Sporløs med Carsten Hallum

AGFs tophold i Superligaen spiller returkamp mod franske Nantes på Stade de la Beaujoire. I det 45.minut stiger landsholdspilleren Torben Piecnick til vejrs og header AGF overraskende videre til anden runde i UEFA-cuppen med samlet 3-2. :Med på holdet er også angriberen Carsten Hallum, som medvirker stærkt til avancementet med et mål i den første…



AGFs tophold i Superligaen spiller returkamp mod franske Nantes på Stade de la Beaujoire. I det 45.minut stiger landsholdspilleren Torben Piecnick til vejrs og header AGF overraskende videre til anden runde i UEFA-cuppen med samlet 3-2.

:Med på holdet er også angriberen Carsten Hallum, som medvirker stærkt til avancementet med et mål i den første kamp på Århus Stadion, som endte 2-2.

– Kampen i Nantes er højdepunktet i min karriere. Jeg var ikke selv så meget i fokus, for vi spillede ret defensivt. Men det var en kæmpe oplevelse, og jeg husker at Lars Windfeld stod en helt fantastisk kamp og fik et 13-tal i Århus Stiftende, siger Carsten Hallum her 10 år efter AGF-triumfen.

Den i dag 39-årige Hallum startede med fodbolden allerede som seksårig i barndomsklubben Hvidovre, hvor han spillede, kun afbrudt af en enkelt sæson i Herfølge, indtil han var 25 år.
Her stod FC København klar med Hallums første fuldtidskontrakt. Her blev det til en enkelt sæson inden han vendte tilbage til Hvidovre. Men opholdet i FCK havde givet Hallum ambitioner om mere, så han prøvede et tre måneder langt ophold i skotske Raith Rovers, inden et dengang forholdsvis succesfuldt AGF hentede ham til Århus.
Her tilbragte Hallum sine fire bedste sæsoner, inden en skade satte ham ud af spillet i halvandet år.

– Der mistede jeg lidt gejsten for fodbolden, må jeg sige. Det var i min bedste periode, og jeg var tæt på ligalandsholdet, fortæller Hallum.
Men han forsatte dog karrieren med en lille rundtur i de mindre københavnske klubber; Farum, HIK og Greve, inden han sluttede af i Hvidovre.

Selvlært konstruktør
Her fungerede Hallum som spillende assistenttræner for Kim Splidsboel, som sammen førte Hvidovre fra Danmarksserien til 2.division.

– De tog lidt røven på mig efter oprykningen. Jeg kan huske, vi mødte ind en dag og fik at vide, at de havde ansat nye trænere. Helt uden vi fik besked først, fortæller Carsten Hallum, der dog forsat spiller old boys-fodbold i klubben.

– Bare sådan en gang hver onsdag. Vi har ikke rigtig noget med klubben at gøre. Men ellers løber jeg lidt for at holde mig i gang.
Efter karrieren var slut i 2004 udnyttede Hallum et andet af sine talenter. I dag arbejder han nemlig som konstruktør for et firma, der laver udstyr til forsøg med dyr.

– Jeg har altid interesseret mig for den slags og haft flair for det kreative. Jeg er egentlig uddannet maskinarbejder, men resten har jeg lært mig selv, siger Hallum, der ser tilfreds tilbage på tiden med fodbolden.

– Det er kammeratskabet jeg savner. Men jeg har affundet mig med, det er slut. Og glæder mig bare over de oplevelser jeg havde.







LIVE

TransferLIVE: Albert Grønbæk skifter klub

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Stjerne flirter med Brøndby

Jacob Rasmussen i chokskifte

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Froholdt med klar transfermelding

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Dansk klub i kæmpe transferscoop

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

‘Han ligner en spiller for FC København’

Kan købes til spotpris

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Chok – forlænger med Brøndby

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København