Roony Bardghji havde gang i en forrygende sæson i FC København, da det svenske stortalent pludseligt løb ind i en alvorlig knæskade i maj sidste år.
Før skaden blev den 19-årige svensker nærmest på ugentlig basis sat i forbindelse med europæiske storklubber, og i løbet af 2025 skal der da også tages en beslutning om fremtiden, da Roony Bardghjis kontrakt med FC København udløber den 31. december.
Lige nu handler det dog udelukkende om at blive spilleklar igen, og i et stort interview med TV 2 Sport har Roony Bardghji fortalt om genoptræningen, der blandt andet har vundet sted i et af verdens bedste genoptræningscentre, der ligger i Qatars hovedstad Doha.
Her havde Roony Bardghji mulighed for at genoptræne sammen med Newcastle-stjernen Callum Wilson, der gav FCK-profilen ‘et ekstra boost’ og ‘blod på tanden’ ved at fortælle, at han tidligere i karrieren selv er kommet stærkere tilbage efter at have haft den samme skade, som Roony Bardghji er ramt af lige nu. Generelt var den 32-årige Premier League-målræv en stor kilde til inspiration for den svenske teenager.
– Han har så meget erfaring, og han er så fysisk stærk. Jeg kan huske, at jeg kiggede på ham og tænkte “sådan dér skal jeg også være.” Det var meget inspirerende og helt vanvittigt, hvor meget man kan lære på ni dage, lyder det fra Roony Bardghji i interviewet med TV 2 Sport.
Roony Bardghji scorede i sidste sæson 10 mål i 36 kampe for FC København.
LIVE
LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’
OB slutter sæsonen med et nederlag
NYHEDER
FC København slagter Randers
Knuser Silkeborg i afskedskamp
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
– Niels Frederiksen er en legende!
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’