Stor klub-jagt på Fischer: ‘Jeg er klar på skifte’

Jonathan Fischers fantomsæson i Norge gør, at større klubber er ude efter ham, og han føler sig klar til at tage det næste skridt, hvis den rigtige mulighed byder sig. Gent er inde i billedet.



Det trækker op. Spørgsmålet er egentlig, om Fredrikstad kan holde på Jonathan Fischer, der har gang i en fantomsæson hos nordmændene.

En sæson, hvor han er den bedste målmand i Eliteserien, og hvor han er nomineret til årets spiller i Norge.

Læs mere her.

Den 23-årige dansker har på rekordtid udviklet sig til at blive et af de mest interessante salgsemner i Eliteserien, og allerede inden den norske liga er afsluttet, har større klubber meldt sig på banen.

For knap tre uge siden kom det frem i det belgiske medie Het Laatste Nieuws, at den store belgiske klub Gent jagter danskeren, og Jonathan Fischer kan godt se sig selv skifte klub igen, selv om han understreger, at han er enormt glad for at være i Fredrikstad. En klub, han skiftede til i februar.

– Lidt som da jeg blev nomineret til at blive årets spiller i Eliteserien, ser jeg det som et kæmpe skulderklap, når der kommer alt det skriveri med Gent. Det er en vanvittig stor klub for en fyr som mig på 23 år. Jeg spillede i den syvendebedste række for halvandet år siden, så når man læser og ser de her ting, er det fedt, forklarer Jonathan Fischer, der tilføjer:

Jonathan Fischer tiltrækker sig opmærksomhed fra større klubber. Foto: Alamy

– Det er en ære at blive sat i forbindelse med større klubber som Gent, allerede i det samme år som jeg er kommet til Fredrikstad. Det vil være et stort skridt, hvis det sker, og jeg føler, jeg er klar til et skifte, siger han, inden han slår fast:

– Men det skal ikke være for enhver pris, og jeg vil ikke sidde på bænken i en ny klub. Jeg er fantastisk glad for at være i Fredrikstad, og jeg føler ikke, at der går en dag her, uden at jeg lærer noget. Men hvis de skulle blive enige med en større klub, er jeg da åben for at se på det næste skridt, jeg vil bare ikke sidde på bænken.

– En eventuel ny klub skal have brug for mig og planer om at bruge mig. Ville jeg have noget imod at være her i halvandet eller to år mere her? Næ. Men som person og ambitionsmæssigt kan tiden være moden nu, men det kan også ske til sommer eller om et år, hvad ved jeg. Der er ikke noget stress, fordi jeg har det så godt her og udvikler mig, det er dejligt at være i. Så jeg skal ikke absolut videre og er meget rolig med det, lyder det fra Jonathan Fischer, som har holdt buret rent i imponerende 14 kampe for Fredrikstad.

Det har ført til en foreløbig sjetteplads i Eliteserien, og holdet er også i pokalfinalen i Norge.

Jonathan Fischer har kontrakt med Fredrikstad i fire år endnu. Men så længe får klubben næppe lov til at beholde det danske målmandsfænomen. Måske er det allerede slut denne vinter.





Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Snart kan det give rødt kort

Har aldrig set lignende

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Atletico Madrid – Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’