De mange år i fodboldens verden gjorde, at Jan Sønksen havde brug for at prøve kræfter med nye områder, da han stillede støvlerne på hylden. Han søgte derfor ud i det almindelige erhvervsliv.
”Jeg startede som assurandør og var det i et års tid ved Alm. Brand. Men arbejdstiderne drillede og betød, at jeg var nødt til at stoppe. Så jeg begyndte at arbejde ved HTH køkkener som erhvervskonsulent, og her har jeg været lige siden,” siger Jan Sønksen i dag til Tipsbladet.
Helt sluppet fodbolden har Sønksen dog ikke. Sammen med kendte navne som Ulrik Laursen, Steen Nedergård, Michael Schjønberg, Morten Bisgaard, Jesper Hjorth og Per Pedersen spiller han for OB’s old boys-mandskab. Det navnkundige hold tabte i sommer pokalfinalen til FC København, men igen i denne sæson har de gamle OB’ere vist gode takter og onsdag blev det til en 2-1-sejr over B.1913 i den såkaldte DM-kval. for Old Boys-hold, så nu venter det jyske vinderhold forude som kommende modstander i jagten på et dansk mesterskab.
Også fortiden bød på sejre og succesoplevelser for Jan Sønksen, der husker tilbage på tiden som professionel fodboldspiller med glæde.
”Der var rigtigt mange gode oplevelser. Jeg husker især kampene med ungdomslandsholdene og de mange rejser. Men der var selvfølgelig også Europa Cup-kampene,” siger Sønksen, der blev noteret for i alt 19 kampe med diverse ungdomslandshold og en enkelt kamp med hver for B- og Ligalandsholdet.
Det blev aldrig til debut på A-landsholdet, men den i dag 37-årige Sønksen understreger, at han intet fortryder. Ville han gøre det hele om?
”Tjah… vi havde det nok sjovere dengang, end de unge nu. De er opdraget på en anden måde. Og jeg tror egentlig ikke, de har det nemmere,” lyder afslutningen.
Jan Sønksen
Født: 10. april 1973
Land: Danmark
Position: Forsvar
Karriere: 1991-1992: OB
1994-1996: Ikast fS
1996-1998: Silkeborg
1998-2002: Vejle
2002-2004: OB
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
– Vi har alle fejlet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN