Efter endt karriere i 2008 trak Peter Skov-Jensen ud på den anden side af kridtstregerne til en stilling som målmandstræner i BK Avarta. Her arbejder han sammen med rutinerede Emeka Andersen på, at klubbens unge keepere får de optimale betingelser til at udvikle sig.
”Det handler om at lære de unge op. Når man har været i fodbolden hele sit liv, er det jo ikke bare noget, man sådan smider væk,” siger den i dag 39-årige eks-keeper til Tipsbladet.
Især minderne vil Peter Skov-Jensen formentlig nødigt undvære. Han blev den fjerde målmand på landsholdet under Morten Olsen efter Peter Schmeichel, Thomas Sørensen og Peter Kjær, og nåede at spille tre A-landskampe, før han overhovedet blev passeret. Det skete i 1-1-kampen mod Tyrkiet, som fik Tipsbladet til at finde de helt store bogstaver frem fra trykkehylden: ”Danmarks Nye Helt,” stod der på forsiden med et billede af Skov-Jensen, der inde i bladet fik karakteren 5,5 på en skala fra 1 til 6.
”Thomas (Sørensen) er Danmarks keeper nummer et. Hvis han er klar næste gang mod Georgien, tager jeg plads på bænken, sådan er gamet. Min position på landsholdet er egentlig uændret. Jeg håber, at jeg med min præstation er kommet tættere på at blive fast reservekeeper,” lød det efter kampen med en stor portion ydmyghed fra Skov-Jensen, der afviste at have haft hænderne på tyrkernes misbrugte straffespark og ellers gerne bare ville hjem og i seng, så han kunne tage et tidligt fly til Karup og være klar til FC Midtjyllands vigtige kamp om søndagen mod Viborg!
Imens foreslog Tipsbladet altså den sindige vestjyde som nyt førstevalg mellem stængerne på landsholdet i stedet for Thomas Sørensen, men sådan gik det som bekendt ikke. Peter Skov-Jensen kan ikke desto mindre se tilbage på en karriere, hvor han nåede det meste.
”Selv om prof-karrieren kom lidt sent i gang, så nåede jeg jo alt det, man gerne ville: jeg kom til at spille i den bedste række i Danmark, UEFA Cuppen, udlandsophold og fik endda landskampe og kom med ved en slutrunde,” som han i dag opsummerer det.
Men alt godt får som bekendt en ende, og da handskerne endegyldigt blev lagt på hylden i 2008, valgte Peter Skov-Jensen altså en tjans som målmandstræner i 2. divisionsklubben BK Avarta. Og selv om han aldrig før havde tænkt i retning af at blive træner, tændte det en ild i Peter Skov-Jensen, som tilmeldte sig og gennemførte DBU’s trænerkursus med en B-licens til følge. Den skal formentlig følges op med en finere en af slagsen, når Peter Skov-Jensen har samlet mere erfaring ”ude i virkeligheden”, hvilket han for tiden gør som træner for BK Avartas U/21-mandskab ved siden af jobbet som målmandstræner for førsteholdet.
Og selv om ambitionen er at stå i spidsen for et seniormandskab med tiden, trives Peter Skov-Jensen i sin nuværende rolle, ligesom han glæder sig over at se de mange unge målmandstalenter spire frem i den bedste danske række.
”Målmandsposten er jo utaknemmelig, for trænerne vil helst have en målmand med en masse erfaring. Man skal turde satse på de unge og give dem plads til, at de laver de fejl, de vil komme til at lave. Men fokus er også blevet bedre. Der er sket en udvikling og klubberne satser meget mere på målmandstræningen nu,” mener Peter Skov-Jensen.
Peter Skov-Jensen
Født: 9. juni 1971
Land: Danmark
Position: Målmand
Karriere: 1990-1997: Esbjerg fB
1997-1999: Herning Fremad
1999-2005: FC Midtjylland
2005-2007: VfL Bochum
2007-2008: Sandefjord
2008: Køge Boldklub
LIVE
LIVE: FCK sender brev til fans – noget er på vej
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Jakob Poulsen med dyster melding
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER