Luis Figo tog i år 2000 et overraskende skifte fra Barcelona til Real Madrid, hvilket selvsagt gjorde ham til et hadeobjekt blandt den katalanske klubs fans. Figo fortryder dog intet.
– Jeg måtte forvente, at der ville komme en reaktion fra fansene. Det er normalt, at det sker. Jo vigtigere en spiller er… og hvis han så skifter til den evige rival. Det er ligesom et ægteskab. Hvis jeg ikke havde været vigtig for Barcelona, så ville fansene måske ikke have lagt lige så meget i det, lyder det ifølge Mais Futebol fra Figo.
– Jeg forstår fuldt ud fansenes frustration. Jeg udtalte mig aldrig dårligt om klubben. Det var min beslutning personligt. Jeg sagde ikke noget om, hvordan jeg følte mig behandlet af klubben. Jeg tog en beslutning, og de år, jeg tilbragte i Real Madrid, føltes rigtige. Jeg lykkedes med at opnå det, jeg ønskede. Jeg er glad for den beslutning, jeg tog.
Luis Figo var i Real Madrid blandt andet med til at vinde Champions League og to spanske mesterskaber, inden han i sommeren 2005 skiftede til Inter.
Imponeret af brasiliansk holdkammerat
Luis Figo spillede i karrierens løb sammen med flere brasilianske stjerner som Adriano, Ronaldo, Rivaldo og Roberto Carlos, men brasilianeren er ikke i tvivl om, hvem han var mest imponeret af.
– Ronaldo var den, der imponerede mig mest i Barcelona og Real Madrid. I Barcelona, da han ikke var plaget af skader, viste han alle sine kvaliteter. Jeg behøvede ikke at foretage mig det store. Det viser, hvor speciel han var.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Superligaen dropper det
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT
