Ståle efter norsk sensation: Det er ekstremt

Ståle Solbakken kalder det en præstation til historiebøgerne, at Bodø/Glimt bankede Jose Mourinho og AS Roma.



Conference League bød på en kæmpe overraskelse torsdag aften.

Jose Mourinho og Roma fik ørerne i maskinen mod Bodø/Glimt, og de norske mestre vandt således med hele 6-1 over italienerne på norsk grund. Det var endda også første gang nogensinde i Mourinhos trænerkarriere, der tæller over 1000 kampe, at hans hold indkasserede seks mål.

På flere måder var det et sensationelt resultat, og det understreger den norske landstræner Ståle Solbakken også over for VG. 

– Det var en kamp til historiebøgerne. 6-1. Resultatet er ekstremt, siger Ståle Solbakken til VG og tilføjer:

– Jeg var ret sikker på, at det ville blive en god kamp, ​​med et eller tre point til Bodø/Glimt. Men dette overgår al mulig sund fornuft. Jeg havde nok ikke kunne få den på odds.

Til trods for en vilde præstation vil Ståle Solbakken ikke kalde det den største norske bedrift i europæisk fodbold. Der gjorde Rosenborg BK alligevel mere væsen af sig med nogle vilde resultater i slutningen af 1990’erne.

– Det her er stort. Men vi skal være lidt opmærksomme på konteksten her, for det er lidt op til, hvad Rosenborg gjorde. Det var Champions League. De slog Real Madrid, AC Milan og Borussia Dortmund. Dette er på niveau med, da Tromsø og Viking slog Chelsea, Brann slog PSV Eindhoven, og da Lillestrøm slog Ajax i 1970’erne, siger Solbakken.

Med sejren topper Bodø/Glimt deres gruppe i Conference League med syv point efter tre kampe. Roma er nummer to med seks point.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Liverpool præsenterer succestræner

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Benhård kritik af Danmark

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig