Ståle efter norsk sensation: Det er ekstremt

Ståle Solbakken kalder det en præstation til historiebøgerne, at Bodø/Glimt bankede Jose Mourinho og AS Roma.



Conference League bød på en kæmpe overraskelse torsdag aften.

Jose Mourinho og Roma fik ørerne i maskinen mod Bodø/Glimt, og de norske mestre vandt således med hele 6-1 over italienerne på norsk grund. Det var endda også første gang nogensinde i Mourinhos trænerkarriere, der tæller over 1000 kampe, at hans hold indkasserede seks mål.

På flere måder var det et sensationelt resultat, og det understreger den norske landstræner Ståle Solbakken også over for VG. 

– Det var en kamp til historiebøgerne. 6-1. Resultatet er ekstremt, siger Ståle Solbakken til VG og tilføjer:

– Jeg var ret sikker på, at det ville blive en god kamp, ​​med et eller tre point til Bodø/Glimt. Men dette overgår al mulig sund fornuft. Jeg havde nok ikke kunne få den på odds.

Til trods for en vilde præstation vil Ståle Solbakken ikke kalde det den største norske bedrift i europæisk fodbold. Der gjorde Rosenborg BK alligevel mere væsen af sig med nogle vilde resultater i slutningen af 1990’erne.

– Det her er stort. Men vi skal være lidt opmærksomme på konteksten her, for det er lidt op til, hvad Rosenborg gjorde. Det var Champions League. De slog Real Madrid, AC Milan og Borussia Dortmund. Dette er på niveau med, da Tromsø og Viking slog Chelsea, Brann slog PSV Eindhoven, og da Lillestrøm slog Ajax i 1970’erne, siger Solbakken.

Med sejren topper Bodø/Glimt deres gruppe i Conference League med syv point efter tre kampe. Roma er nummer to med seks point.





LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Horsens kæmpede sig til point mod FCN

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Supercomputer: De vinder Superligaen