Sporløs: Jan Sønksen

Jan Sønksen, som i løbet af 12 sæsoner i dansk topfodbold nåede over 200 førsteholdskampe for Ikast fS, Vejle, Silkeborg og ikke mindst OB, før karrieren blev indstillet i 2004?



De mange år i fodboldens verden gjorde, at Jan Sønksen havde brug for at prøve kræfter med nye områder, da han stillede støvlerne på hylden. Han søgte derfor ud i det almindelige erhvervsliv.

”Jeg startede som assurandør og var det i et års tid ved Alm. Brand. Men arbejdstiderne drillede og betød, at jeg var nødt til at stoppe. Så jeg begyndte at arbejde ved HTH køkkener som erhvervskonsulent, og her har jeg været lige siden,” siger Jan Sønksen i dag til Tipsbladet.

Helt sluppet fodbolden har Sønksen dog ikke. Sammen med kendte navne som Ulrik Laursen, Steen Nedergård, Michael Schjønberg, Morten Bisgaard, Jesper Hjorth og Per Pedersen spiller han for OB’s old boys-mandskab. Det navnkundige hold tabte i sommer pokalfinalen til FC København, men igen i denne sæson har de gamle OB’ere vist gode takter og onsdag blev det til en 2-1-sejr over B.1913 i den såkaldte DM-kval. for Old Boys-hold, så nu venter det jyske vinderhold forude som kommende modstander i jagten på et dansk mesterskab.

Også fortiden bød på sejre og succesoplevelser for Jan Sønksen, der husker tilbage på tiden som professionel fodboldspiller med glæde.

”Der var rigtigt mange gode oplevelser. Jeg husker især kampene med ungdomslandsholdene og de mange rejser. Men der var selvfølgelig også Europa Cup-kampene,” siger Sønksen, der blev noteret for i alt 19 kampe med diverse ungdomslandshold og en enkelt kamp med hver for B- og Ligalandsholdet.

Det blev aldrig til debut på A-landsholdet, men den i dag 37-årige Sønksen understreger, at han intet fortryder. Ville han gøre det hele om?

”Tjah… vi havde det nok sjovere dengang, end de unge nu. De er opdraget på en anden måde. Og jeg tror egentlig ikke, de har det nemmere,” lyder afslutningen.

Jan Sønksen
Født: 10. april 1973
Land: Danmark
Position: Forsvar
Karriere: 1991-1992: OB
1994-1996: Ikast fS
1996-1998: Silkeborg
1998-2002: Vejle
2002-2004: OB





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Køb, køb, køb!

Skyder Brøndby-transfer ned

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud