Sporløs med Jens Melvang

ÅRET ER 1994. En ung Morten Bisgaard sparker i sidste minut OB sensationelt videre i UEFA-Cuppen, da han scorer til 2-0 på Bernabeu mod mægtige Real Madrid. En anden af helte fra dengang hedder Jens Melvang. Den stærke midtbanespiller, der nåede næsten 150 kampe i den stribede trøje, husker da også tydeligt miraklet i Madrid.…



ÅRET ER 1994. En ung Morten Bisgaard sparker i sidste minut OB sensationelt videre i UEFA-Cuppen, da han scorer til 2-0 på Bernabeu mod mægtige Real Madrid. En anden af helte fra dengang hedder Jens Melvang. Den stærke midtbanespiller, der nåede næsten 150 kampe i den stribede trøje, husker da også tydeligt miraklet i Madrid.

– I de efterfølgende jubelscener husker jeg tydeligt, hvordan krampen pressede sig på. Det var en hård kamp, hvor vi løb efter bolden i 90 minutter og vel egentlig ikke spillede særlig godt. Men det er et følelsesmæssigt højdepunkt ingen tvivl om det, siger Melvang i telefonen fra franske Cannes, hvor han i dag bor.

Jens Melvang spillede det mest af sin karriere i OB, hvor han var en bærende kraft på midtbanen, inden en lårskade i lang tid truede med at gøre en ende på den. Det blev til et kort visit i AGF, inden Melvang i 2000 endelig gav efter.

– Det var meget vanskelig at acceptere. Efter fodbolden har betydet så meget i lang tid, kommer der et hul, som er svært at fylde ud. Ens identitet er jo bundet op på det der fodbold. Som mange fodboldspillerne gør, oplevede jeg, det var meget svært« fortæller fynboen.

Men Melvang havde ikke bare spillet kort og hygget sig hos fysioteraputen, mens karrieren stod på.

– Sideløbende tog jeg en uddannelse. Lige siden jeg var helt lille, havde jeg hele tiden forstillet mig, at det var den vej, det skulle gå. Jeg troede egentlig ikke, mit talent for fodbolden var stort nok. Og så har man jo som spiller i de fleste perioder masser af tid, når træningen typisk allerede slutter ved middagstid« siger Melvang, der tog en cand. merc i international ledelse.

INTERESSEN FOR SPILLET med den runde kugle hang ved, efter Jens Melvang blev tvunget til at stoppe karrieren allerede som 30-årig. Men det var hverken trænervejen eller kommentatorjobbet, der skulle blive hans fremtid.
I stedet kombinerede han sin uddannelse med en interesse for både fodbold og computere til at udvikle et program, som kan hjælpe trænere i deres arbejde.

– Fodbold er et komplekst spil. Selv i min aktive karriere var jeg meget interesseret i detaljerne. Hvis man ser mere objektiv på de ting, der sker i løbet af en kamp, kan man virkelig lære noget. For eksempel viser en undersøgelse, at en typisk toptræner kun registererer 42 procent af de nøglesituationer, der udspiller sig i løbet af en kamp, fortæller Melvang, der i 2001 blev ansat i det franske firma Sport Universal.

Her arbejder han forsat i dag i en stilling som marketing -og produktchef med flere forskellige arbejdsområder.

– Det er min hovedopgave, at finde ud af hvad trænere og klubberne vil have. Derudover er jeg leder for de analyktikere, vi har rundt omkring i de forskellige lande. Hvis der skal træffes en sportslig beslutning, er det mig der gør det.

Kort fortalt indsamler Sport Universal alle mulige brugbare data fra fodboldkampe. Hver spiller bliver fulgt nøje, og alle hans aktioner – med og uden bold – bliver registeret og sendt videre til klubberne, der via et computerprogram kan analysere sig frem til værdifulde informationer.

– Det er meget mere udviklet, end bare for eksempel for mange meter en spiller har løbet. Man kan sammenholde forskellige data og på den måde analysere sig frem til, hvor mange gange højre midtbane har afleveret til venstreback, eller hvor mange højintensitetsløb han har foretaget osv, fortæller Melvang, der har flere af de allerstørste klubber på klientlisten. Manchester United, Chelsea og Real Madrid er bare nogle af de mange, der nyder godt af Melvangs øje for detaljerne.





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

AGF tager pis på FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Brian Riemer giver klar besked

Mileta Rajovic i stor optur



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Vil have ham væk fra FC København

23 røde kort i vanvidskamp

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Real Madrid – Manchester City

Han er Eriksen og co’s nye træner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Froholdt på tavlen i storkamp

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Alpha retter hård kritik

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

I chok: Har aldrig set lignende

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

– Han har måske været lagt lidt på is

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!