Søndag måtte Club Brügge og Anderlecht dele pointene, da de spillede 2-2 i det belgiske topopgør.
Efter kampen var det dog ikke spillet på banen og kampens forløb, der stjal overskrifterne. Anderlecht-træneren, Vincent Kompany, fortalte nemlig, hvordan han, sammen med hans spillere, var blevet udsat for racisme fra hjemmeholdets fans kampen igennem.
Han forklarede, at han var ekstremt skuffet over at skulle opleve racistiske tilråb mod sig selv og spillerne, og at han uanset kampens resultat ville være gået skuffet hjem.
– Om jeg er skuffet over resultatet? Det er ikke vigtigt. Jeg vil under alle omstændigheder gå skuffet og forfærdet hjem, siger han og fortsætter.
– Jeg skal gøre det meget kort. Mit personale, mine spillere og jeg selv blev svinet til gennem kampen: De råbte ‘brune aber’ og den slags. Det er ting, jeg har det svært med det, siger han.
Cheftræneren i Club Brügge, Philippe Clement, blev efter kampen forholdt Kompanys kritik af de racistiske tilråb. Clement understregede i den sammenhæng, at den slags på ingen måde hørte hjemme på Jan Breydel Stadium, men at han ikke personligt havde hørt tilråbene.
– For at være helt ærlig så har jeg ikke hørt noget. Jeg havde travlt med kampen. Hvis nogen har sagt noget som det, så er det ikke noget, vi støtter. Det vil jeg gerne være helt klar omkring. Vi har også stor diversitet i vores trup og blandt vore fans, siger han.
Club Brügge ligger i skrivende stund på andenpladsen i den belgiske liga, hvor de har seks point op til danskerklubben Royale Union Saint-Gilloise, som topper ligaen.
Anderlecht befinder sig på en fjerdeplads – fem point efter Club Brügge.
LIVE
VM-LIVE: ‘Det er ekstremt fornærmende’
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
USA – Australien
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
OPTAKT
Skotland – Marokko
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TRANSFER
