• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Ole Hoffskov

Store og små klubber krydser klinger: Her er 1. runde i pokalturneringen

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Der er fredag blevet trukket lod til første runde i pokalturneringen - blandt andre Hobro IK, Esbjerg fB og Silkeborg IF skal i aktion.

Af Ole Hoffskov

Det er ikke ret mange uger siden, at SønderjyskE-spillerne kunne lade sig hylde som danske pokalvindere, men snart går en ny sæson i gang i Sydbank Pokalen. 

Fredag er der blevet trukket lod til første runde, og som altid byder den på en hyggelig kombi af professionelle klubber med masser af Superliga-erfaring og små serieklubber.

Ingen hold fra Superligaen indtræder i første runde, men det gør til gengæld de tre nedrykkere Silkeborg IF, Esbjerg fB og Hobro IK. Førstnævnte møder St. Restrup fra Serie 2, Esbjerg fB skal møde enten Aarslev BK eller Glamsbjerg, mens Hobro IK møder IF Lyseng.

Bold.dk har lavet et samlet overblik over kampene, der skal spilles i perioden 1. til 3. september.

Sjælland og øerne:
Ringsted IF - Vordingborg IF
Skovshoved IF - HIK
Sønderbro Fight / Bispebjerg BK - FC Helsingør
Frederikssund IF - Næstved BK
Skjold Birkerød - Avedøre IF
Ishøj IF - AB
FC ESPM / CSC - Solrød FC
Hundested BK - BSF
Allerød FK – BK Union / AB Tårnby
Glostrup FK - Hvidovre IF
FC Nakskov - Nykøbing FC
BK Skjold / PI Fodbold - Fremad Valby / KFUM
FA2000 - HB Køge
Rønne IK / NB Bornholm - B93
B. Frem - FC Roskilde
NFB - Ledøje Smørum
Rødovre / BK Viktoria - Valby BK / FC Græsrødderne
Suså IF - Holbæk B&I
Vanløse IF - Hillerød Fodbold
FC Randoms / B1908 - Fremad Amager
Brønshøj BK - BK Frem
Dragør BK / GVI - BK Avarta

Fyn og det sydlige Jylland:
Løjt IF - Grindsted GIF
Otterup BK / Tarup Paarup IF - Middelfart
Aarslev BK / Glamsbjerg IF - Esbjerg fB
AC Odense - FIUK / Søndersø - Næsby BK
FC Sydvest - FC Fredericia
Søhus Stige / Bogense IF - Utopia / KFUM BK
Egebjerg / Marstal/Rise - Kolding IF
Langtved S.G. & IF / Fjordager IF - Hedensted IF
Slagelse B&I - Dalum IF
FC Skanderborg - B1909 / OKS
Sædding-Guldager IF - Kolding B

Midt- og Nordjylland:
Kjellerup IF - Thisted FC
Højslev Station IF - Viby IF
Vatanspor - Aarhus Fremad
St. Restrup IF - Silkeborg IF
Helsted Fremad IF - Holstebro BK
Aalborg Freja - VSK Aarhus
IF Lyseng - Hobro IK
Vejgaard BK - Jammerbugt FC
Brønderslev IF - Brabrand IF
Morsø FC - Viborg FF
Aalborg Chang - ASA Aarhus
FC Djursland - Skive IK
Ringkøbing IF - Vendsyssel FF

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020