Stor NFT-sag: Sagsøger Ronaldo for over seks mia.

Cristiano Ronaldo skal til lommerne, hvis han taber denne sag.



Den portugisiske stjernespiller Cristiano Ronaldo annoncerede sammen med kryptovaluta-børsen Binance sin første samling af NFT'ere med sin forkortelse CR7. Det er nu noget, som han bliver gruppe-sagsøgt af i USA.

Det skriver blandt andet BBC, der kan fortælle, at det drejer sig om 6,87 milliarder kroner, som de vil have i erstatning.

Dengang blev de prissat til 77 dollars, men et år senere var prissætningen på én dollar for disse NFT'er, som er et digitalt aktiv, der bruger blockchain til at repræsentere blandt andet billeder eller videoer.

Derudover hævder sagsøgerne, at Ronaldos markedsføring førte til en stigning på 500 procent i søgninger efter krypto-børsen, der er registreret på Caymanøerne – og der bliver peget på fra sagsøgernes side, at Ronaldo burde have offentliggjort hvor meget, han blev betalt.

Ronaldo og Binance lader endvidere til at have planer om at arbejde sammen igen i fremtiden, og der har for nyligt været et opslag fra Ronaldo om, at de skal lave noget sammen.

Det er desuden kommet så vidt efter, at det amerikanske justitsministerium har givet firmaet en bøde på 4,3 milliarder dollars, der svarer til næsten 30 milliarder kroner, som handler om, at Binance skulle have hjulpet brugere med at omgå sanktioner rundt om i verden. 

Sådan noget har efter sigende hjulpet kriminelle og terrorister med at flytte penge. Senest har Changpeng Zhao trådt tilbage fra rollen som direktør for Binance, hvor han indrømmede hvidvask af penge.

Foruden Ronaldo står også  Major League Baseball, Formel 1 og Mercedes-Benz over for et gruppesøgsmål.

Senest har Cristiano Ronaldo indrømmet noget helt andet. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Offentliggøres i dag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk