Stenhård kritik: – Det er mangel på respekt

I Spillerforeningen er man helt uforstående over, at en lang række spillere i konkursramte Jammerbugt ikke har fået den kompensation af FIFA, de har krav på.



Tipsbladet kan i dag afsløre, at 18 spillere fra det konkursramte Jammerbugt uden forklaring må se langt efter penge, de er blevet tilkendt i kompensation fra en fond i FIFA.

For otte måneder siden blev de 18 spillere hver tilkendt et beløb mellem omkring 10.000 og 75.000 kroner, som de mistede i forbindelse med, at svindleren Klaus-Dieter Müller gik konkurs med klubben i august 2022.

Men uden nogen forklaring har FIFA ikke betalt de penge, spillerne har krav på fra en fond, der netop er oprettet for at hjælpe spillere i de situationer, og selv om spillerne har papir på, at de har fået tilkendt pengene fra FIFA.

Hos Spillerforeningen bekræfter man sagens eksistens, og at en lang række spillere fra Jammerbugt ikke har fået de penge, de har krav på.

Og det undrer og ærgrer Spillerforeningens direktør Michael Sahl Hansen dybt, at spillerne har ventet det meste af 2024 uden at blive betalt.

– Det er under al kritik, at spillerne ikke har modtaget de penge fra FIFA, som de er blevet tilkendt fra fonden for otte måneder siden, siger Michael Sahl Hansen til Tipsbladet.

Spillerforeningens direktør Michael Sahl Hansen forstår ikke, hvorfor de tidligere Jammerbugt-spillere skal vente så længe på deres kompensation. Foto: Spillerforeningen

– Det er mangel på ordentlighed og respekt for de her spillere, som ovenikøbet har været igennemen svær og usikker tid i Jammerbugt. Det er penge, som har en stor betydning for spillerne, hvor nogle også er vendt tilbage til en økonomisk usikker tilværelse i Afrika.

Har I fået en forklaring på, hvorfor spillerne ikke har modtaget deres penge?
– Nej, det har vi ikke. Der har været helt stille fra FIFA's side.

Vigtige penge
Fonden er oprettet af FIFA med støtte fra internationale spillerforening FIFPro tilbage i 2020 for netop at hjælpe spillere, der uden skyld er blevet i konkurser og sager, hvor klubejere snyder dem for deres løn.

Det går Michael Sahl Hansen på, at der her er tale om spillere på et niveau, hvor lønningerne ikke er høje, og hvor beløbene for de udenlandske spillere kan være betydelige for deres liv i hjemlandet.

Spillere, der lige netop skulle beskyttes med denne fond, og som ikke har tjent svimlende summer på at spille fodbold.

– Det har en stor betydning for de her spillere. Der er regninger, som skal betales, og familier, der skal forsørges. Og det er ikke alle, der bare har kunnet få en ny mulighed og kontrakt et andet sted. Så det er penge, der mangler, som de har fået tilkendt og regnet med i deres privatøkonomi, siger Michael Sahl Hansen, der håber, sagen snart bliver løst.

– Vores håb og forventning er, at FIFA sørger for at udbetale pengene til spillerne, som de er lovet og har krav på, siger direktøren i Spillerforeningen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger mangler i alt mere end 400 spillere betalinger fra FIFA-fonden, som de allerede er blevet tilkendt.

Det samlede beløb, fonden og FIFA skylder de mange hundrede fodboldspillere, er knap 30 millioner kroner, hvoraf op mod en million kroner skal gå til de ramte spillere i Jammerbugt.

FIFA er ikke vendt tilbage på Tipsbladets henvendelse om de manglende betalinger til Jammerbugt-spillerne.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

‘Tæt på et rædselskabinet’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Deler godt Brøndby-nyt

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Det er helt galt, Brøndby!

Storklub jagter Jacob Neestrup



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Flere ændringer på vej i FC København  

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!