Den portugisiske stjernespiller Cristiano Ronaldo annoncerede sammen med kryptovaluta-børsen Binance sin første samling af NFT'ere med sin forkortelse CR7. Det er nu noget, som han bliver gruppe-sagsøgt af i USA.
Det skriver blandt andet BBC, der kan fortælle, at det drejer sig om 6,87 milliarder kroner, som de vil have i erstatning.
Dengang blev de prissat til 77 dollars, men et år senere var prissætningen på én dollar for disse NFT'er, som er et digitalt aktiv, der bruger blockchain til at repræsentere blandt andet billeder eller videoer.
Derudover hævder sagsøgerne, at Ronaldos markedsføring førte til en stigning på 500 procent i søgninger efter krypto-børsen, der er registreret på Caymanøerne – og der bliver peget på fra sagsøgernes side, at Ronaldo burde have offentliggjort hvor meget, han blev betalt.
Ronaldo og Binance lader endvidere til at have planer om at arbejde sammen igen i fremtiden, og der har for nyligt været et opslag fra Ronaldo om, at de skal lave noget sammen.
Det er desuden kommet så vidt efter, at det amerikanske justitsministerium har givet firmaet en bøde på 4,3 milliarder dollars, der svarer til næsten 30 milliarder kroner, som handler om, at Binance skulle have hjulpet brugere med at omgå sanktioner rundt om i verden.
Sådan noget har efter sigende hjulpet kriminelle og terrorister med at flytte penge. Senest har Changpeng Zhao trådt tilbage fra rollen som direktør for Binance, hvor han indrømmede hvidvask af penge.
Foruden Ronaldo står også Major League Baseball, Formel 1 og Mercedes-Benz over for et gruppesøgsmål.
Senest har Cristiano Ronaldo indrømmet noget helt andet. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
Iran og New Zealand deler
Uruguay slider sig til uafgjort
Belgien og Egypten deler
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Roser Superliga-klub: Godt set!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED