Generelle

Stor UEFA-bøde til FCK

UEFA har idømt de danske mestre FC København en bøde på små 100.000 kr.

Bøden kommer efter tilskuerproblemer i forbindelse med to kampe i Champions League-kvalifikationen mod norske Stabæk, samt i Europa League-kampen mod Sparta Prag. I udekampen mod Stabæk antændte flere FCK-fans nedblus på udebaneafsnittet, og i Parken mod Sparta Prag blev der kastet ølkrus på banen. Som følge af hændelserne har klubben holdt et møde med klubbens fans.

- Vi havde et godt og konstruktivt møde med FCKFC, hvor både fanklubben og klubben fremlagde deres synspunkter. Begge parter var enige om, at brud på ordensreglementet så som nødblus ikke bør være en del af det F.C. Københavnske fanmiljø, og at episoden i Eindhoven var alvorlig. Fanklubben fik et indblik i, hvordan UEFA arbejder med sanktioner mod klubberne, og hvilke alvorlige konsekvenser disse overtrædelser kan få for F.C. København, siger FCK's kontaktperson til UEFA, klubsekretær Charles Maskelyne til klubbens hjemmeside.

UEFA har endnu ikke taget stilling til, hvad episoderne med afbrænding af romerlys i udekampen mod PSV Eindhoven får af konsekvenser, men en ny bøde er sandsynlig