Sporløs med Jens Melvang

ÅRET ER 1994. En ung Morten Bisgaard sparker i sidste minut OB sensationelt videre i UEFA-Cuppen, da han scorer til 2-0 på Bernabeu mod mægtige Real Madrid. En anden af helte fra dengang hedder Jens Melvang. Den stærke midtbanespiller, der nåede næsten 150 kampe i den stribede trøje, husker da også tydeligt miraklet i Madrid.…



ÅRET ER 1994. En ung Morten Bisgaard sparker i sidste minut OB sensationelt videre i UEFA-Cuppen, da han scorer til 2-0 på Bernabeu mod mægtige Real Madrid. En anden af helte fra dengang hedder Jens Melvang. Den stærke midtbanespiller, der nåede næsten 150 kampe i den stribede trøje, husker da også tydeligt miraklet i Madrid.

– I de efterfølgende jubelscener husker jeg tydeligt, hvordan krampen pressede sig på. Det var en hård kamp, hvor vi løb efter bolden i 90 minutter og vel egentlig ikke spillede særlig godt. Men det er et følelsesmæssigt højdepunkt ingen tvivl om det, siger Melvang i telefonen fra franske Cannes, hvor han i dag bor.

Jens Melvang spillede det mest af sin karriere i OB, hvor han var en bærende kraft på midtbanen, inden en lårskade i lang tid truede med at gøre en ende på den. Det blev til et kort visit i AGF, inden Melvang i 2000 endelig gav efter.

– Det var meget vanskelig at acceptere. Efter fodbolden har betydet så meget i lang tid, kommer der et hul, som er svært at fylde ud. Ens identitet er jo bundet op på det der fodbold. Som mange fodboldspillerne gør, oplevede jeg, det var meget svært« fortæller fynboen.

Men Melvang havde ikke bare spillet kort og hygget sig hos fysioteraputen, mens karrieren stod på.

– Sideløbende tog jeg en uddannelse. Lige siden jeg var helt lille, havde jeg hele tiden forstillet mig, at det var den vej, det skulle gå. Jeg troede egentlig ikke, mit talent for fodbolden var stort nok. Og så har man jo som spiller i de fleste perioder masser af tid, når træningen typisk allerede slutter ved middagstid« siger Melvang, der tog en cand. merc i international ledelse.

INTERESSEN FOR SPILLET med den runde kugle hang ved, efter Jens Melvang blev tvunget til at stoppe karrieren allerede som 30-årig. Men det var hverken trænervejen eller kommentatorjobbet, der skulle blive hans fremtid.
I stedet kombinerede han sin uddannelse med en interesse for både fodbold og computere til at udvikle et program, som kan hjælpe trænere i deres arbejde.

– Fodbold er et komplekst spil. Selv i min aktive karriere var jeg meget interesseret i detaljerne. Hvis man ser mere objektiv på de ting, der sker i løbet af en kamp, kan man virkelig lære noget. For eksempel viser en undersøgelse, at en typisk toptræner kun registererer 42 procent af de nøglesituationer, der udspiller sig i løbet af en kamp, fortæller Melvang, der i 2001 blev ansat i det franske firma Sport Universal.

Her arbejder han forsat i dag i en stilling som marketing -og produktchef med flere forskellige arbejdsområder.

– Det er min hovedopgave, at finde ud af hvad trænere og klubberne vil have. Derudover er jeg leder for de analyktikere, vi har rundt omkring i de forskellige lande. Hvis der skal træffes en sportslig beslutning, er det mig der gør det.

Kort fortalt indsamler Sport Universal alle mulige brugbare data fra fodboldkampe. Hver spiller bliver fulgt nøje, og alle hans aktioner – med og uden bold – bliver registeret og sendt videre til klubberne, der via et computerprogram kan analysere sig frem til værdifulde informationer.

– Det er meget mere udviklet, end bare for eksempel for mange meter en spiller har løbet. Man kan sammenholde forskellige data og på den måde analysere sig frem til, hvor mange gange højre midtbane har afleveret til venstreback, eller hvor mange højintensitetsløb han har foretaget osv, fortæller Melvang, der har flere af de allerstørste klubber på klientlisten. Manchester United, Chelsea og Real Madrid er bare nogle af de mange, der nyder godt af Melvangs øje for detaljerne.





LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Tottenham under stregen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Real Madrid med gave til Barcelona

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Cooper gav hård og ærlig besked

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Barcelona klager til UEFA

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

AGF snubler i guldkampen

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Hård kritik af FCM-profil

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Legende i stor kritik af Brøndby IF

AGF – FC Nordsjælland

Liverpool – Fulham

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!