Luis Figo tog i år 2000 et overraskende skifte fra Barcelona til Real Madrid, hvilket selvsagt gjorde ham til et hadeobjekt blandt den katalanske klubs fans. Figo fortryder dog intet.
– Jeg måtte forvente, at der ville komme en reaktion fra fansene. Det er normalt, at det sker. Jo vigtigere en spiller er… og hvis han så skifter til den evige rival. Det er ligesom et ægteskab. Hvis jeg ikke havde været vigtig for Barcelona, så ville fansene måske ikke have lagt lige så meget i det, lyder det ifølge Mais Futebol fra Figo.
– Jeg forstår fuldt ud fansenes frustration. Jeg udtalte mig aldrig dårligt om klubben. Det var min beslutning personligt. Jeg sagde ikke noget om, hvordan jeg følte mig behandlet af klubben. Jeg tog en beslutning, og de år, jeg tilbragte i Real Madrid, føltes rigtige. Jeg lykkedes med at opnå det, jeg ønskede. Jeg er glad for den beslutning, jeg tog.
Luis Figo var i Real Madrid blandt andet med til at vinde Champions League og to spanske mesterskaber, inden han i sommeren 2005 skiftede til Inter.
Imponeret af brasiliansk holdkammerat
Luis Figo spillede i karrierens løb sammen med flere brasilianske stjerner som Adriano, Ronaldo, Rivaldo og Roberto Carlos, men brasilianeren er ikke i tvivl om, hvem han var mest imponeret af.
– Ronaldo var den, der imponerede mig mest i Barcelona og Real Madrid. I Barcelona, da han ikke var plaget af skader, viste han alle sine kvaliteter. Jeg behøvede ikke at foretage mig det store. Det viser, hvor speciel han var.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
OPTAKT
Liverpool – Brentford
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Færdig som cheftræner i Real Madrid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
OPTAKT
Brighton – Manchester United
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
OPTAKT
Fulham – Newcastle
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
OPTAKT
