Ståle efter norsk sensation: Det er ekstremt

Ståle Solbakken kalder det en præstation til historiebøgerne, at Bodø/Glimt bankede Jose Mourinho og AS Roma.



Conference League bød på en kæmpe overraskelse torsdag aften.

Jose Mourinho og Roma fik ørerne i maskinen mod Bodø/Glimt, og de norske mestre vandt således med hele 6-1 over italienerne på norsk grund. Det var endda også første gang nogensinde i Mourinhos trænerkarriere, der tæller over 1000 kampe, at hans hold indkasserede seks mål.

På flere måder var det et sensationelt resultat, og det understreger den norske landstræner Ståle Solbakken også over for VG. 

– Det var en kamp til historiebøgerne. 6-1. Resultatet er ekstremt, siger Ståle Solbakken til VG og tilføjer:

– Jeg var ret sikker på, at det ville blive en god kamp, ​​med et eller tre point til Bodø/Glimt. Men dette overgår al mulig sund fornuft. Jeg havde nok ikke kunne få den på odds.

Til trods for en vilde præstation vil Ståle Solbakken ikke kalde det den største norske bedrift i europæisk fodbold. Der gjorde Rosenborg BK alligevel mere væsen af sig med nogle vilde resultater i slutningen af 1990’erne.

– Det her er stort. Men vi skal være lidt opmærksomme på konteksten her, for det er lidt op til, hvad Rosenborg gjorde. Det var Champions League. De slog Real Madrid, AC Milan og Borussia Dortmund. Dette er på niveau med, da Tromsø og Viking slog Chelsea, Brann slog PSV Eindhoven, og da Lillestrøm slog Ajax i 1970’erne, siger Solbakken.

Med sejren topper Bodø/Glimt deres gruppe i Conference League med syv point efter tre kampe. Roma er nummer to med seks point.





Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

TransferLIVE: Tidl. Superliga-keeper til Tottenham

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skylder FC København penge – straffes hårdt

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?

Lufter vild Ronaldo-teori

Til lægetjek i Superliga-klub

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Marokko – Haiti

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Bosnien-Hercegovina – Qatar