Stor succes: Alt går bare galt for Pione Sisto

Pione Sistos Aris Thessaloniki nyder stor succes som førerhold i Grækenland. Alt imens kæmper danskeren med at finde sit topniveau.



Pione Sisto forsøger efter en årrække med svingende præstationer at genfinde melodien i Grækenland.

Her er han på kontrakt i Aris Thessaloniki, der topper den græske liga. Og det er endda med Pione Sisto som fast mand på holdkortet.

Og selvom det umiddelbart lyder som opskriften på en dansk succeshistorie, så spiller melodien ikke udelukkende for 29-årige Pione Sisto.

Langt fra faktisk.

– Han er rimelig dygtig, disciplineret i den taktiske del og gør det godt til træning. Men det hele går bare galt for ham på den sidste tredjedel, lyder det i mediet AllAboutAris, der dækker fodboldklubben af samme navn tæt.

Pione Sisto har også i et nyligt interview med Nova erkendt, at han er langt fra sit topniveau.

– Lige nu præsterer jeg kun på 10 procent af mit potentiale. Med mine kvaliteter burde jeg bidrage mere. Jeg har ikke bidraget nok, og det skal jeg have ændret på, siger han.

281718

Foto: Alamy

Det er også kun blevet til en enkelt assist i de ti kampe, han har spillet for klubben. Som offensivspiller er det ikke godt nok, og det forlyder også, at han har haft flere samtaler med cheftræner Akis Manzios om at få et større slutprodukt på.

Samtidig bliver han presset bagfra, da svenske Robin Quaison nærmer sig topformen. Han har fået indhop i de seneste kampe, men vil snart have opbygget en fysik, hvor han vil være i spil til at starte foran Sisto på venstre kant.

Uanset nyder Aris Thessaloniki som hold stor succes.

– Vi fortjener at ligge nummer et, men det vigtigste er at holde fast i den position. Jeg håber, vi har mindsettet til at klø på og blive ved med at være lige så fokuseret, som vi er nu, siger Pione Sisto, der senere i dag kan udbygge føringen med en sejr over Levadiakos, til Nova.

Pione Sisto skiftede til Aris Thessaloniki denne sommer efter et år i Alanyaspor. Forinden var han flere år i FC Midtjylland, hvor det dog gik skævt mod slutningen af opholdet.

Nu forsøger kantspilleren at kickstarte karrieren i udlandet, hvor han drømmer stort om både et landsholdscomeback og VM i 2026. Det har han i hvert fald tidligere udtalt under opholdet i Grækenland.







LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

LIVE: PSG vinder Champions League

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

De er færdige i 1. division

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Forlader AGF – her er hans nye klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen