Stjernetrio forlader Rosenborg

Rosenborgs måske tre bedste spillere vil ikke forlænge deres kontrakter med mesterklubben.



Det ser efterhånden sort ud for Rosenborg i bestræbelserne på at få et slagkraftigt hold, som skal få klubben i Champions League. De måske tre største profiler for den norske mesterklub vil ikke forlænge deres kontrakter, når de løber ud ved udgangen af 2011.

Det drejer sig om den svenske landsholdsback Mikael Lustig, den ghanesiske midtbanespiller, Anthony Annan, og den norske midtbanespiller, Per Ciljan Skjelbred.

– Jeg ønsker at komme ud, at få en ny udfordring. Og det er klart, at det er lettere at kome til, hvis du har kort tid igen af en kontrakt, siger 24-årige Lustig til den norske avis, Verdens Gang.

Også den 24-årige Annan ser ud til at lade kontrakten løbe ud. Ghaneseren var ellers tæt på at skifte til Sevilla tidligere på måneden, men handlen gik i vasken.

– Det vil være dårlig rådgiving af mig at sige til Anthony Annan, at det er tid til at skrive ny kontrakt med RBK akkurat nu, siger Annans agent, Lars Petter Fosdahl, til avisen.

Et af Norges største talenter, den nu 23-årige Per Ciljan Skjelbred, har allerede antydet, at han ikke ønsker at forlænge sit engagement i Rosenborg, men klubben har ikke givet op.

– Ingen tvil om, at det er blevet sværere nu, men vi giver ikke op. Specielt Skjelbred kommer vi til at gå på nu, hvis han ikke forsvinder før 1. februar. Vores job er at overbevise spilleren om, at det giver en stor tryghed med en længere kontrakt med Rosenborg. I tillæg viser vores historie, at vi ofte ikke siger nej til spillere, der er på kontrakt, som vil rejse, fortæller Sportschef, Erik Hoftun, til VG.

Her i vinteren har to andre profiler, Steffen Iversen og Vadim Demidov, forladt Rosenborg på en fri transfer.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Han er VM’s bedste spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Klar for FC København

FC København kan miste endnu en stjerne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub