Sporløs med Carsten Hallum

AGFs tophold i Superligaen spiller returkamp mod franske Nantes på Stade de la Beaujoire. I det 45.minut stiger landsholdspilleren Torben Piecnick til vejrs og header AGF overraskende videre til anden runde i UEFA-cuppen med samlet 3-2. :Med på holdet er også angriberen Carsten Hallum, som medvirker stærkt til avancementet med et mål i den første…



AGFs tophold i Superligaen spiller returkamp mod franske Nantes på Stade de la Beaujoire. I det 45.minut stiger landsholdspilleren Torben Piecnick til vejrs og header AGF overraskende videre til anden runde i UEFA-cuppen med samlet 3-2.

:Med på holdet er også angriberen Carsten Hallum, som medvirker stærkt til avancementet med et mål i den første kamp på Århus Stadion, som endte 2-2.

– Kampen i Nantes er højdepunktet i min karriere. Jeg var ikke selv så meget i fokus, for vi spillede ret defensivt. Men det var en kæmpe oplevelse, og jeg husker at Lars Windfeld stod en helt fantastisk kamp og fik et 13-tal i Århus Stiftende, siger Carsten Hallum her 10 år efter AGF-triumfen.

Den i dag 39-årige Hallum startede med fodbolden allerede som seksårig i barndomsklubben Hvidovre, hvor han spillede, kun afbrudt af en enkelt sæson i Herfølge, indtil han var 25 år.
Her stod FC København klar med Hallums første fuldtidskontrakt. Her blev det til en enkelt sæson inden han vendte tilbage til Hvidovre. Men opholdet i FCK havde givet Hallum ambitioner om mere, så han prøvede et tre måneder langt ophold i skotske Raith Rovers, inden et dengang forholdsvis succesfuldt AGF hentede ham til Århus.
Her tilbragte Hallum sine fire bedste sæsoner, inden en skade satte ham ud af spillet i halvandet år.

– Der mistede jeg lidt gejsten for fodbolden, må jeg sige. Det var i min bedste periode, og jeg var tæt på ligalandsholdet, fortæller Hallum.
Men han forsatte dog karrieren med en lille rundtur i de mindre københavnske klubber; Farum, HIK og Greve, inden han sluttede af i Hvidovre.

Selvlært konstruktør
Her fungerede Hallum som spillende assistenttræner for Kim Splidsboel, som sammen førte Hvidovre fra Danmarksserien til 2.division.

– De tog lidt røven på mig efter oprykningen. Jeg kan huske, vi mødte ind en dag og fik at vide, at de havde ansat nye trænere. Helt uden vi fik besked først, fortæller Carsten Hallum, der dog forsat spiller old boys-fodbold i klubben.

– Bare sådan en gang hver onsdag. Vi har ikke rigtig noget med klubben at gøre. Men ellers løber jeg lidt for at holde mig i gang.
Efter karrieren var slut i 2004 udnyttede Hallum et andet af sine talenter. I dag arbejder han nemlig som konstruktør for et firma, der laver udstyr til forsøg med dyr.

– Jeg har altid interesseret mig for den slags og haft flair for det kreative. Jeg er egentlig uddannet maskinarbejder, men resten har jeg lært mig selv, siger Hallum, der ser tilfreds tilbage på tiden med fodbolden.

– Det er kammeratskabet jeg savner. Men jeg har affundet mig med, det er slut. Og glæder mig bare over de oplevelser jeg havde.






Højlund stjæler overskrifter




LIVE

LIVE: Dansker med mål og selvmål

FC Midtjylland – Sønderjyske

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

FCK bød på landsholdsmålmand

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Dansk topscorer jubler over monstertransfer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

‘Hvem fanden ringer man til?’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Sønderjyske melder klar transferambition ud



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ny melding om fremtiden

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Henter FC København-spiller

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid