Sporløs med Jens Melvang

ÅRET ER 1994. En ung Morten Bisgaard sparker i sidste minut OB sensationelt videre i UEFA-Cuppen, da han scorer til 2-0 på Bernabeu mod mægtige Real Madrid. En anden af helte fra dengang hedder Jens Melvang. Den stærke midtbanespiller, der nåede næsten 150 kampe i den stribede trøje, husker da også tydeligt miraklet i Madrid.…



ÅRET ER 1994. En ung Morten Bisgaard sparker i sidste minut OB sensationelt videre i UEFA-Cuppen, da han scorer til 2-0 på Bernabeu mod mægtige Real Madrid. En anden af helte fra dengang hedder Jens Melvang. Den stærke midtbanespiller, der nåede næsten 150 kampe i den stribede trøje, husker da også tydeligt miraklet i Madrid.

– I de efterfølgende jubelscener husker jeg tydeligt, hvordan krampen pressede sig på. Det var en hård kamp, hvor vi løb efter bolden i 90 minutter og vel egentlig ikke spillede særlig godt. Men det er et følelsesmæssigt højdepunkt ingen tvivl om det, siger Melvang i telefonen fra franske Cannes, hvor han i dag bor.

Jens Melvang spillede det mest af sin karriere i OB, hvor han var en bærende kraft på midtbanen, inden en lårskade i lang tid truede med at gøre en ende på den. Det blev til et kort visit i AGF, inden Melvang i 2000 endelig gav efter.

– Det var meget vanskelig at acceptere. Efter fodbolden har betydet så meget i lang tid, kommer der et hul, som er svært at fylde ud. Ens identitet er jo bundet op på det der fodbold. Som mange fodboldspillerne gør, oplevede jeg, det var meget svært« fortæller fynboen.

Men Melvang havde ikke bare spillet kort og hygget sig hos fysioteraputen, mens karrieren stod på.

– Sideløbende tog jeg en uddannelse. Lige siden jeg var helt lille, havde jeg hele tiden forstillet mig, at det var den vej, det skulle gå. Jeg troede egentlig ikke, mit talent for fodbolden var stort nok. Og så har man jo som spiller i de fleste perioder masser af tid, når træningen typisk allerede slutter ved middagstid« siger Melvang, der tog en cand. merc i international ledelse.

INTERESSEN FOR SPILLET med den runde kugle hang ved, efter Jens Melvang blev tvunget til at stoppe karrieren allerede som 30-årig. Men det var hverken trænervejen eller kommentatorjobbet, der skulle blive hans fremtid.
I stedet kombinerede han sin uddannelse med en interesse for både fodbold og computere til at udvikle et program, som kan hjælpe trænere i deres arbejde.

– Fodbold er et komplekst spil. Selv i min aktive karriere var jeg meget interesseret i detaljerne. Hvis man ser mere objektiv på de ting, der sker i løbet af en kamp, kan man virkelig lære noget. For eksempel viser en undersøgelse, at en typisk toptræner kun registererer 42 procent af de nøglesituationer, der udspiller sig i løbet af en kamp, fortæller Melvang, der i 2001 blev ansat i det franske firma Sport Universal.

Her arbejder han forsat i dag i en stilling som marketing -og produktchef med flere forskellige arbejdsområder.

– Det er min hovedopgave, at finde ud af hvad trænere og klubberne vil have. Derudover er jeg leder for de analyktikere, vi har rundt omkring i de forskellige lande. Hvis der skal træffes en sportslig beslutning, er det mig der gør det.

Kort fortalt indsamler Sport Universal alle mulige brugbare data fra fodboldkampe. Hver spiller bliver fulgt nøje, og alle hans aktioner – med og uden bold – bliver registeret og sendt videre til klubberne, der via et computerprogram kan analysere sig frem til værdifulde informationer.

– Det er meget mere udviklet, end bare for eksempel for mange meter en spiller har løbet. Man kan sammenholde forskellige data og på den måde analysere sig frem til, hvor mange gange højre midtbane har afleveret til venstreback, eller hvor mange højintensitetsløb han har foretaget osv, fortæller Melvang, der har flere af de allerstørste klubber på klientlisten. Manchester United, Chelsea og Real Madrid er bare nogle af de mange, der nyder godt af Melvangs øje for detaljerne.





Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kevin Diks skriver historie

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Han stiller ultimative krav

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

United overvejer disse fem managers



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

– En gigantisk nedtur!

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Voldsom udmelding om Froholdt

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF-fans raser over Superliga-klub

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Supercomputer spår FCM-nedtur

De må have mareridt om ham i nat!

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense