Efter endt karriere i 2008 trak Peter Skov-Jensen ud på den anden side af kridtstregerne til en stilling som målmandstræner i BK Avarta. Her arbejder han sammen med rutinerede Emeka Andersen på, at klubbens unge keepere får de optimale betingelser til at udvikle sig.
”Det handler om at lære de unge op. Når man har været i fodbolden hele sit liv, er det jo ikke bare noget, man sådan smider væk,” siger den i dag 39-årige eks-keeper til Tipsbladet.
Især minderne vil Peter Skov-Jensen formentlig nødigt undvære. Han blev den fjerde målmand på landsholdet under Morten Olsen efter Peter Schmeichel, Thomas Sørensen og Peter Kjær, og nåede at spille tre A-landskampe, før han overhovedet blev passeret. Det skete i 1-1-kampen mod Tyrkiet, som fik Tipsbladet til at finde de helt store bogstaver frem fra trykkehylden: ”Danmarks Nye Helt,” stod der på forsiden med et billede af Skov-Jensen, der inde i bladet fik karakteren 5,5 på en skala fra 1 til 6.
”Thomas (Sørensen) er Danmarks keeper nummer et. Hvis han er klar næste gang mod Georgien, tager jeg plads på bænken, sådan er gamet. Min position på landsholdet er egentlig uændret. Jeg håber, at jeg med min præstation er kommet tættere på at blive fast reservekeeper,” lød det efter kampen med en stor portion ydmyghed fra Skov-Jensen, der afviste at have haft hænderne på tyrkernes misbrugte straffespark og ellers gerne bare ville hjem og i seng, så han kunne tage et tidligt fly til Karup og være klar til FC Midtjyllands vigtige kamp om søndagen mod Viborg!
Imens foreslog Tipsbladet altså den sindige vestjyde som nyt førstevalg mellem stængerne på landsholdet i stedet for Thomas Sørensen, men sådan gik det som bekendt ikke. Peter Skov-Jensen kan ikke desto mindre se tilbage på en karriere, hvor han nåede det meste.
”Selv om prof-karrieren kom lidt sent i gang, så nåede jeg jo alt det, man gerne ville: jeg kom til at spille i den bedste række i Danmark, UEFA Cuppen, udlandsophold og fik endda landskampe og kom med ved en slutrunde,” som han i dag opsummerer det.
Men alt godt får som bekendt en ende, og da handskerne endegyldigt blev lagt på hylden i 2008, valgte Peter Skov-Jensen altså en tjans som målmandstræner i 2. divisionsklubben BK Avarta. Og selv om han aldrig før havde tænkt i retning af at blive træner, tændte det en ild i Peter Skov-Jensen, som tilmeldte sig og gennemførte DBU’s trænerkursus med en B-licens til følge. Den skal formentlig følges op med en finere en af slagsen, når Peter Skov-Jensen har samlet mere erfaring ”ude i virkeligheden”, hvilket han for tiden gør som træner for BK Avartas U/21-mandskab ved siden af jobbet som målmandstræner for førsteholdet.
Og selv om ambitionen er at stå i spidsen for et seniormandskab med tiden, trives Peter Skov-Jensen i sin nuværende rolle, ligesom han glæder sig over at se de mange unge målmandstalenter spire frem i den bedste danske række.
”Målmandsposten er jo utaknemmelig, for trænerne vil helst have en målmand med en masse erfaring. Man skal turde satse på de unge og give dem plads til, at de laver de fejl, de vil komme til at lave. Men fokus er også blevet bedre. Der er sket en udvikling og klubberne satser meget mere på målmandstræningen nu,” mener Peter Skov-Jensen.
Peter Skov-Jensen
Født: 9. juni 1971
Land: Danmark
Position: Målmand
Karriere: 1990-1997: Esbjerg fB
1997-1999: Herning Fremad
1999-2005: FC Midtjylland
2005-2007: VfL Bochum
2007-2008: Sandefjord
2008: Køge Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Av, FCK! Her er de værst af alle
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
I chok over Steve Cooper-historie
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Det har hjemsøgt Højbjerg
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
Albert Rudé er færdig i Kolding
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW