Året er 1997 og Mate Sestan har frit løb mod mål i kampen mellem FC København og Betis Sevilla.
FC København skal forsøge at hente 2-0-nederlaget fra den første kamp i Spanien. Det gælder en plads i kvartfinalen i den europæiske turnering for pokalvindere.
Peter Nielsen har bragt FC Købehavn på sejrskurs med et mål på straffespark begået mod Mate Sestan. Der er 14 minutter tilbage af kampen, da den kroatiske angriber stormer mod Antonio Prats i det spanske mål – spillet helt fri af Bjarne Goldbæk. Målmanden kommer ud mod Mate Sestan, som støder dybt i bolden, der svæver over keeperen men desværre også over mål. Afslutningen kikser og det samme gør FC Københavns videre færd i Europa.
Kortene koster
På det tidspunkt er Mate Sestan i gang med sin anden periode hos FC København. I 1996 får angriberen, som kom fra kroatiske Dinamo Zagreb en fem måneder lang kontrakt med den danske fusionsklub.
I trænings- og Toto-kampene frem mod sæsonstarten scorer Mate Sestan flere gange for FCK, og forventningerne til ham stiger. Men da det endelig gælder, kniber det med at slå til. Bare to scoringer i 17 kampe er alt, hvad det bliver til i efterårssæsonen.
I stedet stjæler kroaten flere gange billedet på grund af et flammende temperament, der blandt andet koster to røde kort på de fem måneder.
Han forlader FC København i november og tager til prøvetræning i en sydkoreansk klub men takker nej til en kontrakt, da FCK igen har bud efter ham i januar 1997.
Denne gang lyder kontrakten i to og et halvt år, men denne gang er der indskrevet en bødeordning i forbindelse med gule og røde kort. Nu koster det kroner for kroaten at rage dumme gule og røde kort til sig.
Om straffeordningen påvirker Mate Sestans spil på banen skal være usagt, men i hvert fald har han svært ved at komme på et FCK-hold der ikke ligefrem imponerer og slutter som nummer otte efter at have overvintret som nummer 11.
Nomadeliv
Allerede i november 1997 er det slut med Mate Sestan i dansk fodbold. FC København sælger angriberen til spanske Levante efter, at han har lavet syv mål i 35 kampe i sine to perioder i klubben.
Sestans problemer bliver ikke løst i Levante, der i 1999 lejer ham ud til svenske Hammarby og i 2000 sælger ham videre til AC Roma. Hos Italienerne får Mate Sestan en 3-årig kontrakt med bliver med det samme lejet ud til Perugia og siden til franske Nice. Ingen af stederne opnår Mate Sestan succes.
Angriberens nomadetilværelsen får ende, da han i 2001 vender tilbage til hjemlandet og spiller tre kampe for klubben Sibenik. Det eneste Mate Sestan får ud af det er et gult kort.
LIVE
LIVE: Han er Tottenhams ønsketræner
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Melder ud om Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Dybt bekymret over VM i USA
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
AVIS
Klar på chokskifte
Stor profil glad for Brøndby
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Vild stime før Danmark-brag
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Sendt hjem fra FC København-træning
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
TRANSFER