Sporløs med Mate Sestan

Året er 1997 og Mate Sestan har frit løb mod mål i kampen mellem FC København og Betis Sevilla. FC København skal forsøge at hente 2-0-nederlaget fra den første kamp i Spanien. Det gælder en plads i kvartfinalen i den europæiske turnering for pokalvindere. Peter Nielsen har bragt FC Købehavn på sejrskurs med et mål…



Året er 1997 og Mate Sestan har frit løb mod mål i kampen mellem FC København og Betis Sevilla.
FC København skal forsøge at hente 2-0-nederlaget fra den første kamp i Spanien. Det gælder en plads i kvartfinalen i den europæiske turnering for pokalvindere.

Peter Nielsen har bragt FC Købehavn på sejrskurs med et mål på straffespark begået mod Mate Sestan. Der er 14 minutter tilbage af kampen, da den kroatiske angriber stormer mod Antonio Prats i det spanske mål – spillet helt fri af Bjarne Goldbæk. Målmanden kommer ud mod Mate Sestan, som støder dybt i bolden, der svæver over keeperen men desværre også over mål. Afslutningen kikser og det samme gør FC Københavns videre færd i Europa.
Kortene koster
På det tidspunkt er Mate Sestan i gang med sin anden periode hos FC København. I 1996 får angriberen, som kom fra kroatiske Dinamo Zagreb en fem måneder lang kontrakt med den danske fusionsklub.

I trænings- og Toto-kampene frem mod sæsonstarten scorer Mate Sestan flere gange for FCK, og forventningerne til ham stiger. Men da det endelig gælder, kniber det med at slå til. Bare to scoringer i 17 kampe er alt, hvad det bliver til i efterårssæsonen.

I stedet stjæler kroaten flere gange billedet på grund af et flammende temperament, der blandt andet koster to røde kort på de fem måneder.

Han forlader FC København i november og tager til prøvetræning i en sydkoreansk klub men takker nej til en kontrakt, da FCK igen har bud efter ham i januar 1997.
Denne gang lyder kontrakten i to og et halvt år, men denne gang er der indskrevet en bødeordning i forbindelse med gule og røde kort. Nu koster det kroner for kroaten at rage dumme gule og røde kort til sig.

Om straffeordningen påvirker Mate Sestans spil på banen skal være usagt, men i hvert fald har han svært ved at komme på et FCK-hold der ikke ligefrem imponerer og slutter som nummer otte efter at have overvintret som nummer 11.
Nomadeliv
Allerede i november 1997 er det slut med Mate Sestan i dansk fodbold. FC København sælger angriberen til spanske Levante efter, at han har lavet syv mål i 35 kampe i sine to perioder i klubben.

Sestans problemer bliver ikke løst i Levante, der i 1999 lejer ham ud til svenske Hammarby og i 2000 sælger ham videre til AC Roma. Hos Italienerne får Mate Sestan en 3-årig kontrakt med bliver med det samme lejet ud til Perugia og siden til franske Nice. Ingen af stederne opnår Mate Sestan succes.
Angriberens nomadetilværelsen får ende, da han i 2001 vender tilbage til hjemlandet og spiller tre kampe for klubben Sibenik. Det eneste Mate Sestan får ud af det er et gult kort.







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jens Jønsson flirter med dansk retur

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Supercomputer: De vinder VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby