Sporløs med Andrzej Rudy

Året er 1992, og Andrzej Rudy sender bolden ind Silkeborg-keeper Peter Kjær. Vi skriver den 10. maj, da polakken, som er udlejet til Brøndby fra tyske FC Köln, scorer, men desværre for ham og Brøndby hjælper scoringen så lidt. Selvom Ronnie Ekelund også kommer på måltavlen for de blå-gule, så overgår Søhøjlandets Helte sine mere…



Året er 1992, og Andrzej Rudy sender bolden ind Silkeborg-keeper Peter Kjær. Vi skriver den 10. maj, da polakken, som er udlejet til Brøndby fra tyske FC Köln, scorer, men desværre for ham og Brøndby hjælper scoringen så lidt. Selvom Ronnie Ekelund også kommer på måltavlen for de blå-gule, så overgår Søhøjlandets Helte sine mere berømte modstandere, bestående af en hær af landsholdsspillere, og vinder 3-2 på Brøndby Stadion.

Brøndby er igang med en katastrofal forårssæson. I forårets 14 kampe har de vundet fire, men tabt otte. Et helt uacceptabelt resultat for den ambitiøse klub fra Vestegnen, som året forinden nåede helt frem til UEFA Cup-semifinalen. Dagen efter nederlaget til Silkeborg tager Per Bjerregaard konsekvensen og Morten Olsen bliver fyret.

Fyringen signalerer også indirekte Andrzej Rudys afgang. Morten Olsen hev polakken op af hatten som en kanin fra sin gamle klub FC Köln, da tingene så sortest ud for Brøndby, og selvom Rudy personligt spillede godt og havde succes, så kunne han ikke ene mand vende lykken for Brøndby. Istedet vender han hjem til FC Köln, hvor han senere får Morten Olsen som træner på ny.

Andrzej Rudy er på mange måder scoret ud af Morten Olsens fodboldfilosofi. Hurtig, teknisk brilliant, driblestærk og med et fint blik for spillet. Rudy er kreativ og optræder mest i oplæggerens rolle, men kan dog også score selv. Brøndby-fan Henrik Andersen skriver inde på fanforummet Alle Hader Os, om Rudy:
»Andrzej Rudy, som blev lejet fra FC Köln i foråret, lyste op som en af de bedste spillere gennem tiden i en Brøndby-trøje, og var det ikke for de økonomiske problemer, som klubben dette forår løb ind i, kunne han måske være blevet Brøndby-spiller i mere end de par måneder, han var her.«

Konen var luder
Også i FC Köln, hvor Andrzej Rudy tilbragte størstedelen af sin aktive karriere, efterlod han sig hurtigt et indtryk hos klubbens fans og i medierne, som sportsjournalist Phillip Arens fra Bild Zeitung i Köln beretter:

– Rudy var en ekstremt populær spiller i Köln, fordi han var spektakulær i sin spillestil og havde et højt teknisk niveau. Han var en spiller lige som Morten Olsen kunne lide dem og en stor spiller for FC Köln.
Imidlertid var det ikke kun for de sportslige præstationer, at Andrzej Rudy var interessant ud fra et journalistisk synspunkt.

– Rudy var en af de sidste spillere, som skiftede fra en klub i et af de gamle østbloklande til en klub i vesten. Det var i 1989, da Köln hentede ham i GKS Katowice. Men dengang var det ulovligt for de østeuropæiske spillere at forlade hjemlandet og flytte til vesten uden en specifik tilladelse fra regeringen. Den fik Rudy ikke, og polakkerne forlangte ham spærret fra al fodbold gennem FIFA. Det endte med, at de fik medhold, og derfor fik Rudy karantæne i et helt år, husker Phillip Arens.
Lang tid for Kölns fans at vente på den glimrende fodboldspiller, men de havde tålmodighed med ham.

Sidenhen dukkede andre sager op uden for banen, som satte Rudy i et uheldigt lys. For eksempel kom det frem, at hans daværende kone kørte en klinik, hvor hun tilbød dominans og SM-sex. En saftig sag, som boulevardpressen kunne mæske sig i længe, for det er trods alt ikke alle fodboldstjerner, som er gift med en luder.

– Det var en stor historie dengang. Rudy havde problemer med hovedet. Mentalt var han ikke på toppen. Ellers kunne han måske være blevet en endnu større fodboldspiller, vurderer Phillip Arens.

Ungdomstræner
Andrzej Rudy forlod FC Köln i 1995 og tog derefter ud på en længere odyssé som spiller. Bochum, Lierse i Belgien ad to omgange, Westerlo, Preussen Köln og Ajax Amsterdam – naturligvis med Morten Olsen som træner – hentede alle den lille elegante dribler. I 2002 skiftede han så karrierespor halvvejs, da han blev spillende træner for sekundaklubben Borussia Fulda. Det varede så også kun et år, inden han blev træner på fuld tid i amatørklubben Bonner SC.

I 2005 forlod han Bonner SC for så sent som i marts i år at vende hjem til en stilling som ungdomstræner i FC Köln. Som tekniktræner for årgangene U8 til U15 er han nu ansvarlig for, at der med tiden dukker en ny Andrzej Rudy op.

– Det er en stor mulighed for mig at vende tilbage til min gamle klub. FC Köln er en stor klub, og jeg håber at kunne bringe min erfaring videre til de unge, udtalte Andrzej Rudy selv ved sin præsentation for godt tre uger siden.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Arsenal – Sporting CP

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Langer ud efter Peter Sørensen

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Nu reagerer Morten Krogh



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Øjner europæisk trofæ

Heldige danske damer slår Sverige

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Brøndby er de dårligste i Europa

Blæst fuldstændig omkuld

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Legende stopper som cheftræner for Messi

22 millioner kroner!

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Den bedste handel i Superligaen!

Voldsom straf til Clement Bischoff

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Storklub lurer på Superliga-profil

Dansker ser gult i London

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’