Sporløs: Yoshikatsu Kawaguchi

Yoshikatsu ”Yoshi” Kawaguchi, der kom til FC Nordsjælland i 2003 som et af Superliga-historiens mest farverige indkøb og var væk igen 14 måneder efter sin debut?



Den japanske keeper fik aldrig den ventede sportslige succes i Danmark, men med sit vindende og sympatiske væsen blev han alligevel et bekendtskab, man stadig husker tilbage på med glæde i klubben. Efter at have lukket 14 mål ind i sine første tre kampe for FC Nordsjælland røg Yoshikatsu Kawaguchi af holdet, men da han senere fik chancen igen, viste han sin styrke ved blandt andet at holdet målet rent tre kampe i træk.

Og Yoshikatsu Kawaguchi har ikke glemt evnen til at gøre bemærkelsesværdige comebacks, selv om han nu er blevet 35 år. For præcis et år siden brækkede Yoshikatsu Kawaguchi benet i en kamp mod Kyoto Sanga FC, men alligevel var han med i landstræner Takeshi Okadas trup til VM-slutrunden i sommer. Og trods sin status Yoshikatsu Kawaguchi som tredjevalg på målmandsposten, fik han den formelle titel som anfører for truppen på grund af sit altid gode humør. Yoshikatsu Kawaguchi fik helt som ventet ikke spilletid i Sydafrika, men kunne med udtagelsen alene glæde sig over at træde ind i en eksklusiv klub af spillere, der har deltaget ved hele fire VM-slutrunder.

Hjemvendt til Japan og klubholdet Jubilo Owata måtte ”Yoshi” konstatere, at han stadig var andetvalg bag 24-årige Naoki Hatta efter sin skade, men Yoshikatsu Kawaguchi kløede på til træningen, og da Jubilo Owata tabte med 0-3 hjemme mod Cerezo Osaka, kom belønningen. Yoshikatsu Kawaguchi var på mål i kampen mod Yamagata, og på trods af 0-1-nederlaget har Yoshikatsu Kawaguchi bevaret pladsen mellem stængerne siden. Yoshikatsu Kawaguchi har derfor vogtet målet de sidste ti kampe i træk med tre clean sheets til følge, og efter weekendens 1-1-resultat mod Hiroshima kan keeperen prale af blot at have lukket et enkelt mål ind de seneste tre kampe i træk. Et fornemt comeback til den karismatiske japaner med den korte charmeoffensiv i Danmark.

Yoshikatsu Kawaguchi
Født: 15. august 1975
Land: Japan
Position: Målmand
Karriere: 1994-2001: Yokohama Marinos (139/0)
2001-2003: Portsmouth (12/0)
2003-2004: FC Nordsjælland (8/0)
2005-: Jubilo Owata (182/0)
Landsholdet: 115 kampe/0 mål (Debut mod Sverige i 1997)





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Viborg FF – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Offentliggøres i dag

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere