Stjerne i chok efter topkamp: De råbte brune abe

Cheftræneren i Anderlecht, Vincent Kompany, var sammen med hans spillere udsat for racisme i topkampen mod Club Brügge.



Søndag måtte Club Brügge og Anderlecht dele pointene, da de spillede 2-2 i det belgiske topopgør. 

Efter kampen var det dog ikke spillet på banen og kampens forløb, der stjal overskrifterne. Anderlecht-træneren, Vincent Kompany, fortalte nemlig, hvordan han, sammen med hans spillere, var blevet udsat for racisme fra hjemmeholdets fans kampen igennem. 

Han forklarede, at han var ekstremt skuffet over at skulle opleve racistiske tilråb mod sig selv og spillerne, og at han uanset kampens resultat ville være gået skuffet hjem. 

– Om jeg er skuffet over resultatet? Det er ikke vigtigt. Jeg vil under alle omstændigheder gå skuffet og forfærdet hjem, siger han og fortsætter.

– Jeg skal gøre det meget kort. Mit personale, mine spillere og jeg selv blev svinet til gennem kampen: De råbte ‘brune aber’ og den slags. Det er ting, jeg har det svært med det, siger han. 

Cheftræneren i Club Brügge, Philippe Clement, blev efter kampen forholdt Kompanys kritik af de racistiske tilråb. Clement understregede i den sammenhæng, at den slags på ingen måde hørte hjemme på Jan Breydel Stadium, men at han ikke personligt havde hørt tilråbene.

– For at være helt ærlig så har jeg ikke hørt noget. Jeg havde travlt med kampen. Hvis nogen har sagt noget som det, så er det ikke noget, vi støtter. Det vil jeg gerne være helt klar omkring. Vi har også stor diversitet i vores trup og blandt vore fans, siger han.

Club Brügge ligger i skrivende stund på andenpladsen i den belgiske liga, hvor de har seks point op til danskerklubben Royale Union Saint­-Gilloise, som topper ligaen.

Anderlecht befinder sig på en fjerdeplads – fem point efter Club Brügge.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Det ser sort ud for B.93

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’