Stor succes: Alt går bare galt for Pione Sisto

Pione Sistos Aris Thessaloniki nyder stor succes som førerhold i Grækenland. Alt imens kæmper danskeren med at finde sit topniveau.



Pione Sisto forsøger efter en årrække med svingende præstationer at genfinde melodien i Grækenland.

Her er han på kontrakt i Aris Thessaloniki, der topper den græske liga. Og det er endda med Pione Sisto som fast mand på holdkortet.

Og selvom det umiddelbart lyder som opskriften på en dansk succeshistorie, så spiller melodien ikke udelukkende for 29-årige Pione Sisto.

Langt fra faktisk.

– Han er rimelig dygtig, disciplineret i den taktiske del og gør det godt til træning. Men det hele går bare galt for ham på den sidste tredjedel, lyder det i mediet AllAboutAris, der dækker fodboldklubben af samme navn tæt.

Pione Sisto har også i et nyligt interview med Nova erkendt, at han er langt fra sit topniveau.

– Lige nu præsterer jeg kun på 10 procent af mit potentiale. Med mine kvaliteter burde jeg bidrage mere. Jeg har ikke bidraget nok, og det skal jeg have ændret på, siger han.

281718

Foto: Alamy

Det er også kun blevet til en enkelt assist i de ti kampe, han har spillet for klubben. Som offensivspiller er det ikke godt nok, og det forlyder også, at han har haft flere samtaler med cheftræner Akis Manzios om at få et større slutprodukt på.

Samtidig bliver han presset bagfra, da svenske Robin Quaison nærmer sig topformen. Han har fået indhop i de seneste kampe, men vil snart have opbygget en fysik, hvor han vil være i spil til at starte foran Sisto på venstre kant.

Uanset nyder Aris Thessaloniki som hold stor succes.

– Vi fortjener at ligge nummer et, men det vigtigste er at holde fast i den position. Jeg håber, vi har mindsettet til at klø på og blive ved med at være lige så fokuseret, som vi er nu, siger Pione Sisto, der senere i dag kan udbygge føringen med en sejr over Levadiakos, til Nova.

Pione Sisto skiftede til Aris Thessaloniki denne sommer efter et år i Alanyaspor. Forinden var han flere år i FC Midtjylland, hvor det dog gik skævt mod slutningen af opholdet.

Nu forsøger kantspilleren at kickstarte karrieren i udlandet, hvor han drømmer stort om både et landsholdscomeback og VM i 2026. Det har han i hvert fald tidligere udtalt under opholdet i Grækenland.







EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Jess Thorup fyret

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kasper Hjulmand fyret

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer