Stjernetrio forlader Rosenborg

Rosenborgs måske tre bedste spillere vil ikke forlænge deres kontrakter med mesterklubben.



Det ser efterhånden sort ud for Rosenborg i bestræbelserne på at få et slagkraftigt hold, som skal få klubben i Champions League. De måske tre største profiler for den norske mesterklub vil ikke forlænge deres kontrakter, når de løber ud ved udgangen af 2011.

Det drejer sig om den svenske landsholdsback Mikael Lustig, den ghanesiske midtbanespiller, Anthony Annan, og den norske midtbanespiller, Per Ciljan Skjelbred.

– Jeg ønsker at komme ud, at få en ny udfordring. Og det er klart, at det er lettere at kome til, hvis du har kort tid igen af en kontrakt, siger 24-årige Lustig til den norske avis, Verdens Gang.

Også den 24-årige Annan ser ud til at lade kontrakten løbe ud. Ghaneseren var ellers tæt på at skifte til Sevilla tidligere på måneden, men handlen gik i vasken.

– Det vil være dårlig rådgiving af mig at sige til Anthony Annan, at det er tid til at skrive ny kontrakt med RBK akkurat nu, siger Annans agent, Lars Petter Fosdahl, til avisen.

Et af Norges største talenter, den nu 23-årige Per Ciljan Skjelbred, har allerede antydet, at han ikke ønsker at forlænge sit engagement i Rosenborg, men klubben har ikke givet op.

– Ingen tvil om, at det er blevet sværere nu, men vi giver ikke op. Specielt Skjelbred kommer vi til at gå på nu, hvis han ikke forsvinder før 1. februar. Vores job er at overbevise spilleren om, at det giver en stor tryghed med en længere kontrakt med Rosenborg. I tillæg viser vores historie, at vi ofte ikke siger nej til spillere, der er på kontrakt, som vil rejse, fortæller Sportschef, Erik Hoftun, til VG.

Her i vinteren har to andre profiler, Steffen Iversen og Vadim Demidov, forladt Rosenborg på en fri transfer.





Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Frankrig – Senegal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Japan overrasker mod Holland

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Spanien – Kap Verde

Irak – Norge

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Jagter tidligere FCK-stjerne

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job