Stjerneboss til Tipsbladet: Derfor viser vi alt

Den nyvalgte FC Porto-præsident André Villas-Boas forklarer i et interview med Tipsbladet, hvorfor storklubben gør op med hemmeligheds-kulturen på transfermarkedet.



Hvis der er noget, fodboldklubber ofte vil holde så hemmeligt som muligt og selv kontrollere, er det betalinger på transfermarkedet.

Den rigtige handel og den gode pris kan gøre forskellen på mesterskaber, nedrykninger og succes og fiasko for en masse indflydelsesrige mennesker.

Fodbold og transfermarkedet er en milliardindustri, selv i Danmark, og den plejer at være indhyllet i hemmeligheder, rygter, hvisken, og fra tid til anden også sager om korruption og økonomisk kriminalitet.

Alt det forsøger storklubben FC Porto at gøre op med under den nye præsident André Villas-Boas.

Ham husker mange som manager for Chelsea og Tottenham, hvor trænerkarrieren toppede efter et gennembrud i FC Porto.

Man kan finde et væld af informationer om ikke bare transfers men også FC Portos andre forretninger på klubbens webside. Foto: FC Porto

Med Villas-Boas ved roret bestemte FC Porto sig i sommer for at have 100 procent åbenhed om priser på spillere, agentsalærer, bonusser og videresalgsklausuler, hvilket klubben lagde ud på eget website på en såkaldt ‘Transparency Portal’.

Tipsbladet har talt med André Villas-Boas om projektet, der ifølge Porto-præsidenten har fået en god modtagelse i fodboldmiljøet.

– De reaktioner, vi har fået, er rigtig gode, siger André Villas-Boas til Tipsbladet.

– Det gælder også fra fans, og vi har bemærket, at fans af andre klubber nu også lægger pres på deres klubber for at gå i samme retning.

– I forhold til fodboldens institutioner og udøvende myndigheder har vi også hørt megen støtte til de skridt, vi har taget. Og den støtte, vi offentligt har modtaget fra UEFA, er afgørende. Der bliver snakket meget om gennemsigtighed og integritet, men der er kun taget få konkrete skridt. Og det, der er sket i forhold til strammere regler, er kommet efter langsomme og omstændige forhandlinger.

– Vi er pionerer, fordi vi er en stor og vigtig aktør som klub men fra et land lidt ude i periferien, der har taget føringen på en meget konkret måde og uden tøven. Vi står i spidsen for forandring og vil gerne være i centrum for en kritisk, positiv diskussion om vores branches frem. Også medierne har anerkendt vores vovemod. Og de viser vores eksempel verden rundt, som I nu også gør, siger FC Porto-præsidenten.

Ikke en ulempe
Det føles meget unaturligt at høre en topklub tale om offentlighed i en så central del af forretningen som transfers.

FC Porto har i dette årtusinde været en af de klubber i verden, har haft størst overskud på spillersalg, og ofte er det mere reglen end undtagelsen, at klubber gerne vil have så meget hemmelighed omkring klubbens handler som muligt.

Her går FC Porto den modsatte vej.

I et dokument på klubbens webside kan man se, at Hammarby har en videresalgsklausul på 12,5 procent på Deniz Gül, som Porto købte i sommer for 4,5 millioner euro her og nu, med potentielle bonusser på 500.000 euro, og at den svenske agent Hassan Cetinkayas firma fik 80.000 euro i kommission.

Og sådan kan man se betalinger i samtlige handler, FC Porto foretog i sommer.

FC Porto-fans og andre fodboldinteresserede skal dog ikke forvente at få tilsendt lange spillerlister med transfer-mål forud for hvert transfervindue, så rivalerne kan overhale dem i forhandlinger om transfers, men færdige handler ser André Villas-Boas ingen grund til holde under lås og slå.

– At være diskret, mens man laver forretninger, behøver ikke stå i vejen for gennemsigtighed, siger André Villas-Boas.

– Vi har ikke haft nogen negative reaktioner. Fra dag ét har vi gået ud fra, at vi ville handle transparent.

277521

André Villas-Boas (til venstre) var træner i FC Porto og en række topklubber. Nu forsøger han og FC Porto en ny tilgang til at drive en fodboldklub. Foto: Alamy

Villas-Boas slog i foråret præsidenten gennem 42 år Jorge Nuno Pinto da Costa på Portos generalforsamling, og han tror, den åbne stil vil være en fordel for Porto på alle områder.

– Vi får styrket vores ry blandt alle aktørerne, der går op i klubben. Vores ledelsesfilosofi vil sammen med resultater og titler fra vores hold give os et stærkt brand og en plads som en af de klubber, der hører til i eliten på globalt plan, siger Villas-Boas, der mener, at mere gennemsigtighed vil være sundt for hele fodboldverdenen.

– Som alle brancher har professionel fodbold alt at vinde fra gennemsigtighed. Man kan etablere det med magt gennem lovgivning, men hvis det kommer indefra på en naturlig måde, kommer der hurtigere resultater.

– Aktørerne i industrien indser, at de intet har at vinde ved at blive associeret med nogle af de mere uklare fænomener, der nogle gange inficerer fodbold på meget alvorlige måder. At se fodbold koblet til hvidvask og menneskesmugling er alvorligt. Det er en global bekymring, siger André Villas-Boas.

André Villas-Boas var assistenttræner for José Murinho i FC Porto, Chelsea og Inter, før han blev cheftræner for FC Porto i 2010 efter et år i den mindre klub Académica.

Villas-Boas var siden cheftræner i Chelsea, Tottenham, Zenit Sankt-Petersborg og Shanghai SIPG, før han fra 2019 til 2021 stod i spidsen for Olympique Marseille.

Den 46-årige portugiser blev valgt til Porto-præsident med 80 procent af stemmerne ved generalforsamlingen i slutningen af april.





Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?




INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Melder ud om Kasper Hjulmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Rasmus Højlund har ikke set det før

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tjekkiet – Danmark

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

FC København afviser konspirationsteori

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Stor profil glad for Brøndby

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

FC København vil bruge mere data i transfers

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Ser I med, Brøndby?

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA