Efter endt karriere i 2008 trak Peter Skov-Jensen ud på den anden side af kridtstregerne til en stilling som målmandstræner i BK Avarta. Her arbejder han sammen med rutinerede Emeka Andersen på, at klubbens unge keepere får de optimale betingelser til at udvikle sig.
”Det handler om at lære de unge op. Når man har været i fodbolden hele sit liv, er det jo ikke bare noget, man sådan smider væk,” siger den i dag 39-årige eks-keeper til Tipsbladet.
Især minderne vil Peter Skov-Jensen formentlig nødigt undvære. Han blev den fjerde målmand på landsholdet under Morten Olsen efter Peter Schmeichel, Thomas Sørensen og Peter Kjær, og nåede at spille tre A-landskampe, før han overhovedet blev passeret. Det skete i 1-1-kampen mod Tyrkiet, som fik Tipsbladet til at finde de helt store bogstaver frem fra trykkehylden: ”Danmarks Nye Helt,” stod der på forsiden med et billede af Skov-Jensen, der inde i bladet fik karakteren 5,5 på en skala fra 1 til 6.
”Thomas (Sørensen) er Danmarks keeper nummer et. Hvis han er klar næste gang mod Georgien, tager jeg plads på bænken, sådan er gamet. Min position på landsholdet er egentlig uændret. Jeg håber, at jeg med min præstation er kommet tættere på at blive fast reservekeeper,” lød det efter kampen med en stor portion ydmyghed fra Skov-Jensen, der afviste at have haft hænderne på tyrkernes misbrugte straffespark og ellers gerne bare ville hjem og i seng, så han kunne tage et tidligt fly til Karup og være klar til FC Midtjyllands vigtige kamp om søndagen mod Viborg!
Imens foreslog Tipsbladet altså den sindige vestjyde som nyt førstevalg mellem stængerne på landsholdet i stedet for Thomas Sørensen, men sådan gik det som bekendt ikke. Peter Skov-Jensen kan ikke desto mindre se tilbage på en karriere, hvor han nåede det meste.
”Selv om prof-karrieren kom lidt sent i gang, så nåede jeg jo alt det, man gerne ville: jeg kom til at spille i den bedste række i Danmark, UEFA Cuppen, udlandsophold og fik endda landskampe og kom med ved en slutrunde,” som han i dag opsummerer det.
Men alt godt får som bekendt en ende, og da handskerne endegyldigt blev lagt på hylden i 2008, valgte Peter Skov-Jensen altså en tjans som målmandstræner i 2. divisionsklubben BK Avarta. Og selv om han aldrig før havde tænkt i retning af at blive træner, tændte det en ild i Peter Skov-Jensen, som tilmeldte sig og gennemførte DBU’s trænerkursus med en B-licens til følge. Den skal formentlig følges op med en finere en af slagsen, når Peter Skov-Jensen har samlet mere erfaring ”ude i virkeligheden”, hvilket han for tiden gør som træner for BK Avartas U/21-mandskab ved siden af jobbet som målmandstræner for førsteholdet.
Og selv om ambitionen er at stå i spidsen for et seniormandskab med tiden, trives Peter Skov-Jensen i sin nuværende rolle, ligesom han glæder sig over at se de mange unge målmandstalenter spire frem i den bedste danske række.
”Målmandsposten er jo utaknemmelig, for trænerne vil helst have en målmand med en masse erfaring. Man skal turde satse på de unge og give dem plads til, at de laver de fejl, de vil komme til at lave. Men fokus er også blevet bedre. Der er sket en udvikling og klubberne satser meget mere på målmandstræningen nu,” mener Peter Skov-Jensen.
Peter Skov-Jensen
Født: 9. juni 1971
Land: Danmark
Position: Målmand
Karriere: 1990-1997: Esbjerg fB
1997-1999: Herning Fremad
1999-2005: FC Midtjylland
2005-2007: VfL Bochum
2007-2008: Sandefjord
2008: Køge Boldklub
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
NYHEDER
OB straffer angriber
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften