Sporløs med Mate Sestan

Året er 1997 og Mate Sestan har frit løb mod mål i kampen mellem FC København og Betis Sevilla. FC København skal forsøge at hente 2-0-nederlaget fra den første kamp i Spanien. Det gælder en plads i kvartfinalen i den europæiske turnering for pokalvindere. Peter Nielsen har bragt FC Købehavn på sejrskurs med et mål…



Året er 1997 og Mate Sestan har frit løb mod mål i kampen mellem FC København og Betis Sevilla.
FC København skal forsøge at hente 2-0-nederlaget fra den første kamp i Spanien. Det gælder en plads i kvartfinalen i den europæiske turnering for pokalvindere.

Peter Nielsen har bragt FC Købehavn på sejrskurs med et mål på straffespark begået mod Mate Sestan. Der er 14 minutter tilbage af kampen, da den kroatiske angriber stormer mod Antonio Prats i det spanske mål – spillet helt fri af Bjarne Goldbæk. Målmanden kommer ud mod Mate Sestan, som støder dybt i bolden, der svæver over keeperen men desværre også over mål. Afslutningen kikser og det samme gør FC Københavns videre færd i Europa.
Kortene koster
På det tidspunkt er Mate Sestan i gang med sin anden periode hos FC København. I 1996 får angriberen, som kom fra kroatiske Dinamo Zagreb en fem måneder lang kontrakt med den danske fusionsklub.

I trænings- og Toto-kampene frem mod sæsonstarten scorer Mate Sestan flere gange for FCK, og forventningerne til ham stiger. Men da det endelig gælder, kniber det med at slå til. Bare to scoringer i 17 kampe er alt, hvad det bliver til i efterårssæsonen.

I stedet stjæler kroaten flere gange billedet på grund af et flammende temperament, der blandt andet koster to røde kort på de fem måneder.

Han forlader FC København i november og tager til prøvetræning i en sydkoreansk klub men takker nej til en kontrakt, da FCK igen har bud efter ham i januar 1997.
Denne gang lyder kontrakten i to og et halvt år, men denne gang er der indskrevet en bødeordning i forbindelse med gule og røde kort. Nu koster det kroner for kroaten at rage dumme gule og røde kort til sig.

Om straffeordningen påvirker Mate Sestans spil på banen skal være usagt, men i hvert fald har han svært ved at komme på et FCK-hold der ikke ligefrem imponerer og slutter som nummer otte efter at have overvintret som nummer 11.
Nomadeliv
Allerede i november 1997 er det slut med Mate Sestan i dansk fodbold. FC København sælger angriberen til spanske Levante efter, at han har lavet syv mål i 35 kampe i sine to perioder i klubben.

Sestans problemer bliver ikke løst i Levante, der i 1999 lejer ham ud til svenske Hammarby og i 2000 sælger ham videre til AC Roma. Hos Italienerne får Mate Sestan en 3-årig kontrakt med bliver med det samme lejet ud til Perugia og siden til franske Nice. Ingen af stederne opnår Mate Sestan succes.
Angriberens nomadetilværelsen får ende, da han i 2001 vender tilbage til hjemlandet og spiller tre kampe for klubben Sibenik. Det eneste Mate Sestan får ud af det er et gult kort.







LIVE

TransferLIVE: Chokstart

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Argentina – Egypten

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medier jubler over USA’s nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Schweiz – Colombia



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Hvor er Kasper Dolberg?