Stjerne i chok efter topkamp: De råbte brune abe

Cheftræneren i Anderlecht, Vincent Kompany, var sammen med hans spillere udsat for racisme i topkampen mod Club Brügge.



Søndag måtte Club Brügge og Anderlecht dele pointene, da de spillede 2-2 i det belgiske topopgør. 

Efter kampen var det dog ikke spillet på banen og kampens forløb, der stjal overskrifterne. Anderlecht-træneren, Vincent Kompany, fortalte nemlig, hvordan han, sammen med hans spillere, var blevet udsat for racisme fra hjemmeholdets fans kampen igennem. 

Han forklarede, at han var ekstremt skuffet over at skulle opleve racistiske tilråb mod sig selv og spillerne, og at han uanset kampens resultat ville være gået skuffet hjem. 

– Om jeg er skuffet over resultatet? Det er ikke vigtigt. Jeg vil under alle omstændigheder gå skuffet og forfærdet hjem, siger han og fortsætter.

– Jeg skal gøre det meget kort. Mit personale, mine spillere og jeg selv blev svinet til gennem kampen: De råbte ‘brune aber’ og den slags. Det er ting, jeg har det svært med det, siger han. 

Cheftræneren i Club Brügge, Philippe Clement, blev efter kampen forholdt Kompanys kritik af de racistiske tilråb. Clement understregede i den sammenhæng, at den slags på ingen måde hørte hjemme på Jan Breydel Stadium, men at han ikke personligt havde hørt tilråbene.

– For at være helt ærlig så har jeg ikke hørt noget. Jeg havde travlt med kampen. Hvis nogen har sagt noget som det, så er det ikke noget, vi støtter. Det vil jeg gerne være helt klar omkring. Vi har også stor diversitet i vores trup og blandt vore fans, siger han.

Club Brügge ligger i skrivende stund på andenpladsen i den belgiske liga, hvor de har seks point op til danskerklubben Royale Union Saint­-Gilloise, som topper ligaen.

Anderlecht befinder sig på en fjerdeplads – fem point efter Club Brügge.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby IF – AGF

Magiske Messi slår til igen

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Silkeborg IF – FC København

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Iran kommer med krav før VM

Hjulmand og co. taber stort skridt



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem