Det ser efterhånden sort ud for Rosenborg i bestræbelserne på at få et slagkraftigt hold, som skal få klubben i Champions League. De måske tre største profiler for den norske mesterklub vil ikke forlænge deres kontrakter, når de løber ud ved udgangen af 2011.
Det drejer sig om den svenske landsholdsback Mikael Lustig, den ghanesiske midtbanespiller, Anthony Annan, og den norske midtbanespiller, Per Ciljan Skjelbred.
– Jeg ønsker at komme ud, at få en ny udfordring. Og det er klart, at det er lettere at kome til, hvis du har kort tid igen af en kontrakt, siger 24-årige Lustig til den norske avis, Verdens Gang.
Også den 24-årige Annan ser ud til at lade kontrakten løbe ud. Ghaneseren var ellers tæt på at skifte til Sevilla tidligere på måneden, men handlen gik i vasken.
– Det vil være dårlig rådgiving af mig at sige til Anthony Annan, at det er tid til at skrive ny kontrakt med RBK akkurat nu, siger Annans agent, Lars Petter Fosdahl, til avisen.
Et af Norges største talenter, den nu 23-årige Per Ciljan Skjelbred, har allerede antydet, at han ikke ønsker at forlænge sit engagement i Rosenborg, men klubben har ikke givet op.
– Ingen tvil om, at det er blevet sværere nu, men vi giver ikke op. Specielt Skjelbred kommer vi til at gå på nu, hvis han ikke forsvinder før 1. februar. Vores job er at overbevise spilleren om, at det giver en stor tryghed med en længere kontrakt med Rosenborg. I tillæg viser vores historie, at vi ofte ikke siger nej til spillere, der er på kontrakt, som vil rejse, fortæller Sportschef, Erik Hoftun, til VG.
Her i vinteren har to andre profiler, Steffen Iversen og Vadim Demidov, forladt Rosenborg på en fri transfer.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT