Stor NFT-sag: Sagsøger Ronaldo for over seks mia.

Cristiano Ronaldo skal til lommerne, hvis han taber denne sag.



Den portugisiske stjernespiller Cristiano Ronaldo annoncerede sammen med kryptovaluta-børsen Binance sin første samling af NFT'ere med sin forkortelse CR7. Det er nu noget, som han bliver gruppe-sagsøgt af i USA.

Det skriver blandt andet BBC, der kan fortælle, at det drejer sig om 6,87 milliarder kroner, som de vil have i erstatning.

Dengang blev de prissat til 77 dollars, men et år senere var prissætningen på én dollar for disse NFT'er, som er et digitalt aktiv, der bruger blockchain til at repræsentere blandt andet billeder eller videoer.

Derudover hævder sagsøgerne, at Ronaldos markedsføring førte til en stigning på 500 procent i søgninger efter krypto-børsen, der er registreret på Caymanøerne – og der bliver peget på fra sagsøgernes side, at Ronaldo burde have offentliggjort hvor meget, han blev betalt.

Ronaldo og Binance lader endvidere til at have planer om at arbejde sammen igen i fremtiden, og der har for nyligt været et opslag fra Ronaldo om, at de skal lave noget sammen.

Det er desuden kommet så vidt efter, at det amerikanske justitsministerium har givet firmaet en bøde på 4,3 milliarder dollars, der svarer til næsten 30 milliarder kroner, som handler om, at Binance skulle have hjulpet brugere med at omgå sanktioner rundt om i verden. 

Sådan noget har efter sigende hjulpet kriminelle og terrorister med at flytte penge. Senest har Changpeng Zhao trådt tilbage fra rollen som direktør for Binance, hvor han indrømmede hvidvask af penge.

Foruden Ronaldo står også  Major League Baseball, Formel 1 og Mercedes-Benz over for et gruppesøgsmål.

Senest har Cristiano Ronaldo indrømmet noget helt andet. Læs mere om det her.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Den største genistreg i Superligaen?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

FC Midtjylland – AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF har holdt fri inden FCM-brag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’