Conference League bød på en kæmpe overraskelse torsdag aften.
Jose Mourinho og Roma fik ørerne i maskinen mod Bodø/Glimt, og de norske mestre vandt således med hele 6-1 over italienerne på norsk grund. Det var endda også første gang nogensinde i Mourinhos trænerkarriere, der tæller over 1000 kampe, at hans hold indkasserede seks mål.
På flere måder var det et sensationelt resultat, og det understreger den norske landstræner Ståle Solbakken også over for VG.
– Det var en kamp til historiebøgerne. 6-1. Resultatet er ekstremt, siger Ståle Solbakken til VG og tilføjer:
– Jeg var ret sikker på, at det ville blive en god kamp, med et eller tre point til Bodø/Glimt. Men dette overgår al mulig sund fornuft. Jeg havde nok ikke kunne få den på odds.
Til trods for en vilde præstation vil Ståle Solbakken ikke kalde det den største norske bedrift i europæisk fodbold. Der gjorde Rosenborg BK alligevel mere væsen af sig med nogle vilde resultater i slutningen af 1990’erne.
– Det her er stort. Men vi skal være lidt opmærksomme på konteksten her, for det er lidt op til, hvad Rosenborg gjorde. Det var Champions League. De slog Real Madrid, AC Milan og Borussia Dortmund. Dette er på niveau med, da Tromsø og Viking slog Chelsea, Brann slog PSV Eindhoven, og da Lillestrøm slog Ajax i 1970’erne, siger Solbakken.
Med sejren topper Bodø/Glimt deres gruppe i Conference League med syv point efter tre kampe. Roma er nummer to med seks point.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Supercomputer: Her er VM-finalen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
