Sporløs: Jan Sønksen

Jan Sønksen, som i løbet af 12 sæsoner i dansk topfodbold nåede over 200 førsteholdskampe for Ikast fS, Vejle, Silkeborg og ikke mindst OB, før karrieren blev indstillet i 2004?



De mange år i fodboldens verden gjorde, at Jan Sønksen havde brug for at prøve kræfter med nye områder, da han stillede støvlerne på hylden. Han søgte derfor ud i det almindelige erhvervsliv.

”Jeg startede som assurandør og var det i et års tid ved Alm. Brand. Men arbejdstiderne drillede og betød, at jeg var nødt til at stoppe. Så jeg begyndte at arbejde ved HTH køkkener som erhvervskonsulent, og her har jeg været lige siden,” siger Jan Sønksen i dag til Tipsbladet.

Helt sluppet fodbolden har Sønksen dog ikke. Sammen med kendte navne som Ulrik Laursen, Steen Nedergård, Michael Schjønberg, Morten Bisgaard, Jesper Hjorth og Per Pedersen spiller han for OB’s old boys-mandskab. Det navnkundige hold tabte i sommer pokalfinalen til FC København, men igen i denne sæson har de gamle OB’ere vist gode takter og onsdag blev det til en 2-1-sejr over B.1913 i den såkaldte DM-kval. for Old Boys-hold, så nu venter det jyske vinderhold forude som kommende modstander i jagten på et dansk mesterskab.

Også fortiden bød på sejre og succesoplevelser for Jan Sønksen, der husker tilbage på tiden som professionel fodboldspiller med glæde.

”Der var rigtigt mange gode oplevelser. Jeg husker især kampene med ungdomslandsholdene og de mange rejser. Men der var selvfølgelig også Europa Cup-kampene,” siger Sønksen, der blev noteret for i alt 19 kampe med diverse ungdomslandshold og en enkelt kamp med hver for B- og Ligalandsholdet.

Det blev aldrig til debut på A-landsholdet, men den i dag 37-årige Sønksen understreger, at han intet fortryder. Ville han gøre det hele om?

”Tjah… vi havde det nok sjovere dengang, end de unge nu. De er opdraget på en anden måde. Og jeg tror egentlig ikke, de har det nemmere,” lyder afslutningen.

Jan Sønksen
Født: 10. april 1973
Land: Danmark
Position: Forsvar
Karriere: 1991-1992: OB
1994-1996: Ikast fS
1996-1998: Silkeborg
1998-2002: Vejle
2002-2004: OB



Indkalder Salah til afgørende samtale

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Sergio Ramos i chokskifte?

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Neestrup erkender FCM-misundelse

FCM-helt fremhæver Duncan

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Storhylder Christian Nørgaard

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Et utroligt smukt mareridt!

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Lothar Matthaüs storroser dansker

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Køber sig ind i dansk klub

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Klar besked til FCK-fans

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’