Storklub i stormvejr efter upassende luder-video

Den russiske storklub CSKA Moskva har præsenteret tyrkeren Yusuf Yacizi på en ret uheldig måde.



CSKA Moskva har lejet Yusuf Yazici i Lille, men præsentationen af den tyrkiske midtbanespiller endte med at bringe Moskva-klubben i en del problemer. 

Således skriver det hollandske medie Voetbal Primeur nu, at CSKA Moskva har valgt at slette præsentationsvideoen af Yazici efter en storm af kritik.

– Det er efterhånden snarere reglen end undtagelsen, at klubber annoncerer nye spillere på en kreativ måde. I denne omgang har mange dog givet udtryk for, at CSKA Moskvas presseafdeling klokkede i det. Videoen, som efterfølgende er blevet slettet, viste hvordan CSKA Moskva først forsøgte at lokke Yazici ved at like et billede, hvor han lå i bar overkrop i en seng, skriver Voetbal Primeur.

– CSKA Moskva sender herefter beskeder til Yazici, men de forbliver ubesvarede, indtil at klubben skriver, at der er “mange Natasha’er” i Rusland. ‘Natasha’ er russisk slang for en prostitueret. CSKA Moskva blev kritiseret for denne video, som efterfølgende er blevet slettet. 

Ifølge Voetbal Primeur har CSKA Moskva efterfølgende undskyldt for den fejlslagne præsentation af Yusuf Yazici.

– I første omgang havde vi et andet manuskript i tankerne, men vi kunne ikke filme de ting, vi ønskede, da spilleren ikke var tilgængelig. På grund af tidsmangel kom jeg op med en anden idé, der var uheldig og upassende. Og fornærmende for mange. Jeg vil gerne undskylde overfor fansene, Yusuf og især til kvinderne, lød det således, ifølge Voetbal Primeur, fra en medarbejder i CSKA Moskvas presseafdeling. 

Den 24-årige Yusuf Yazici er noteret for 38 landskampe for Tyrkiet. 







kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Afslører: Dolberg sat til salg

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kæmper om det samme trænerjob

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

De jagter Henrik Meister

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

De lurer på Vejle-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub