Året er 1997 og Mate Sestan har frit løb mod mål i kampen mellem FC København og Betis Sevilla.
FC København skal forsøge at hente 2-0-nederlaget fra den første kamp i Spanien. Det gælder en plads i kvartfinalen i den europæiske turnering for pokalvindere.
Peter Nielsen har bragt FC Købehavn på sejrskurs med et mål på straffespark begået mod Mate Sestan. Der er 14 minutter tilbage af kampen, da den kroatiske angriber stormer mod Antonio Prats i det spanske mål – spillet helt fri af Bjarne Goldbæk. Målmanden kommer ud mod Mate Sestan, som støder dybt i bolden, der svæver over keeperen men desværre også over mål. Afslutningen kikser og det samme gør FC Københavns videre færd i Europa.
Kortene koster
På det tidspunkt er Mate Sestan i gang med sin anden periode hos FC København. I 1996 får angriberen, som kom fra kroatiske Dinamo Zagreb en fem måneder lang kontrakt med den danske fusionsklub.
I trænings- og Toto-kampene frem mod sæsonstarten scorer Mate Sestan flere gange for FCK, og forventningerne til ham stiger. Men da det endelig gælder, kniber det med at slå til. Bare to scoringer i 17 kampe er alt, hvad det bliver til i efterårssæsonen.
I stedet stjæler kroaten flere gange billedet på grund af et flammende temperament, der blandt andet koster to røde kort på de fem måneder.
Han forlader FC København i november og tager til prøvetræning i en sydkoreansk klub men takker nej til en kontrakt, da FCK igen har bud efter ham i januar 1997.
Denne gang lyder kontrakten i to og et halvt år, men denne gang er der indskrevet en bødeordning i forbindelse med gule og røde kort. Nu koster det kroner for kroaten at rage dumme gule og røde kort til sig.
Om straffeordningen påvirker Mate Sestans spil på banen skal være usagt, men i hvert fald har han svært ved at komme på et FCK-hold der ikke ligefrem imponerer og slutter som nummer otte efter at have overvintret som nummer 11.
Nomadeliv
Allerede i november 1997 er det slut med Mate Sestan i dansk fodbold. FC København sælger angriberen til spanske Levante efter, at han har lavet syv mål i 35 kampe i sine to perioder i klubben.
Sestans problemer bliver ikke løst i Levante, der i 1999 lejer ham ud til svenske Hammarby og i 2000 sælger ham videre til AC Roma. Hos Italienerne får Mate Sestan en 3-årig kontrakt med bliver med det samme lejet ud til Perugia og siden til franske Nice. Ingen af stederne opnår Mate Sestan succes.
Angriberens nomadetilværelsen får ende, da han i 2001 vender tilbage til hjemlandet og spiller tre kampe for klubben Sibenik. Det eneste Mate Sestan får ud af det er et gult kort.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Tullberg tror på overraskelsen
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER