Året er 1997 og Mate Sestan har frit løb mod mål i kampen mellem FC København og Betis Sevilla.
FC København skal forsøge at hente 2-0-nederlaget fra den første kamp i Spanien. Det gælder en plads i kvartfinalen i den europæiske turnering for pokalvindere.
Peter Nielsen har bragt FC Købehavn på sejrskurs med et mål på straffespark begået mod Mate Sestan. Der er 14 minutter tilbage af kampen, da den kroatiske angriber stormer mod Antonio Prats i det spanske mål – spillet helt fri af Bjarne Goldbæk. Målmanden kommer ud mod Mate Sestan, som støder dybt i bolden, der svæver over keeperen men desværre også over mål. Afslutningen kikser og det samme gør FC Københavns videre færd i Europa.
Kortene koster
På det tidspunkt er Mate Sestan i gang med sin anden periode hos FC København. I 1996 får angriberen, som kom fra kroatiske Dinamo Zagreb en fem måneder lang kontrakt med den danske fusionsklub.
I trænings- og Toto-kampene frem mod sæsonstarten scorer Mate Sestan flere gange for FCK, og forventningerne til ham stiger. Men da det endelig gælder, kniber det med at slå til. Bare to scoringer i 17 kampe er alt, hvad det bliver til i efterårssæsonen.
I stedet stjæler kroaten flere gange billedet på grund af et flammende temperament, der blandt andet koster to røde kort på de fem måneder.
Han forlader FC København i november og tager til prøvetræning i en sydkoreansk klub men takker nej til en kontrakt, da FCK igen har bud efter ham i januar 1997.
Denne gang lyder kontrakten i to og et halvt år, men denne gang er der indskrevet en bødeordning i forbindelse med gule og røde kort. Nu koster det kroner for kroaten at rage dumme gule og røde kort til sig.
Om straffeordningen påvirker Mate Sestans spil på banen skal være usagt, men i hvert fald har han svært ved at komme på et FCK-hold der ikke ligefrem imponerer og slutter som nummer otte efter at have overvintret som nummer 11.
Nomadeliv
Allerede i november 1997 er det slut med Mate Sestan i dansk fodbold. FC København sælger angriberen til spanske Levante efter, at han har lavet syv mål i 35 kampe i sine to perioder i klubben.
Sestans problemer bliver ikke løst i Levante, der i 1999 lejer ham ud til svenske Hammarby og i 2000 sælger ham videre til AC Roma. Hos Italienerne får Mate Sestan en 3-årig kontrakt med bliver med det samme lejet ud til Perugia og siden til franske Nice. Ingen af stederne opnår Mate Sestan succes.
Angriberens nomadetilværelsen får ende, da han i 2001 vender tilbage til hjemlandet og spiller tre kampe for klubben Sibenik. Det eneste Mate Sestan får ud af det er et gult kort.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
TRANSFER