Sporløs: Yoshikatsu Kawaguchi

Yoshikatsu ”Yoshi” Kawaguchi, der kom til FC Nordsjælland i 2003 som et af Superliga-historiens mest farverige indkøb og var væk igen 14 måneder efter sin debut?



Den japanske keeper fik aldrig den ventede sportslige succes i Danmark, men med sit vindende og sympatiske væsen blev han alligevel et bekendtskab, man stadig husker tilbage på med glæde i klubben. Efter at have lukket 14 mål ind i sine første tre kampe for FC Nordsjælland røg Yoshikatsu Kawaguchi af holdet, men da han senere fik chancen igen, viste han sin styrke ved blandt andet at holdet målet rent tre kampe i træk.

Og Yoshikatsu Kawaguchi har ikke glemt evnen til at gøre bemærkelsesværdige comebacks, selv om han nu er blevet 35 år. For præcis et år siden brækkede Yoshikatsu Kawaguchi benet i en kamp mod Kyoto Sanga FC, men alligevel var han med i landstræner Takeshi Okadas trup til VM-slutrunden i sommer. Og trods sin status Yoshikatsu Kawaguchi som tredjevalg på målmandsposten, fik han den formelle titel som anfører for truppen på grund af sit altid gode humør. Yoshikatsu Kawaguchi fik helt som ventet ikke spilletid i Sydafrika, men kunne med udtagelsen alene glæde sig over at træde ind i en eksklusiv klub af spillere, der har deltaget ved hele fire VM-slutrunder.

Hjemvendt til Japan og klubholdet Jubilo Owata måtte ”Yoshi” konstatere, at han stadig var andetvalg bag 24-årige Naoki Hatta efter sin skade, men Yoshikatsu Kawaguchi kløede på til træningen, og da Jubilo Owata tabte med 0-3 hjemme mod Cerezo Osaka, kom belønningen. Yoshikatsu Kawaguchi var på mål i kampen mod Yamagata, og på trods af 0-1-nederlaget har Yoshikatsu Kawaguchi bevaret pladsen mellem stængerne siden. Yoshikatsu Kawaguchi har derfor vogtet målet de sidste ti kampe i træk med tre clean sheets til følge, og efter weekendens 1-1-resultat mod Hiroshima kan keeperen prale af blot at have lukket et enkelt mål ind de seneste tre kampe i træk. Et fornemt comeback til den karismatiske japaner med den korte charmeoffensiv i Danmark.

Yoshikatsu Kawaguchi
Født: 15. august 1975
Land: Japan
Position: Målmand
Karriere: 1994-2001: Yokohama Marinos (139/0)
2001-2003: Portsmouth (12/0)
2003-2004: FC Nordsjælland (8/0)
2005-: Jubilo Owata (182/0)
Landsholdet: 115 kampe/0 mål (Debut mod Sverige i 1997)





Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– De skal skille sig af med ham!

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Thomas Frank afviser at tale om det

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Voldsom Franculino-spådom

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Steve Cooper varsler store ændringer

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Det var fuldstændig galimatias!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

AaB-talent prøver sig af i Italien

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview