Det ser efterhånden sort ud for Rosenborg i bestræbelserne på at få et slagkraftigt hold, som skal få klubben i Champions League. De måske tre største profiler for den norske mesterklub vil ikke forlænge deres kontrakter, når de løber ud ved udgangen af 2011.
Det drejer sig om den svenske landsholdsback Mikael Lustig, den ghanesiske midtbanespiller, Anthony Annan, og den norske midtbanespiller, Per Ciljan Skjelbred.
– Jeg ønsker at komme ud, at få en ny udfordring. Og det er klart, at det er lettere at kome til, hvis du har kort tid igen af en kontrakt, siger 24-årige Lustig til den norske avis, Verdens Gang.
Også den 24-årige Annan ser ud til at lade kontrakten løbe ud. Ghaneseren var ellers tæt på at skifte til Sevilla tidligere på måneden, men handlen gik i vasken.
– Det vil være dårlig rådgiving af mig at sige til Anthony Annan, at det er tid til at skrive ny kontrakt med RBK akkurat nu, siger Annans agent, Lars Petter Fosdahl, til avisen.
Et af Norges største talenter, den nu 23-årige Per Ciljan Skjelbred, har allerede antydet, at han ikke ønsker at forlænge sit engagement i Rosenborg, men klubben har ikke givet op.
– Ingen tvil om, at det er blevet sværere nu, men vi giver ikke op. Specielt Skjelbred kommer vi til at gå på nu, hvis han ikke forsvinder før 1. februar. Vores job er at overbevise spilleren om, at det giver en stor tryghed med en længere kontrakt med Rosenborg. I tillæg viser vores historie, at vi ofte ikke siger nej til spillere, der er på kontrakt, som vil rejse, fortæller Sportschef, Erik Hoftun, til VG.
Her i vinteren har to andre profiler, Steffen Iversen og Vadim Demidov, forladt Rosenborg på en fri transfer.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Canada – Marokko
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
EKSKLUSIVT