Tipsbladet kan i dag afsløre, at 18 spillere fra det konkursramte Jammerbugt uden forklaring må se langt efter penge, de er blevet tilkendt i kompensation fra en fond i FIFA.
For otte måneder siden blev de 18 spillere hver tilkendt et beløb mellem omkring 10.000 og 75.000 kroner, som de mistede i forbindelse med, at svindleren Klaus-Dieter Müller gik konkurs med klubben i august 2022.
Men uden nogen forklaring har FIFA ikke betalt de penge, spillerne har krav på fra en fond, der netop er oprettet for at hjælpe spillere i de situationer, og selv om spillerne har papir på, at de har fået tilkendt pengene fra FIFA.
Hos Spillerforeningen bekræfter man sagens eksistens, og at en lang række spillere fra Jammerbugt ikke har fået de penge, de har krav på.
Og det undrer og ærgrer Spillerforeningens direktør Michael Sahl Hansen dybt, at spillerne har ventet det meste af 2024 uden at blive betalt.
– Det er under al kritik, at spillerne ikke har modtaget de penge fra FIFA, som de er blevet tilkendt fra fonden for otte måneder siden, siger Michael Sahl Hansen til Tipsbladet.
– Det er mangel på ordentlighed og respekt for de her spillere, som ovenikøbet har været igennemen svær og usikker tid i Jammerbugt. Det er penge, som har en stor betydning for spillerne, hvor nogle også er vendt tilbage til en økonomisk usikker tilværelse i Afrika.
Har I fået en forklaring på, hvorfor spillerne ikke har modtaget deres penge?
– Nej, det har vi ikke. Der har været helt stille fra FIFA's side.
Vigtige penge
Fonden er oprettet af FIFA med støtte fra internationale spillerforening FIFPro tilbage i 2020 for netop at hjælpe spillere, der uden skyld er blevet i konkurser og sager, hvor klubejere snyder dem for deres løn.
Det går Michael Sahl Hansen på, at der her er tale om spillere på et niveau, hvor lønningerne ikke er høje, og hvor beløbene for de udenlandske spillere kan være betydelige for deres liv i hjemlandet.
Spillere, der lige netop skulle beskyttes med denne fond, og som ikke har tjent svimlende summer på at spille fodbold.
– Det har en stor betydning for de her spillere. Der er regninger, som skal betales, og familier, der skal forsørges. Og det er ikke alle, der bare har kunnet få en ny mulighed og kontrakt et andet sted. Så det er penge, der mangler, som de har fået tilkendt og regnet med i deres privatøkonomi, siger Michael Sahl Hansen, der håber, sagen snart bliver løst.
– Vores håb og forventning er, at FIFA sørger for at udbetale pengene til spillerne, som de er lovet og har krav på, siger direktøren i Spillerforeningen.
Ifølge Tipsbladets oplysninger mangler i alt mere end 400 spillere betalinger fra FIFA-fonden, som de allerede er blevet tilkendt.
Det samlede beløb, fonden og FIFA skylder de mange hundrede fodboldspillere, er knap 30 millioner kroner, hvoraf op mod en million kroner skal gå til de ramte spillere i Jammerbugt.
FIFA er ikke vendt tilbage på Tipsbladets henvendelse om de manglende betalinger til Jammerbugt-spillerne.
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER