Stjerne i chok efter topkamp: De råbte brune abe

Cheftræneren i Anderlecht, Vincent Kompany, var sammen med hans spillere udsat for racisme i topkampen mod Club Brügge.



Søndag måtte Club Brügge og Anderlecht dele pointene, da de spillede 2-2 i det belgiske topopgør. 

Efter kampen var det dog ikke spillet på banen og kampens forløb, der stjal overskrifterne. Anderlecht-træneren, Vincent Kompany, fortalte nemlig, hvordan han, sammen med hans spillere, var blevet udsat for racisme fra hjemmeholdets fans kampen igennem. 

Han forklarede, at han var ekstremt skuffet over at skulle opleve racistiske tilråb mod sig selv og spillerne, og at han uanset kampens resultat ville være gået skuffet hjem. 

– Om jeg er skuffet over resultatet? Det er ikke vigtigt. Jeg vil under alle omstændigheder gå skuffet og forfærdet hjem, siger han og fortsætter.

– Jeg skal gøre det meget kort. Mit personale, mine spillere og jeg selv blev svinet til gennem kampen: De råbte ‘brune aber’ og den slags. Det er ting, jeg har det svært med det, siger han. 

Cheftræneren i Club Brügge, Philippe Clement, blev efter kampen forholdt Kompanys kritik af de racistiske tilråb. Clement understregede i den sammenhæng, at den slags på ingen måde hørte hjemme på Jan Breydel Stadium, men at han ikke personligt havde hørt tilråbene.

– For at være helt ærlig så har jeg ikke hørt noget. Jeg havde travlt med kampen. Hvis nogen har sagt noget som det, så er det ikke noget, vi støtter. Det vil jeg gerne være helt klar omkring. Vi har også stor diversitet i vores trup og blandt vore fans, siger han.

Club Brügge ligger i skrivende stund på andenpladsen i den belgiske liga, hvor de har seks point op til danskerklubben Royale Union Saint­-Gilloise, som topper ligaen.

Anderlecht befinder sig på en fjerdeplads – fem point efter Club Brügge.





Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Han afløser Mourinho

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

FCK henter svensk talent

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj