Luis Figo tog i år 2000 et overraskende skifte fra Barcelona til Real Madrid, hvilket selvsagt gjorde ham til et hadeobjekt blandt den katalanske klubs fans. Figo fortryder dog intet.
– Jeg måtte forvente, at der ville komme en reaktion fra fansene. Det er normalt, at det sker. Jo vigtigere en spiller er… og hvis han så skifter til den evige rival. Det er ligesom et ægteskab. Hvis jeg ikke havde været vigtig for Barcelona, så ville fansene måske ikke have lagt lige så meget i det, lyder det ifølge Mais Futebol fra Figo.
– Jeg forstår fuldt ud fansenes frustration. Jeg udtalte mig aldrig dårligt om klubben. Det var min beslutning personligt. Jeg sagde ikke noget om, hvordan jeg følte mig behandlet af klubben. Jeg tog en beslutning, og de år, jeg tilbragte i Real Madrid, føltes rigtige. Jeg lykkedes med at opnå det, jeg ønskede. Jeg er glad for den beslutning, jeg tog.
Luis Figo var i Real Madrid blandt andet med til at vinde Champions League og to spanske mesterskaber, inden han i sommeren 2005 skiftede til Inter.
Imponeret af brasiliansk holdkammerat
Luis Figo spillede i karrierens løb sammen med flere brasilianske stjerner som Adriano, Ronaldo, Rivaldo og Roberto Carlos, men brasilianeren er ikke i tvivl om, hvem han var mest imponeret af.
– Ronaldo var den, der imponerede mig mest i Barcelona og Real Madrid. I Barcelona, da han ikke var plaget af skader, viste han alle sine kvaliteter. Jeg behøvede ikke at foretage mig det store. Det viser, hvor speciel han var.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
