Det har ikke været en god uge for de danske hold i Europa – særligt hvis man kigger på koefficientpoint.
FC Midtjylland hentede selvsagt ingen point grundet nederlaget til Slovan Bratislava, mens FC København måtte nøjes med uafgjort i Skotland mod Kilmarnock og dermed “blot” hentede 0.125 point til regnskabet.
Og det er til at se på UEFA’s koefficientrangliste.
Her er Danmark blevet overhalet af både Schweiz og Grækenland, og det betyder, at Danmark er faldet fra nummer 14 i sidste uge til at være nummer 16 i denne uge.
Det er skidt nyt, fordi en plads i top 15 er afgørende for at sikre en direkte plads i Champions Leagues ligafase og en ekstra plads i Europa i 2025/26-sæsonen.
Hvis Danmark derimod ender som nummer 16, vil vi i stedet fortsætte med at have fire pladser i de europæiske turneringer. Det har de som bekendt også i næste sæson, fordi Grækenland sluttede på 15. pladsen akkurat foran Danmark i den forgangne sæson.
FCK og FCM på svær opgave
For at Danmark skal slutte denne sæson i top 15, skal Schweiz og Grækenland altså overhales, og det kræver, at FC København og FC Midtjylland henter godt med point i henholdsvis Conference League og Europa League.
Til gengæld taler det til de øvrige landes fordel, at de har flere hold med i Europas turneringer. Schweiz og Grækenland har således begge tre hold kvalificeret til ligafaserne.
Desuden har nummer 17, Skotland, også tre hold kvalificeret, og de er også tæt på Danmark på koefficientranglisten.
FC København og FC Midtjylland finder senere fredag ud af, hvem de skal møde i de europæiske gruppespil. Det gør de øvrige landes deltagere for god ordens skyld også.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Klar transfermelding
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Deadline overskredet: FC København melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
OPTAKT
Irak – Norge
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
OPTAKT
Argentina – Algeriet
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE