Stjerne i chok efter topkamp: De råbte brune abe

Cheftræneren i Anderlecht, Vincent Kompany, var sammen med hans spillere udsat for racisme i topkampen mod Club Brügge.



Søndag måtte Club Brügge og Anderlecht dele pointene, da de spillede 2-2 i det belgiske topopgør. 

Efter kampen var det dog ikke spillet på banen og kampens forløb, der stjal overskrifterne. Anderlecht-træneren, Vincent Kompany, fortalte nemlig, hvordan han, sammen med hans spillere, var blevet udsat for racisme fra hjemmeholdets fans kampen igennem. 

Han forklarede, at han var ekstremt skuffet over at skulle opleve racistiske tilråb mod sig selv og spillerne, og at han uanset kampens resultat ville være gået skuffet hjem. 

– Om jeg er skuffet over resultatet? Det er ikke vigtigt. Jeg vil under alle omstændigheder gå skuffet og forfærdet hjem, siger han og fortsætter.

– Jeg skal gøre det meget kort. Mit personale, mine spillere og jeg selv blev svinet til gennem kampen: De råbte ‘brune aber’ og den slags. Det er ting, jeg har det svært med det, siger han. 

Cheftræneren i Club Brügge, Philippe Clement, blev efter kampen forholdt Kompanys kritik af de racistiske tilråb. Clement understregede i den sammenhæng, at den slags på ingen måde hørte hjemme på Jan Breydel Stadium, men at han ikke personligt havde hørt tilråbene.

– For at være helt ærlig så har jeg ikke hørt noget. Jeg havde travlt med kampen. Hvis nogen har sagt noget som det, så er det ikke noget, vi støtter. Det vil jeg gerne være helt klar omkring. Vi har også stor diversitet i vores trup og blandt vore fans, siger han.

Club Brügge ligger i skrivende stund på andenpladsen i den belgiske liga, hvor de har seks point op til danskerklubben Royale Union Saint­-Gilloise, som topper ligaen.

Anderlecht befinder sig på en fjerdeplads – fem point efter Club Brügge.





LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Midtjylland – Viborg FF

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kræver flere hold i Superligaen

Bo Svensson med hård kritik

Dansk sensation: Der er interesse for ham



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Færdig i Real Madrid