Tipsbladet kan i dag afsløre, at 18 spillere fra det konkursramte Jammerbugt uden forklaring må se langt efter penge, de er blevet tilkendt i kompensation fra en fond i FIFA.
For otte måneder siden blev de 18 spillere hver tilkendt et beløb mellem omkring 10.000 og 75.000 kroner, som de mistede i forbindelse med, at svindleren Klaus-Dieter Müller gik konkurs med klubben i august 2022.
Men uden nogen forklaring har FIFA ikke betalt de penge, spillerne har krav på fra en fond, der netop er oprettet for at hjælpe spillere i de situationer, og selv om spillerne har papir på, at de har fået tilkendt pengene fra FIFA.
Hos Spillerforeningen bekræfter man sagens eksistens, og at en lang række spillere fra Jammerbugt ikke har fået de penge, de har krav på.
Og det undrer og ærgrer Spillerforeningens direktør Michael Sahl Hansen dybt, at spillerne har ventet det meste af 2024 uden at blive betalt.
– Det er under al kritik, at spillerne ikke har modtaget de penge fra FIFA, som de er blevet tilkendt fra fonden for otte måneder siden, siger Michael Sahl Hansen til Tipsbladet.
– Det er mangel på ordentlighed og respekt for de her spillere, som ovenikøbet har været igennemen svær og usikker tid i Jammerbugt. Det er penge, som har en stor betydning for spillerne, hvor nogle også er vendt tilbage til en økonomisk usikker tilværelse i Afrika.
Har I fået en forklaring på, hvorfor spillerne ikke har modtaget deres penge?
– Nej, det har vi ikke. Der har været helt stille fra FIFA's side.
Vigtige penge
Fonden er oprettet af FIFA med støtte fra internationale spillerforening FIFPro tilbage i 2020 for netop at hjælpe spillere, der uden skyld er blevet i konkurser og sager, hvor klubejere snyder dem for deres løn.
Det går Michael Sahl Hansen på, at der her er tale om spillere på et niveau, hvor lønningerne ikke er høje, og hvor beløbene for de udenlandske spillere kan være betydelige for deres liv i hjemlandet.
Spillere, der lige netop skulle beskyttes med denne fond, og som ikke har tjent svimlende summer på at spille fodbold.
– Det har en stor betydning for de her spillere. Der er regninger, som skal betales, og familier, der skal forsørges. Og det er ikke alle, der bare har kunnet få en ny mulighed og kontrakt et andet sted. Så det er penge, der mangler, som de har fået tilkendt og regnet med i deres privatøkonomi, siger Michael Sahl Hansen, der håber, sagen snart bliver løst.
– Vores håb og forventning er, at FIFA sørger for at udbetale pengene til spillerne, som de er lovet og har krav på, siger direktøren i Spillerforeningen.
Ifølge Tipsbladets oplysninger mangler i alt mere end 400 spillere betalinger fra FIFA-fonden, som de allerede er blevet tilkendt.
Det samlede beløb, fonden og FIFA skylder de mange hundrede fodboldspillere, er knap 30 millioner kroner, hvoraf op mod en million kroner skal gå til de ramte spillere i Jammerbugt.
FIFA er ikke vendt tilbage på Tipsbladets henvendelse om de manglende betalinger til Jammerbugt-spillerne.
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
Prøver at lokke FC København-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde
HELT VILDT
AaB vil have 75 millioner kroner
TIPSBLADET I EUROPA
Neestrup: ‘De to største i Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
Brian Riemer udtager landsholdet til skæbnekampe
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
TIPSBLADET I EUROPA
Amin Chiakha tilbage til FCK?
TIPSBLADET I EUROPA
FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’
LIGE NU
Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes
Tadej vil gerne – holdet siger nej
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
Deler godt FC København-nyt
Derfor vinder Brøndby ikke guld
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
MEDIE
Oliver Sonne-situation vækker opsigt
Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
NYHEDER
Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller
Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF
NYHEDER
Franculino redder FCM
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
NYHEDER
– Brøndby har min støtte
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
Lettet Isaksen kigger mod Europa
DAGENS SPILFORSLAG
Monaco kan overraske i Norge
NYHEDER
– Jeg er ham evigt taknemmelig
NYHEDER
Kæmpebøde for dokumentsvindel
NYHEDER
– FCK er ikke det bedste sted
NYHEDER
Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat
TOPNYHED
Sådan starter FC Midtjylland og AGF
TOPNYHED
Vigtigt nyt for Brian Riemer
NYHEDER