Sporløs med Carsten Hallum

AGFs tophold i Superligaen spiller returkamp mod franske Nantes på Stade de la Beaujoire. I det 45.minut stiger landsholdspilleren Torben Piecnick til vejrs og header AGF overraskende videre til anden runde i UEFA-cuppen med samlet 3-2. :Med på holdet er også angriberen Carsten Hallum, som medvirker stærkt til avancementet med et mål i den første…



AGFs tophold i Superligaen spiller returkamp mod franske Nantes på Stade de la Beaujoire. I det 45.minut stiger landsholdspilleren Torben Piecnick til vejrs og header AGF overraskende videre til anden runde i UEFA-cuppen med samlet 3-2.

:Med på holdet er også angriberen Carsten Hallum, som medvirker stærkt til avancementet med et mål i den første kamp på Århus Stadion, som endte 2-2.

– Kampen i Nantes er højdepunktet i min karriere. Jeg var ikke selv så meget i fokus, for vi spillede ret defensivt. Men det var en kæmpe oplevelse, og jeg husker at Lars Windfeld stod en helt fantastisk kamp og fik et 13-tal i Århus Stiftende, siger Carsten Hallum her 10 år efter AGF-triumfen.

Den i dag 39-årige Hallum startede med fodbolden allerede som seksårig i barndomsklubben Hvidovre, hvor han spillede, kun afbrudt af en enkelt sæson i Herfølge, indtil han var 25 år.
Her stod FC København klar med Hallums første fuldtidskontrakt. Her blev det til en enkelt sæson inden han vendte tilbage til Hvidovre. Men opholdet i FCK havde givet Hallum ambitioner om mere, så han prøvede et tre måneder langt ophold i skotske Raith Rovers, inden et dengang forholdsvis succesfuldt AGF hentede ham til Århus.
Her tilbragte Hallum sine fire bedste sæsoner, inden en skade satte ham ud af spillet i halvandet år.

– Der mistede jeg lidt gejsten for fodbolden, må jeg sige. Det var i min bedste periode, og jeg var tæt på ligalandsholdet, fortæller Hallum.
Men han forsatte dog karrieren med en lille rundtur i de mindre københavnske klubber; Farum, HIK og Greve, inden han sluttede af i Hvidovre.

Selvlært konstruktør
Her fungerede Hallum som spillende assistenttræner for Kim Splidsboel, som sammen førte Hvidovre fra Danmarksserien til 2.division.

– De tog lidt røven på mig efter oprykningen. Jeg kan huske, vi mødte ind en dag og fik at vide, at de havde ansat nye trænere. Helt uden vi fik besked først, fortæller Carsten Hallum, der dog forsat spiller old boys-fodbold i klubben.

– Bare sådan en gang hver onsdag. Vi har ikke rigtig noget med klubben at gøre. Men ellers løber jeg lidt for at holde mig i gang.
Efter karrieren var slut i 2004 udnyttede Hallum et andet af sine talenter. I dag arbejder han nemlig som konstruktør for et firma, der laver udstyr til forsøg med dyr.

– Jeg har altid interesseret mig for den slags og haft flair for det kreative. Jeg er egentlig uddannet maskinarbejder, men resten har jeg lært mig selv, siger Hallum, der ser tilfreds tilbage på tiden med fodbolden.

– Det er kammeratskabet jeg savner. Men jeg har affundet mig med, det er slut. Og glæder mig bare over de oplevelser jeg havde.





Klar besked om AGF




LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF i Europa: De venter i næste runde

Franco Baresi er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

De vil have Jelert

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Er de også færdige i OB?

Hvor er I vilde, AGF!

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt Superliga-rygte afvises

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas