I foråret 1996 bød Parken i København på en i dobbelt forstand fransk visit.
William Prunier lagde vejen forbi FC København, rent sportsligt blev det aldrig det store sus – det var ikke en af de store årgange i den fire år gamle fusionsklubs historie, hvilket den franske forsvarer ikke kunne lægges til last.
I hvert fald var det en udlænding med et ganske fint CV og tilmed noget så sjældent som en fransk spiller, der i et lille halvt års tid indgik i FCKs trup. Sin fodbolduddannelse havde Prunier fået i Auxerres højt berømmede talentskole, blandt medeleverne dengang senere stjerner som Basile Boli og Eric Cantona.
Prunier kom direkte til den danske hovedstad fra fodboldtemplet Old Trafford i Manchester, men både United og FCK blev et mellemspil på karrierens vej, inden franskmanden vendte tilbage til sit hjemland og fortsatte karrieren i Montpellier.
I det hele taget var Prunier en mand på farten, idet Olympique Marseille, Bordeaux, Napoli og Kortrik i Belgien også hørte til blandt arbejdsgiverne.
Prunier, der fik én landskamp i 1992, var en stopper af den bundsolide type, som først og fremmest profilerede sig via sine markeringer og sit hovedspil.
Og så sit heftige temperament. Som kom til udfoldelse, da han efter små fem år i Toulouse forlod klubben i januar 2004 – i utide og i vrede over at blive vraget til fordel for yngre spillere og degraderet til bænkevarmer.
Al Siliya Doha i De Forenede Arabiske Emirater blev sidste stop på karrierens vej, hvorefter Prunier kastede sig over træneruddannelsen i det franske fodboldforbunds regie.
Selv om opholdet i København i sin tid blev kortvarigt, var Prunier og hans familie ganske godt tilfredse med tilværelsen i den danske hovedstad (selv om kagerne efter hans opfattelse ikke holdt fransk standard…), og en forlængelse af kontrakten var en overgang på tale.
Men hvad end der skete i den forbindelse, så forlod franskmanden byen med et indtryk af den daværende FCK-præsident (Karsten Aabrink, nuværende spilleragent – red). som en ganske spøjs fætter.
Der er stadig kontakt til Michael Mio Nielsen, FCKs nuværende teamchef, som dengang agerede tolk for den kun fransk-talende Prunier. De mødtes så sent som i efteråret, da oldboys-landsholdene fra Danmark, Frankrig og Spanien tørnede sammen i en turnering i Hjørring.
Prunier har i mellemtiden færdiggjort sin træneruddannelse og er nu klar til at rykke ud i marken for at praktisere sine visioner for spillet.
»Måske har de et job til mig i FCK«?
Franskmanden griner. Spøg til side, han er opdateret på, at hans gamle klub klarer sig suverænt flot, og at Ståle Solbakken sidder sikkert i sadlen.
Prunier sonderer nu terrænet i sit hjemland og venter på det rette tilbud.
»Men nu skal vi lige have sæsonen overstået først, og så får vi se, hvad der viser sig,« siger den nu 39-årige franskmand til TIPS-bladet.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
Her er Danmarks Nations League-pulje!
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
FC København-boss reagerer på tilråb
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER