I foråret 1996 bød Parken i København på en i dobbelt forstand fransk visit.
William Prunier lagde vejen forbi FC København, rent sportsligt blev det aldrig det store sus – det var ikke en af de store årgange i den fire år gamle fusionsklubs historie, hvilket den franske forsvarer ikke kunne lægges til last.
I hvert fald var det en udlænding med et ganske fint CV og tilmed noget så sjældent som en fransk spiller, der i et lille halvt års tid indgik i FCKs trup. Sin fodbolduddannelse havde Prunier fået i Auxerres højt berømmede talentskole, blandt medeleverne dengang senere stjerner som Basile Boli og Eric Cantona.
Prunier kom direkte til den danske hovedstad fra fodboldtemplet Old Trafford i Manchester, men både United og FCK blev et mellemspil på karrierens vej, inden franskmanden vendte tilbage til sit hjemland og fortsatte karrieren i Montpellier.
I det hele taget var Prunier en mand på farten, idet Olympique Marseille, Bordeaux, Napoli og Kortrik i Belgien også hørte til blandt arbejdsgiverne.
Prunier, der fik én landskamp i 1992, var en stopper af den bundsolide type, som først og fremmest profilerede sig via sine markeringer og sit hovedspil.
Og så sit heftige temperament. Som kom til udfoldelse, da han efter små fem år i Toulouse forlod klubben i januar 2004 – i utide og i vrede over at blive vraget til fordel for yngre spillere og degraderet til bænkevarmer.
Al Siliya Doha i De Forenede Arabiske Emirater blev sidste stop på karrierens vej, hvorefter Prunier kastede sig over træneruddannelsen i det franske fodboldforbunds regie.
Selv om opholdet i København i sin tid blev kortvarigt, var Prunier og hans familie ganske godt tilfredse med tilværelsen i den danske hovedstad (selv om kagerne efter hans opfattelse ikke holdt fransk standard…), og en forlængelse af kontrakten var en overgang på tale.
Men hvad end der skete i den forbindelse, så forlod franskmanden byen med et indtryk af den daværende FCK-præsident (Karsten Aabrink, nuværende spilleragent – red). som en ganske spøjs fætter.
Der er stadig kontakt til Michael Mio Nielsen, FCKs nuværende teamchef, som dengang agerede tolk for den kun fransk-talende Prunier. De mødtes så sent som i efteråret, da oldboys-landsholdene fra Danmark, Frankrig og Spanien tørnede sammen i en turnering i Hjørring.
Prunier har i mellemtiden færdiggjort sin træneruddannelse og er nu klar til at rykke ud i marken for at praktisere sine visioner for spillet.
»Måske har de et job til mig i FCK«?
Franskmanden griner. Spøg til side, han er opdateret på, at hans gamle klub klarer sig suverænt flot, og at Ståle Solbakken sidder sikkert i sadlen.
Prunier sonderer nu terrænet i sit hjemland og venter på det rette tilbud.
»Men nu skal vi lige have sæsonen overstået først, og så får vi se, hvad der viser sig,« siger den nu 39-årige franskmand til TIPS-bladet.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Freiburg – Braga
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
HELT VILDT