Det ser efterhånden sort ud for Rosenborg i bestræbelserne på at få et slagkraftigt hold, som skal få klubben i Champions League. De måske tre største profiler for den norske mesterklub vil ikke forlænge deres kontrakter, når de løber ud ved udgangen af 2011.
Det drejer sig om den svenske landsholdsback Mikael Lustig, den ghanesiske midtbanespiller, Anthony Annan, og den norske midtbanespiller, Per Ciljan Skjelbred.
– Jeg ønsker at komme ud, at få en ny udfordring. Og det er klart, at det er lettere at kome til, hvis du har kort tid igen af en kontrakt, siger 24-årige Lustig til den norske avis, Verdens Gang.
Også den 24-årige Annan ser ud til at lade kontrakten løbe ud. Ghaneseren var ellers tæt på at skifte til Sevilla tidligere på måneden, men handlen gik i vasken.
– Det vil være dårlig rådgiving af mig at sige til Anthony Annan, at det er tid til at skrive ny kontrakt med RBK akkurat nu, siger Annans agent, Lars Petter Fosdahl, til avisen.
Et af Norges største talenter, den nu 23-årige Per Ciljan Skjelbred, har allerede antydet, at han ikke ønsker at forlænge sit engagement i Rosenborg, men klubben har ikke givet op.
– Ingen tvil om, at det er blevet sværere nu, men vi giver ikke op. Specielt Skjelbred kommer vi til at gå på nu, hvis han ikke forsvinder før 1. februar. Vores job er at overbevise spilleren om, at det giver en stor tryghed med en længere kontrakt med Rosenborg. I tillæg viser vores historie, at vi ofte ikke siger nej til spillere, der er på kontrakt, som vil rejse, fortæller Sportschef, Erik Hoftun, til VG.
Her i vinteren har to andre profiler, Steffen Iversen og Vadim Demidov, forladt Rosenborg på en fri transfer.
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER