Pione Sisto forsøger efter en årrække med svingende præstationer at genfinde melodien i Grækenland.
Her er han på kontrakt i Aris Thessaloniki, der topper den græske liga. Og det er endda med Pione Sisto som fast mand på holdkortet.
Og selvom det umiddelbart lyder som opskriften på en dansk succeshistorie, så spiller melodien ikke udelukkende for 29-årige Pione Sisto.
Langt fra faktisk.
– Han er rimelig dygtig, disciplineret i den taktiske del og gør det godt til træning. Men det hele går bare galt for ham på den sidste tredjedel, lyder det i mediet AllAboutAris, der dækker fodboldklubben af samme navn tæt.
Pione Sisto har også i et nyligt interview med Nova erkendt, at han er langt fra sit topniveau.
– Lige nu præsterer jeg kun på 10 procent af mit potentiale. Med mine kvaliteter burde jeg bidrage mere. Jeg har ikke bidraget nok, og det skal jeg have ændret på, siger han.

Det er også kun blevet til en enkelt assist i de ti kampe, han har spillet for klubben. Som offensivspiller er det ikke godt nok, og det forlyder også, at han har haft flere samtaler med cheftræner Akis Manzios om at få et større slutprodukt på.
Samtidig bliver han presset bagfra, da svenske Robin Quaison nærmer sig topformen. Han har fået indhop i de seneste kampe, men vil snart have opbygget en fysik, hvor han vil være i spil til at starte foran Sisto på venstre kant.
Uanset nyder Aris Thessaloniki som hold stor succes.
– Vi fortjener at ligge nummer et, men det vigtigste er at holde fast i den position. Jeg håber, vi har mindsettet til at klø på og blive ved med at være lige så fokuseret, som vi er nu, siger Pione Sisto, der senere i dag kan udbygge føringen med en sejr over Levadiakos, til Nova.
Pione Sisto skiftede til Aris Thessaloniki denne sommer efter et år i Alanyaspor. Forinden var han flere år i FC Midtjylland, hvor det dog gik skævt mod slutningen af opholdet.
Nu forsøger kantspilleren at kickstarte karrieren i udlandet, hvor han drømmer stort om både et landsholdscomeback og VM i 2026. Det har han i hvert fald tidligere udtalt under opholdet i Grækenland.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
England – Argentina
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’