandsholdet.

Det blev aldrig til debut på A-landsholdet, men den i dag 37-årige Sønksen understreger, at han intet fortryder. Ville han gøre det hele om?

”Tjah… vi havde det nok sjovere dengang, end de unge nu. De er opdraget på en anden måde. Og jeg tror egentlig ikke, de har det nemmere,” lyder afslutningen.

Jan Sønksen
Født: 10. april 1973
Land: Danmark
Position: Forsvar
Karriere: 1991-1992: OB
1994-1996: Ikast fS
1996-1998: Silkeborg
1998-2002: Vejle
2002-2004: OB



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Raser over dansk stjerne

‘Den værste transfer nogensinde’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Brøndby-stjerne med stor donation

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Det er til dumpekarakter

Klart ønske fra Ruben Amorim

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Eriksen med kontant udmelding

– Du har udstråling som tagpap

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika