Luis Figo tog i år 2000 et overraskende skifte fra Barcelona til Real Madrid, hvilket selvsagt gjorde ham til et hadeobjekt blandt den katalanske klubs fans. Figo fortryder dog intet.
– Jeg måtte forvente, at der ville komme en reaktion fra fansene. Det er normalt, at det sker. Jo vigtigere en spiller er… og hvis han så skifter til den evige rival. Det er ligesom et ægteskab. Hvis jeg ikke havde været vigtig for Barcelona, så ville fansene måske ikke have lagt lige så meget i det, lyder det ifølge Mais Futebol fra Figo.
– Jeg forstår fuldt ud fansenes frustration. Jeg udtalte mig aldrig dårligt om klubben. Det var min beslutning personligt. Jeg sagde ikke noget om, hvordan jeg følte mig behandlet af klubben. Jeg tog en beslutning, og de år, jeg tilbragte i Real Madrid, føltes rigtige. Jeg lykkedes med at opnå det, jeg ønskede. Jeg er glad for den beslutning, jeg tog.
Luis Figo var i Real Madrid blandt andet med til at vinde Champions League og to spanske mesterskaber, inden han i sommeren 2005 skiftede til Inter.
Imponeret af brasiliansk holdkammerat
Luis Figo spillede i karrierens løb sammen med flere brasilianske stjerner som Adriano, Ronaldo, Rivaldo og Roberto Carlos, men brasilianeren er ikke i tvivl om, hvem han var mest imponeret af.
– Ronaldo var den, der imponerede mig mest i Barcelona og Real Madrid. I Barcelona, da han ikke var plaget af skader, viste han alle sine kvaliteter. Jeg behøvede ikke at foretage mig det store. Det viser, hvor speciel han var.
LIVE
TransferLIVE: Enig med stjerne – koster 450 mio.
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Jess Thorup fyret
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
