Sporløs med William Prunier

Hvor blev han af?



I foråret 1996 bød Parken i København på en i dobbelt forstand fransk visit.

William Prunier lagde vejen forbi FC København, rent sportsligt blev det aldrig det store sus – det var ikke en af de store årgange i den fire år gamle fusionsklubs historie, hvilket den franske forsvarer ikke kunne lægges til last.

I hvert fald var det en udlænding med et ganske fint CV og tilmed noget så sjældent som en fransk spiller, der i et lille halvt års tid indgik i FCKs trup. Sin fodbolduddannelse havde Prunier fået i Auxerres højt berømmede talentskole, blandt medeleverne dengang senere stjerner som Basile Boli og Eric Cantona.

Prunier kom direkte til den danske hovedstad fra fodboldtemplet Old Trafford i Manchester, men både United og FCK blev et mellemspil på karrierens vej, inden franskmanden vendte tilbage til sit hjemland og fortsatte karrieren i Montpellier.

I det hele taget var Prunier en mand på farten, idet Olympique Marseille, Bordeaux, Napoli og Kortrik i Belgien også hørte til blandt arbejdsgiverne.

Prunier, der fik én landskamp i 1992, var en stopper af den bundsolide type, som først og fremmest profilerede sig via sine markeringer og sit hovedspil.

Og så sit heftige temperament. Som kom til udfoldelse, da han efter små fem år i Toulouse forlod klubben i januar 2004 – i utide og i vrede over at blive vraget til fordel for yngre spillere og degraderet til bænkevarmer.

Al Siliya Doha i De Forenede Arabiske Emirater blev sidste stop på karrierens vej, hvorefter Prunier kastede sig over træneruddannelsen i det franske fodboldforbunds regie.

Selv om opholdet i København i sin tid blev kortvarigt, var Prunier og hans familie ganske godt tilfredse med tilværelsen i den danske hovedstad (selv om kagerne efter hans opfattelse ikke holdt fransk standard…), og en forlængelse af kontrakten var en overgang på tale.
Men hvad end der skete i den forbindelse, så forlod franskmanden byen med et indtryk af den daværende FCK-præsident (Karsten Aabrink, nuværende spilleragent – red). som en ganske spøjs fætter.

Der er stadig kontakt til Michael Mio Nielsen, FCKs nuværende teamchef, som dengang agerede tolk for den kun fransk-talende Prunier. De mødtes så sent som i efteråret, da oldboys-landsholdene fra Danmark, Frankrig og Spanien tørnede sammen i en turnering i Hjørring.

Prunier har i mellemtiden færdiggjort sin træneruddannelse og er nu klar til at rykke ud i marken for at praktisere sine visioner for spillet.

»Måske har de et job til mig i FCK«?

Franskmanden griner. Spøg til side, han er opdateret på, at hans gamle klub klarer sig suverænt flot, og at Ståle Solbakken sidder sikkert i sadlen.

Prunier sonderer nu terrænet i sit hjemland og venter på det rette tilbud.

»Men nu skal vi lige have sæsonen overstået først, og så får vi se, hvad der viser sig,« siger den nu 39-årige franskmand til TIPS-bladet.








Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

‘Thomas Frank løber tør for tid’

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

To danske klubber jagter formstærk angriber

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny