Pione Sisto forsøger efter en årrække med svingende præstationer at genfinde melodien i Grækenland.
Her er han på kontrakt i Aris Thessaloniki, der topper den græske liga. Og det er endda med Pione Sisto som fast mand på holdkortet.
Og selvom det umiddelbart lyder som opskriften på en dansk succeshistorie, så spiller melodien ikke udelukkende for 29-årige Pione Sisto.
Langt fra faktisk.
– Han er rimelig dygtig, disciplineret i den taktiske del og gør det godt til træning. Men det hele går bare galt for ham på den sidste tredjedel, lyder det i mediet AllAboutAris, der dækker fodboldklubben af samme navn tæt.
Pione Sisto har også i et nyligt interview med Nova erkendt, at han er langt fra sit topniveau.
– Lige nu præsterer jeg kun på 10 procent af mit potentiale. Med mine kvaliteter burde jeg bidrage mere. Jeg har ikke bidraget nok, og det skal jeg have ændret på, siger han.

Det er også kun blevet til en enkelt assist i de ti kampe, han har spillet for klubben. Som offensivspiller er det ikke godt nok, og det forlyder også, at han har haft flere samtaler med cheftræner Akis Manzios om at få et større slutprodukt på.
Samtidig bliver han presset bagfra, da svenske Robin Quaison nærmer sig topformen. Han har fået indhop i de seneste kampe, men vil snart have opbygget en fysik, hvor han vil være i spil til at starte foran Sisto på venstre kant.
Uanset nyder Aris Thessaloniki som hold stor succes.
– Vi fortjener at ligge nummer et, men det vigtigste er at holde fast i den position. Jeg håber, vi har mindsettet til at klø på og blive ved med at være lige så fokuseret, som vi er nu, siger Pione Sisto, der senere i dag kan udbygge føringen med en sejr over Levadiakos, til Nova.
Pione Sisto skiftede til Aris Thessaloniki denne sommer efter et år i Alanyaspor. Forinden var han flere år i FC Midtjylland, hvor det dog gik skævt mod slutningen af opholdet.
Nu forsøger kantspilleren at kickstarte karrieren i udlandet, hvor han drømmer stort om både et landsholdscomeback og VM i 2026. Det har han i hvert fald tidligere udtalt under opholdet i Grækenland.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
OB henter finsk landsholdsspiller
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TIPSBLADET SPECIAL