Storhylder Kasper Dolberg: Fremragende!

Kortrijk med Freyr Alexandersson som cheftræner fik ørerne i maskinen, da Anderlecht vandt med 4-0 i den belgiske liga. Den tidligere Superliga-træner mener, at Kasper Dolberg var helt ustoppelig.



Glohed! 

Det er et meget passende ord at nævne, når Kasper Dolberg skal beskrives i øjeblikket. 

Den danske Anderlecht-angriber er nemlig helt ustoppelig i den belgiske liga med fire mål i de seneste fire kampe. 

Det gik ud over den tidligere Lyngby-træner Freyr Alexandersson i søndagens opgør. 

Han er nemlig cheftræner for Kortrijk, som søndag tabte med hele 4-0 til Anderlecht i en kamp, hvor Dolberg scorede to mål.

– Det var en rigtig svær kamp. Jeg synes, at Anderlecht er et rigtig godt hold. De har gode individuelle spillere, og de har mange forskellige spidskompetencer på holdet. Det er et godt fundament, som Brian Riemer har skabt over længere tid. Fredberg og Riemer har gjort det rigtig godt, og de har stabiliseret klubben.

– De var tæt på at vinde guld i den seneste sæson. De var klart det bedste hold i kampen, og Dolberg spillede bare en fremragende fodboldkamp. Han var kynisk, god i opspillet, passer godt på bolden, og han er god i presspillet.

– Han scorede på straffespark, og hans frisparksmål var også rigtig, rigtig godt. Jeg synes også, at Dreyer spillede en god kamp. Zanka var meget solid, og han dikterede tempoet i kampen. Alle danskerne gjorde det godt i den kamp, fortæller Freyr Alexandersson til Tipsbladet. 

De gode præstationer har også givet Dolberg en udtagelse til Danmarks Nations League-kampe mod Spanien og Serbien i midten af november. 

Dette er første del af et længere interview med Freyr Alexandersson, og du kan læse mere de kommende dage på Tipsbladet. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

José Mourinho vil have dansk stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

UEFA med vild ændring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Bayern – Stuttgart

Sats på disse ni spillere, FCK!

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Tiden er ved at rinde ud