Året er 1992, og Andrzej Rudy sender bolden ind Silkeborg-keeper Peter Kjær. Vi skriver den 10. maj, da polakken, som er udlejet til Brøndby fra tyske FC Köln, scorer, men desværre for ham og Brøndby hjælper scoringen så lidt. Selvom Ronnie Ekelund også kommer på måltavlen for de blå-gule, så overgår Søhøjlandets Helte sine mere berømte modstandere, bestående af en hær af landsholdsspillere, og vinder 3-2 på Brøndby Stadion.
Brøndby er igang med en katastrofal forårssæson. I forårets 14 kampe har de vundet fire, men tabt otte. Et helt uacceptabelt resultat for den ambitiøse klub fra Vestegnen, som året forinden nåede helt frem til UEFA Cup-semifinalen. Dagen efter nederlaget til Silkeborg tager Per Bjerregaard konsekvensen og Morten Olsen bliver fyret.
Fyringen signalerer også indirekte Andrzej Rudys afgang. Morten Olsen hev polakken op af hatten som en kanin fra sin gamle klub FC Köln, da tingene så sortest ud for Brøndby, og selvom Rudy personligt spillede godt og havde succes, så kunne han ikke ene mand vende lykken for Brøndby. Istedet vender han hjem til FC Köln, hvor han senere får Morten Olsen som træner på ny.
Andrzej Rudy er på mange måder scoret ud af Morten Olsens fodboldfilosofi. Hurtig, teknisk brilliant, driblestærk og med et fint blik for spillet. Rudy er kreativ og optræder mest i oplæggerens rolle, men kan dog også score selv. Brøndby-fan Henrik Andersen skriver inde på fanforummet Alle Hader Os, om Rudy:
»Andrzej Rudy, som blev lejet fra FC Köln i foråret, lyste op som en af de bedste spillere gennem tiden i en Brøndby-trøje, og var det ikke for de økonomiske problemer, som klubben dette forår løb ind i, kunne han måske være blevet Brøndby-spiller i mere end de par måneder, han var her.«
Konen var luder
Også i FC Köln, hvor Andrzej Rudy tilbragte størstedelen af sin aktive karriere, efterlod han sig hurtigt et indtryk hos klubbens fans og i medierne, som sportsjournalist Phillip Arens fra Bild Zeitung i Köln beretter:
– Rudy var en ekstremt populær spiller i Köln, fordi han var spektakulær i sin spillestil og havde et højt teknisk niveau. Han var en spiller lige som Morten Olsen kunne lide dem og en stor spiller for FC Köln.
Imidlertid var det ikke kun for de sportslige præstationer, at Andrzej Rudy var interessant ud fra et journalistisk synspunkt.
– Rudy var en af de sidste spillere, som skiftede fra en klub i et af de gamle østbloklande til en klub i vesten. Det var i 1989, da Köln hentede ham i GKS Katowice. Men dengang var det ulovligt for de østeuropæiske spillere at forlade hjemlandet og flytte til vesten uden en specifik tilladelse fra regeringen. Den fik Rudy ikke, og polakkerne forlangte ham spærret fra al fodbold gennem FIFA. Det endte med, at de fik medhold, og derfor fik Rudy karantæne i et helt år, husker Phillip Arens.
Lang tid for Kölns fans at vente på den glimrende fodboldspiller, men de havde tålmodighed med ham.
Sidenhen dukkede andre sager op uden for banen, som satte Rudy i et uheldigt lys. For eksempel kom det frem, at hans daværende kone kørte en klinik, hvor hun tilbød dominans og SM-sex. En saftig sag, som boulevardpressen kunne mæske sig i længe, for det er trods alt ikke alle fodboldstjerner, som er gift med en luder.
– Det var en stor historie dengang. Rudy havde problemer med hovedet. Mentalt var han ikke på toppen. Ellers kunne han måske være blevet en endnu større fodboldspiller, vurderer Phillip Arens.
Ungdomstræner
Andrzej Rudy forlod FC Köln i 1995 og tog derefter ud på en længere odyssé som spiller. Bochum, Lierse i Belgien ad to omgange, Westerlo, Preussen Köln og Ajax Amsterdam – naturligvis med Morten Olsen som træner – hentede alle den lille elegante dribler. I 2002 skiftede han så karrierespor halvvejs, da han blev spillende træner for sekundaklubben Borussia Fulda. Det varede så også kun et år, inden han blev træner på fuld tid i amatørklubben Bonner SC.
I 2005 forlod han Bonner SC for så sent som i marts i år at vende hjem til en stilling som ungdomstræner i FC Köln. Som tekniktræner for årgangene U8 til U15 er han nu ansvarlig for, at der med tiden dukker en ny Andrzej Rudy op.
– Det er en stor mulighed for mig at vende tilbage til min gamle klub. FC Köln er en stor klub, og jeg håber at kunne bringe min erfaring videre til de unge, udtalte Andrzej Rudy selv ved sin præsentation for godt tre uger siden.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
Chokerende, FCK – den er helt gal
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER