Pione Sisto forsøger efter en årrække med svingende præstationer at genfinde melodien i Grækenland.
Her er han på kontrakt i Aris Thessaloniki, der topper den græske liga. Og det er endda med Pione Sisto som fast mand på holdkortet.
Og selvom det umiddelbart lyder som opskriften på en dansk succeshistorie, så spiller melodien ikke udelukkende for 29-årige Pione Sisto.
Langt fra faktisk.
– Han er rimelig dygtig, disciplineret i den taktiske del og gør det godt til træning. Men det hele går bare galt for ham på den sidste tredjedel, lyder det i mediet AllAboutAris, der dækker fodboldklubben af samme navn tæt.
Pione Sisto har også i et nyligt interview med Nova erkendt, at han er langt fra sit topniveau.
– Lige nu præsterer jeg kun på 10 procent af mit potentiale. Med mine kvaliteter burde jeg bidrage mere. Jeg har ikke bidraget nok, og det skal jeg have ændret på, siger han.

Det er også kun blevet til en enkelt assist i de ti kampe, han har spillet for klubben. Som offensivspiller er det ikke godt nok, og det forlyder også, at han har haft flere samtaler med cheftræner Akis Manzios om at få et større slutprodukt på.
Samtidig bliver han presset bagfra, da svenske Robin Quaison nærmer sig topformen. Han har fået indhop i de seneste kampe, men vil snart have opbygget en fysik, hvor han vil være i spil til at starte foran Sisto på venstre kant.
Uanset nyder Aris Thessaloniki som hold stor succes.
– Vi fortjener at ligge nummer et, men det vigtigste er at holde fast i den position. Jeg håber, vi har mindsettet til at klø på og blive ved med at være lige så fokuseret, som vi er nu, siger Pione Sisto, der senere i dag kan udbygge føringen med en sejr over Levadiakos, til Nova.
Pione Sisto skiftede til Aris Thessaloniki denne sommer efter et år i Alanyaspor. Forinden var han flere år i FC Midtjylland, hvor det dog gik skævt mod slutningen af opholdet.
Nu forsøger kantspilleren at kickstarte karrieren i udlandet, hvor han drømmer stort om både et landsholdscomeback og VM i 2026. Det har han i hvert fald tidligere udtalt under opholdet i Grækenland.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
FC Midtjylland er ude
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
John Stones tager sydpå
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
FANKLUBBEN