Sporløs med Uche Okechukwu

Hvad blev der egentlig af…Uche Okechukwu



Hvad blev der egentlig af Deniz Uygar?
Pas?
Går det bedre med Uche Alozie Okechukwu?

Eller kort sagt: Uche – Brøndbys fysiske kleppert af en forsvarer, nigerianeren, der i sit hjemland også gik under tilnavnet »the Gentle Giant«.

»Sporløs« har fundet Uche i Istanbul, hvor han – i den for en professionel spiller pænt høje alder af 39 år – endnu er aktiv for den lokale 2. divisionsklub Istanbulspor. Og det er på de kanter, at man skal spørge efter Deniz Uygar og ikke efter Uche.

Det er det navn, der er skrevet ind i nigerianerens tyrkiske pas. Uche har spillet i tyrkisk topfodbold lige siden, han forlod Brøndby i 1993 og skrev kontrakt med storklubben Fenerbahce. I 2002 skiftede han så til Istanbulspor.

Dermed er Uche eller Deniz den udlænding, der har spillet længst tid i tyrkisk fodbold, hvilket han er blevet hædret for.

Ifølge »Sporløs’« oplysninger har Uche en tyrkisk kæreste og har umiddelbart ingen planer om at vende tilbage til sit nigerianske fædreland, som han i perioden 1990-1998 spillede 44 landskampe for.
I Istanbulspor trækker han nu de allersidste skillinger ud af sin ganske glorværdige karrriere, der indledtes i den nigerianske klub Flash Flamingoes helt tilbage i 1987. Dette blads tyrkiske sporhund har dog snuset sig frem til, at den alderstegne afrikaner tilbringer det meste af tiden på bænken.

Uches europæiske eventyr indledtes på den københavnske vestegn, hvor den nye Brøndby-træner Morten Olsen kaprede både ham og landsmanden Friday Elahor i 1990.

Elahor blev hypet som det nye angrebsfund, mens Uche vist bare var en forsvarer, der fulgte med i handlen. Men rollerne blev hurtigt byttet om.

Elahor slog aldrig igennem og forsvandt over en nat fra klubben uden siden at vende tilbage. Hvorimod Uche opnåede kultstatus i den blå-gule lejr og i 1992 blev kåret til årets spiller i Brøndby.
Som type gik Uche ind til udfordringerne uden at lade sig imponere alt for meget af de modstandere, han stod overfor.
»Piece of cake!«

Uches kommentar til den forestående, europæiske konfrontation med Eintracht Frankfurt, et af tidens stærkeste mandskaber i den tyske Bundesliga.

»En smal sag?«

To af dette blads dengang forholdsvis unge reportere sad lamslåede tilbage. Havde den mand overhovedet nogen som helst idé om, hvad han talte om?

Hvordan det gik?

Brøndby høvlede de tyske stjerner med 5-0, og Uche viste vejen, da han tonsede kuglen ind til kampens åbningsmål.

Uche vandt to danske mesterskaber og var med sit kraftfulde forsvarsspil en af de vigtigste aktører på det Brøndby-hold, som i 1991 var sekunder fra at nå UEFA Cup-finalen.

I november 1993 blev Uche købt af den tyrkiske storklub Fenerbahce, hvor han en overgang havde den ligeledes tidligere Brøndby-spiller Jes Høgh som sin makker i det centrale forsvar.

Ved VM 1998 i Frankrig stod Uche og Høgh over for hinanden i den kamp, der skulle blive kaptajn Uches sidste i den nationale spilledragt. Danskerne stækkede vingerne på de lidt for selvsikre »superørne« og spillede dem helt ud af banen med 4-1.
I Brøndby har man i dag ingen kontakt til forsvarsikonet fra halvfemsernes begyndelse. Til gengæld hørte man for ikke så længe fra Friday Elahor.

Ville Elahor bare have en lille sludder om gamle dage? Måske også det. Men primært var hans mission en anden.

Brøndby bed dog ikke på tilbuddet. De afrikanske talenter, som Elahor forsøgte at afsætte, var ikke lige af den kaliber, som Brøndby havde brug for. For nu at udtrykke det på diplomatisk vis.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Stor hyldest af Mike Tullberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job