Stopper i Ajax: Dansker overvældet af reaktioner

Ajax' danske scout Michael Eriksen stopper i klubben denne sommer. Til Tipsbladet fortæller han blandt andet, at han i sin tid i klubben anbefalede AGF-stjerne.



I lidt over halvandet år har Michael Eriksen scoutet talenter i Danmark, Sverige og Norge for storklubben AFC Ajax.

Men nu stopper han i storklubben.

30. juni 2024 har Michael Eriksen sidste arbejdsdag i Ajax. Det har hovedpersonen, der er tidligere agent, selv meldt ud via Facebook, og over for Tipsbladet uddyber han sin beslutning om at forlade en af verdens største klubber.

– For det første rejser jeg jo næsten halvdelen af året, og det er måske også mere end jeg skal, men jeg er sådan et menneske, at jeg gør tingene 100 procent.

– Så er det klart, at der har været en masse uro i Ajax, og det dræner mig, synes jeg. Mine nærmeste kolleger har også haft nok at se.

– Jeg er bare sådan et menneske, når man kan arbejde tæt sammen og ved, hvad der foregår, er det bedst. Der er ikke noget dramatisk i det, men som menneske tror jeg på, at man skal arbejde tæt sammen, og at man når længere med det. Det kan være hårdt det andet.

– Jeg blev nødt til at snakke med en karrierecoach og spørge, “Er det mig, den er helt gal med? Eller kan jeg mene det her?” Altså at jeg gerne vil have det her tætte samarbejde, siger Michael Eriksen.

Opslaget på Facebook har også affødt en hulens masse beskeder i indbakken – heldigvis positive.

– Det er faktisk helt overvældende, alle de beskeder på Facebook. Det er jeg fandeme stolt over. Det er tidligere spilleres forældre og folk i fodboldverdenen, der kender mig, der skriver. Der er mange, der har ringet og skrevet, og det er både spillere og forældre. Det gør mig stolt, siger han.

– Jeg anbefalede Superliga-stjerne
Der er to danske spillere i Ajax i form af Anton Gaaei og Lasse Abildgaard, der begge kom til storklubben i sommer.

Ingen af de to har Michael Eriksen dog haft noget at gøre med. Tværtimod har han anbefalet to andre store talenter til Ajax.

– Yann Bisseck fra AGF og Hugo Larsson fra Malmö FF anbefalede jeg til Ajax. Jeg tror, de (Ajax) i dag synes, det er ærgerligt, at de ikke blev hentet til Ajax, siger han.

Yann Bisseck er som bekendt i Inter i dag, mens Hugo Larsson er blevet en profil i Eintracht Frankfurt og er en af Sveriges mest spændende fodboldspillere.

Nu når han ikke skal anbefale talenter til Ajax i meget længere tid, ved Michael Eriksen ikke, hvad fremtiden bringer. Det bliver dog i fodboldverdenen.
– Det kan være mange ting! Det skal være noget, hvor man føler, at man er fælles om tingene, men det kan være som scout eller agent eller andet i klubfodbolden, siger Michael Eriksen, der også gerne vil takke Ajax for en fantastisk tid:

– Jeg vil bare takke Ajax for at få muligheden. Jeg er ikke et menneske, der går og tænker, at jeg er en hel masse, bare fordi jeg kom til Ajax. Jeg synes bare, det har været en fed tid.

Ajax er aktuelt nummer fem i Æresdivisionen – en skuffende placering for den hollandske storklub, der har ambitioner om hvert år at vinde mesterskabet.







Optakt til lørdagens Serie A-storbrag mellem Inter og Juventus: Derby d’Italia LIVE

LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Voldsom straf til Clement Bischoff

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst fuldstændig omkuld

Laver aftale med Frederik Birk

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Stjerne peger på Højlund

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Storklub lurer på Superliga-profil

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

– Han ender i Premier League

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Storroser dansk super-talent

Bayern slår rekord i ny storsejr

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Afviser mesterskabssnak

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation