– Min familie og jeg er virkelig glade i Danmark

Josip Radosevic har været syv år i Brøndby og nærmer sig en flot milepæl.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han har snart været i Brøndby IF i syv år, og lige meget hvor mange gange han er røget på bænken, så har han altid fundet vej tilbage til startopstillingen.

Der er tale om Josip Radosevic, som igen-igen er blevet starter i Brøndby IF i den seneste periode.

Og med sine mange år i klubben og sin evne til at komme igen er den hårdtarbejdende kroat også godt i gang med at skrive sig ind i Brøndbys historiebøger.

Josip Radosevic er i forvejen den udlænding med flest kampe for Brøndby, og han er blot 13 kampe fra at overhale Allan Ravn og klatre ind i top 20 på listen over flest kamp for de blå-gule. I skrivende stund har kroaten 222, mens Allan Ravn står noteret for 235.

– Det betyder selvfølgelig noget, siger Josip Radosevic, da Tipsbladet spørger ind til den forestående milepæl efter torsdagens træning, og tilføjer:

– Det er noget specielt, og jeg er virkelig glad for, at jeg snart har været syv år i den her store klub. Jeg er taknemmelig for alle menneskene, fansene og trænerne, og det giver mig lysten til at give mig fuldt ud.

Hvorfor har du spillet syv år i Brøndby?

– Jeg har min kone og tre børn her, og vi er virkelig glade her i landet. Jeg har været her længe, men det er også en virkelig god klub, og jeg er glad her. Jeg er glad for alle menneskene, der arbejder her, og fansene, der vil klubben det bedste.

Nærmer sig udløb
Men hvordan formår han altid at kæmpe sig tilbage i startopstillingen og i øjeblikket henvise spillere som Stijn Spierings og Noah Nartey til bænken? Hvad er hemmeligheden?

– Jeg ved det ikke, siger Josip Radosevic med et smil og tilføjer:

– Jeg prøver altid at være positiv, og jeg beder til Gud om at hjælpe mig i svære perioder, og det får jeg ekstra energi af.

Josip Radosevic, 30 år, kan dog være i gang med sin sidste tid i Brøndby. Til sommer udløber kontrakten med Vestegnsklubben, som han kom til i 2018.  

– Jeg tænker ikke på fremtiden. Jeg tænker bare på søndagens kamp og tager en dag ad gangen. Vi får at se, hvad der sker, siger Josip Radosevic, der ikke vil ind på, om han har været i dialog med klubben om en forlængelse.

Søndag skal Josip Radosevic og resten af Brøndby-mandskabet møde FC Nordsjælland på hjemmebane.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afslører Brøndbys transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl