Topscorere glemmer aldrig deres måltal: 107 træffere i den bedste række, husker 42-årige Søren Juel, i dag økonomichef i Max Bank i Næstved, en gang målbøddel af bedste danske skuffe.
»Jeg spillede på ungdomslandsholdet med Flemming Povlsen, og der var andre rivaler som Claus Nielsen og Lars Elstrup, så der var kamp om det på de forreste plader, så jeg nåede ikke højere end ligalandsholdet«, fortæller den stilfærdige frontløber, der måske savnede den sidste gnist af vildskab.
Men oplevelserne er der. Individuelt og kollektivt med det grønne Næstved-hold, der var en hjemlig magtfaktor i firserne. Det blev til fire sæt medaljer for Frank Hougaard, Mogens Hansen, Alex Nielsen, Torben Johansen, Kurt Jørgensen og de andre gode navne nedefra Susåen.
»Jeg missede sølvet i 1988, for den sæson var jeg i OB. Af flere grunde gik det ikke så godt. Jeg skulle pludselig være heltids-prof, og det havde jeg det svært med, og året efter var jeg tilbage i Næstved«, fortæller Juel, der kan se tilbage på flere højdepunkter. I 1989 bl.a. UEFA Cup-mødet med Zenith Leningrad.
»De var ikke bdre end at vi kune have slået dem, men vi tabte 3-1 derovre og fik kun 0-0 hjemme. Den næste modstander var Werder Bremen, og det kunne være blevet rigtig sjovt«.
Søren Juel standser dog allermest op ved pokalfinalen i 1994 mod Brøndby.
»Vi havde dem faktisk nede i posen, men forsømte at score imod dem, og så endte det i straffespark, og vi var for trætte til at sparke den i mål. Jeg var en af synderne. Det var på en måde en stor skuffelse, men også en stor præstation af os at levere sådan en kamp og nå så langt i turneringen.«
Søren Juel husker også et par af sine mange træffere.
»Engang scorede jeg fire mål i en kamp mod Lyngby, men jeg husker lige så godt en kamp mod Frem i 1992, tror jeg. De fører 2-0 til der mangler 10 minutter, men vi får 2-2 og redder pladsen i Superligaen«.
I 1994 lægger den 30-årige Søren Juel støvlerne på hylden. Den sidste lyst til at træne hårdt og ambitiøst var pludselig væk. Et halvt år efter rykker Næstved ud af Superligaen, som siden har været lukket land for sydsjællænderne.
»Det er blevet nye tider, men jeg mener fortsat at Næstved er en rigtig fodboldby og elelrs burde man kunne finde ud af at gå sammen med Nykøbing Falster om et fælles elitehold for det her område. Der strømmer jo tilskuere til Næstved Stadion, når det går godt, og jeg har da også selv været ude og heppe på vores førstehold i 1. division. En overgang var de med i toppen, men er nu faldet tilbage. Det er et ungt hold, og spillerne er ved at være slidte. Man skal huske, at de er oprykkere, så set over hele sæsonen har de gjort de rigtig godt«, mener Juel, der stadig selv triller lidt old boys og veteranbold, hvor næstved´erne af og til spiller næsten lige op med Laudrup-brødrenes Lyngby.
»Alex Nielsen er skadet for tiden, og det er et handicap, men det er nu ikke fordi vi træner så meget, men kampene kan vi da klare«, fortæller Juel senior, hvis datter Pernille på 13 år er en dygtig svømmer, mens sønnen Pelle fører sig frem som angriber på det lokale 1. divisionshold hos juniorerne.
»Han har talentet, men også mange andre interesser, så hvis han skal arbejde målrettet med fodbolden, så skal det komme fra ham selv«, mener den gamle målscorer, der sidder med i sportsudvalget i amatørafdelingen og gerne slår et slag for den rette talentudvikling. Den, hvor der er plads til at boltre sig for den enkelte, men alligevel i holdets tjeneste. Søren Juel er noteret for 375 førsteholdskampe i Næstved. Det ovrgås kun af Frank Hougaards 511 og Mogens Hansens 427.
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
Legende med chokmelding
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
HELT VILDT
– De lignede lort!
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER