Sporløs: Yoshikatsu Kawaguchi

Yoshikatsu ”Yoshi” Kawaguchi, der kom til FC Nordsjælland i 2003 som et af Superliga-historiens mest farverige indkøb og var væk igen 14 måneder efter sin debut?



Den japanske keeper fik aldrig den ventede sportslige succes i Danmark, men med sit vindende og sympatiske væsen blev han alligevel et bekendtskab, man stadig husker tilbage på med glæde i klubben. Efter at have lukket 14 mål ind i sine første tre kampe for FC Nordsjælland røg Yoshikatsu Kawaguchi af holdet, men da han senere fik chancen igen, viste han sin styrke ved blandt andet at holdet målet rent tre kampe i træk.

Og Yoshikatsu Kawaguchi har ikke glemt evnen til at gøre bemærkelsesværdige comebacks, selv om han nu er blevet 35 år. For præcis et år siden brækkede Yoshikatsu Kawaguchi benet i en kamp mod Kyoto Sanga FC, men alligevel var han med i landstræner Takeshi Okadas trup til VM-slutrunden i sommer. Og trods sin status Yoshikatsu Kawaguchi som tredjevalg på målmandsposten, fik han den formelle titel som anfører for truppen på grund af sit altid gode humør. Yoshikatsu Kawaguchi fik helt som ventet ikke spilletid i Sydafrika, men kunne med udtagelsen alene glæde sig over at træde ind i en eksklusiv klub af spillere, der har deltaget ved hele fire VM-slutrunder.

Hjemvendt til Japan og klubholdet Jubilo Owata måtte ”Yoshi” konstatere, at han stadig var andetvalg bag 24-årige Naoki Hatta efter sin skade, men Yoshikatsu Kawaguchi kløede på til træningen, og da Jubilo Owata tabte med 0-3 hjemme mod Cerezo Osaka, kom belønningen. Yoshikatsu Kawaguchi var på mål i kampen mod Yamagata, og på trods af 0-1-nederlaget har Yoshikatsu Kawaguchi bevaret pladsen mellem stængerne siden. Yoshikatsu Kawaguchi har derfor vogtet målet de sidste ti kampe i træk med tre clean sheets til følge, og efter weekendens 1-1-resultat mod Hiroshima kan keeperen prale af blot at have lukket et enkelt mål ind de seneste tre kampe i træk. Et fornemt comeback til den karismatiske japaner med den korte charmeoffensiv i Danmark.

Yoshikatsu Kawaguchi
Født: 15. august 1975
Land: Japan
Position: Målmand
Karriere: 1994-2001: Yokohama Marinos (139/0)
2001-2003: Portsmouth (12/0)
2003-2004: FC Nordsjælland (8/0)
2005-: Jubilo Owata (182/0)
Landsholdet: 115 kampe/0 mål (Debut mod Sverige i 1997)





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Arsenal vinder Premier League

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Napoli-chok på vej

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Thomas Delaney teaser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Godt nyt for Jess Thorup

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Lyon forhandler med dansk profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Kovending? Han kan blive i Brøndby

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg