Sporløs: Jan Sønksen

Jan Sønksen, som i løbet af 12 sæsoner i dansk topfodbold nåede over 200 førsteholdskampe for Ikast fS, Vejle, Silkeborg og ikke mindst OB, før karrieren blev indstillet i 2004?



De mange år i fodboldens verden gjorde, at Jan Sønksen havde brug for at prøve kræfter med nye områder, da han stillede støvlerne på hylden. Han søgte derfor ud i det almindelige erhvervsliv.

”Jeg startede som assurandør og var det i et års tid ved Alm. Brand. Men arbejdstiderne drillede og betød, at jeg var nødt til at stoppe. Så jeg begyndte at arbejde ved HTH køkkener som erhvervskonsulent, og her har jeg været lige siden,” siger Jan Sønksen i dag til Tipsbladet.

Helt sluppet fodbolden har Sønksen dog ikke. Sammen med kendte navne som Ulrik Laursen, Steen Nedergård, Michael Schjønberg, Morten Bisgaard, Jesper Hjorth og Per Pedersen spiller han for OB’s old boys-mandskab. Det navnkundige hold tabte i sommer pokalfinalen til FC København, men igen i denne sæson har de gamle OB’ere vist gode takter og onsdag blev det til en 2-1-sejr over B.1913 i den såkaldte DM-kval. for Old Boys-hold, så nu venter det jyske vinderhold forude som kommende modstander i jagten på et dansk mesterskab.

Også fortiden bød på sejre og succesoplevelser for Jan Sønksen, der husker tilbage på tiden som professionel fodboldspiller med glæde.

”Der var rigtigt mange gode oplevelser. Jeg husker især kampene med ungdomslandsholdene og de mange rejser. Men der var selvfølgelig også Europa Cup-kampene,” siger Sønksen, der blev noteret for i alt 19 kampe med diverse ungdomslandshold og en enkelt kamp med hver for B- og Ligalandsholdet.

Det blev aldrig til debut på A-landsholdet, men den i dag 37-årige Sønksen understreger, at han intet fortryder. Ville han gøre det hele om?

”Tjah… vi havde det nok sjovere dengang, end de unge nu. De er opdraget på en anden måde. Og jeg tror egentlig ikke, de har det nemmere,” lyder afslutningen.

Jan Sønksen
Født: 10. april 1973
Land: Danmark
Position: Forsvar
Karriere: 1991-1992: OB
1994-1996: Ikast fS
1996-1998: Silkeborg
1998-2002: Vejle
2002-2004: OB





Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’




LIVE

TransferLIVE: Her er Paulinhos nye klub

FC København i intense transferforhandlinger

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK-spiller har revet skulderen af led

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Forhandler med Jannik Vestergaard

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Paolo Maldini lander stort job

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Tager Superliga-klub stor beslutning?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort medie: Blev Norge snydt?

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

FCM-flop i chokskifte

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Historisk transfer – FC København tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr