Sporløs med Uche Okechukwu

Hvad blev der egentlig af…Uche Okechukwu



Hvad blev der egentlig af Deniz Uygar?
Pas?
Går det bedre med Uche Alozie Okechukwu?

Eller kort sagt: Uche – Brøndbys fysiske kleppert af en forsvarer, nigerianeren, der i sit hjemland også gik under tilnavnet »the Gentle Giant«.

»Sporløs« har fundet Uche i Istanbul, hvor han – i den for en professionel spiller pænt høje alder af 39 år – endnu er aktiv for den lokale 2. divisionsklub Istanbulspor. Og det er på de kanter, at man skal spørge efter Deniz Uygar og ikke efter Uche.

Det er det navn, der er skrevet ind i nigerianerens tyrkiske pas. Uche har spillet i tyrkisk topfodbold lige siden, han forlod Brøndby i 1993 og skrev kontrakt med storklubben Fenerbahce. I 2002 skiftede han så til Istanbulspor.

Dermed er Uche eller Deniz den udlænding, der har spillet længst tid i tyrkisk fodbold, hvilket han er blevet hædret for.

Ifølge »Sporløs’« oplysninger har Uche en tyrkisk kæreste og har umiddelbart ingen planer om at vende tilbage til sit nigerianske fædreland, som han i perioden 1990-1998 spillede 44 landskampe for.
I Istanbulspor trækker han nu de allersidste skillinger ud af sin ganske glorværdige karrriere, der indledtes i den nigerianske klub Flash Flamingoes helt tilbage i 1987. Dette blads tyrkiske sporhund har dog snuset sig frem til, at den alderstegne afrikaner tilbringer det meste af tiden på bænken.

Uches europæiske eventyr indledtes på den københavnske vestegn, hvor den nye Brøndby-træner Morten Olsen kaprede både ham og landsmanden Friday Elahor i 1990.

Elahor blev hypet som det nye angrebsfund, mens Uche vist bare var en forsvarer, der fulgte med i handlen. Men rollerne blev hurtigt byttet om.

Elahor slog aldrig igennem og forsvandt over en nat fra klubben uden siden at vende tilbage. Hvorimod Uche opnåede kultstatus i den blå-gule lejr og i 1992 blev kåret til årets spiller i Brøndby.
Som type gik Uche ind til udfordringerne uden at lade sig imponere alt for meget af de modstandere, han stod overfor.
»Piece of cake!«

Uches kommentar til den forestående, europæiske konfrontation med Eintracht Frankfurt, et af tidens stærkeste mandskaber i den tyske Bundesliga.

»En smal sag?«

To af dette blads dengang forholdsvis unge reportere sad lamslåede tilbage. Havde den mand overhovedet nogen som helst idé om, hvad han talte om?

Hvordan det gik?

Brøndby høvlede de tyske stjerner med 5-0, og Uche viste vejen, da han tonsede kuglen ind til kampens åbningsmål.

Uche vandt to danske mesterskaber og var med sit kraftfulde forsvarsspil en af de vigtigste aktører på det Brøndby-hold, som i 1991 var sekunder fra at nå UEFA Cup-finalen.

I november 1993 blev Uche købt af den tyrkiske storklub Fenerbahce, hvor han en overgang havde den ligeledes tidligere Brøndby-spiller Jes Høgh som sin makker i det centrale forsvar.

Ved VM 1998 i Frankrig stod Uche og Høgh over for hinanden i den kamp, der skulle blive kaptajn Uches sidste i den nationale spilledragt. Danskerne stækkede vingerne på de lidt for selvsikre »superørne« og spillede dem helt ud af banen med 4-1.
I Brøndby har man i dag ingen kontakt til forsvarsikonet fra halvfemsernes begyndelse. Til gengæld hørte man for ikke så længe fra Friday Elahor.

Ville Elahor bare have en lille sludder om gamle dage? Måske også det. Men primært var hans mission en anden.

Brøndby bed dog ikke på tilbuddet. De afrikanske talenter, som Elahor forsøgte at afsætte, var ikke lige af den kaliber, som Brøndby havde brug for. For nu at udtrykke det på diplomatisk vis.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er en gave for Danmark’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Højbjerg overvejer stor beslutning

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘FC København var en mulighed’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

‘Derfra moser vi dem’

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool