Storhylder Kasper Dolberg: Fremragende!

Kortrijk med Freyr Alexandersson som cheftræner fik ørerne i maskinen, da Anderlecht vandt med 4-0 i den belgiske liga. Den tidligere Superliga-træner mener, at Kasper Dolberg var helt ustoppelig.



Glohed! 

Det er et meget passende ord at nævne, når Kasper Dolberg skal beskrives i øjeblikket. 

Den danske Anderlecht-angriber er nemlig helt ustoppelig i den belgiske liga med fire mål i de seneste fire kampe. 

Det gik ud over den tidligere Lyngby-træner Freyr Alexandersson i søndagens opgør. 

Han er nemlig cheftræner for Kortrijk, som søndag tabte med hele 4-0 til Anderlecht i en kamp, hvor Dolberg scorede to mål.

– Det var en rigtig svær kamp. Jeg synes, at Anderlecht er et rigtig godt hold. De har gode individuelle spillere, og de har mange forskellige spidskompetencer på holdet. Det er et godt fundament, som Brian Riemer har skabt over længere tid. Fredberg og Riemer har gjort det rigtig godt, og de har stabiliseret klubben.

– De var tæt på at vinde guld i den seneste sæson. De var klart det bedste hold i kampen, og Dolberg spillede bare en fremragende fodboldkamp. Han var kynisk, god i opspillet, passer godt på bolden, og han er god i presspillet.

– Han scorede på straffespark, og hans frisparksmål var også rigtig, rigtig godt. Jeg synes også, at Dreyer spillede en god kamp. Zanka var meget solid, og han dikterede tempoet i kampen. Alle danskerne gjorde det godt i den kamp, fortæller Freyr Alexandersson til Tipsbladet. 

De gode præstationer har også givet Dolberg en udtagelse til Danmarks Nations League-kampe mod Spanien og Serbien i midten af november. 

Dette er første del af et længere interview med Freyr Alexandersson, og du kan læse mere de kommende dage på Tipsbladet. 







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Værste i 16 år

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM