Stor klub-jagt på Fischer: ‘Jeg er klar på skifte’

Jonathan Fischers fantomsæson i Norge gør, at større klubber er ude efter ham, og han føler sig klar til at tage det næste skridt, hvis den rigtige mulighed byder sig. Gent er inde i billedet.



Det trækker op. Spørgsmålet er egentlig, om Fredrikstad kan holde på Jonathan Fischer, der har gang i en fantomsæson hos nordmændene.

En sæson, hvor han er den bedste målmand i Eliteserien, og hvor han er nomineret til årets spiller i Norge.

Læs mere her.

Den 23-årige dansker har på rekordtid udviklet sig til at blive et af de mest interessante salgsemner i Eliteserien, og allerede inden den norske liga er afsluttet, har større klubber meldt sig på banen.

For knap tre uge siden kom det frem i det belgiske medie Het Laatste Nieuws, at den store belgiske klub Gent jagter danskeren, og Jonathan Fischer kan godt se sig selv skifte klub igen, selv om han understreger, at han er enormt glad for at være i Fredrikstad. En klub, han skiftede til i februar.

– Lidt som da jeg blev nomineret til at blive årets spiller i Eliteserien, ser jeg det som et kæmpe skulderklap, når der kommer alt det skriveri med Gent. Det er en vanvittig stor klub for en fyr som mig på 23 år. Jeg spillede i den syvendebedste række for halvandet år siden, så når man læser og ser de her ting, er det fedt, forklarer Jonathan Fischer, der tilføjer:

Jonathan Fischer tiltrækker sig opmærksomhed fra større klubber. Foto: Alamy

– Det er en ære at blive sat i forbindelse med større klubber som Gent, allerede i det samme år som jeg er kommet til Fredrikstad. Det vil være et stort skridt, hvis det sker, og jeg føler, jeg er klar til et skifte, siger han, inden han slår fast:

– Men det skal ikke være for enhver pris, og jeg vil ikke sidde på bænken i en ny klub. Jeg er fantastisk glad for at være i Fredrikstad, og jeg føler ikke, at der går en dag her, uden at jeg lærer noget. Men hvis de skulle blive enige med en større klub, er jeg da åben for at se på det næste skridt, jeg vil bare ikke sidde på bænken.

– En eventuel ny klub skal have brug for mig og planer om at bruge mig. Ville jeg have noget imod at være her i halvandet eller to år mere her? Næ. Men som person og ambitionsmæssigt kan tiden være moden nu, men det kan også ske til sommer eller om et år, hvad ved jeg. Der er ikke noget stress, fordi jeg har det så godt her og udvikler mig, det er dejligt at være i. Så jeg skal ikke absolut videre og er meget rolig med det, lyder det fra Jonathan Fischer, som har holdt buret rent i imponerende 14 kampe for Fredrikstad.

Det har ført til en foreløbig sjetteplads i Eliteserien, og holdet er også i pokalfinalen i Norge.

Jonathan Fischer har kontrakt med Fredrikstad i fire år endnu. Men så længe får klubben næppe lov til at beholde det danske målmandsfænomen. Måske er det allerede slut denne vinter.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Bayern München lurer på choktransfer

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

AGF kan ende med millionregning, men…

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Harry Maguire i chok

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!