I foråret 1996 bød Parken i København på en i dobbelt forstand fransk visit.
William Prunier lagde vejen forbi FC København, rent sportsligt blev det aldrig det store sus – det var ikke en af de store årgange i den fire år gamle fusionsklubs historie, hvilket den franske forsvarer ikke kunne lægges til last.
I hvert fald var det en udlænding med et ganske fint CV og tilmed noget så sjældent som en fransk spiller, der i et lille halvt års tid indgik i FCKs trup. Sin fodbolduddannelse havde Prunier fået i Auxerres højt berømmede talentskole, blandt medeleverne dengang senere stjerner som Basile Boli og Eric Cantona.
Prunier kom direkte til den danske hovedstad fra fodboldtemplet Old Trafford i Manchester, men både United og FCK blev et mellemspil på karrierens vej, inden franskmanden vendte tilbage til sit hjemland og fortsatte karrieren i Montpellier.
I det hele taget var Prunier en mand på farten, idet Olympique Marseille, Bordeaux, Napoli og Kortrik i Belgien også hørte til blandt arbejdsgiverne.
Prunier, der fik én landskamp i 1992, var en stopper af den bundsolide type, som først og fremmest profilerede sig via sine markeringer og sit hovedspil.
Og så sit heftige temperament. Som kom til udfoldelse, da han efter små fem år i Toulouse forlod klubben i januar 2004 – i utide og i vrede over at blive vraget til fordel for yngre spillere og degraderet til bænkevarmer.
Al Siliya Doha i De Forenede Arabiske Emirater blev sidste stop på karrierens vej, hvorefter Prunier kastede sig over træneruddannelsen i det franske fodboldforbunds regie.
Selv om opholdet i København i sin tid blev kortvarigt, var Prunier og hans familie ganske godt tilfredse med tilværelsen i den danske hovedstad (selv om kagerne efter hans opfattelse ikke holdt fransk standard…), og en forlængelse af kontrakten var en overgang på tale.
Men hvad end der skete i den forbindelse, så forlod franskmanden byen med et indtryk af den daværende FCK-præsident (Karsten Aabrink, nuværende spilleragent – red). som en ganske spøjs fætter.
Der er stadig kontakt til Michael Mio Nielsen, FCKs nuværende teamchef, som dengang agerede tolk for den kun fransk-talende Prunier. De mødtes så sent som i efteråret, da oldboys-landsholdene fra Danmark, Frankrig og Spanien tørnede sammen i en turnering i Hjørring.
Prunier har i mellemtiden færdiggjort sin træneruddannelse og er nu klar til at rykke ud i marken for at praktisere sine visioner for spillet.
»Måske har de et job til mig i FCK«?
Franskmanden griner. Spøg til side, han er opdateret på, at hans gamle klub klarer sig suverænt flot, og at Ståle Solbakken sidder sikkert i sadlen.
Prunier sonderer nu terrænet i sit hjemland og venter på det rette tilbud.
»Men nu skal vi lige have sæsonen overstået først, og så får vi se, hvad der viser sig,« siger den nu 39-årige franskmand til TIPS-bladet.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
‘Thomas Frank løber tør for tid’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
INTERVIEW