Stor klub-jagt på Fischer: ‘Jeg er klar på skifte’

Jonathan Fischers fantomsæson i Norge gør, at større klubber er ude efter ham, og han føler sig klar til at tage det næste skridt, hvis den rigtige mulighed byder sig. Gent er inde i billedet.



Det trækker op. Spørgsmålet er egentlig, om Fredrikstad kan holde på Jonathan Fischer, der har gang i en fantomsæson hos nordmændene.

En sæson, hvor han er den bedste målmand i Eliteserien, og hvor han er nomineret til årets spiller i Norge.

Læs mere her.

Den 23-årige dansker har på rekordtid udviklet sig til at blive et af de mest interessante salgsemner i Eliteserien, og allerede inden den norske liga er afsluttet, har større klubber meldt sig på banen.

For knap tre uge siden kom det frem i det belgiske medie Het Laatste Nieuws, at den store belgiske klub Gent jagter danskeren, og Jonathan Fischer kan godt se sig selv skifte klub igen, selv om han understreger, at han er enormt glad for at være i Fredrikstad. En klub, han skiftede til i februar.

– Lidt som da jeg blev nomineret til at blive årets spiller i Eliteserien, ser jeg det som et kæmpe skulderklap, når der kommer alt det skriveri med Gent. Det er en vanvittig stor klub for en fyr som mig på 23 år. Jeg spillede i den syvendebedste række for halvandet år siden, så når man læser og ser de her ting, er det fedt, forklarer Jonathan Fischer, der tilføjer:

Jonathan Fischer tiltrækker sig opmærksomhed fra større klubber. Foto: Alamy

– Det er en ære at blive sat i forbindelse med større klubber som Gent, allerede i det samme år som jeg er kommet til Fredrikstad. Det vil være et stort skridt, hvis det sker, og jeg føler, jeg er klar til et skifte, siger han, inden han slår fast:

– Men det skal ikke være for enhver pris, og jeg vil ikke sidde på bænken i en ny klub. Jeg er fantastisk glad for at være i Fredrikstad, og jeg føler ikke, at der går en dag her, uden at jeg lærer noget. Men hvis de skulle blive enige med en større klub, er jeg da åben for at se på det næste skridt, jeg vil bare ikke sidde på bænken.

– En eventuel ny klub skal have brug for mig og planer om at bruge mig. Ville jeg have noget imod at være her i halvandet eller to år mere her? Næ. Men som person og ambitionsmæssigt kan tiden være moden nu, men det kan også ske til sommer eller om et år, hvad ved jeg. Der er ikke noget stress, fordi jeg har det så godt her og udvikler mig, det er dejligt at være i. Så jeg skal ikke absolut videre og er meget rolig med det, lyder det fra Jonathan Fischer, som har holdt buret rent i imponerende 14 kampe for Fredrikstad.

Det har ført til en foreløbig sjetteplads i Eliteserien, og holdet er også i pokalfinalen i Norge.

Jonathan Fischer har kontrakt med Fredrikstad i fire år endnu. Men så længe får klubben næppe lov til at beholde det danske målmandsfænomen. Måske er det allerede slut denne vinter.





Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

FC Midtjylland – Viborg FF

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

OB – FC Fredericia

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

– Det bliver skamredet

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

– En stor beslutning

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Ikke sket i 8 år

Chikaneret i 90 minutter

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Holdt på stor hemmelighed



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Elkjær jubler over Frank

Hylder dansk debutant

– Dumdristigt og naivt

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen