Sporløs med Carsten Hallum

AGFs tophold i Superligaen spiller returkamp mod franske Nantes på Stade de la Beaujoire. I det 45.minut stiger landsholdspilleren Torben Piecnick til vejrs og header AGF overraskende videre til anden runde i UEFA-cuppen med samlet 3-2. :Med på holdet er også angriberen Carsten Hallum, som medvirker stærkt til avancementet med et mål i den første…



AGFs tophold i Superligaen spiller returkamp mod franske Nantes på Stade de la Beaujoire. I det 45.minut stiger landsholdspilleren Torben Piecnick til vejrs og header AGF overraskende videre til anden runde i UEFA-cuppen med samlet 3-2.

:Med på holdet er også angriberen Carsten Hallum, som medvirker stærkt til avancementet med et mål i den første kamp på Århus Stadion, som endte 2-2.

– Kampen i Nantes er højdepunktet i min karriere. Jeg var ikke selv så meget i fokus, for vi spillede ret defensivt. Men det var en kæmpe oplevelse, og jeg husker at Lars Windfeld stod en helt fantastisk kamp og fik et 13-tal i Århus Stiftende, siger Carsten Hallum her 10 år efter AGF-triumfen.

Den i dag 39-årige Hallum startede med fodbolden allerede som seksårig i barndomsklubben Hvidovre, hvor han spillede, kun afbrudt af en enkelt sæson i Herfølge, indtil han var 25 år.
Her stod FC København klar med Hallums første fuldtidskontrakt. Her blev det til en enkelt sæson inden han vendte tilbage til Hvidovre. Men opholdet i FCK havde givet Hallum ambitioner om mere, så han prøvede et tre måneder langt ophold i skotske Raith Rovers, inden et dengang forholdsvis succesfuldt AGF hentede ham til Århus.
Her tilbragte Hallum sine fire bedste sæsoner, inden en skade satte ham ud af spillet i halvandet år.

– Der mistede jeg lidt gejsten for fodbolden, må jeg sige. Det var i min bedste periode, og jeg var tæt på ligalandsholdet, fortæller Hallum.
Men han forsatte dog karrieren med en lille rundtur i de mindre københavnske klubber; Farum, HIK og Greve, inden han sluttede af i Hvidovre.

Selvlært konstruktør
Her fungerede Hallum som spillende assistenttræner for Kim Splidsboel, som sammen førte Hvidovre fra Danmarksserien til 2.division.

– De tog lidt røven på mig efter oprykningen. Jeg kan huske, vi mødte ind en dag og fik at vide, at de havde ansat nye trænere. Helt uden vi fik besked først, fortæller Carsten Hallum, der dog forsat spiller old boys-fodbold i klubben.

– Bare sådan en gang hver onsdag. Vi har ikke rigtig noget med klubben at gøre. Men ellers løber jeg lidt for at holde mig i gang.
Efter karrieren var slut i 2004 udnyttede Hallum et andet af sine talenter. I dag arbejder han nemlig som konstruktør for et firma, der laver udstyr til forsøg med dyr.

– Jeg har altid interesseret mig for den slags og haft flair for det kreative. Jeg er egentlig uddannet maskinarbejder, men resten har jeg lært mig selv, siger Hallum, der ser tilfreds tilbage på tiden med fodbolden.

– Det er kammeratskabet jeg savner. Men jeg har affundet mig med, det er slut. Og glæder mig bare over de oplevelser jeg havde.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

AC Milan kigger på dansker

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

FCM stanger lang karantæne ud til fan

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brian Riemer peger på tre årsager

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino