Sporløs med Uche Okechukwu

Hvad blev der egentlig af…Uche Okechukwu



Hvad blev der egentlig af Deniz Uygar?
Pas?
Går det bedre med Uche Alozie Okechukwu?

Eller kort sagt: Uche – Brøndbys fysiske kleppert af en forsvarer, nigerianeren, der i sit hjemland også gik under tilnavnet »the Gentle Giant«.

»Sporløs« har fundet Uche i Istanbul, hvor han – i den for en professionel spiller pænt høje alder af 39 år – endnu er aktiv for den lokale 2. divisionsklub Istanbulspor. Og det er på de kanter, at man skal spørge efter Deniz Uygar og ikke efter Uche.

Det er det navn, der er skrevet ind i nigerianerens tyrkiske pas. Uche har spillet i tyrkisk topfodbold lige siden, han forlod Brøndby i 1993 og skrev kontrakt med storklubben Fenerbahce. I 2002 skiftede han så til Istanbulspor.

Dermed er Uche eller Deniz den udlænding, der har spillet længst tid i tyrkisk fodbold, hvilket han er blevet hædret for.

Ifølge »Sporløs’« oplysninger har Uche en tyrkisk kæreste og har umiddelbart ingen planer om at vende tilbage til sit nigerianske fædreland, som han i perioden 1990-1998 spillede 44 landskampe for.
I Istanbulspor trækker han nu de allersidste skillinger ud af sin ganske glorværdige karrriere, der indledtes i den nigerianske klub Flash Flamingoes helt tilbage i 1987. Dette blads tyrkiske sporhund har dog snuset sig frem til, at den alderstegne afrikaner tilbringer det meste af tiden på bænken.

Uches europæiske eventyr indledtes på den københavnske vestegn, hvor den nye Brøndby-træner Morten Olsen kaprede både ham og landsmanden Friday Elahor i 1990.

Elahor blev hypet som det nye angrebsfund, mens Uche vist bare var en forsvarer, der fulgte med i handlen. Men rollerne blev hurtigt byttet om.

Elahor slog aldrig igennem og forsvandt over en nat fra klubben uden siden at vende tilbage. Hvorimod Uche opnåede kultstatus i den blå-gule lejr og i 1992 blev kåret til årets spiller i Brøndby.
Som type gik Uche ind til udfordringerne uden at lade sig imponere alt for meget af de modstandere, han stod overfor.
»Piece of cake!«

Uches kommentar til den forestående, europæiske konfrontation med Eintracht Frankfurt, et af tidens stærkeste mandskaber i den tyske Bundesliga.

»En smal sag?«

To af dette blads dengang forholdsvis unge reportere sad lamslåede tilbage. Havde den mand overhovedet nogen som helst idé om, hvad han talte om?

Hvordan det gik?

Brøndby høvlede de tyske stjerner med 5-0, og Uche viste vejen, da han tonsede kuglen ind til kampens åbningsmål.

Uche vandt to danske mesterskaber og var med sit kraftfulde forsvarsspil en af de vigtigste aktører på det Brøndby-hold, som i 1991 var sekunder fra at nå UEFA Cup-finalen.

I november 1993 blev Uche købt af den tyrkiske storklub Fenerbahce, hvor han en overgang havde den ligeledes tidligere Brøndby-spiller Jes Høgh som sin makker i det centrale forsvar.

Ved VM 1998 i Frankrig stod Uche og Høgh over for hinanden i den kamp, der skulle blive kaptajn Uches sidste i den nationale spilledragt. Danskerne stækkede vingerne på de lidt for selvsikre »superørne« og spillede dem helt ud af banen med 4-1.
I Brøndby har man i dag ingen kontakt til forsvarsikonet fra halvfemsernes begyndelse. Til gengæld hørte man for ikke så længe fra Friday Elahor.

Ville Elahor bare have en lille sludder om gamle dage? Måske også det. Men primært var hans mission en anden.

Brøndby bed dog ikke på tilbuddet. De afrikanske talenter, som Elahor forsøgte at afsætte, var ikke lige af den kaliber, som Brøndby havde brug for. For nu at udtrykke det på diplomatisk vis.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Jonas Schwartz lander nyt job

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Schmedes afslører detaljer om tilbud

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Reagerer på Brøndby-bombe

Medie afslører møde med Deco

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Hjulmand vinder i Hamborg

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Dansk træner storroses

Langer ud efter trænerlegende

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Her tager de stor beslutning

Køber engelsk klub

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Victor Nelsson topper international impact-liste

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Dansk milliardær smider 75.000

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

David Nielsen tæt på fyring

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent