Thomas Thorninger passer børn og spiller old boys fodbold i AGF. Det er fru Rikke, der for tiden – som speicallæge – tjener pengene til familien i Risskov.
– Det er min tur til det nu, siger snart 35-årige Thorninger, der formelt set først stoppede karrieren for to år siden. Reelt var en kamp for AGF mod OB i efteråret 2004 den sidste, for der i efterårsmudderet fik den lille hurtige angriber smadret både korsbånd og menisk.
– Min karriere begyndte med et par skader, og den sluttede på samme måde, men ellers synes jeg, at jeg undgik det værste, fortæller han i dag, mens støjen i baggrunden afslører to mindre børns lege-aktiviteter.
Selv er farmand faktisk på vej ud og lege. Bentøjet er i orden igen, og Thorninger skal gennem byen og ned til AGF for at spille med Marc Rieper, Claus Thomsen, Flemming Povlsen og de andre AGF-old boys, som i fjor både blev danske mestere og pokalvindere.
– Jeg er ikke angriber mere. Jeg spiller sådan over det hele, eller hvor der er brug for løbere. Jeg er jo en af de yngste, griner Thorninger, der allerede som teenager spillede for PSV Eindhoven.
Så kom han hjem til Vejle omkring 1990 og 15 år efter var det slut.
– Jeg blev pokalvinder med AGF i 1996 og senere dansk mester med FC København, men jeg husker lige så godt et ynglingemesterskab med PSV og vores sejr i vestkredsen med Holstebros juniorer«, kommer det fra den oprindelige vestjyde.
– Man husker jo mest de positive oplevelser. De mindre gode går i glemmebogen, mener Thorninger, der faktisk var endnu en tur i Eindhoven, inden han kom hjem til AGF og derfra til FC København.
– Jeg har ingen hjerteklub, hvis man kan sige det sådan, men jeg spiller jo videre i AGF. Tilskuer på stadion er jeg ikke så ofte. Jeg vil hellere selv spille eller gå på jagt eller ud med golfkøllen, og jeg har også bevidst valgt ikke at blive i fodbolden som assistenttræner eller lignende lige efter jeg stoppede på topplan, siger Thorninger, der går og drømmer lidt om at starte op med »noget mad og vin«.
Der er der eks-angriberen også har nogle kontakter rundt omkring efter et langt fodboldliv.
– Rikke og jeg fik også mange gode venner på Østerbro, da vi boede i København, og dertil har vi beholdt forbindelsen.
– Jeg blev ikke rig af at være fodboldspiller. De rigtigt store penge var noget der fulgte lidt senere, fortæller Thorninger, der både nåede at spille sammen med Preben Elkjær i Vejle og se starten på FC Københavns store vingesus.
– Jeg er en af de sidste fra generationen, der havde et liv og nogle interesser ved siden af fodbolden. Det blev ændret med Bosman-dommen. Fra da af var der kun plads til fodbold. Jeg har det fint med en pause derfra, men man skal aldrig sige aldrig. Måske springer jeg på toget igen.
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Giver to spillere livstidskarantæne
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FC København skriver kontrakt med juvel
Vil have ham væk fra FC København
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Var direkte fra træningsbanen
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!