Topscorere glemmer aldrig deres måltal: 107 træffere i den bedste række, husker 42-årige Søren Juel, i dag økonomichef i Max Bank i Næstved, en gang målbøddel af bedste danske skuffe.
»Jeg spillede på ungdomslandsholdet med Flemming Povlsen, og der var andre rivaler som Claus Nielsen og Lars Elstrup, så der var kamp om det på de forreste plader, så jeg nåede ikke højere end ligalandsholdet«, fortæller den stilfærdige frontløber, der måske savnede den sidste gnist af vildskab.
Men oplevelserne er der. Individuelt og kollektivt med det grønne Næstved-hold, der var en hjemlig magtfaktor i firserne. Det blev til fire sæt medaljer for Frank Hougaard, Mogens Hansen, Alex Nielsen, Torben Johansen, Kurt Jørgensen og de andre gode navne nedefra Susåen.
»Jeg missede sølvet i 1988, for den sæson var jeg i OB. Af flere grunde gik det ikke så godt. Jeg skulle pludselig være heltids-prof, og det havde jeg det svært med, og året efter var jeg tilbage i Næstved«, fortæller Juel, der kan se tilbage på flere højdepunkter. I 1989 bl.a. UEFA Cup-mødet med Zenith Leningrad.
»De var ikke bdre end at vi kune have slået dem, men vi tabte 3-1 derovre og fik kun 0-0 hjemme. Den næste modstander var Werder Bremen, og det kunne være blevet rigtig sjovt«.
Søren Juel standser dog allermest op ved pokalfinalen i 1994 mod Brøndby.
»Vi havde dem faktisk nede i posen, men forsømte at score imod dem, og så endte det i straffespark, og vi var for trætte til at sparke den i mål. Jeg var en af synderne. Det var på en måde en stor skuffelse, men også en stor præstation af os at levere sådan en kamp og nå så langt i turneringen.«
Søren Juel husker også et par af sine mange træffere.
»Engang scorede jeg fire mål i en kamp mod Lyngby, men jeg husker lige så godt en kamp mod Frem i 1992, tror jeg. De fører 2-0 til der mangler 10 minutter, men vi får 2-2 og redder pladsen i Superligaen«.
I 1994 lægger den 30-årige Søren Juel støvlerne på hylden. Den sidste lyst til at træne hårdt og ambitiøst var pludselig væk. Et halvt år efter rykker Næstved ud af Superligaen, som siden har været lukket land for sydsjællænderne.
»Det er blevet nye tider, men jeg mener fortsat at Næstved er en rigtig fodboldby og elelrs burde man kunne finde ud af at gå sammen med Nykøbing Falster om et fælles elitehold for det her område. Der strømmer jo tilskuere til Næstved Stadion, når det går godt, og jeg har da også selv været ude og heppe på vores førstehold i 1. division. En overgang var de med i toppen, men er nu faldet tilbage. Det er et ungt hold, og spillerne er ved at være slidte. Man skal huske, at de er oprykkere, så set over hele sæsonen har de gjort de rigtig godt«, mener Juel, der stadig selv triller lidt old boys og veteranbold, hvor næstved´erne af og til spiller næsten lige op med Laudrup-brødrenes Lyngby.
»Alex Nielsen er skadet for tiden, og det er et handicap, men det er nu ikke fordi vi træner så meget, men kampene kan vi da klare«, fortæller Juel senior, hvis datter Pernille på 13 år er en dygtig svømmer, mens sønnen Pelle fører sig frem som angriber på det lokale 1. divisionshold hos juniorerne.
»Han har talentet, men også mange andre interesser, så hvis han skal arbejde målrettet med fodbolden, så skal det komme fra ham selv«, mener den gamle målscorer, der sidder med i sportsudvalget i amatørafdelingen og gerne slår et slag for den rette talentudvikling. Den, hvor der er plads til at boltre sig for den enkelte, men alligevel i holdets tjeneste. Søren Juel er noteret for 375 førsteholdskampe i Næstved. Det ovrgås kun af Frank Hougaards 511 og Mogens Hansens 427.
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Voldsomt transferønske til FCK
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
I spil til stort job
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar