Thomas Thorninger passer børn og spiller old boys fodbold i AGF. Det er fru Rikke, der for tiden – som speicallæge – tjener pengene til familien i Risskov.
– Det er min tur til det nu, siger snart 35-årige Thorninger, der formelt set først stoppede karrieren for to år siden. Reelt var en kamp for AGF mod OB i efteråret 2004 den sidste, for der i efterårsmudderet fik den lille hurtige angriber smadret både korsbånd og menisk.
– Min karriere begyndte med et par skader, og den sluttede på samme måde, men ellers synes jeg, at jeg undgik det værste, fortæller han i dag, mens støjen i baggrunden afslører to mindre børns lege-aktiviteter.
Selv er farmand faktisk på vej ud og lege. Bentøjet er i orden igen, og Thorninger skal gennem byen og ned til AGF for at spille med Marc Rieper, Claus Thomsen, Flemming Povlsen og de andre AGF-old boys, som i fjor både blev danske mestere og pokalvindere.
– Jeg er ikke angriber mere. Jeg spiller sådan over det hele, eller hvor der er brug for løbere. Jeg er jo en af de yngste, griner Thorninger, der allerede som teenager spillede for PSV Eindhoven.
Så kom han hjem til Vejle omkring 1990 og 15 år efter var det slut.
– Jeg blev pokalvinder med AGF i 1996 og senere dansk mester med FC København, men jeg husker lige så godt et ynglingemesterskab med PSV og vores sejr i vestkredsen med Holstebros juniorer«, kommer det fra den oprindelige vestjyde.
– Man husker jo mest de positive oplevelser. De mindre gode går i glemmebogen, mener Thorninger, der faktisk var endnu en tur i Eindhoven, inden han kom hjem til AGF og derfra til FC København.
– Jeg har ingen hjerteklub, hvis man kan sige det sådan, men jeg spiller jo videre i AGF. Tilskuer på stadion er jeg ikke så ofte. Jeg vil hellere selv spille eller gå på jagt eller ud med golfkøllen, og jeg har også bevidst valgt ikke at blive i fodbolden som assistenttræner eller lignende lige efter jeg stoppede på topplan, siger Thorninger, der går og drømmer lidt om at starte op med »noget mad og vin«.
Der er der eks-angriberen også har nogle kontakter rundt omkring efter et langt fodboldliv.
– Rikke og jeg fik også mange gode venner på Østerbro, da vi boede i København, og dertil har vi beholdt forbindelsen.
– Jeg blev ikke rig af at være fodboldspiller. De rigtigt store penge var noget der fulgte lidt senere, fortæller Thorninger, der både nåede at spille sammen med Preben Elkjær i Vejle og se starten på FC Københavns store vingesus.
– Jeg er en af de sidste fra generationen, der havde et liv og nogle interesser ved siden af fodbolden. Det blev ændret med Bosman-dommen. Fra da af var der kun plads til fodbold. Jeg har det fint med en pause derfra, men man skal aldrig sige aldrig. Måske springer jeg på toget igen.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
– Det er et møghold!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
Her begynder næste sæson i Superligaen
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Brøndby får stor bøde
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
OPTAKT