I foråret 1996 bød Parken i København på en i dobbelt forstand fransk visit.
William Prunier lagde vejen forbi FC København, rent sportsligt blev det aldrig det store sus – det var ikke en af de store årgange i den fire år gamle fusionsklubs historie, hvilket den franske forsvarer ikke kunne lægges til last.
I hvert fald var det en udlænding med et ganske fint CV og tilmed noget så sjældent som en fransk spiller, der i et lille halvt års tid indgik i FCKs trup. Sin fodbolduddannelse havde Prunier fået i Auxerres højt berømmede talentskole, blandt medeleverne dengang senere stjerner som Basile Boli og Eric Cantona.
Prunier kom direkte til den danske hovedstad fra fodboldtemplet Old Trafford i Manchester, men både United og FCK blev et mellemspil på karrierens vej, inden franskmanden vendte tilbage til sit hjemland og fortsatte karrieren i Montpellier.
I det hele taget var Prunier en mand på farten, idet Olympique Marseille, Bordeaux, Napoli og Kortrik i Belgien også hørte til blandt arbejdsgiverne.
Prunier, der fik én landskamp i 1992, var en stopper af den bundsolide type, som først og fremmest profilerede sig via sine markeringer og sit hovedspil.
Og så sit heftige temperament. Som kom til udfoldelse, da han efter små fem år i Toulouse forlod klubben i januar 2004 – i utide og i vrede over at blive vraget til fordel for yngre spillere og degraderet til bænkevarmer.
Al Siliya Doha i De Forenede Arabiske Emirater blev sidste stop på karrierens vej, hvorefter Prunier kastede sig over træneruddannelsen i det franske fodboldforbunds regie.
Selv om opholdet i København i sin tid blev kortvarigt, var Prunier og hans familie ganske godt tilfredse med tilværelsen i den danske hovedstad (selv om kagerne efter hans opfattelse ikke holdt fransk standard…), og en forlængelse af kontrakten var en overgang på tale.
Men hvad end der skete i den forbindelse, så forlod franskmanden byen med et indtryk af den daværende FCK-præsident (Karsten Aabrink, nuværende spilleragent – red). som en ganske spøjs fætter.
Der er stadig kontakt til Michael Mio Nielsen, FCKs nuværende teamchef, som dengang agerede tolk for den kun fransk-talende Prunier. De mødtes så sent som i efteråret, da oldboys-landsholdene fra Danmark, Frankrig og Spanien tørnede sammen i en turnering i Hjørring.
Prunier har i mellemtiden færdiggjort sin træneruddannelse og er nu klar til at rykke ud i marken for at praktisere sine visioner for spillet.
»Måske har de et job til mig i FCK«?
Franskmanden griner. Spøg til side, han er opdateret på, at hans gamle klub klarer sig suverænt flot, og at Ståle Solbakken sidder sikkert i sadlen.
Prunier sonderer nu terrænet i sit hjemland og venter på det rette tilbud.
»Men nu skal vi lige have sæsonen overstået først, og så får vi se, hvad der viser sig,« siger den nu 39-årige franskmand til TIPS-bladet.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
OPTAKT