AGFs tophold i Superligaen spiller returkamp mod franske Nantes på Stade de la Beaujoire. I det 45.minut stiger landsholdspilleren Torben Piecnick til vejrs og header AGF overraskende videre til anden runde i UEFA-cuppen med samlet 3-2.
:Med på holdet er også angriberen Carsten Hallum, som medvirker stærkt til avancementet med et mål i den første kamp på Århus Stadion, som endte 2-2.
– Kampen i Nantes er højdepunktet i min karriere. Jeg var ikke selv så meget i fokus, for vi spillede ret defensivt. Men det var en kæmpe oplevelse, og jeg husker at Lars Windfeld stod en helt fantastisk kamp og fik et 13-tal i Århus Stiftende, siger Carsten Hallum her 10 år efter AGF-triumfen.
Den i dag 39-årige Hallum startede med fodbolden allerede som seksårig i barndomsklubben Hvidovre, hvor han spillede, kun afbrudt af en enkelt sæson i Herfølge, indtil han var 25 år.
Her stod FC København klar med Hallums første fuldtidskontrakt. Her blev det til en enkelt sæson inden han vendte tilbage til Hvidovre. Men opholdet i FCK havde givet Hallum ambitioner om mere, så han prøvede et tre måneder langt ophold i skotske Raith Rovers, inden et dengang forholdsvis succesfuldt AGF hentede ham til Århus.
Her tilbragte Hallum sine fire bedste sæsoner, inden en skade satte ham ud af spillet i halvandet år.
– Der mistede jeg lidt gejsten for fodbolden, må jeg sige. Det var i min bedste periode, og jeg var tæt på ligalandsholdet, fortæller Hallum.
Men han forsatte dog karrieren med en lille rundtur i de mindre københavnske klubber; Farum, HIK og Greve, inden han sluttede af i Hvidovre.
Selvlært konstruktør
Her fungerede Hallum som spillende assistenttræner for Kim Splidsboel, som sammen førte Hvidovre fra Danmarksserien til 2.division.
– De tog lidt røven på mig efter oprykningen. Jeg kan huske, vi mødte ind en dag og fik at vide, at de havde ansat nye trænere. Helt uden vi fik besked først, fortæller Carsten Hallum, der dog forsat spiller old boys-fodbold i klubben.
– Bare sådan en gang hver onsdag. Vi har ikke rigtig noget med klubben at gøre. Men ellers løber jeg lidt for at holde mig i gang.
Efter karrieren var slut i 2004 udnyttede Hallum et andet af sine talenter. I dag arbejder han nemlig som konstruktør for et firma, der laver udstyr til forsøg med dyr.
– Jeg har altid interesseret mig for den slags og haft flair for det kreative. Jeg er egentlig uddannet maskinarbejder, men resten har jeg lært mig selv, siger Hallum, der ser tilfreds tilbage på tiden med fodbolden.
– Det er kammeratskabet jeg savner. Men jeg har affundet mig med, det er slut. Og glæder mig bare over de oplevelser jeg havde.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
INTERVIEW