Det trækker op. Spørgsmålet er egentlig, om Fredrikstad kan holde på Jonathan Fischer, der har gang i en fantomsæson hos nordmændene.
En sæson, hvor han er den bedste målmand i Eliteserien, og hvor han er nomineret til årets spiller i Norge.
Den 23-årige dansker har på rekordtid udviklet sig til at blive et af de mest interessante salgsemner i Eliteserien, og allerede inden den norske liga er afsluttet, har større klubber meldt sig på banen.
For knap tre uge siden kom det frem i det belgiske medie Het Laatste Nieuws, at den store belgiske klub Gent jagter danskeren, og Jonathan Fischer kan godt se sig selv skifte klub igen, selv om han understreger, at han er enormt glad for at være i Fredrikstad. En klub, han skiftede til i februar.
– Lidt som da jeg blev nomineret til at blive årets spiller i Eliteserien, ser jeg det som et kæmpe skulderklap, når der kommer alt det skriveri med Gent. Det er en vanvittig stor klub for en fyr som mig på 23 år. Jeg spillede i den syvendebedste række for halvandet år siden, så når man læser og ser de her ting, er det fedt, forklarer Jonathan Fischer, der tilføjer:
– Det er en ære at blive sat i forbindelse med større klubber som Gent, allerede i det samme år som jeg er kommet til Fredrikstad. Det vil være et stort skridt, hvis det sker, og jeg føler, jeg er klar til et skifte, siger han, inden han slår fast:
– Men det skal ikke være for enhver pris, og jeg vil ikke sidde på bænken i en ny klub. Jeg er fantastisk glad for at være i Fredrikstad, og jeg føler ikke, at der går en dag her, uden at jeg lærer noget. Men hvis de skulle blive enige med en større klub, er jeg da åben for at se på det næste skridt, jeg vil bare ikke sidde på bænken.
– En eventuel ny klub skal have brug for mig og planer om at bruge mig. Ville jeg have noget imod at være her i halvandet eller to år mere her? Næ. Men som person og ambitionsmæssigt kan tiden være moden nu, men det kan også ske til sommer eller om et år, hvad ved jeg. Der er ikke noget stress, fordi jeg har det så godt her og udvikler mig, det er dejligt at være i. Så jeg skal ikke absolut videre og er meget rolig med det, lyder det fra Jonathan Fischer, som har holdt buret rent i imponerende 14 kampe for Fredrikstad.
Det har ført til en foreløbig sjetteplads i Eliteserien, og holdet er også i pokalfinalen i Norge.
Jonathan Fischer har kontrakt med Fredrikstad i fire år endnu. Men så længe får klubben næppe lov til at beholde det danske målmandsfænomen. Måske er det allerede slut denne vinter.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
OPTAKT
Randers FC – FC København
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Arsenal snublede i guldkampen
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
Tottenham under stregen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW