I foråret 1996 bød Parken i København på en i dobbelt forstand fransk visit.
William Prunier lagde vejen forbi FC København, rent sportsligt blev det aldrig det store sus – det var ikke en af de store årgange i den fire år gamle fusionsklubs historie, hvilket den franske forsvarer ikke kunne lægges til last.
I hvert fald var det en udlænding med et ganske fint CV og tilmed noget så sjældent som en fransk spiller, der i et lille halvt års tid indgik i FCKs trup. Sin fodbolduddannelse havde Prunier fået i Auxerres højt berømmede talentskole, blandt medeleverne dengang senere stjerner som Basile Boli og Eric Cantona.
Prunier kom direkte til den danske hovedstad fra fodboldtemplet Old Trafford i Manchester, men både United og FCK blev et mellemspil på karrierens vej, inden franskmanden vendte tilbage til sit hjemland og fortsatte karrieren i Montpellier.
I det hele taget var Prunier en mand på farten, idet Olympique Marseille, Bordeaux, Napoli og Kortrik i Belgien også hørte til blandt arbejdsgiverne.
Prunier, der fik én landskamp i 1992, var en stopper af den bundsolide type, som først og fremmest profilerede sig via sine markeringer og sit hovedspil.
Og så sit heftige temperament. Som kom til udfoldelse, da han efter små fem år i Toulouse forlod klubben i januar 2004 – i utide og i vrede over at blive vraget til fordel for yngre spillere og degraderet til bænkevarmer.
Al Siliya Doha i De Forenede Arabiske Emirater blev sidste stop på karrierens vej, hvorefter Prunier kastede sig over træneruddannelsen i det franske fodboldforbunds regie.
Selv om opholdet i København i sin tid blev kortvarigt, var Prunier og hans familie ganske godt tilfredse med tilværelsen i den danske hovedstad (selv om kagerne efter hans opfattelse ikke holdt fransk standard…), og en forlængelse af kontrakten var en overgang på tale.
Men hvad end der skete i den forbindelse, så forlod franskmanden byen med et indtryk af den daværende FCK-præsident (Karsten Aabrink, nuværende spilleragent – red). som en ganske spøjs fætter.
Der er stadig kontakt til Michael Mio Nielsen, FCKs nuværende teamchef, som dengang agerede tolk for den kun fransk-talende Prunier. De mødtes så sent som i efteråret, da oldboys-landsholdene fra Danmark, Frankrig og Spanien tørnede sammen i en turnering i Hjørring.
Prunier har i mellemtiden færdiggjort sin træneruddannelse og er nu klar til at rykke ud i marken for at praktisere sine visioner for spillet.
»Måske har de et job til mig i FCK«?
Franskmanden griner. Spøg til side, han er opdateret på, at hans gamle klub klarer sig suverænt flot, og at Ståle Solbakken sidder sikkert i sadlen.
Prunier sonderer nu terrænet i sit hjemland og venter på det rette tilbud.
»Men nu skal vi lige have sæsonen overstået først, og så får vi se, hvad der viser sig,« siger den nu 39-årige franskmand til TIPS-bladet.
TIPSBLADET SPECIAL Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Benhård Brian Riemer-melding
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’