Sporløs med Carsten Hallum

AGFs tophold i Superligaen spiller returkamp mod franske Nantes på Stade de la Beaujoire. I det 45.minut stiger landsholdspilleren Torben Piecnick til vejrs og header AGF overraskende videre til anden runde i UEFA-cuppen med samlet 3-2. :Med på holdet er også angriberen Carsten Hallum, som medvirker stærkt til avancementet med et mål i den første…



AGFs tophold i Superligaen spiller returkamp mod franske Nantes på Stade de la Beaujoire. I det 45.minut stiger landsholdspilleren Torben Piecnick til vejrs og header AGF overraskende videre til anden runde i UEFA-cuppen med samlet 3-2.

:Med på holdet er også angriberen Carsten Hallum, som medvirker stærkt til avancementet med et mål i den første kamp på Århus Stadion, som endte 2-2.

– Kampen i Nantes er højdepunktet i min karriere. Jeg var ikke selv så meget i fokus, for vi spillede ret defensivt. Men det var en kæmpe oplevelse, og jeg husker at Lars Windfeld stod en helt fantastisk kamp og fik et 13-tal i Århus Stiftende, siger Carsten Hallum her 10 år efter AGF-triumfen.

Den i dag 39-årige Hallum startede med fodbolden allerede som seksårig i barndomsklubben Hvidovre, hvor han spillede, kun afbrudt af en enkelt sæson i Herfølge, indtil han var 25 år.
Her stod FC København klar med Hallums første fuldtidskontrakt. Her blev det til en enkelt sæson inden han vendte tilbage til Hvidovre. Men opholdet i FCK havde givet Hallum ambitioner om mere, så han prøvede et tre måneder langt ophold i skotske Raith Rovers, inden et dengang forholdsvis succesfuldt AGF hentede ham til Århus.
Her tilbragte Hallum sine fire bedste sæsoner, inden en skade satte ham ud af spillet i halvandet år.

– Der mistede jeg lidt gejsten for fodbolden, må jeg sige. Det var i min bedste periode, og jeg var tæt på ligalandsholdet, fortæller Hallum.
Men han forsatte dog karrieren med en lille rundtur i de mindre københavnske klubber; Farum, HIK og Greve, inden han sluttede af i Hvidovre.

Selvlært konstruktør
Her fungerede Hallum som spillende assistenttræner for Kim Splidsboel, som sammen førte Hvidovre fra Danmarksserien til 2.division.

– De tog lidt røven på mig efter oprykningen. Jeg kan huske, vi mødte ind en dag og fik at vide, at de havde ansat nye trænere. Helt uden vi fik besked først, fortæller Carsten Hallum, der dog forsat spiller old boys-fodbold i klubben.

– Bare sådan en gang hver onsdag. Vi har ikke rigtig noget med klubben at gøre. Men ellers løber jeg lidt for at holde mig i gang.
Efter karrieren var slut i 2004 udnyttede Hallum et andet af sine talenter. I dag arbejder han nemlig som konstruktør for et firma, der laver udstyr til forsøg med dyr.

– Jeg har altid interesseret mig for den slags og haft flair for det kreative. Jeg er egentlig uddannet maskinarbejder, men resten har jeg lært mig selv, siger Hallum, der ser tilfreds tilbage på tiden med fodbolden.

– Det er kammeratskabet jeg savner. Men jeg har affundet mig med, det er slut. Og glæder mig bare over de oplevelser jeg havde.





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Laver aftale med Frederik Birk

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storroser dansk super-talent

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Stjerne peger på Højlund

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Blæst fuldstændig omkuld

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Afviser mesterskabssnak



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’