Hvad blev der egentlig af Deniz Uygar?
Pas?
Går det bedre med Uche Alozie Okechukwu?
Eller kort sagt: Uche – Brøndbys fysiske kleppert af en forsvarer, nigerianeren, der i sit hjemland også gik under tilnavnet »the Gentle Giant«.
»Sporløs« har fundet Uche i Istanbul, hvor han – i den for en professionel spiller pænt høje alder af 39 år – endnu er aktiv for den lokale 2. divisionsklub Istanbulspor. Og det er på de kanter, at man skal spørge efter Deniz Uygar og ikke efter Uche.
Det er det navn, der er skrevet ind i nigerianerens tyrkiske pas. Uche har spillet i tyrkisk topfodbold lige siden, han forlod Brøndby i 1993 og skrev kontrakt med storklubben Fenerbahce. I 2002 skiftede han så til Istanbulspor.
Dermed er Uche eller Deniz den udlænding, der har spillet længst tid i tyrkisk fodbold, hvilket han er blevet hædret for.
Ifølge »Sporløs’« oplysninger har Uche en tyrkisk kæreste og har umiddelbart ingen planer om at vende tilbage til sit nigerianske fædreland, som han i perioden 1990-1998 spillede 44 landskampe for.
I Istanbulspor trækker han nu de allersidste skillinger ud af sin ganske glorværdige karrriere, der indledtes i den nigerianske klub Flash Flamingoes helt tilbage i 1987. Dette blads tyrkiske sporhund har dog snuset sig frem til, at den alderstegne afrikaner tilbringer det meste af tiden på bænken.
Uches europæiske eventyr indledtes på den københavnske vestegn, hvor den nye Brøndby-træner Morten Olsen kaprede både ham og landsmanden Friday Elahor i 1990.
Elahor blev hypet som det nye angrebsfund, mens Uche vist bare var en forsvarer, der fulgte med i handlen. Men rollerne blev hurtigt byttet om.
Elahor slog aldrig igennem og forsvandt over en nat fra klubben uden siden at vende tilbage. Hvorimod Uche opnåede kultstatus i den blå-gule lejr og i 1992 blev kåret til årets spiller i Brøndby.
Som type gik Uche ind til udfordringerne uden at lade sig imponere alt for meget af de modstandere, han stod overfor.
»Piece of cake!«
Uches kommentar til den forestående, europæiske konfrontation med Eintracht Frankfurt, et af tidens stærkeste mandskaber i den tyske Bundesliga.
»En smal sag?«
To af dette blads dengang forholdsvis unge reportere sad lamslåede tilbage. Havde den mand overhovedet nogen som helst idé om, hvad han talte om?
Hvordan det gik?
Brøndby høvlede de tyske stjerner med 5-0, og Uche viste vejen, da han tonsede kuglen ind til kampens åbningsmål.
Uche vandt to danske mesterskaber og var med sit kraftfulde forsvarsspil en af de vigtigste aktører på det Brøndby-hold, som i 1991 var sekunder fra at nå UEFA Cup-finalen.
I november 1993 blev Uche købt af den tyrkiske storklub Fenerbahce, hvor han en overgang havde den ligeledes tidligere Brøndby-spiller Jes Høgh som sin makker i det centrale forsvar.
Ved VM 1998 i Frankrig stod Uche og Høgh over for hinanden i den kamp, der skulle blive kaptajn Uches sidste i den nationale spilledragt. Danskerne stækkede vingerne på de lidt for selvsikre »superørne« og spillede dem helt ud af banen med 4-1.
I Brøndby har man i dag ingen kontakt til forsvarsikonet fra halvfemsernes begyndelse. Til gengæld hørte man for ikke så længe fra Friday Elahor.
Ville Elahor bare have en lille sludder om gamle dage? Måske også det. Men primært var hans mission en anden.
Brøndby bed dog ikke på tilbuddet. De afrikanske talenter, som Elahor forsøgte at afsætte, var ikke lige af den kaliber, som Brøndby havde brug for. For nu at udtrykke det på diplomatisk vis.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Kæmpe stjerne besøger København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Tottenham præsenterer ny træner
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Rasmus Højlund har ikke set det før
Melder ud om Kasper Hjulmand
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Italien under massivt pres
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER