Den portugisiske stjernespiller Cristiano Ronaldo annoncerede sammen med kryptovaluta-børsen Binance sin første samling af NFT'ere med sin forkortelse CR7. Det er nu noget, som han bliver gruppe-sagsøgt af i USA.
Det skriver blandt andet BBC, der kan fortælle, at det drejer sig om 6,87 milliarder kroner, som de vil have i erstatning.
Dengang blev de prissat til 77 dollars, men et år senere var prissætningen på én dollar for disse NFT'er, som er et digitalt aktiv, der bruger blockchain til at repræsentere blandt andet billeder eller videoer.
Derudover hævder sagsøgerne, at Ronaldos markedsføring førte til en stigning på 500 procent i søgninger efter krypto-børsen, der er registreret på Caymanøerne – og der bliver peget på fra sagsøgernes side, at Ronaldo burde have offentliggjort hvor meget, han blev betalt.
Ronaldo og Binance lader endvidere til at have planer om at arbejde sammen igen i fremtiden, og der har for nyligt været et opslag fra Ronaldo om, at de skal lave noget sammen.
Det er desuden kommet så vidt efter, at det amerikanske justitsministerium har givet firmaet en bøde på 4,3 milliarder dollars, der svarer til næsten 30 milliarder kroner, som handler om, at Binance skulle have hjulpet brugere med at omgå sanktioner rundt om i verden.
Sådan noget har efter sigende hjulpet kriminelle og terrorister med at flytte penge. Senest har Changpeng Zhao trådt tilbage fra rollen som direktør for Binance, hvor han indrømmede hvidvask af penge.
Foruden Ronaldo står også Major League Baseball, Formel 1 og Mercedes-Benz over for et gruppesøgsmål.
Senest har Cristiano Ronaldo indrømmet noget helt andet. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
AVIS