Ståle efter norsk sensation: Det er ekstremt

Ståle Solbakken kalder det en præstation til historiebøgerne, at Bodø/Glimt bankede Jose Mourinho og AS Roma.



Conference League bød på en kæmpe overraskelse torsdag aften.

Jose Mourinho og Roma fik ørerne i maskinen mod Bodø/Glimt, og de norske mestre vandt således med hele 6-1 over italienerne på norsk grund. Det var endda også første gang nogensinde i Mourinhos trænerkarriere, der tæller over 1000 kampe, at hans hold indkasserede seks mål.

På flere måder var det et sensationelt resultat, og det understreger den norske landstræner Ståle Solbakken også over for VG. 

– Det var en kamp til historiebøgerne. 6-1. Resultatet er ekstremt, siger Ståle Solbakken til VG og tilføjer:

– Jeg var ret sikker på, at det ville blive en god kamp, ​​med et eller tre point til Bodø/Glimt. Men dette overgår al mulig sund fornuft. Jeg havde nok ikke kunne få den på odds.

Til trods for en vilde præstation vil Ståle Solbakken ikke kalde det den største norske bedrift i europæisk fodbold. Der gjorde Rosenborg BK alligevel mere væsen af sig med nogle vilde resultater i slutningen af 1990’erne.

– Det her er stort. Men vi skal være lidt opmærksomme på konteksten her, for det er lidt op til, hvad Rosenborg gjorde. Det var Champions League. De slog Real Madrid, AC Milan og Borussia Dortmund. Dette er på niveau med, da Tromsø og Viking slog Chelsea, Brann slog PSV Eindhoven, og da Lillestrøm slog Ajax i 1970’erne, siger Solbakken.

Med sejren topper Bodø/Glimt deres gruppe i Conference League med syv point efter tre kampe. Roma er nummer to med seks point.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Bombe på vej i Real Madrid?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Kalder tronskifte i Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mulig Kasper Schmeichel-kovending