Efter endt karriere i 2008 trak Peter Skov-Jensen ud på den anden side af kridtstregerne til en stilling som målmandstræner i BK Avarta. Her arbejder han sammen med rutinerede Emeka Andersen på, at klubbens unge keepere får de optimale betingelser til at udvikle sig.
”Det handler om at lære de unge op. Når man har været i fodbolden hele sit liv, er det jo ikke bare noget, man sådan smider væk,” siger den i dag 39-årige eks-keeper til Tipsbladet.
Især minderne vil Peter Skov-Jensen formentlig nødigt undvære. Han blev den fjerde målmand på landsholdet under Morten Olsen efter Peter Schmeichel, Thomas Sørensen og Peter Kjær, og nåede at spille tre A-landskampe, før han overhovedet blev passeret. Det skete i 1-1-kampen mod Tyrkiet, som fik Tipsbladet til at finde de helt store bogstaver frem fra trykkehylden: ”Danmarks Nye Helt,” stod der på forsiden med et billede af Skov-Jensen, der inde i bladet fik karakteren 5,5 på en skala fra 1 til 6.
”Thomas (Sørensen) er Danmarks keeper nummer et. Hvis han er klar næste gang mod Georgien, tager jeg plads på bænken, sådan er gamet. Min position på landsholdet er egentlig uændret. Jeg håber, at jeg med min præstation er kommet tættere på at blive fast reservekeeper,” lød det efter kampen med en stor portion ydmyghed fra Skov-Jensen, der afviste at have haft hænderne på tyrkernes misbrugte straffespark og ellers gerne bare ville hjem og i seng, så han kunne tage et tidligt fly til Karup og være klar til FC Midtjyllands vigtige kamp om søndagen mod Viborg!
Imens foreslog Tipsbladet altså den sindige vestjyde som nyt førstevalg mellem stængerne på landsholdet i stedet for Thomas Sørensen, men sådan gik det som bekendt ikke. Peter Skov-Jensen kan ikke desto mindre se tilbage på en karriere, hvor han nåede det meste.
”Selv om prof-karrieren kom lidt sent i gang, så nåede jeg jo alt det, man gerne ville: jeg kom til at spille i den bedste række i Danmark, UEFA Cuppen, udlandsophold og fik endda landskampe og kom med ved en slutrunde,” som han i dag opsummerer det.
Men alt godt får som bekendt en ende, og da handskerne endegyldigt blev lagt på hylden i 2008, valgte Peter Skov-Jensen altså en tjans som målmandstræner i 2. divisionsklubben BK Avarta. Og selv om han aldrig før havde tænkt i retning af at blive træner, tændte det en ild i Peter Skov-Jensen, som tilmeldte sig og gennemførte DBU’s trænerkursus med en B-licens til følge. Den skal formentlig følges op med en finere en af slagsen, når Peter Skov-Jensen har samlet mere erfaring ”ude i virkeligheden”, hvilket han for tiden gør som træner for BK Avartas U/21-mandskab ved siden af jobbet som målmandstræner for førsteholdet.
Og selv om ambitionen er at stå i spidsen for et seniormandskab med tiden, trives Peter Skov-Jensen i sin nuværende rolle, ligesom han glæder sig over at se de mange unge målmandstalenter spire frem i den bedste danske række.
”Målmandsposten er jo utaknemmelig, for trænerne vil helst have en målmand med en masse erfaring. Man skal turde satse på de unge og give dem plads til, at de laver de fejl, de vil komme til at lave. Men fokus er også blevet bedre. Der er sket en udvikling og klubberne satser meget mere på målmandstræningen nu,” mener Peter Skov-Jensen.
Peter Skov-Jensen
Født: 9. juni 1971
Land: Danmark
Position: Målmand
Karriere: 1990-1997: Esbjerg fB
1997-1999: Herning Fremad
1999-2005: FC Midtjylland
2005-2007: VfL Bochum
2007-2008: Sandefjord
2008: Køge Boldklub
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED